Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Idei de calatorii ultra low cost

In jos 
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8127
Data de inscriere : 18/03/2011

Idei de calatorii ultra low cost Empty
MesajSubiect: Idei de calatorii ultra low cost   Idei de calatorii ultra low cost Icon_minitimeJoi 06 Iun 2019, 19:28

Ca sa nu mai facem off-topic pe alte topicuri hai sa discutam aici despre idei de calatorii ieftine.

O prima idee, dintr-un post de pe un alt topic de aici, scris de mine despre o excursie veche a mea:

Ziua 1: Am plecat din Bucuresti cu un regio parca 3001 si ajuns la Busteni, o tura la Cascada Urlatoare apoi pana la Gura Diham, pe dupamasa am plecat cu un regio de la Busteni la Brasov, am vizitat un pic Brasovul - centrul vechi, plimbare prin oras si ramas peste noapte cazat in Brasov,

Ziua 2: Am vizitat Biserica Neagra si apoi urcat in 3503 pana la Teius unde am ajuns seara unde din pacate am putut doar sa ma plimb si sa merg la un bar + sala de asteptare/zona garii, nu am gasit nimic de vizitat mai ales pe timp de noapte.

Ziua 3: Pe la 2 AM am urcat si adormit bustean in 3083 pana la Cluj unde m-am cazat si am stat 2 zile, cu diverse obiective.

Ziua 5: Am plecat dupamasa la 15 din Cluj cu 3084, in Teius am stat cam o ora jumate, de unde am luat 3086 pana la Sighisoara unde m-am cazat peste noapte.

Ziua 6: Plecat devreme din Sighisoara cu 3500, ora 7:15 in Brasov am stat mai putin pana la primul regio catre Sinaia unde am stat 3-4 ore, de unde am luat alt regio pana in Bucuresti.

Cost total pe excursie de 6 zile/5 nopti sub 500 de lei!, multi cheltuie mai mult si stand acasa.

Acum intinerariu de excursie in strainatate, tot low cost Very Happy - Chisinau:

Ziua 1: Plecare din Bucuresti la ora 4:50 cu 5001 - pana la Marasesti - aici e nasol ca trebuie sa ajungi pe jos sau cu transportul de noapte la gara ori sa vi cu ultimul metrou si sa stai acolo cateva ore, la Marasesti pauza de suc/apa/tigara dupa care continuat pana la Tecuci 7571 unde pauza e de 2 ore pentru servit masa sau se poate vizita un obiectiv: statuia cercetasului, monumentul cfr-istilor, etc. continuat drumul la 13:35 cu trenul 6313 pana la Iasi ajunge pe la 17:30 in Iasi unde se viziteaza obiective si cazare.

Ziua 2: Plecare din Iasi la 13:11 pana la Ungheni, unde se ajunge la 14:45 de unde calatoria se continua pana la Chisinau cu trenul 822 ce are plecarea la ora 19:41 si sosirea la ora 21:27. In cele 3 ore de stationare in Ungheni se poate lua masa, trebuie facut si schimb valutar/retras bani de pe card pentru bilet pana la Chisinau, se poate vedea si monumentul deportatilor, obligatoriu se cumpara si o cartela cu nr moldovenesc. Ajuns in Chisinau cazare in Chisinau timp de 2 nopti, party, urmatoarea zi vizitat obiective.

Ziua 4: Plecare din Chisinau cu prietenia la ora 16:56 pana la Iasi - sosire la 22:21 in Iasi cazare si vizitat obiective/club/etc.

Ziua 5: Plecare din Iasi la 17:06 cu 6406 pana la Tecuci, de unde se continua la 21:54 pana la Marasesti, unde se sta de la ora 22:21 pana la ora 4:45 cand se pleaca cu 5052 la Bucuresti, unde se soseste in jur de ora 8:30-9. In timpul de stationare in Marasesti se poate servi masa, sta la terasa sau vizita troita eroilor razboiului pentru intregirea neamului romanesc sau alte obiective/distractii.


Nota: topicul face referire la calatorii pentru pasionatii de calatorii, in scop de relaxare/vacanta, nu pentru cine se grabeste/vrea lux si conditii
Sus In jos
 
Idei de calatorii ultra low cost
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» In calatorii... cu trenu
» Idei pentru reducerea nr. accidentelor auto
» Cu trenul in Europa
» Trenuri low-cost
» Cum sa calatorim in strainatate LOW COST

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: