Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Mecanic de Locomotiva

In jos 
+10
Adrian78
NicuS
mielutu zburator
Dr2005
Katalyn
dan tm
cristi CFR
TonyGFR
LanceR
TonyCFR
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3866
Data de inscriere : 25/02/2015

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeMier 30 Mar 2016, 19:35

Salut, mi-ar place sa am niste detalii despre cariera de mecanic de locomotiva la CFR. Am vorbit cu un prieten care lucreaza la CFR, si mi-a dat informatie dar a si zis daca vreau mai multa informatie pot sa intreb pe un forum despre trenuri sau pe facebook. Eu stiu ca in SUA mecanicii de locomotiva sunt platiti aproximativ $68,000 dolari americani pe an, si aici in Romania sunt platiti aproximativ 30000 de lei. Mi-ar place orice informatie despre cariera de mecanic de locomotiva la CFR, si daca credeti ca e o cariera buna.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6360
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11208
Data de inscriere : 17/02/2011

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeMier 30 Mar 2016, 21:33

cred ca e o meserie frumoasa.In general,cred ca e bine sa tintesti cat mai sus in viata.Ai o varsta la care trebuie sa
inveti si sa acumulezi cat mai multe cunostinte din varii domenii
Unii o sa te descurajeze,ca trebuie sa dai spaga ca sa te angajezi pe un post cat de cat banos. Altii numesc salariile astea,nesimtite. Cata vreme muncesti pentru bani,nu furi si nu dai in cap,e ok
Deci,burta pe carte si mult succes!

Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6207
Data de inscriere : 24/10/2010

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeMier 30 Mar 2016, 23:28

Pai si daca asta e realitatea, ca trebuie sa ai relatii si sa dai spaga si nu e tocmai cea mai confortabila meserie, ne complacem cu neadevaruri sau indulcim veninul cu miere desi tot venin e? E o cariera buna daca esti intr-atat de pasionat incat sa renunti sa-ti petreci Craciun, Revelion, An Nou alaturi de familie si sa fii pe drum cu 2800 de tone in spate sau cu 15 vagoane cu pasageri.

E greu sa fii mecanic de locomotiva, in primul rand iti cam trebuie relatii, fara relatii e destul de greu si multi aleg sa renunte (stiam ca mai mult la profesiile de la linii, SCB e treaba asta, dar si pe la mecanici trebuie sa ai pe cineva in spate). Scoala e destul de costisitoare si nu stiu in ce masura se acopera investitia pe care o faci intr-un termen rezonabil (sunt unii operatori care iti platesc ei scoala dar nu iei salariu pana nu se acopera cheltuiala, cred). Totodata trebuie sa astepti pana incep cursurile in cel mai apropiat centru CENAFER, si nu se fac cursuri anuale de ex fiindca nu sunt doritori asa de multi. A fost anul trecut o promotie de mecanici, nu stiu cand se va mai face.

Trebuie sa fii pregatit sa dormi pe apucate, poti sa pleci la drum 12 ore sau mai mult, cazurile pe care le vedem noi in buletinul AFER de depasire de ore sunt nimic pe langa cate sunt in realitate de fapt, multi operatori te mai si uita in locomotiva si te trezesti ca ai depasire de ore. Trebuie sa fii pregatit sa prinzi iarna masini in care ingheti la propriu, vara masini fara AC in care te topesti de cald (sa te fereasca Dumnezeu sa fii nevoit sa intri in sala motoarelor la DA vara, si afara pe langa masina e o temperatura insuportabila, daramite inauntru).

Salariul nu e tocmai pe masura chestiilor pe care un mecanic le indura, dar ma rog, cand faci asta „din pasiune” asa cum zicem noi parca nu iti e asa amar, dar ma rog, pe masura ce iti faci o familie o sa fie greu sa te descurci si o sa cauti ceva mai banos sau o sa incerci alternativele pe care le practica multi mecanici (taxi pentru pachete, etc, stiti si voi nu mai dau eu exemple)

Asa ca pentru a-ti alege o cariera de genul trebuie sa te gandesti bine bine de tot sa nu iti para rau mai tarziu. Si eu am vrut sa fac curs de IDM pentru ca imi place la nebunie sa lucrez pe luminoschema si calculatorul CE plus ca e o meserie de birou daca prinzi loc unde „trebuie” si nu ai prea multe de facut. Depinde si de noroc, poti sa fii si exterior iarna la -20 de grade si sa iesi in frig sa duci un ordin de circulatie la mecanic. Deci sa iti fie clar, meseria asta nu inseamna lapte si miere, trebuie sa te gandesti foarte foarte bine. Nu as vrea prin ce am scris aici sa te influentez negativ, ci doar sa te avertizez ca e nevoie de multa multa gandire inainte sa faci un asemenea pas. Bafta.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9522
Data de inscriere : 02/11/2008

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeMier 30 Mar 2016, 23:31

https://sites.google.com/site/cenaferwebsite/

https://sites.google.com/site/cenaferwebsite/services/mecanic-de-locomotiva

https://drive.google.com/file/d/0B2-LuvCtBKrVZlhPQ2lyRDFkams/edit

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8798
Reputatie : 12530
Data de inscriere : 16/07/2014

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeMier 30 Mar 2016, 23:49

Pacat ca nu ne povestesc mecanicii care sint pe forum.

De fapt nu demult CFR Calatori a luat cite o sarja de mecanici tineri in perspectiva de a avea cu ce sa inlocuiasca pe cei care ies la pensie.Si mai sint tineri   pe la operatorii de marfa.
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6207
Data de inscriere : 24/10/2010

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 00:02

Depourile de calatori au facut angajari recent si nu doar pentru tineri neaparat. Cunosc eu un fost GFR-ist pe la 40 de ani care s-a angajat iarna asta la dep. Ploiesti si a prins foarte bine. Oricum o duc acum cu mecanicii ca si cu masinile, majoritatea depourilor de calatori.

Operatorii de marfa multi inca sunt in cautare de mecanici, tineret sau chiar si pensionari nu conteaza, mecanici sa fie. Am citit recent ca organizeaza niste operatori interviuri de angajare, VTR sigur e unul celalalt operator care s-a anuntat nu stiu, posibil DB.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11020
Data de inscriere : 09/10/2014

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 09:13

Am si eu un prieten care a lucrat la Unicom la Petrotel-Lukoil apoi a fost preluat de TEF-GFR iar acum in iarna a plecat si el la Calatori la Ploiesti Sud, deocamdata face manevre cu LDH-ul in Gara Ploiesti Sud.

Nu este o meserie usoara ba din contra necesita multa atentie si concentrare plus programul stresant si nopti nedormite care afecteaza in timp sanatatea. Nici salariu nu mai e ce-a fost odata in unele cazuri un agent de securitate cu 8-10 clase poate avea acelasi salariu cu al unui lucrator comercial intr-un supermarket sau munca de birou de 8 ore gen Dr2005.

Sus In jos
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3866
Data de inscriere : 25/02/2015

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 19:38

Multumesc frumos pentru toate mesajele utile si incurajatoare. Stiu ca nu e o cariera usoara, dar cred ca ar fi una interesanta.
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6207
Data de inscriere : 24/10/2010

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 21:35

Macar vezi tara pe gratis Smile) cum ar spune un prieten
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8798
Reputatie : 12530
Data de inscriere : 16/07/2014

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 22:07

Doar sectiile pe care esti autorizat, in rest poate in concediu cu permisul CFR.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20147
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24914
Data de inscriere : 17/08/2011

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 22:37

TonyGFR a scris:
Macar vezi tara pe gratis Smile) cum ar spune un prieten

... şi te trezeşti că stai la dormitor pe la Zimnicea, Târnăveni, Berzovia, Bicaz sau altă fundătură, eventual pe un un program gen sosit la 20 şi plecat la 4:30.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3866
Data de inscriere : 25/02/2015

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 23:06

Haha, da. Daca lucrezi din Cluj, pana unde poti sa merge ca si mecanic?
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6207
Data de inscriere : 24/10/2010

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeJoi 31 Mar 2016, 23:23

Dr2005 a scris:
TonyGFR a scris:
Macar vezi tara pe gratis Smile) cum ar spune un prieten

... şi te trezeşti că stai la dormitor pe la Zimnicea, Târnăveni, Berzovia, Bicaz sau altă fundătură, eventual pe un un program gen sosit la 20 şi plecat la 4:30.

Riscurile meseriei. Cine stie in ce se baga trebuie sa suporte. Si la constructii de ex, dormi departe de casa de obicei. Ar fi un bai legat de conditiile din dormitoare, dar na...

Daca esti la SNTFC probabil pe la Brasov - Dej - Oradea - Satu Mare - eu mai stiu pe unde..
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 07/09/2014

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeVin 01 Apr 2016, 00:24

Gândește-te și la condițiile de drum, sau la scenarii precum ar fi următoarele:

1) Mergi cu un tren R de la (să zicem!) Urziceni la Făurei. Afară, la umbră, sunt cam 39 de grade Celsius, în locomotivă, până și dracului i-ar fi cald. Ai restricție de viteză cauzată de căldura foarte mare, mergi cu 45-50 de km/h maxim, deci ventilația în cabină este necorespunzătoare. Te bate soarele pe mână, iar efectiv fiecare obiect din locomotivă te frige dacă-l atingi. Într-o stație, instrumentele de bord îți arată o avarie la motor. Intri în sală să vezi dacă poți remedia, sau trebuie să ceri ajutor; ți-ar plăcea să stai 15 minute sau 20 încercând să repari defecțiunea, în condițiile în care aerul stătut, îmbâcsit are o temperatură uriașă, atât de mare încât este irespirabil?

2) Te târăști cu 15 km/h prin viscol, pentru că vizibilitatea este aproape de 0 și oricum din cauza zăpezii de pe șine o viteză mai mare nu poate fi atinsă. Prin geamuri aproape că-ți ninge în cabină din cauza izolației proaste, iar instalația de încălzire nu merge. Ba poate se rupe și-o șină și stai vreo 1-2 ore în locomotiva imobilizată. Ți-ar plăcea să mai fii mecanic în condițiile astea?

3) Din păcate, în România se sinucid, în medie, 6-7 oameni pe săptămână pe linia de tren (dacă e să dăm crezare rapoartelor AFER). În afara acestora, mai accidentezi uneori și oameni neatenți sau șoferi care nu respectă regulile de circulație. Dacă ai ghinion, poți ucide 3-4-5 oameni dintr-o mașină care nu a oprit la linia ferată (prin 2009, o profesoară din fostul gimnaziu a murit, alături de alți 3 oameni, din acest motiv). Crezi că ai putea trece peste șoc, peste imaginea celui decedat sau grav rănit?

4) Ai ieși pe ploaie torențială, când afară sunt vreo 5-6 grade Celsius, să inspectezi o eventuală defecțiune la tren? Ți-ar mai plăcea să-ți faci meseria în aceste condiții?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5390
Data de inscriere : 23/07/2012

Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitimeVin 01 Apr 2016, 07:59

Citat :
Gândește-te și la condițiile de drum, sau la scenarii precum ar fi următoarele:

1) Mergi cu un tren R de la (să zicem!) Urziceni la Făurei. Afară, la umbră, sunt cam 39 de grade Celsius, în locomotivă, până și dracului i-ar fi cald. Ai restricție de viteză cauzată de căldura foarte mare, mergi cu 45-50 de km/h maxim, deci ventilația în cabină este necorespunzătoare. Te bate soarele pe mână, iar efectiv fiecare obiect din locomotivă te frige dacă-l atingi. Într-o stație, instrumentele de bord îți arată o avarie la motor. Intri în sală să vezi dacă poți remedia, sau trebuie să ceri ajutor; ți-ar plăcea să stai 15 minute sau 20 încercând să repari defecțiunea, în condițiile în care aerul stătut, îmbâcsit are o temperatură uriașă, atât de mare încât este irespirabil?

2) Te târăști cu 15 km/h prin viscol, pentru că vizibilitatea este aproape de 0 și oricum din cauza zăpezii de pe șine o viteză mai mare nu poate fi atinsă. Prin geamuri aproape că-ți ninge în cabină din cauza izolației proaste, iar instalația de încălzire nu merge. Ba poate se rupe și-o șină și stai vreo 1-2 ore în locomotiva imobilizată. Ți-ar plăcea să mai fii mecanic în condițiile astea?

3) Din păcate, în România se sinucid, în medie, 6-7 oameni pe săptămână pe linia de tren (dacă e să dăm crezare rapoartelor AFER). În afara acestora, mai accidentezi uneori și oameni neatenți sau șoferi care nu respectă regulile de circulație. Dacă ai ghinion, poți ucide 3-4-5 oameni dintr-o mașină care nu a oprit la linia ferată (prin 2009, o profesoară din fostul gimnaziu a murit, alături de alți 3 oameni, din acest motiv). Crezi că ai putea trece peste șoc, peste imaginea celui decedat sau grav rănit?

4) Ai ieși pe ploaie torențială, când afară sunt vreo 5-6 grade Celsius, să inspectezi o eventuală defecțiune la tren? Ți-ar mai plăcea să-ți faci meseria în aceste condiții?

Usor, ca nu e asa dramatic. Sau poate vine la Metrorex si joaca Candy Crush cateva ore pe zi la racoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mecanic de Locomotiva Empty
MesajSubiect: Re: Mecanic de Locomotiva   Mecanic de Locomotiva Icon_minitime

Sus In jos
 
Mecanic de Locomotiva
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii CENAFER
» Amintirile unui mecanic de locomotivă
» Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» Locomotive clasa 41 (Vol. I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: