Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA

In jos 
+9
Teodor
AndreiStefan
bostanescu gigel
popovici
Nk11
tudor_toma82
stakee
discoid21
COSTACHE MIHAIL
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 10:13

In Constanta, mai precis in Satul de Vacanta, a existat pana acum vreo 7-8 ani o linie de mocanita pe care circula un trenulet de plimbare, pentru turistii aflati in Statiunea Mamaia. Trenuletul avea un traseu destul de lung, sa zic cam 6-7 km, si facea inconjurul Lacului Tabacarie, un lac imens, aflat in orasul Constanta. Pe acest traseu se afla o gara mica cu cladire si cu peron, locul in care se urcau calatorii, in numar destul de mare. Unii dintre ei, coborau pe parcursul calatoriei, ma refer la localnicii care preferau trenuletul in locul tramvaiului cu indicativul 100. Ceilalti ramaneau in trenulet pana ce acesta ocolea intreg lacul Tabacarie, si asa cum am spus este foarte mare. Traseul era unul foarte frumos, intrucat pe intreg traseul se circula prin parc, un parc cu multi pomi si multa verdeata la vremea aceea. Linia trecea si peste 2 podulete, si mai mult, exista si un tunel destul de lung,asta ca sa dea calatoriei un aspect cat mai placut. Asta pana acum cativa ani, cand ducandu-ma la mare, am vazut linia abndonata, fara trenulet.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 10:22

Luni 27 iulie 2009, ducandu-ma la mare, am fost sa mai vad fosta linie de trenulet. Nu numai ca linia numai exista, insa si traversele, si chiar si pietrele au fost luate, asa incat nu se mai poate observa mare lucru. Gardul viu care era amplasat pe marginea liniei de o parte si de alta a mai ramas in unele locuri, insa nu cred ca pentru mult timp.
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250007
Abia se mai vad cateva pietre, parca in dusmanie a fost scoasa aceasta linie, si parca aproape nici un indiciu nu mai arata ca pe aici a trecut candva un trenulet.
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250006
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 10:33

Atunci m-am indreptat spre gara, spre fosta gara, dar nu am putut merge pe locul fostei cai ferate, intrucat erau numai maracini. Asa ca am mers pe o alee, insa nu mai gaseam cladirea garii. Ma derutasem, din cauza ca satul de vacanta s-a marit, iar cladirea garii care era la periferia satului de vacanta, acum se afla la semiperiferie, intrucat dincolo de ea s-a instalat un carusel. Abia am gasit cladirea, insa in locul in care se aflau cele 2 linii din gara, si in care se mai vedea pietrisul si urme de traverse, acum locul a fost asfaltat.
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250008
M-am apropiat de gara, cladirea este devastata total si nici macar nu mai seamana a cladirea unei gari. Intrucat aici se aflau 2 linii, banuiesc ca in trecut au fost poate chiar 2 trenulete, si nu unul asa cum stiu eu. Cat de rau imi pare ca in urma cu 10 ani cand ma plimbam cu acest trenulet, nu m-am gadit ca sa fac macar o poza acestui trenulet!!!
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250009
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 10:38

Oarecum dezgustat, am plecat mai departe de-a lungul fostei linii. Priveam Lacul Tabacarie, eram impresionat de marimea lui, si nu imi venea sa cred ca un trenulet, candva ocolea acest lac imens! In poza de mai jos, se vede doar o parte din lac, un lac si el parasit oarecum, nu vezi pe el nici un vaporas, nici o barcuta!
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250001
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 10:56

Am plecat si mai departe, si am ajuns la unul din podulete, care era folosit doar pentru trenulet, si nu si de alte specii pe roti, ma refer la masini. Aici am avut o surpriza oarecum placuta. Linia de pe podulet nu a fost scoasa. Semn ca pe aici candva trenuletul trecea plin cu turisti.
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250005
Priveam podul, oarecum ingandurat si intristat. De oare a trebuit sa fie desfiintat acest trenulet! Cui i-a stat in cale? Care a fost interesul desfiintarii lui? De ce oare nu a mai ramas in functiune? Turisti erau destui! Ce pieredere imensa!!! ma gandeam!!!Dar dintr-o data am fost trezit din starea in care eram, de un zgomot. Ce sa fie oare? Era un zgomot de motor. Pai ce masina sa treaca prin parc ca nu are voie? Si vad ca pe pod urca ....un trenulet!
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250003
Am ramas mirat de acest lucru, era de fapt un trenulet , sau mai bine zis sa nu ii zic trenulet cu 2 vagoane, ci un tractor transformat in locomotiva cu 2 remorci. Nu vazusem niciodata trenulet pe aici. Insa din acesta vara, a fost introdus , ce e drept pe un traseu mult mai mic, pentru a transporta turistii dornici de plimbari.
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250004
Trenuletul trecuse iar eu ma gandeam ca a fost nevoie de scoaterea trenuletului pe sine, pentru a pune in circulatie dupa cativa ani, alt trenulet, insa de data acesta pe roti de cauciuc.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 11:06

Si dupa ce acel trenulet (ex-tractor) a disparut din peisaj, am observat langa pod, un stalp. M-am dus la el, si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut un semn de circulatie, ci nu orice semn, ci semnul <atentie la tren>, un semn care a fost uitat, un semn care mai aminteste de acele vremuri demult apuse!!!
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P7250002
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5710
Data de inscriere : 14/07/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 22:56

Mi-a plăcut reportajul tău. Îmi place că ai căutat şi ai fotografiat toate "vestigiile" acelei linii de mocăniţă.
Sunt neplăcut surprins că s-a desfioinţat încă o linie îngustă din puţinele pe care le mai avem.
De fapt, trenuleţul nu a dispărut, ci a trecut de pe şine pe şosea... totuşi diferenţa între un tren pe şine şi unul pe şosea e enormă. Pe acesta nu prea îl putem numi trenuleţ, poate pseudotrenuleţ, o altă specie pe roţi.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMier 29 Iul 2009, 12:02

Cand mai dau o fuga la mare, am sa mai fac si alte poze. Mai am si alte obiective de cautat, intrucat linia este destul de lunga. Vreau sa fac poze si la al doilea pod, precum si la tunel, daca nu o fi fost daramat.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeJoi 17 Sept 2009, 10:31

In ziua de 16 septembrie, am mai facut o mica expeditie , ca sa mai caut si alte indicii , pe locul fostei linii inguste, pe unde trecea candva acel trenulet de plimbare. Iata si al doilea pod, peste Lacul Tabacarie
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P9130034
Alta imagine cu poduletul, iar in departare se vede Lacul Tabacarie, lac care era ocolit odinioara de acest trenulet
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P9130035
A mai ramas doar gardul viu, care era amplasat pe o parte si de alta a liniei
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P9130036
Iar la plecare am mai gasit un indicator, intr-un loc mai dosit, dar este putin indoit
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA P9130037
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 20 Oct 2009, 22:21

Mai multe informatii despre acest trenulet, am gasit aici:
http://www.pisti91.myfreeforum.org/sutra18418.php#18418
Sus In jos
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5618
Data de inscriere : 07/08/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 25 Mai 2010, 17:53

Si mai nou aici

http://www.forumtrenuri.com/reportaje-ale-pasionatilor-de-trenuri-f17/trenuletul-din-constanta-t832.htm
Sus In jos
tudor_toma82




Numarul mesajelor : 35
Reputatie : 5342
Data de inscriere : 06/11/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 02:04

M-am intors in urma cu cateva zile din concediu de la Constanta ! Oras in care am si copilarit de altfel si din care am enorm de multe amintiri superbe, inclusiv trenuletul din Parcul Tabacariei, care era unicat in tara, mai ales prin lungimea traseului si prin frumusetea peisajului (3 tunele etc) ! Din pacate, m-am dus sa ma plimb prin parc (si prin noul Mall care a distrus si trenul si vechiul restaurant Bulevard) si pot sa spun ca nu a mai ramas NIMIC din fostul trenulet ! Sincer, in zona garii nu stiu ce o mai fi, dar acum vreun an tin minte ca vazusem ca se asfaltase toata zona garii si nu mai era nici urma de fost tren !

Deci, in afara de tunelul cel mare care a ramas (e prea lung si se afla intr-un deal pe care e renumitul restaurant zis "La Cetate") si este un mic focar de infectie dinc e stiu, in rest nu a mai ramas nimic ! Mare pacat, pt ca era chiar unul din lucrurile frumoase si inocente care mai ramasesera in Romanica asta distrusa zilnic !
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 09:59

Ma intreb daca vom avea vreodata ocazia sa vedem acest trenuletz in vreo poza!
Sus In jos
tudor_toma82




Numarul mesajelor : 35
Reputatie : 5342
Data de inscriere : 06/11/2009

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeMier 11 Aug 2010, 02:05

COSTACHE MIHAIL a scris:
Ma intreb daca vom avea vreodata ocazia sa vedem acest trenuletz in vreo poza!

Intr-adevar, ai dreptate legat de poze ! Am copilarit atata amar de vreme in Constanta si eram toata ziua prin parc, dar nu ne-am gandit nici unul (eu sau vreunul din prietenii mei) sa facem poze !

Adevarul e ca: Cine s-ar fi gandit ca pana si trenuletul asta va fi distrus ??? Adica, te gandeai ca o sa incepa sa faca un mall, un market, dar chiar sa dezafecteze linia cu totul... Oricum, ca fapt divers, primul moment de "distrugere" a trenuletului a fost pe partea parcului cu bdul Mamaia, unde s-a construit statia de epurare a apei Cta, o constructie imensa pe care probabil ati vazut-o ! Astfel, pe portiunea respectiva, linia a fost desfiintata (era partea de final a liniei catre gara, in jur de 500 de m), iar trenuletul a mai mers vreo 2-3 ani avand traseul pana la statia de epurare si apoi mergea in marsarier pana in gara iar, toata distanta !!!! Tare, nu ?

Mare pacat...
Sus In jos
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5184
Data de inscriere : 28/12/2010

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitimeSam 15 Ian 2011, 22:25

FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA 60435781.th

Toate vagoanele erau galbene cu acoperisul rosu. In interior erau niste banci din lemn vopsite in rosu.
Am pus si o poza sugestiva.
Sus In jos
Continut sponsorizat





FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Empty
MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA   FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA Icon_minitime

Sus In jos
 
FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Comlosul Mare (Romania) -- Nakovo(Serbia) -- Kikinda(Serbia)
» FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
» LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI
» Propuneri pentru Mersul Trenurilor 2016-2017
» Depouri si remize

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: