Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Amintirile unui mecanic de locomotivă

In jos 
+22
Vitosa
cont dezactivat .
Adrian78
bondarel
ldh80
ionut_te
wheelsofsteel
ionutz72
Costin.H
mishu88
sergiu88
pisti91
lovekomotive
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
mtk
Codrut1985
srazvi
KQQ
Lde 2100
discoid21
zenox4500
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeMar 13 Oct 2009, 09:47

Extraordinar...

practic nu prea mai ai ce sa spui, probabil ca au mai fost astfel de evenimente la CFR.
Nu pot sa nu intreb di ce cauza s-a rupt trenul ?
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Amintiri   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeMier 14 Oct 2009, 12:31

Cauzele care duc la ruperi de tren sunt destule. Ex. - demararea înainte ca trenul să fie defrânat.
- frânări suprapuse
- nesincronizarea forţei de tracţiune în cazul dublei tracţiuni
- crăpături , fisuri la aparatele de tracţiune ( bară tracţiune , cârlig , cuplă mecanică )
- frână de urgenţă ( induşi , vacma ) s.a.m.d. :shock:
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5720
Data de inscriere : 14/07/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Oct 2009, 22:01

Zeno, am citit cu mare interes povestirile dumneavoastră . Pe de-o parte, aţi avut "norocul" de a fi martor la accidente celebre din istoria CFR, aici mă refer la acela în urma căruia s-a impus utilizarea induşilor; pe de altă parte, aţi avut ghinionul să nu fiţi doar un spectator la acele evenimente.
Oricum, concluzionez de aici că meseria de mecanic de locomotivă e extrem de riscantă. Dar pasiunea şi dăruirea pentru această meserie te fac să mergi dincolo de riscuri.
Aşteptăm desigur următoarele îstorisiri, însă eu vă doresc să realizaţi cât mai mulţi km fără nici un eveniment.
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Amintirile unui mecanic.......   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Oct 2009, 22:09

Acum am să vă povestesc şi întâmplări hazlii .

Un coleg ( scuze dar nu-i voi dezvălui numele ) pretindea că el lucra perfect instrucţional şi de aceea îşi permitea să facă mişto de cei de la mişcare . El făcea serviciu la călători pe secţia Caransebeş - Bouţari , la LDH .
Într-o zi fiind în st. Oţelul Roşu, trebuia să schimbe garnitura şi să plece la Bouţari. După cuplarea la garnitură, s-a deplasat la biroul de mişcare să asculte la radio meciul de fotbal U Craiova - FCM Bacău ( era fan oltean ) . Când s-a apropiat timpul de plecare , s-a deplasat la locomotivă. La ora plecării, impiegatul i-a dat semnalul de plecare , spunând : Nea....... 2-1 pentru Craiova , hai să mergem.
Mecanicul pune trenul în mişcare şi în zona macazelor face o probă de eficacitate a frânei . Constată că trenul nu răspunde la frână.
- Ioanee ! trenul nostru nu frânează !
-Cum dracu să frâneze , cănd trenul a rămas în gară . Very Happy Very Happy Laughing Very Happy
Vă daţi seama ce - a fost atunci în gară. Laughing Very Happy Laughing Probabil cineva a vrut să se răzbune şi i-a dezlegat locomotiva de la tren . Poate s-ar fi muşamalizat întâmplarea ,dar în gară se afla şi un tren de marfă ,care manevra şi care era însoţit de organ de control (instructor T) şi care a văzut totul . Mecanicul nostru a fost tratat cu diminuarea retribuţiei cu 10 % pe trei luni Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Amintirile unui mecanic...........   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeMier 28 Oct 2009, 21:32

O altă povestioară hazlie cu acelaşi personaj de mai sus .

Într-o dimineaţă de vară ,colegul nostru avea comandă , dublă tracţiune tren 2171 Caransebeş - Oţelul Roşu . Acest tren circula cu două garnituri cuplate , cu LDH în capul trenului şi cu LDH împingătoare , până la Oţelul Roşu , de unde se dezlegau şi o garnitură pleca mai departe la Bouţari , iar cealaltă se întorcea la Caransebeş . La ora programată , a ieşit din depou la Cab. 2 a st Caransebeş , iar IDM de la cabină l-a întrebat :
- Unde mergeţi domnul mecanic ?
- Izolat la Lugoj . Asta să facă iarăşi mişto de cei de la mişcare.
IDM i-a completat foaia de parcurs şi i-a pus semnalul de ieşire pe LIBER în direcţia .......... Lugoj . Acesta a plecat
La un moment dat , IDM de la turn , s-a sesizat că nu a ieşit dubla lui 2171 din depou . Sună la tura depoului , iar şeful de tură îi confirmă că locomotiva a ieşit în gară la timp.
Atunci şi-a adus aminte că un LDH a plecat izolat la ..... Lugoj . Anunţă operatorul RC , care află că locomotiva se apropia de st . Căvăran . Parcursese 16 km . A dat dispoziţie să fie oprită şi îndrumată înapoi la Caransebeş . Până a ajuns înapoi la Caransebeş a mai trecut ceva timp , asfel că trenul a plecat cu 40 minute întârziere . Amicul nostru nu a fost sancţionat pentru că a avut toate condiţiile pentru expediere . Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeMier 28 Oct 2009, 21:37

In schimb a fost sanctionat IDM care i-a facut parcurs la Lugoj , nu ?

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Amintiri......   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeMier 28 Oct 2009, 22:23

Fiind ei cei vinovaţi , au muşamalizat totul Smile Smile
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: AMINTIRI   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeVin 13 Noi 2009, 19:01

Încă o întâmplare cu amicul nostru . Very Happy

Odată a venit din concediu şi trebuia să facă serviciu până când urma să fie băgat în program .
A venit la tura depoului şi a cerut o comandă . Şeful de tură i-a comunicat că are nevoie de un mecanic ajutor la marfă , pentru a merge la Dr.Tr.Severin cu mecanicul P. Vasile .
- Eu nu merg ajutor, doar mecanic .
- Dacă vrea mecanic , să meargă el , merg eu ajutor , a spus P. Vasile .
Zis şi făcut . Au luat locomotiva în primire şi s-au deplasat la st Caransebeş Triaj pentru a lua trenul .
În jurul orei 10.30 , au plecat din Triaj şi la prima staţie după Caransebeş , la st Balta Sărată , au fost opriţi la abătută , cruce cu alte trenuri . După cca. 40 min. li s-a pus semnalul de ieşire pe LIBER . Amicul nostru i-a comunicat ajutorului că au trecut 30 min de staţionare şi că trebuie făcută proba de continuitate . Aşa că P.Vasile s- a deplasat la urma trenului , 750 m , pentru proba de frână . Până să se facă proba , a trecut ceva timp , aşa că Dispecerul i-a anulat semnalul de ieşire şi a a mai trecut cu câteva trenuri . Când i-a pus pe LIBER din nou , aceeaşi poveste .A făcut din nou probă de continuitate şi iar ajutorul s-a deplasat 750 m până la urma trenului . Aşa au ţinut-o vreo 4 ore până au reuşit să plece .
La staţia Slatina Timiş , povestea s-a repetat , reuşind să plece după alte 3 ore. Vă închipuiţi câti kilometri pe jos a făcut mecanicul ajutor.
După ce a reuşit să plece , operatorul RC de Caransebeş , a luat legătura cu cel de Craiova şi l-au dus fără oprire pănă la Dr.Tr.Severin .
De la Severin nu i-au mai dat tren înapoi , ci l-au trimis înapoi regie ( fără tren ) la domiciliu , spunându-i că va mai circula pe secţia asta doar când se va face a treia linie , pe care să circule numai el . Very Happy Laughing Very Happy Very Happy :bom:
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6189
Data de inscriere : 20/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeVin 13 Noi 2009, 19:49

foarte frumoase marturisirile, si foarte captivante. Cum bine zicea cineva mai sus, sunt povesti numai bune de ascultat seara inainte de culcare Very Happy E placut pt mine sa descoper aceasta meserie cu toate ascunzisurile ei. Poate intr-o zi o sa ma fac si eu mecanic Smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Ian 2010, 12:41

Ce se intimpla de nu mai apar alte povestiri?
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5552
Data de inscriere : 01/08/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: amintiri   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeDum 10 Ian 2010, 20:42

Îmi cer scuze ,pentru că am lipsit destul de mult de pe acest forum , dar am şi fost destul de ocupat.
Revin cu o nouă povestire prin care vreau să arăt ce înseamnă pasiune pentru meseria de mecanic de locomotivă .


Era pe 01.03.2005 . Eram la depou la şcoala personalului . Se susţinea examinarea profesională periodică .Asta se făcea anual. Nu aveam la mine decât instrucţiile de serviciu ( pentru eventuale inspirări !!! ) şi câţiva lei pentru cafea , după examinare .
Participa Instructorul Regional şi Revizorul SC .
După ce au fost date subiectele , intră în sală şeful de tură :
- Domnule instructor , Rapidul 692 este defect în st Vălişoara , toţi mecanicii de călători, liberi , sunt la examinare .Ce facem ?
Instructorul Regional se uită la mine şi spune :
- Zeno , eşti autorizat la rapide . Fugi !
- Păi......
- Fugi nu mai sta !!
Am fugit .
Afară era o zăpadă şi un ger ca de Bobotează , nu arăta deloc a zi de.......... primăvară .
Locomotiva de rezervă EA 930 era îngheţată bocnă. Nu am putut s-o conectez . A venit şeful de depou şi mi-a zis s-o iau pe EA 584 , aptă de călători .
- Vezi că la Dr. Tr. Severin îţi vine schimb .
-Aşa să fie , că n-am nimic la mine , nici bani , nici mâncare .
Am ieşit în gară , după ce am luat legătura cu turnul de control .
După ce am primit foaia de parcurs , am plecat locomotivă izolată la st Vălişoara
Acolo am intrat peste locomotiva trenului R 692 , iar după efectuarea probei de frână , am plecat cu două ore întârziere.
Până la Dr. Tr. Severin , am circulat fără probleme . Aici IDM mi-a comunicat că s-ar putea ca nici la Craiova să nu-mi vină schimbul .
Oarecum nervos , m-am urcat pe locomotiva defectă şi l-am rugat pe colegul de Timişoara să-şi ducă trenul în continuare.
L-am sunat pe şeful de tură , de pe mobil şi i-am spus să ia legătura cu operatorul RCT , ca să mă sune şi să-mi spună ce soartă am . Am aşteptat degeaba . M-a sunat instructorul , care mi-a spus că a doua zi să aibă lucrarea mea pe birou la şeful de tură.
- Tu şti unde sunt ? l-am întrebat.
- ...?
- Urc Balota .
- Cuuuummmmmmmm ?
- Ce-ai auzit .
N-am scăpat nici de nevastă . M-a sunat şi i-am explicat în ce situaţie mă aflam.
Situaţia era destul de delicată . Nu aveam bani , nu aveam mâncare .
Salvarea a venit de la fiul meu cel mic ( Codruţ 1985 ) student la Craiova . L-am sunat şi i-am spus să mă împrumute cu nişte bani , explicându-i situaţia în care mă aflam .
După ce am trecut de st Cernele am auzit la staţia radio :
- 692 la directă la Craiova , locomotivele din cap dezleagă . Se schimbă locomotiva . Eram oarecum salvat .
După ce m-am întâlnit cu Codruţ , am intrat în depoul Craiova ,unde repede m-am debarasat de locomotivă şi am fugit repede în gară să iau ceva de mâncare şi cu R 693 m-am întors acasă , ajungând la ora 21.40 . Partea proastă a fost că trebuia să fac lucrarea de examinare , iar la ora 02.00 aveam prezentarea
pentru tr. 9571 pe distanţa Caransebeş - Timişoara . M-am dus nu aveam ce face..
Sus In jos
pisti91

pisti91


Numarul mesajelor : 334
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Reputatie : 6144
Data de inscriere : 17/08/2008

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeLun 11 Ian 2010, 08:12

Din pacate sunt momente in care nu ai cum sa alegi altceva :roll:

Multumim pentru noua povestire.
Sus In jos
http://www.vehicule.uv.ro
sergiu88

sergiu88


Numarul mesajelor : 4
Varsta : 35
Localizare : Caransebes
Reputatie : 5221
Data de inscriere : 06/02/2010

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeSam 06 Feb 2010, 13:56

Frumoase povestiri, mai asteptam cheers
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6770
Data de inscriere : 12/02/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 25 Feb 2010, 17:59

Dragă Domnule Zeno,

Mulţumesc mult pentru toate aceste cuvinte atât de muzicale şi care prind atât de bine la setea mea de subiecte FeRoviaRe. Şi tatăl meu este mecanic de locomotivă (acum este şomer, dar speră la un post pentru Regiotrans pe ruta 510, Dolhasca - Fălticeni) şi adeseori mă adânceam în povestirile sale despre această uneori cumplită, dar frumoasă meserie.

Nu-mi rămâne decât să vă rog să continuaţi în a publica astfel de povestiri... dacă nu pe forum, poate chiar într-o carte... într-o revistă...

Multă sănătate vă doresc!
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5971
Data de inscriere : 15/12/2009

Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 25 Feb 2010, 21:38

foarte placute povestirile! si foarte bine descrise Very Happy le-am citit cu mare interes Razz

am si eu o intrebare: probleme din cauza instalatiei de centralizare (semnalizare, macazuri) ati intalnit in cariera? si inca o intrbare: ce parere aveti despre semnalizarea cu trepte multiple de viteza?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Amintirile unui mecanic de locomotivă   Amintirile  unui   mecanic  de  locomotivă - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Amintirile unui mecanic de locomotivă
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Mecanic de Locomotiva
» Discutii CENAFER
» Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» Locomotive clasa 41 (Vol. I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: