Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Amintirile unui mecanic de locomotivă

In jos 
+22
Vitosa
cont dezactivat .
Adrian78
bondarel
ldh80
ionut_te
wheelsofsteel
ionutz72
Costin.H
mishu88
sergiu88
pisti91
lovekomotive
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
mtk
Codrut1985
srazvi
KQQ
Lde 2100
discoid21
zenox4500
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 27 Ian 2011, 17:41

Azi am luat diploma...Cica cei de la Regiotrans ar angaja ajutori dar nu stiu care sunt conditile lor..Daca ma ajute cineva cu niste amanunte pe privat
Ionut_te mai ai timp sa te razgandesti pana iei autorizatia Smile
Sus In jos
ionut_te

ionut_te


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 43
Localizare : Slatina
Reputatie : 5660
Data de inscriere : 26/01/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeSam 29 Ian 2011, 09:20

To The Legend: Mulţumesc mult pentru înţelegere şi gândurile bune!

To Adrian78hd: Probabil că sunt nebun... n-a putut să mă convingă nimeni să mă răzgândesc... nici măcar îngerul de nici trei luni de acasă... Sunt aproape sigur că cei care au practicat meseria asta o viaţă or să mă acuze ştiind ce înseamnă un înger de copil de lângă care trebuie să te rupi, dar şi serviciul actual, deşi bine plătit, mă ţine departe de casă cu săptămânile câteodată... Aşa că, din două rele încerc să o aleg pe cea mai puţin rea (părerea mea! :adrezina: )!
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5593
Data de inscriere : 25/02/2010

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeSam 29 Ian 2011, 10:22

adrian78hd a scris:
Azi am luat diploma...Cica cei de la Regiotrans ar angaja ajutori dar nu stiu care sunt conditile lor..Daca ma ajute cineva cu niste amanunte pe privat
Ionut_te mai ai timp sa te razgandesti pana iei autorizatia Smile

Felicitari, si "spor" la cat mai multi kilometri!
Sus In jos
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8200
Data de inscriere : 03/09/2010

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeSam 29 Ian 2011, 11:40

adrian78hd a scris:
Azi am luat diploma...Cica cei de la Regiotrans ar angaja ajutori dar nu stiu care sunt conditile lor..Daca ma ajute cineva cu niste amanunte pe privat
Ionut_te mai ai timp sa te razgandesti pana iei autorizatia Smile

adi sti cum e vorba la privat e ca la privat
intai trebuie sa termini scoala de mecanici si dupa aceia autorizarile :
-la manevra
-la recunoasterea sectiilor -
-la directe (fiind ajutor)
-la directe simplificat

Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Mecanic ajuto r REGIOTRANS   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeMar 24 Ian 2012, 09:52

La Regiotrans nu există funcţia de mec. aj . Cei care termină şcoala de mecanici , fac stagii de practică , cu un mecanic titular . Sunt apoi autorizaţi ca mecanici de manevră , în remiye sau în staţii mai importante , iar când sunt autorizaţi la drum , fac un stagiu în echipă completă ( mec. + mec. aj) pentru a fi autorizaţi în echipă simplificată ( fără mec. aj ) În această situaţie , funcţia de mec. aj , o face alt mecanic care este în acelaşi stagiu de pregătire .
La această firmă privată , automotoarele circulă în sistem simplificat ( fără mec. aj ) . 835978
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6770
Data de inscriere : 12/02/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeLun 13 Feb 2012, 20:21

CINSTE tuturor mecanicilor de locomotivă!!!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
lokomo69

lokomo69


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 55
Localizare : Timisoara
Reputatie : 4419
Data de inscriere : 28/07/2012

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Pentru Zenox    Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeMier 01 Aug 2012, 07:03

Ceau! Am citit cu mult interes ce ai povestit din viata ta de mecanic de locomotiva. Fiind nascut intr-o familie de ceferisti ,de la bunic si tata , am primit un bagaj de cunostinte si nu numai.Bunicul meu a fost mecanic si apoi mecanic instructor la depoul Timisoara si tatal meu mecanic la neagra si apoi asistent la LDE-uri apoi mecanic la LDH-uri calatori tot in cadrul depoului Timisoara.Intamplarile, mai placute sau nu, despre care ai scris, in mare parte le stiam de la tatal meu.Activitatea lui a fost intre anii 1956-1990. Am intrebat daca nu te cunoaste dar nu avea de unde caci el a facut cum am spus la H-uri doar in zona de aici. Din pacate eu nu am putut continua traditia familiei din cauza unui accident de tramvai,dar asta nu mi-a putut opri pasiunea si dragostea fata de locomotive si tot ce inseamna calea ferata. Am mai multe intrebari catre tine.Una din ele ar fi cea legata de accidentul de la Baia Dobrogea,nu stiu din pacate exact anul cand s-a intamplat , sigur in anii 80, am vazut atunci poze la tura depoului de la locul acccidentului. Nu stiu daca iti amintesti accidentul de la Timisoara mai precis intre Timisoara Nord si Est cand un LDE a intrat in spatele unui marfar ce astepta la semnalul de la Timisoara Est,tot prin anii 80, tatal meu a remorcat masina in depou.Din pacate la 75 de ani cat are tatal meu ii este greu sa-mi spuna exact cand s-au intamplat toate evenimentele.Ma bucur foarte mult insa ca este cu mine si pot sa spun ca am o carte de istorie a cailor ferate langa mine. Sper sa ne intalnim si sa discutam pe indelete despre multe amintiri din viata de mecanic de locomoriva.Cu mult respect,si toate cele bune tie si tuturor care sunt pe acest forum.Cristi
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5605
Data de inscriere : 21/07/2012

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012, 23:13

am citit cu ,mult interes si suspans istorisirile scrise aici. desi nu m-au convins sa devin mecanic, ma incurajeaza sa-mi pastrez pasiunea si s-o exploatez. daca nu sunt nesimtit, pot sa mai cer o "Amintire"? Very Happy Very Happy Very Happy sau mai multe
Sus In jos
Continut sponsorizat





Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Amintirile unui mecanic de locomotivă
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
 Subiecte similare
-
» Mecanic de Locomotiva
» Discutii CENAFER
» Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» Locomotive clasa 41 (Vol. I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: