Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Idei de reformare a CFR

In jos 
+28
AlexD
traian
Luna
rich1974
DUAL
razvan - trenuri
Bobses
ldh80
Adrian78
mihaiuc
Amiralul
didinul
vrabieionut
ionutz72
sorinucu
Razvan
discoid21
cristi CFR
Ionutz
bogdan srl
membru inactiv
cristi ar
Lde 2100
stinky
Nesebar
IonutCFR2009
COSTACHE MIHAIL
stegaru
32 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15330
Data de inscriere : 06/03/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMier 13 Ian 2010, 21:18

Mai vin si eu cu o precizare: Compania de microbuze C&I intre Bucuresti si Craiova are incluse dube din 30 in 30 de minute, pe cand cu trenul..... nu mai vorbesc. Au scos si personalul 9331, care pleca dimineata la ora 8:30 din Bucuresti!
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6027
Data de inscriere : 16/11/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 19 Ian 2010, 19:45

O idee prin care CFR-ul ar putea avea ceva venituri ar fi sa presteze servicii postale.La inceput principalele orase care au legatura directa cu Bucurestiul si apoi pe toata reteaua de care dispune CFR.Sistemul ar fi unul simplu astfel,la garniturile de calatori se va adauga un vagon special cum sunt cele dotate cu bar de pe vagoanele de pe icc 554,552.
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5732
Data de inscriere : 14/07/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMier 20 Ian 2010, 13:01

Sunt de acord cu ideile lui Mihail şi lui Stegaru, dar cu nişte precizări:
- Deocamdată nu e cazul de reclamă gratuită pt CFR. Conducerea CFR trebuie să vrea acest lucru.
- Dacă întocmim o listă de semnături doar pe forum, oare va fi de ajuns?


Totul trebuie început de la infrastructură. Întâi să vedem ce putem face pentru infrastructura CFR:
- e bună o petiţie cu minim 100 000 de semnături. Pentru asta ar trebui să ne întâlnim mai mulţi într-un loc anume ca să discutăm concret.
Petiţia trebuie să se refere la refacerea infrastructurii.

- Cum ar fi privatizarea CFR infrastructură? Ar putea fi o şansă mai bună? Depinde de ce firme o preiau, cât de serioase sunt.

- Cât de bună ar fi ideea unei donaţii publice pentru refacerea infrastructurii CFR ? Am putea noi organiza o donaţie publică în toată ţara? Şi să informăm publicul donator de fiecare investiţie ce s-a realizat cu acei bani.

- E bună ideea ca în gări să se poată vinde şi produse de larg consum sau să se poată plăti utilităţile. Din venitul încasat, ar putea aloca o cotă parte la fondul pentru refacerea infrastructurii.
Sus In jos
Razvan

Razvan


Numarul mesajelor : 567
Varsta : 37
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 5763
Data de inscriere : 14/04/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeDum 18 Apr 2010, 21:38

Am citi mult p-aici,insa cele mai multe idei au nevoie de bani pt a pute fi puse in practica,si cum cfr-ul si statul sunt cum sunt e mai greu...mai ales ca acum se investeste foarte mult pe rutier..iar in domenil feroviar mai putin si asa luati de la spate de UE cu acel coridor pan-european.....eu cred ca cel mai bn ar fii daca s-ar incerca o trecere de la rutier la feroviar...marfuri,persoane,etc...crearea unui cadru pt asa ceva...si dupa ne gandim la idei ce au nevoie de bani...pt ca banii de aici vin.....
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5643
Data de inscriere : 26/01/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 16:54

Gata...deja nu mai discuta nimeni de asa ceva....nu mai aveti idei ??? Idea cu strangerea de semnaturi e buna. Fiecare dintre membrii doritori ai acestui forum sa mearga la rudele lor, la parinti, la prieteni care sa semneze sau la orice cunostinta. Daca un membru strange 100 de semnaturi, ne trebuie 1.000 de oameni. Nu poti sa zici ca e chiar asa de mult. La un prieten bun ii dai sarcina (daca doreste) sa faca strangere de semnaturi si la cunostintele lui si tot asa, etc....Ne apucam o data de treaba?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
ionutz72
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz72


Numarul mesajelor : 1030
Varsta : 52
Localizare : Prin zona...
Reputatie : 6278
Data de inscriere : 30/03/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 17:13

Mă bag şi eu... Şi cu semnăturile ce faci după aia?! Crezi că nu sunt lucruri cunoscute sau crezi în final că interesează pe careva?!
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5658
Data de inscriere : 20/09/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 17:13

Noi care?
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5658
Data de inscriere : 20/09/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 17:16

ionutz72 a scris:
Mă bag şi eu... Şi cu semnăturile ce faci după aia?! Crezi că nu sunt lucruri cunoscute sau crezi în final că interesează pe careva?!

Pai nu se poate vedea esecul decit daca se face incercarea, nu? Wink
Sus In jos
ionutz72
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz72


Numarul mesajelor : 1030
Varsta : 52
Localizare : Prin zona...
Reputatie : 6278
Data de inscriere : 30/03/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 17:22

stegaru a scris:
ionutz72 a scris:
Mă bag şi eu... Şi cu semnăturile ce faci după aia?! Crezi că nu sunt lucruri cunoscute sau crezi în final că interesează pe careva?!

Pai nu se poate vedea esecul decit daca se face incercarea, nu? Wink
Efectul ar fi identic cu acela care l-ar avea daca petiţia aia semnată şi scanată mi-o trimiteţi în email-ul meu. Very Happy
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5658
Data de inscriere : 20/09/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 17:24

Chiar si asa...macar as fi impacat ca am incercat si ca am facut ce tinea de mine, stii?
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6886
Data de inscriere : 06/10/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 20:06

COSTACHE MIHAIL a scris:
Mai vin si eu cu o precizare: Compania de microbuze C&I intre Bucuresti si Craiova are incluse dube din 30 in 30 de minute, pe cand cu trenul..... nu mai vorbesc. Au scos si personalul 9331, care pleca dimineata la ora 8:30 din Bucuresti!

si Bucuresti-Pitesti din 45 in 45 min

Bucuresti-Brasov din 90 in 90 minute

Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5643
Data de inscriere : 26/01/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeMar 27 Iul 2010, 20:07

Trebuie inceput numaidecat !!! Domnul Costache sa ne puna in tema daca se poate in legatura cutabelul care va vi realizat (daca va fi realizat). Adica ce va cuprinde foaia de semnaturi.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5643
Data de inscriere : 26/01/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2010, 13:02

Imi pare rau, dara easta actiune nu cred ca se va demara nici odata. Am cerut ajutorul lui myster, costache mihail si inca catorva membri, iar pe nici unul nu il preocupa (cu exceptia mea si a lui vrabieionutz), imi pare rau.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6886
Data de inscriere : 06/10/2009

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2010, 20:54

sorinucu a scris:
Imi pare rau, dara easta actiune nu cred ca se va demara nici odata. Am cerut ajutorul lui myster, costache mihail si inca catorva membri, iar pe nici unul nu il preocupa (cu exceptia mea si a lui vrabieionutz), imi pare rau.

O sa se deruleze....nu toti avem timp,myster lucreaza,Costache Mihail lucreaza....eu lucrez,venim seara obositi..... cand sa ne mai ocupam si de asta? doar in weekend,nu trebuie sa ne grabim
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5643
Data de inscriere : 26/01/2010

Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2010, 20:59

Poi din 24 decembrie 2009 de cand s-a creeat acest topic, cjiar nu ne-am grabit, ai dreptate !. Vreau doar sa stiu ce rubrici o sa cuprinda tabelul si masurile "dedicate" C.F.R.-ului. Defapt nici nu mai are rost sa imi casc gura, dau apa la moara ....
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
Continut sponsorizat





Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Idei de reformare a CFR   Idei de reformare a CFR - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Idei de reformare a CFR
Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Idei de calatorii ultra low cost
» Idei pentru reducerea nr. accidentelor auto

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: