Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Societatea de Transport București

In jos 
+7
ciprian71
CalinIonMihai
IonutCFR2009
Dr2005
dan tm
Adrian78
Vitosa
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 13:54

De pe un alt forum, autor user roberto2001

"Ideea sta din felul urmator ...pe mass-media am citit cum ca "Angajatii fac greva atat din cauza salariilor cat si din cauza combustibilului furat si lipsa de piese la autobuzele de generatie vehce (Idem 2006-2009 euro3-4) ...bun...o luam treptat...faza cu salariile cade...am pe cineva care ia 3800 de lei ca sofer la Obregia si nu se plange deloc....cat despre lipsa de piese aici as avea sa le tin partea fiindca din circa 1500 de autobuze ( 500 E3 + alte 500 E4 + 400 Otokar E3 si 130 de Hybride E6 ...un total de 1530 autobuze ) active sunt cam circa 1100...din cate am inteles de la acea cunostinta a mea ...restu de 300-400 putrezesc in garaj...ideea sta in felul urmator...tot pe mass media am citit cum ca se iau roti de la unele autobuze si se pun pe altele ca sa treaca de I.T.P...parerea mea este ca e un lucru foarte penibil...se mai iau si parbrize plus alte componente si de aceea unele autobuze ( chit ca sunt de generatie noua sau veche ) cad la primele 3-4-5 ture ...adica serios...am inteles ca soferii trag pe Euro 3 sa le tina in viata fiindca domnu' Crit nu mai achizitioneaza piese pentru autobuzele de generatie veche si sunt in pana de piese de aproximativ 1 an de zile. De aceea revin acum putin in spate...de aceea cad autobuzele la primele 3-4-5 ture. Si aici le dau dreptate...sa ne aducem aminte putin de data de 30.11.2012 cand au fost trase pe dreapta DAF-urile si casate nefiind inlocuite de nimic fiindca asa a vrut Directorul general. Plus ca si pe atunci exista aceasta chestie cu lipsa de piese si tin sa precizez ca daca se achiziotnau piese pentru acele autobuze si daca isi dadeau silinta sa le mai tina in viata cel mult pana in 2013-14 mai aveau durata de viata ( parerea mea personala ). De aia avem 150 E3 trase pe dreapta ...de aia avem lipsa de geamuri si de alte componente ...pentru ca nu le pasa frate. Chit ca E3 si-au trait traiu si-au mancat malaiu si fac 16 ani in iunie...daca lui nenea Crit ii pasa de vreun autobuz credeti-ma ca si in momentul actual daca se strica spre exemplu #4567 si #4879 ( am dat un exemplu doar ) , in secunda in care rotile lor depaseau pragul uzinei , acelea puteau fi reparate fiindca existau piese pentru ele ...dar nu...ele sunt trase pe dreapta...luate piese dupa ele vitale puse pe alte autobuze si alea mor pentru ce? Pentru ce? doar ca sa repari un alt autobuz? Inadmisibil.. Acum avem autobuze moderne...de care nici de alea nu le pasa...si la troleibuze la fel..cad pe capete...am inteles ca in urma cu cateva zile a revenit un troleibuz care a stat imbilizat 9-10 ani pentru ce?Si mai avea si sigla originala R.A.T.B Smile))) Sa inteleg ca noi cand comandam autobuze comandam si in plus si acele autobuze "in plus" sa fie piesele de schimb ale celorlalte.
Cat despre combustibil aici am vazut un videoclip dar parerea mea e ca si aici se fac la fel manarii doar ca sa mai scape de vreun autobuz."
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 14:37

Sa vina in Braila sa vada autobuze cazaturi de BMC-uri din 2000, sa vada conditii grele de munca, cum se chinuie soferii sa schimbe viteza si nu pot, cutiile fiind varza, usi care nu se inchid etans, curent prin tot autobuzul... in Bucuresti e parfum.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 20:55

https://www.economica.net/seful-stb-anunta-ca-angajeaza-noi-soferi-nu-ne-mai-permitem-sa-fim-captivi-unor-angajati-care-au-cazut-prada-manipularii-sindicatului_555684.html?fbclid=IwAR2sXf05j_GWPT4ZTfW0j38Qt90MaNQgr8umnVleLs-k3e1R-qUNLPDTZ_M

Vorbeste si el (Criț) ca să nu adoarmă. Habar nu are ce înseamnă formarea profesională a unui om pentru a îi putea încredința pe mână un autobuz/troleibuz/tramvai cu sute de oameni în el.
Bine, vedeti la ei pe site ce cv-uri sunt acolo prin conducere si o să înțelegeți de unde acest tot paralelism cu sistemul 😂
Pot ei săracii să facă și două luni grevă, că “factorii de decizie” tot nu o să înțeleagă nimic, dacă sunt picați din cer pe funcții acolo.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 21:33

Am văzut și eu fluturașul cu 2800 de lei dar era la 108 ore lucrate nu știu dacă atât e norma lor sau?..
Eu zic să aducă manageri străini să lase naibii maimuțăreala.asta cu sindicate și CA cu tot felul de habarnisti
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 21:37

Eu zic sa aduca cativa soferi din provincie al caror salariu net nu sare de 2000 lei, asta si cu sambete/duminici lucrate... Wink
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2022, 22:25

Tot 2500e o mai fi tainul la angajare ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24834
Data de inscriere : 17/08/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 10:16

Adrian78 a scris:
Am văzut și eu fluturașul cu 2800 de lei dar era la 108 ore lucrate nu știu dacă atât e norma lor sau?..
Era cu 108 ore + 3 zile medical + 3 zile CFS. O mai fi avut şi 2-3 zile de compensare pentru festive din luna precedentă şi aşa îi ieşeau orele.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 20:53

Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România solicită autorităţilor să scoată la licitaţie traseele operate de STB.

“Având în vedere faptul că situaţia în care a ajuns transportul public de persoane din Bucureşti pare fără rezolvare, cerem Guvernului şi Primăriei Capitalei să desfiinţeze această gaură neagră care absoarbe foarte mulţi bani de la bugetul statului şi să scoată la licitaţie traseele operate de STB. Transportatorii privaţi au fost eliminaţi de pe traseele care leagă Bucureştiul de localităţile învecinate, sub pretextul că se poate ocupa mai bine STB de nevoile călătorilor. Iată că acum vedem contrariul. Dincolo de faptul că a bloca timp de mai multe zile consecutiv toată Capitala devine deja o problemă de securitate naţională, mai vedem că principalele revendicări ale greviştilor sunt legate de problemele tehnice ale autobuzelor, care pun în pericol viaţa oamenilor. Nu explică nimeni unde se duc banii pe care STB i-a primit în fiecare an, ca subvenţii. Transportatorii rutieri de persoane aşteaptă aceste explicaţii, mai ales după ce au fost eliminaţi de pe rutele pe care operau între Bucureşti şi localităţile din Ilfov”, a declarat Vasile Ştefănescu, preşedintele COTAR, într-un comunicat transmis marţi AGERPRES.

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cotar-solicita-scoaterea-la-licitatie-a-traseelor-operate-de-stb.html
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 22:10

https://observatornews.ro/eveniment/reactia-unui-sofer-stb-dupa-ce-a-aflat-ca-va-fi-concediat-daca-a-absentat-trei-zile-la-rand-sunt-om-major-si-imi-asum-consecintele-faptelor-mele-455805.html

Citez din articol
"Un şofer STB câştigă între 4.500 şi 5.500 de lei pe lună. Cu ore suplimentare poate ajunge până la 7.800 de lei. Un mecanic auto încasează lunar 4.900 de lei, iar un casier până la 4.800 de lei"

Ptiuu, băi Criț tu chiar ne iei de proști ? Poate ai vrut să spui brutul Laughing
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMier 26 Ian 2022, 18:53

https://www.libertatea.ro/opinii/sa-distrugem-sindicatele-sa-ne-fie-la-toti-la-fel-de-rau-ce-nu-vom-afla-niciodata-de-la-televizor-despre-greva-de-stb-3944859?utm_source=whatsapp&utm_medium=social&utm_campaign=share-button&utm_content=sub_articol&fbclid=IwAR3lW3UBz2s9odMK9bs-wZBr1lRRfa29Hv7XwdUVmvTkG6BUqLnk8jWlSVg
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMier 26 Ian 2022, 19:00

De ce nu se face o singura companie care să se ocupe și de metrou și de transportul terestru cum e Wiener Linier in Viena sau cum sunt in Germania ?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeMier 26 Ian 2022, 19:08

Nu ma de la stb ia uite câți directori ar rămâne fără job
https://m.ziare.com/stb/averi-directori-stb-1721948
Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1522
Data de inscriere : 25/03/2021

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeVin 28 Ian 2022, 19:12

https://www.libertatea.ro/stiri/stb-plata-calatoriei-cu-cardul-bancar-va-fi-posibila-in-toate-mijloacele-de-transport-in-comun-din-bucuresti-3951802
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeVin 25 Mar 2022, 19:45

De pe Facebook, grupul Reclamații STB (fostul RATB) București
https://www.facebook.com/groups/744915258922873/permalink/4892115187536172/
Pentru cine nu poate să vadă grupul redau comentariul scris de cineva în semn de nemulțumire.
Citez
"Domnule, Crit, de ce sunteti atat de penibil in exprimare, constat ca mintiti cu aceiasi usurinta cu care respirati, sunteti penal pana in maduva oaselor si voi incerca sa va explic de ce. Cum puteti sa mintiti in ultimul hal vis-a-vis de curatenia din mijloacele ce transport, ca vezi doamne se face ce mantuiala???? Cu ce personal domnule, Crit , se face curatenie in vehicole.. cu muncitori de pe la URAC, care primesc o galeata si o carpa si vrei sa fie productivi??? Ati achizitionat cumva ceva din domeniul asta la vreo subunitate si nu le vedem noi???cu 5-6 oameni vreti sa spalati un parc intreg in 4ore in niste spalatorii subdimensionate si cu apa rece, pentru un salariu de 2000lei. arunci vrajeala cu externalizarea spalatului dar de ce nu prezinti cat ar costa la firma de casa spalatul unui vehicol, asata nu se spune. aduceti ceea ce trebuie creati spatii adecvate si ve-ti avea rezultate. Dumneavoastra pentru ce ridicati de la STB Peste 60 000 lei lunar, va justificati banii astia????daca mint, dovediti-mi...afisati-va fluturasul de salariu . Ce va recomanda pentru postul de meneger general al STB, altul decat ca aveti un tricou de o anumita culoare care...coincidenta este la fel cu al celor aflati la putere!!!! Vorbiti de curatenie??? stiti cate persoane fac curat la capetele de linii si cu ce cadavru de masina se deplaseaza??? ai vazut cum arata anvelopele la masina aia???si tu spui ca , nu trebuie sa iasa in traseu daca are defecte?? uita-te in oglinda si vezi daca tu te crezi, sau vrei sa spui ca habar nu ai ca ; daca ar fi o situatie normala, jumatate din parc nu ar iesi la program, la cate defecte si lipsuri au??? de ce nu ne spui si noua cate anvelope aveti pe stoc pentru autobuze, cate masini ies in traseu fara schimburi de ulei si filtre efectuate, dupa specificatiile producatorului!!!cum sa minti cu nerusinare ca ai facut economii,,,cum???neefectind, reviziile tehnice la masini, fara sa aiba anvelope corespunzatoare, Ai avut curiozitatea sa verifici cati Km, PESTE NORMA DE RULARE AU PESTE 80 LA SUTA DIN ANVELOPELE PARCULUI AUTO? Vi sa ne vrajesti cu modernizarea si digitalizarea, Daca faptul ca schimbi linoleul prin Directia Generala si aduci calculatoare de ultima generatie la etajul 7, sa puteti juca Soliter, inseamna modernizare La subunitati , unde este motorul STB-ului se lucreaza cu calculatoarele care nu mai corespund pentru etj 7. Stiu ca aaveti o inteligenta peste medie dar este una negativa pusa pe distrugere si golaneala politica. de fapt ai aruncat-o subtil cu externalizarea curateniei in vehicole, aveti firma de casa deja??? asa cum ati facut cu salariile la, BCR, si ciorania ordinara cu cei care nu au vrut sa treaca la acesta banca sa li se vireze salariile adoua sau a treia zi!!! Vorbiti de rentabilizare...cum??? nemaiplatind salariile personalului de bord, diminuindu-le veniturile, disponibilizand personal dar angajand o armata de neaveniti de la partid, platiti regeste, care fac ce!!!!iti spun eu, NIMIC!!! De ce nu putem vedea pe site-ul regiei persoanele angajate de cand ati revenit la , STB, dar frumos pe meserii si salariile aferente.Vorbiti de tramvaie noi??? sa ruleze pe ce, pe pe o cale de rulare neintretinuta unde se intervine pompieristic, sa faceti economie!!! Crezi ca doar linia 41 exista in oras??? AI verificat vreodata cum arata masinile de la intretinere linii, zici ca sunt din epoca de piatra. Ar trebui sa cunoasteti legea ca doar ati lucrat la RAR, care spune destul de clar la cati ani vechime trebuiesc scoase din uz. Sunt sigur ca habar nu aveti. Ati incheiat anul2021 cu un mic profit!!!!alta minciuna in stilul dvs, golanesc. Asta numiti profit ca nu ati adus nici o piesa de schim, uleiuri anvelope acumulatori, si replica dvs preferata, descurcati-va cu ce aveti???? Traduceti-ne ni noua, ca nu avem un asa intelect sa pricepem limbajul asta golanesc. Dupa umila mea gandire, profitul este difernta dintre cheltuieli si incasari, dar cand tu faci cheltuieli 0 ZERO, diferenta nu este profit este o amanare a dezastrului in care ai adus societatea. Ne vrajesti ca 80% din cheltuieli reprezinta salariile, explica-ne cat la suta reprezinta salariile pe etajul 7 plus toti referenzi de la etj 8si cei adusi de dvs in ultimile 3 luni si sa facem o comparatie ca doar este o societate care functioneaza din banul public. Daca tot sunteti numit politic, de ce nu va sustine partidul si sa aduceti subventii pentru a redresa societatea si a oferii un transport civilizat , bucurestenilor, ca ati venit doar sa o capusati , am vazut. spuneti ca trebuie schimbata mentalitatea personalului stb, dar fara al dvs, cand tu minti cu nerusinare oamenii de ce nu te-ar mintii. cand tu nu oferi nimic si le ceri imposibilul, e normar sa te minta , ce crezi ca pot vface sefii de garaje depouri daca nu au cu ce, pot sa fie ei profesionisti pana in maduva oaselor, din rahat bici nu pot face. Poate ne povestiti de achiazitia de ulei care o returnati la furnizor, in timp ce la garaje nu au cu ce sa faca reviziile planificate!!! Vad ca stiti regulile pietei libere...atunci de ce achizitionati tot ce este mai prost pe piata pentru subunitatti si aveti pretentii sa aiba aceleasi caracteristici si parametri ca cel mai bun produs??? vreti exemple, va trimit punctual la ce vreti dvs. Vorbiti de scaderea consumului per parc auto, ZAU, cum, micsorand parcul circulant...asa faci economie sau ne iei la misto in stilul caracteristic. Nu stiu de ce, dar am asa o presimtire ca tot ceea ce faci in sensul de a nu aduce piese de schimb si ce este strict necesar pentru a functioana in regim de siguranta, coroborat cu ultimul control de la OPC, , este din dorinta sau ordinul de a ciugulii niste activitati profitabile pentru ,, prietenii de la partid,, aratand cat pot fi de neproductive la STB. PENTRU BINELE REGIEI , LASATI-NE DRAQ SA NE DESCURCAM, SUNT PROFESIONESTI ADEVARATI IN STB CARE TREBUIE SA-TI INGHITA ABERATIILE SI INEPTIILE CU PRIVIRE LA MODUL DE CONDUSERE A SOCIETATII."

Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitimeLun 30 Mai 2022, 22:35

https://www.g4media.ro/din-1-iunie-se-reorganizeaza-transportul-public-de-noapte-in-bucuresti.html

https://www.libertatea.ro/stiri/primul-tramvai-din-cele-100-produse-de-astra-arad-pentru-bucuresti-a-plecat-spre-capitala-4150521
Sus In jos
Continut sponsorizat





Societatea de Transport București - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Societatea de Transport București   Societatea de Transport București - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Societatea de Transport București
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Transport feroviar vs transport rutier
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
» O scurta excursie intre Bucuresti Nord si Bucuresti Est cu Regio 13105
» Bucuresti - Vadu Siret - Kiev - Slawsko - Chop - Debrecen - Bucuresti.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: