Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

In jos 
+14
dan tm
Const Csv
vvmm
Alex Avram
Silver
ldh80
Nick Sandru
DUAL
NB 2009
nokia2010
IonutCFR2009
cata
zenox4500
COSTACHE MIHAIL
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeJoi 27 Aug 2009, 10:16

Aceasta a fost linia veche, pe care circulau trenurile care plecau din Gara de Nord si duceau la Constanta, la Calarasi si la Oltenita. Linia trecea chiar pe la marginea Bucurestiului. Din Gara Baneasa, imediat linia facea dreapta, ajungea in Gara Herastrau, apoi trecea pe un pod peste Lacul Tei, unde se afla si o fabrica de glucoza, apoi trecea peste B-dul Lacul Tei, o lua prin spatele Parcului Circului, iesea pe Str. Pargari, apoi trecea peste Str. Lizeanu, iesea in Sos. Colentina, ajungea in Gara Obor, iar dupa aceea se formau 2 linii: Una ducea in Gara Pantelimon, care mai este si azi. Pe ea treceau trenurile care duceau la Constanta si Calarasi. Cea de a doua linie, trecea pe Str. Fantanica, Sos. Pantelimon, apoi prin locul in care este astazi Electroaparataj, trecea pe langa Stadionul 23 August, traversa Sos. Morarilor, si ajungea in cele din urma in Halta 23 August, astazi denumita si Titan Sud. Cu timpul, orasul marindu-se, iar unele comune precum Herastrau, Colentina, Andronache, Toboc, devenite parti ale orasului, linia deja se situa acum in zona semicentrala a orasului, asa ca s-a mai infiintat o linie, care de la Gara Baneasa, ajunge direct la Gara Pantelimon, adica linia pe care se circula astazi. Mult timp, s-a circulat in paralel. Unele trenuri circulau pe linia veche, adica cea de care vorbim la acest topic, iar alte trenuri circulau pe linia actuala.Din cauza ca populatia a crescut, la sfarsitul anilor '60 si inceputul anilor 70, s-au construit blocuri si pe Sos. Colentina, fapt care a dus la intrerupera liniei, asa ca trenurile care duceau la Constanta pe aceasta linie, nu mai puteau pleca din Gara de Nord, ci direct din Gara Obor.Insa pana in apropiere de Sos. Colentina, mai precis pe tronsonul Baneasa- Herastrau-Lizeanu, linia a ramas deschisa transportului de marfa. Si linia dintre Gara Obor si Halta 23 August, a avut de suferit. Din cauza constructiei blocurilor,pe Sos Pantelimon, si aceasta linie a fost intrerupta, asa ca trenurile care duceau la Oltenita, nu mai puteau pleca decat din Halta 23 August, sau din Gara Obor, cu ocolire prin Gara Pantelimon, asa cum se intampla si astazi. In anul 1987, si linia Baneasa -Herastrau-Lizeanu s-a desfiintat, intrucat linia de tramvai cu indicativul 5 a fost deviata chiar prin locul caii ferate, deoarece vechiul traseu al tramvaiului era prea aproape de vila lui Ceusescu de pe malul Lacului Floreasca si il deranja zgomotul produs de tramvaie. Din acest motiv, s-a desfiintat si Gara Herastrau, ramasa in picioare si deschisa traficului de marfa pana in acel moment. La inceput, linia 5 de tramvaie trecea chiar pe calea ferata. Apoi, lucrarile s-au incheiat, si Gara Herastrau a fost rasa de pe fata pamantului, acest lucru intamplandu-se in anul 1987. Mai jos postez o harta, dintr-o carte veche aparuta in anul 1967, in care se vede in partea dreapta, atat linia veche, actualmente desfiintata, precum si linia noua, cea actuala, care duce la Constanta.
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240005_01
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeJoi 27 Aug 2009, 22:37

Iata si alta harta, dintr-o carte veche numita Bucuresti,aparuta in anul 1967, in care se vede atat linia ferata, cat si strazile cu care se intersecta
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240002_01
Si aceeasi harta, in plan mai apropiat, impartita in doua. Iata prima parte:
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240003_01
Si iata si a doua parte. In dreapta jos, se vede, cat de aproape trecea linia de Stadionul 23 August.In functie de timpul pe care il am, am sa strabat aceste locuri, in cautarea catorva indicii, care sa mai aminteasca ca pe aici a trecut candva o cale ferata. Sper sa mai gasesc ceva! Macar o sina!
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240004_01


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Joi 27 Aug 2009, 23:31, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeJoi 27 Aug 2009, 22:51

Si am facut prima expeditie, in cautarea unor indicii care sa aminteasca de acesta linie. Nu am avut mare succes. Nu am gasit mai nimic. Poza de mai jos am facut-o din Sos. Morarilor spre Halta Titan Sud. In partea stanga se vede Sos. Vergului. In acest loc, sina este astupata cu pamant.
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240001_02
O traversa putreda
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240003_02
Si exact o bucata de sina, dar una si nu mai multe, si aceasta langa niste gunoaie
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8240002_02
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeVin 28 Aug 2009, 14:28

Astazi am fost in alta zona in care au circulat candva trenuri spre Oltenita, si anume pe str. Fantanica, aflata imediat dupa Gara Obor, spre Oltenita. Am descoperit o bucata de sina, chiar pe str. Fantanica, si pe care trec zilnic masini pe ea.
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8250003
Firma care indica numele strazii
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8250002
In poza de mai jos, se vede linia ramasa in strada, iar in partea stanga mai exista o alta linie, care a fost scoasa, iar locul este transformat in strada pentru masini, dar fara trotuar
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P8250001
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeVin 25 Sept 2009, 15:50

Firma de pe Sos. Morarilor din statia de autobuze, mai aminteste ca pe aici trecea o linie ferata peste sosea.
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P9190001
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeLun 28 Sept 2009, 17:25

Pe str. Lizeanu, in apropiere de str. Reinviarea, pe unde trecea fosta linie spre Constanta, a ramas un canton, care nu este parasit, ci este locuit. Problema este ca cetatenii Capitalei grabiti, trec pe langa acest canton, si nu se mai gandeste aproape nimeni la linia ferata care candva trecea peste str. Lizeanu!
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P9270002
De semnalat faptul ca liniile care se vad in poza, sunt linii de tramvai
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P9270003
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5546
Data de inscriere : 01/08/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: file de istorie   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeLun 28 Sept 2009, 21:48

Foarte frumos şi........... emoţionant Crying or Very sad
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeLun 28 Sept 2009, 21:56

Si nu se opreste totul aici! Am sa ma duc sa mai caut indicii, de orice fel! Am sa strabat toata zona! Macar sa ramanem cu pozele postate pe acest forum!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMar 23 Mar 2010, 15:20

COSTACHE MIHAIL a scris:
Pe str. Lizeanu, in apropiere de str. Reinviarea, pe unde trecea fosta linie spre Constanta, a ramas un canton, care nu este parasit, ci este locuit. Problema este ca cetatenii Capitalei grabiti, trec pe langa acest canton, si nu se mai gandeste aproape nimeni la linia ferata care candva trecea peste str. Lizeanu!
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P9270002
De semnalat faptul ca liniile care se vad in poza, sunt linii de tramvai
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST P9270003
Si iata o fotografie document, care am gasit-o pe Forumul TRANSIRA, postata de userul Brassovia, caruia ii multumesc pentru ca mi-a dat acordul sa o postez pe acest forum. Fotografia dateaza din anul 1983 cand linia ferata mai era folosita doar transportului de marfa, si cred ca si cantonul mai era inca folosit de personalul C.F.R. Este acelasi canton pozat de mine mai sus, insa eu l-am pozat de la o distanta mai mare, in timp ce in poza-document, cantonul este pozat chiar din fata.


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_11_17
Sus In jos
cata

cata


Numarul mesajelor : 282
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5573
Data de inscriere : 01/02/2010

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMier 07 Apr 2010, 00:06

In zona Lizeanu mai exista inca 3 cantoane identice. Le gasesti usor daca pleci la drum cu o harta mai buna sau cu cineva care sa-ti arate traseul liniei.

Din pacate, in ultimele luni, unul dintre aceste cantoane a fost inglobat intr-o locuinta mai mare si a disparut. Este la parterul unuia dintre blocurile mamut din zona. Ale doua sunt: in curtea unui depozit de materiale de constructie si inca unul, pastrat exemplar si transformat in locuinta.

Linia, pe sectorul Lizeanu-B-dul Tei a fost scoasa acum 4 ani. La primele mele expeditii in zona, aproape 10 ani in urma, aceasta linie inca exista, incastrata in asfaltul soselei si a fost acoprita doar la asfaltarile de acum 2 ani ! De asemeni exista si linia de la Lizeanu pana in spatele blocurilor de la Colentina. De acolo, dupa traversarea soselei Colentina, linia intra in gara Obor.

In masura in care este interesat de aceasta linie, te pot ajuta cu informatii si poate, la o viitoare expeditie vei avea mai mult suces, desi in ultima vreme vestigiile liniei dispar tinzand spre completa uitare.
Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMar 13 Apr 2010, 14:43

Cateva poze cu linia ferata intre B-dul Lacul Tei si Str. Lizeanu.(anul 1983). Pozele apartin membrului Brassovia care le are postate pe forumul Transira
http://forum.transira.ro/index.php
si doresc sa ii multumesc pentru faptul ca mi-a dat voie sa le postez si pe forumul Trenuletz, chiar s-a bucurat pentru ca sunt interesat de aceasta linie, linia pe langa care treceam adesea cand eram copil, intrucat se afla la mica distanta de zona in care locuiam eu.



Poza este facuta in apropiere de B-dul Lacul Tei, in sensul catre Lizeanu, in dreapta se observa un bloc, apoi imediat Parcul Circului.Sper sa nu gresesc.In plan indepartat, cantonul de pe Str. Judetului.

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_06_86


Alta poza, tot in apropierea celei dintai, insa nu realizez in ce sens este facuta fotografia, ori spre B-dul Lacul Tei, ori spre Lizeanu.Banuiesc ca parcul ar fi in stanga. Daca este asa, atunci poza este facuta spre B-dul Lacul Tei.


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_09_17



Cantonul de pe Str. Soltuzului.



FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_10_17



Linia ferata intersectand Str. Pargari.(sensul catre B-dul Lacul Tei)


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_07_19


O poza in acelasi loc, putin mai in spate decat poza precedenta, sensul tot catre B-dul Lacul Tei, sa precizez ca intre U.R.A.C. si Str. Pargarilor, linia era dubla.
U.R.A.C. insemnand Uzina Reparatii Ateliere Centrale, care apartine R.A.T.B.fost I.T.B. Aici au fost construite o mare parte din tramvaiele care au circulat prin Bucuresti Festival, V3A, EP-V3A, V3A - 93 si altele. O parte din tramvaiele V3A clasice au fost construite in anii '83-'85 pentru Ploiesti si Constanta. Tot la U.R.A.C. se fac reparatii capitale la autobuze si troleibuze si tot aici se caseaza acestea. Linia ferata se unea cu linia de tramvai. Si mai exista o linie de tramvai care la Uzina 23 August Poarta 4 intra in uzina si se unea cu linia ferata.



FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_08_19


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 13 Apr 2010, 22:20, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMar 13 Apr 2010, 19:53

Alte cateva poze facute in anul 1983 intre Str. Lizeanu si B-dul Lacul Tei, care apartin userului Brassovia si caruia ii multumesc pentru acordul dat de a le posta pe acest forum.

Poza de mai jos este facuta in apropierea B-dului Lacul Tei, spre Str. Lizeanu. In plan secund se observa cantonul din Str. Judetului.


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_12_20



Urmatoarea fotografie este facuta intre Str. Judetului si Str. Soltuzului, spre Str. Judetului respectiv B-dul Lacul Tei, deci invers fata de fotografia precedenta.



FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_13_10



Cantonul din Str. Pargarilor, aici linia este dubla.




FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_14_19




Iata si cantonul din Str. Soltuzului.





FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_15_94






Si o poza facuta chiar in apropiere de B-dul Lacul Tei, spre directia B-dul Lacul Tei, in partea stanga se observa putin din Parcul Circului.





FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1983_herastrau_tei_reinvierii_16_84





Deci in aceasta zona, Lizeanu- Pargarilor- Lacul Tei, se afla 4 cantoane (aproape) identice. Unul la trecerea cu Str. Lizeanu, altul pe Str. Pargarilor, altul pe Str. Soltuzului, iar altul pe Str. Judetului. Linia nu mai exista, cand ma voi face bine voi face o vizita in zona sa vad ce mai pot gasi, sa fac cateva poze, si sa caut cantoanele pentru ca ele mai exista. Pentru cei care nu cunosc zona, pot spune ca acest segment de linie se afla intre fosta Gara Herastrau si Gara Obor. Fotografiile postate sunt adevarate documente, deosebit de valoroase , si sunt preluate de la userul Brassovia.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6372
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 09/07/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMar 13 Apr 2010, 20:15

Frumoase imagini document . In poza 1 se observa un bloc de locuinte . In acest bloc aflat pe Str. Judetului la Nr.18 , in parcarea din fata blocului , in parcul din apropiere , pe langa linia ferata , in 1983 s-au turnat mai multe scene pentru filmul „ Actiunea Zuzuc ” (regia : Gheorghe Naghi) . In film , apare chiar si un tren de marfa aflat in tranzit sau poate doar pentru filmare ...

[img=http://www.123poze.3x.ro/files/720617442333425830_thumb.jpg]

[img=http://www.123poze.3x.ro/files/95026524882900640_thumb.jpg]

[img=http://www.123poze.3x.ro/files/59033869156088585_thumb.jpg]
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMar 13 Apr 2010, 21:56

Interesant Ionut C.F.R. ceea ce spui. Abia astept sa ma duc in zona sa pozez. Am sa caut si blocul situat pe Str. Judetului la nr. 18. Chiar daca linia nu mai exista, voi gasi cantoanele. Si voi gasi cu siguranta cateva indicii care sa mai aminteasca de faptul ca pe aici a fost candva linia ferata care ducea de la Bucuresti la Constanta. Fotografiile de mai sus au devenit, adevarate documente. Adevarate valori. Parca nu imi vine sa cred ca aceasta linie nu mai exista. Si deja stiu ca atunci cand am sa ma duc in zona, voi gasi cu totul altceva! Imi va fi greu sa vad cum in locul liniei voi gasi parcari sau poate locuri ingradite. Pozele de mai sus care au fost facute in anul 1983, raman atat pentru mine dar si pentru voi adevarate valori, mai ales ca eu treceam adesea cand eram copil prin zona. Si asta nu e tot! Datorita userului Brassovia, caruia nu am nici cuvinte sa ii multumesc,pentru acordul primit, voi mai posta pe forumul nostru cateva poze-document , insa de data aceasta facute doi ani mai tarziu, adica in anul 1985!

Asadar, iata cantonul de pe Str. Pargarilor pozat doi ani, mai tarziu adica in anul 1985.



FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_00_99




Si alta poza, cu acelasi canton de pe Str. Pargarilor(anul 1985).


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_01_11



O poza facuta in apropiere de B-dul Lacul Tei, in sensul spre Str. Lizeanu, in apropiere de Str. Judetului, se vede si cantonul.




FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_02_75



Si alte imagini-document, in apropiere de Bulevardul Lacul Tei, poza de mai jos este facuta spre B-dul Lacul Tei, in stanga se poate vedea putin din Parcul Circului


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_03_19



Alta imagine:


FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_05_12





Si o alta poza dar aceasta este facuta in sens invers, adica spre Lizeanu, tot in apropiere de B-dul Lacul Tei, aici parcul apare pe partea dreapta.





FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST 1985_herastrau_tei_reinvierii_04_21



Si daca tot am pomenit de Parcul Circului si doriti sa vedeti cat este de frumos, iata poze aici:


http://calatorii.myfreeforum.ro/parcuri-gradini-botanice-f9/parcul-circului-bucuresti-t138.htm
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitimeMier 14 Apr 2010, 13:34

Si ca sa va faceti o impresie asupra pozelor-document postate mai sus voi atasa si o harta a zonei apartinand si aceasta userului Brassovia, insa cifrele trecute nu au legatura cu pozele postate de mine, intrucat pe Forumul Transira pozele sunt aranjate altfel. Linia roz este locul prin care a fost linia ferata, cele patru cerculete roz care se vad arata locul celor patru cantoane, de pe Str. Judetului, Soltuzului, Pargarilor, iar in dreapta jos la cifra 11 se observa cantonul de la Lizeanu.Langa cantonul de pe Str. Judetului, se observa si trei blocuri in zig-zag, cred ca primul este acela de care a spus Ionut C.F.R. ca a fost filmat Actiunea Zuzu, iar in partea stanga a hartii unde se observa multa verdeata, se afla Parcul Circului.Intre cantonul din Str. Pargarilor si Lizeanu se poate observa linia dubla.

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Pozetei_2881
Sus In jos
Continut sponsorizat





FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST Icon_minitime

Sus In jos
 
FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
» Comlosul Mare (Romania) -- Nakovo(Serbia) -- Kikinda(Serbia)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Bucuresti Nord - Bucuresti Obor (29 aprilie 2014)
» BUCURESTI OBOR-BUCURESTI NORD

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: