Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe

In jos 
+11
Elful
dan tm
Nesebar
@ndrey
theblackstigx
George CFR
Dr2005
crystynyca
laur 133
Adrian78
rockandrei
15 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
rockandrei




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 2733
Data de inscriere : 23/11/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeMier 23 Noi 2016, 12:13

Imi cer scuze daca am gresit locul in forum si pentru otrografia.

Sunt de origine romana dar sunt din Spania (Madrid). Actual locuiesc in Germania si am 23 de ani.

Prietenii mei cei mai buni sunt "maquinistas" en Renfe. Ei au facut cursul in madrid (9 luni) si au facut concursul la stat aproband anul acesta con conditii foarte bune.

Cursul costa 20900€. Am reusit sa gasesc pe situl CENAFER preturi si costa nu mai mult de 1000€.
Eu vorbesc romana bine si inteleg 90% si cred ca merita sa incerc sa ma inscriu in Romania. Am cateva intrebari inainte pentru ca sunt desorientat.
Eu am terminat scoala generala in Madrid avan diplomele correspondiente. Ar fii o problema pentru accesul la curs? rechisitele...

Daca primesc permisul in Romania, e un permis european?
Scopul meu e sa aplic la "oposiciones del estado" concursurile.

Ce alte dificultati pot avea? Am auzit ca administratia poate nu e chiar efectiva.

In Spania, in urmatori 5 ani, se vor pensiona toti veteranii si e momentul perfect sa pot intra.

Daca cineva ma poate ajuta cu ceva date mai concrete...

żExista cursurii de mecanic in Cluj Napoca?

Salutari si va multumesc.

Muchas gracias.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeMier 23 Noi 2016, 15:45

Cursul si permisul e recunoscut că nu poți practica meseria acolo o vei lua de la zero probabil cursuri noi si de la mecanic de manevră trenuri locale etc si ăcum depinde si cat de bine cunoști limba spaniola
Sus In jos
rockandrei




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 2733
Data de inscriere : 23/11/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeJoi 24 Noi 2016, 10:00

Adrian78 a scris:
Cursul si permisul e recunoscut că nu poți practica meseria acolo o vei lua de la zero probabil cursuri noi si de la mecanic de manevră trenuri locale etc si ăcum depinde si cat de bine cunoști limba spaniola

Multumesc pentru raspuns.

Limba materna e spanola. Am citit pe página Cenafer ca cursurile se incadreaza in contextul european. Evident, voi trebui sa fac un curs de equivalare.

E mult continut teoric in romania?
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5508
Data de inscriere : 01/06/2010

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeJoi 24 Noi 2016, 13:44

Foarte multa teorie nu este. Trebuie sa inveti ccca 500 pagini in total. Trebuie sa ai o diploma de BAC.
Sus In jos
rockandrei




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 2733
Data de inscriere : 23/11/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeJoi 24 Noi 2016, 13:54

laur 133 a scris:
Foarte multa teorie nu este. Trebuie sa inveti ccca 500 pagini in total. Trebuie sa ai o diploma de BAC.

Am diploma mea de Liceu din Spania...e acceptata sau trebuie equivalata?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeJoi 24 Noi 2016, 13:56

Cred că mai bine ar fi să suni la Cenafer si sa întrebi acolo
Sus In jos
crystynyca




Numarul mesajelor : 29
Reputatie : 4146
Data de inscriere : 03/02/2013

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeDum 25 Dec 2016, 18:58

Daca mai este de actualitate acest subiect:CENAFER =centrul national de instruire si calificare feroviara,organism national specializat al Ministerului Transportului,deci nu international.Iar dupa absolvirea cursurilor nu ramai decat cu un act doveditor ca ai absolvit scoala de mecanici de locomotiva.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeDum 25 Dec 2016, 19:11

Suntem în UE, permisul de mecanic eliberat într-un stat membru UE este valabil în toate statele membre.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeMar 27 Dec 2016, 21:41

Dr2005 a scris:
Suntem în UE, permisul de mecanic eliberat într-un stat membru UE este valabil în toate statele membre.

E valabil Dragos dar îți trebuie permise pentru fiecare tip de locomotive și secții de circulație
In Germania la EVG au angajat mecanici din Romania și în Germania au luato de la zero de la atelier 3 ore după care 3 ore de germana și după 6 luni dai examen pentru vorbire limba germana nivel B iar după ajungi mecanic de manevră apoi mecanic pe secții secundare și după pe secții principale
Sus In jos
George CFR

George CFR


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 2832
Data de inscriere : 01/12/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeSam 31 Dec 2016, 20:44

Cand se vor mai tine cursuri de mecanic de locomotiva la CENAFER Bucuresti ,daca are cineva informatii si ce acte imi trebuie
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeDum 01 Ian 2017, 17:17

Cursuri se ţin când se adună numărul minim de cursanţi (25?).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
George CFR

George CFR


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 2832
Data de inscriere : 01/12/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeDum 01 Ian 2017, 20:29

Am facut cerere pentru curs de mecanic de locomotiva la CENAFER Craiova prin iunie 2015 si nici acuma nu au sunat. Am fost si la CENAFER Bucuresti pa la sfarsitul luni septembrie si am facut si acolo cerere si a spus secretara ca au 700 de cereri dar na specificat in ce domenii
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3051
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeDum 01 Ian 2017, 23:42

La fel si la mine. Am trimis cererea de preinscriere la CENAFER in noiembrie pentru mecanic locomotiva si nu am mai auzit nimic de atunci. Si pe site nu se actualizeaza cu lunile. In Octombrie nu a fost afisat nimic la "cursuri care vor incepe" dar pe 24 a inceput cursurile de mecanic locomotiva - si aceasta am aflat uitandu-ma la "cursuri in derulare" . Pacat ca is unii (eu inclusiv) dispusi sa faca o treaba buna din pasiune nu din scarba sau lipsa altor optiuni.
 Poate poate o sa le vina mintea la cap...
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6257
Data de inscriere : 26/09/2009

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeLun 02 Ian 2017, 09:21

https://sites.google.com/site/cenaferwebsite/calificare
Sus In jos
George CFR

George CFR


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 2832
Data de inscriere : 01/12/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitimeLun 02 Ian 2017, 10:52

Sunt tot programele de calificare ca in ceilalti anii ,dar oare cand se vor mai tine cursuri ca astept de 1an si jumatate.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe Icon_minitime

Sus In jos
 
Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» RENFE-Spania
» Trenuri internaţionale
» Accidente si Incidente la CFR si in lume
» Discutii CENAFER

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: