Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei (partea IV)

In jos 
+88
EuroNight
Razvan Tudor
IonutChircu
stefanb.steff
mishu88
The Legend
Jürgen Habermas
AndreiStefan
riciu
Raduku09
frank81
gugutaro
19jimmy84
bogdan.perejuc
DAS 2011
revenge
Warrior12
cont dezactivat .
didinul
Re6/6
M.I.C.I.
Gaby005
TVlad
Teodor
Vale
user dezactivat...
lapsanszkitamas
Cont dezactivat
membru inactiv
George33
Andrey_tm
kasapis2007
Alex Avram
costi_dumitru
tudor_vl
cristi CFR
IonutCFR2009
ravers75
lifetec
Rarau
Amiralul
Costin.H
Norbi
IR 1837
spiderpc
andreikiki
Goanga
Adrian78
Gabry Gabriel
Balto
COSTACHE MIHAIL
cristyadaX
get.
MariusM
baiazid
rizelgeorgel2004
cfr500
Vitosa
Simply18
razvan - trenuri
Tomi13leu
adytm
cnusi
maris.constantin
Luna
Dr2005
Ciprian
Adirmvl
AlexD
NicuS
cstefan
halmarius
Florin C
Radu Tudor
DUAL
allred
AndiCFR
DPS
daniel_c
@ndrey
Spartan1948
Nesebar
rich1974
cardinal
kristi kkk
ionutz72
nenuandrei
Vlad
92 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 49 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/03/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeLun 10 Dec 2012, 19:51

Onofrei Sergiu Gabriel'76 a scris:

Asta mi se pare prea jenant din partea ta...!!! E ca si cum ai rade de un invalid!!! Nu-ti doresc sa induri ce-au indurat acei calatori in trenul celebru al ,,groazei" de-asta iarna blocat pe M-700: Galati ---Brasov!!! Daca asta ti se pare motiv de ,,batut din alamuri" si chiote de bucurie, poti incerca adrenalina in alte feluri...Dar nu sa faci haz de nacazul celorlalti!!! Sincer nu e bine...
Nu am ras de necazul altora, nu am ras de altii. Faptul ca imi place zapada nu cred ca e ceva rau sau ca ar trebui sa ma feresc sa zic asta, sunt destui carora le place, spre exemplu copii, pasionatii de sporturile de iarna. Si daca tu nu imi doresti sa indur ce au indurat acei calatori, eu doresc. Imi plac calatoriile in spirit de aventura, cu peripetii, etc. Si spre deosebire de altii care probabil chiar rad, in caz ca e nevoie/se poate ma ofer si voluntar sa ajut la remedierea situatiei (la dat zapada), si daca am din ce mai si donez ceva provizii altor calatori ai trenului care s-ar afla ,,la limita". Tot asa ca fapt divers, nu stiu cati au facut asta, dar eu in iarna trecuta cand au fost zapezile/viscolele alea mari eu chiar am ajutat oamenii dintr-un sat uitat de lume din zona Buzaului, si nu pe bani. Unii nu mai puteau nici iesii din casa.
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 901
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6397
Data de inscriere : 26/09/2009

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 11:18

DUAL a scris:
cristi CFR a scris:
Trebuia sa vii in Banat, au ramas inzapezite trenurile pe Arad - Valcani.
Au trimis 3 automotoare dupa unul inzapezit si acolo au ramas si ele Smile
Foarte inteligenti aia de au dat dispozitia .. mai ales ca si frezele tot automotoarele le imping :roll: ... sau vorbim de Regiotrans?
Probabil a trimis motoarele sa il scoata si sa-l aduca pe ala, nu ca sa dezapezeasca linia,ar anul trecut ca a ramas blocat plugul cu 3 locomotive dupa el, aia cum ti se mai pare, tot..." inteligenta miscare"?
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13222
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 12:02

Pai la ce zapada de 3 metrii a fost anul trecut ,nu prea mai aveau ce sa mai trimita , decat elicopterul sa-i salveze pe aia .. trebuiau sa trimita plugu cu cele 2 DA uri inainte sa se ajunga la viscolirea aia a zapezii,in troiene mai mari decat trenurile ... ... Problema acolo a fost de la bancurile de gheata... E vorba de automotoarele astea,care au cativa kw si ei vor sa dezapezeasca cu ele =)) .. e ca si cum ti ai monta un plug in fata pe Dacia,si te-ai duce tu la dezapezit pe bulevardele orasului ...

PS pt zapezile mari .. se trimite freza , nu plugul... lucru valabil si pt CF si pt rutier.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 12:07

DUAL a scris:
PS pt zapezile mari .. se trimite freza , nu plugul... lucru valabil si pt CF si pt rutier.
De unde freză pe Regionala Timişoara?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 12:09

In primul rind trebuie parazapezi ca sa nu mai bata vintul zapada pe linie.
Atunci poate actiona si plugul iar prin circulatia trenurilor se mentine linia in folosinta.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13222
Data de inscriere : 05/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 12:22

Nu mai avem parazapezi de pe vremea lu Ceasca,cat despre freze , dau 100 de trantori afara din MT si fac intr-un an o modernizare,sau cumpara SH de pe dincolo,ca sigur exista de vanzare,avand in vedere ce utilaje moderne au vecinii din Vest.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 13:49

Nu am zis ca avem sau nu parazapezi, pe vremea lui Ceausescu altfel se punea problema, plus ca erau mai multe trenuri in circulatie, care aproape inlocuiau ,,patrularea" plugurilor.

Am mai scris undeva citeva povesti de pe vremea aceea.

Parazapezi in mod ciudat mai exista.
Chiar aici pe forum sint la topicul unei linii dar stiu ca sint exceptiile care intaresc regula.
Am vazut garduri la locuintele alea din fata garii Buzias facute din parazapezi.


Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3298
Reputatie : 8647
Data de inscriere : 08/04/2010

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 13:55

Onofrei Sergiu Gabriel'76 a scris:
Nu-ti doresc sa induri ce-au indurat acei calatori in trenul celebru al ,,groazei" de-asta iarna blocat pe M-700: Galati ---Brasov!!! Daca asta ti se pare motiv de ,,batut din alamuri" si chiote de bucurie, poti incerca adrenalina in alte feluri...Dar nu sa faci haz de nacazul celorlalti!!! Sincer nu e bine...
Mai, da parca era vorba de un tren de Bucuresti, care a ramas la Rosetti..
erau si otelarii in el
am trecut si eu pe acolo dupa ce s-a mai eliberat, era zapada mai mare ca trenul, stivuiita langa linie

acum, daca lui Luna ii place aventura, e treaba lui, o face pe pielea si raspunderea lui, nu inteleg de ce te-ai suparat.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 14:01

trenul de Brasov circula anul trecut ca si in prezent cu grupa de Bucuresti. La PLoiesti Sud se face despartirea si da in trenul ala 1732/1578 erau si otelari.

Parazapezi parca sunt undeva si intre Buzau si Adjud.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 14:06

Parazăpezi sunt peste tot.
Toate cantoanele vândute şi toate casele din zona gărilor au garduri din parazăpezi tongue

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 48
Reputatie : 6497
Data de inscriere : 10/10/2009

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 15:56

cardinal a scris:
Onofrei Sergiu Gabriel'76 a scris:
Nu-ti doresc sa induri ce-au indurat acei calatori in trenul celebru al ,,groazei" de-asta iarna blocat pe M-700: Galati ---Brasov!!! Daca asta ti se pare motiv de ,,batut din alamuri" si chiote de bucurie, poti incerca adrenalina in alte feluri...Dar nu sa faci haz de nacazul celorlalti!!! Sincer nu e bine...
Mai, da parca era vorba de un tren de Bucuresti, care a ramas la Rosetti..
erau si otelarii in el
am trecut si eu pe acolo dupa ce s-a mai eliberat, era zapada mai mare ca trenul, stivuiita langa linie

acum, daca lui Luna ii place aventura, e treaba lui, o face pe pielea si raspunderea lui, nu inteleg de ce te-ai suparat.


Trenul IR1732 Galati---Brasov are vagoane pentru Bucuresti. In Ploiesti Sud se desprinde grupa de Brasov, pleaca mai departe spre Ploiesti-Vest iar apoi pleaca si grupa mai departe catre Bucuresti. Din Galati pleaca cu doua locomotive la tractiune!!!
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3298
Reputatie : 8647
Data de inscriere : 08/04/2010

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 16:54

ma asteptam la replica asta Smile de initiat Razz

uite si ziarele

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/marturii-socante-din-trenul-groazei-daca-nu-erau-jucatorii-otelului-nici-acum-nu-plecam-de-acolo-9222109

pasagerii nefericitului tren InterRegio 1574

http://www.telem.ro/telem/sport/42821-jucatorii-otelului-galati-blocati-in-trenul-groazei.html
trenul care a plecat luni, la ora 18:00, din Galati
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 16:59

si 1732 si 1574 au trecut prin momente de groaza, la televizor aratau mereu pe 1732 cu 20-49 200 si 20-83 pentru 1578 la vremea aceea si poza de pe link tot cu 1732/1578 este, ziaristi, presa si televiziunea nu pune accent pe nr trenului si face senzationalul din orice, se stie bine in popor ca presei ai este mai usor sa zica Locomotiva la Automotor.

1574 pe vremea aia nu avea 20-83, nu a avut si nici acum nu are 20-83.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3298
Reputatie : 8647
Data de inscriere : 08/04/2010

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 17:01

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/jucatorii-otelului-au-fost-salvati-din-infernul-alb-de-la-faurei-ne-bucuram-ca-am-scapat-am-avut-mare-noroc-foto-imagini-din-trenul-groazei-9213327
e si o poza acolo

PS eu renunt, nici nu e asa important
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8635
Data de inscriere : 09/01/2011

Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitimeMier 12 Dec 2012, 09:13

Discutie la Realitatea TV de la orele 08:00...

Domnule Roseanu se anunta in uichend flux mare de calatori pe valea prahovei spre partiile din zona, CFR va suplimenta trenurile?

Roseanu: In acest moment parcul de vagoane este utilizat 100%, nu avem cu ce sa suplimentam nimic.

Concluzie. Incompetenta, indiferenta si delasarea lovesc CFR din nou, sa nu fi in stare tu CFR ca institutie sa faci bani gramada cand ai ocazia mi se pare o idiotenie. Se repeta istoria de asta vara cand pe M800 trenuri cu 16 vagoane au avut calatori in picioare, asa se va intampla si pe M300 de incepand de vineri.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei (partea IV)   Revista presei (partea IV) - Pagina 31 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei (partea IV)
Sus 
Pagina 31 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 49 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea II)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: