Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI

In jos 
+5
cristi CFR
shoppy
KQQ
myster2008
COSTACHE MIHAIL
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6889
Data de inscriere : 15/08/2008

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 11:22 pm

Avea si Parcul Copiilor din Timisoara un trenulet asemanator, linia era de aproape 1 km....chiar avea si un tunel artificial construit....acum parcul este inchis pentru renovare si nu prea au de gand sa il deschida in curand....
Multumim Costache Mihail pt reportaj....foarte frumos si detaliat.
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 1:13 pm

Si in Constanta, in Satul de Vacanta, in apropiere de statiunea Mamaia, era o astfel de linie, tot de mocanita, care facea inconjurul Lacului Tabacarie. Trenuletul era asemanator, cu acesta din Bucuresti, avea si gara in satul de vacanta, cu 2 linii, iar pe langa acesta din Bucuresti, cel din Constanta avea si pod peste Lacul Tabacarie, avea si un tunel destul de lung, iar traseul cred ca avea cam 6 km. Si mai avea ceva: Calatori din belsug, mai ales pe perioada sezonului estival! De ce oare a trebuit sa fie desfiintata? Au scos si linia. Am sa fac poze in vara aceasta cand ma voi duce, am sa pozez si gara si tot felul de indicii.


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Joi Aug 13, 2009 9:12 am, editata de 1 ori
Sus In jos
KQQ

KQQ


Numarul mesajelor : 355
Reputatie : 5831
Data de inscriere : 21/06/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 2:55 pm

Când am văzut titlul topicului, primul meu gând a fost la vagoanele seria 25-24:
-au culoare verde
-sunt de linie îngustă
-dacă nu greşesc, au circulat în parcul Herăstrău
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 8:48 pm

KQQ a scris:
Când am văzut titlul topicului, primul meu gând a fost la vagoanele seria 25-24:
-au culoare verde
-sunt de linie îngustă
-dacă nu greşesc, au circulat în parcul Herăstrău
Acele 2 vagoane vechi de mocanita impreuna cu o locomotiva cu aburi , au stationat pe o bucata de sina pana acum cativa ani in curtea teatrului de vara din parcul Herastrau. Dar pentru ca s-a hotarat refacerea teatrului , s-a facut curatenie si a fost luata acea garnitura, insa nu stiu unde a fost dusa. Odata cu acest trenulet, au fost luate si niste microbuze foarte vechi TV la care ma uitam ori de cate ori ma plimbam prin parc. Bineinteles, si acelea erau deteriorate precum si garnitura de mocanita. Le am filmate pe caseta VHS si am sa incerc sa fac poze de pe filmare, pentru a le putea posta aici, in cel mai scurt timp. Filmarile sunt facute in perioada 1999-2004. Insa in Parcul Herastrau nu exista linie de mocanita.
Sus In jos
shoppy




Numarul mesajelor : 4
Reputatie : 5472
Data de inscriere : 02/06/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iun 30, 2009 2:14 pm

Ideea era construirea unei linii in jurul lacului Herastrau, proiect agreat de conducerea Muzeului Satului de dupa 90. Pentru asta in Muzeul Satului s-au adus doua locomotive si cele doua vagoane (o locomotiva era in langa langa intrarea principala a muzeului). Planurile bineinteles ca nu s-au mai realizat, pana la urma garnitura de langa tatrul de vara a ajuns la Depoul Bucuresti Calatori, locomotiva a fost cosmetizata si expusa la poarta depoului langa o alta colega mai mica, se pot vedea pe bd Grivita. Vagoanele sunt tot in curtea depoului dar nu au fost reparate, unul este in stanga cladirii principale (se vede bine din bulevard), celalalt este langa remiza circulara, se vede doar un capat.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iul 01, 2009 7:56 am

Pai cum sa faca linie de tren, ca zilele trecute am vazut a stiri ca o sa faca telegondola.
Secolul ics ics ii frate, mai venim noi cu mocanita.l
Sus In jos
shoppy




Numarul mesajelor : 4
Reputatie : 5472
Data de inscriere : 02/06/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iul 01, 2009 11:36 am

Nu m-am exprimat bine, aceasta idee a aparut prin anii 1995 si a fost abandonata complet odata cu schimbarea conducerii cativa ani mai tarziu.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 11:18 am

COSTACHE MIHAIL a scris:
Si in Constanta, in Satul de Vacanta, in apropiere de statiunea Mamaia, era o astfel de linie, tot de mocanita, care facea inconjurul Lacului Tabacarie. Trenuletul era asemanator, cu acesta din Bucuresti, avea si gara in satul de vacanta, cu 2 linii, iar pe langa acesta din Bucuresti, cel din Constanta avea si pod peste Lacul Tabacarie, avea si un tunel destul de lung, iar traseul cred ca avea cam 6 km. Si mai avea ceva: Calatori din belsug, mai ales pe perioada sezonului estival! De ce oare au trebuit sa fie desfiintat? Au scos si linia. Am sa fac poze in vara aceasta cand ma voi duce, am sa pozez si gara si tot felul de indicii.
Si m-am tinut de cuvant. Am fost la mare, am facut si poze, am cautat si indicii, iar reportajul l-am postat la adresa de mai jos.
http://trenuletz.forumz.ro/reportaje-ale-pasionatilor-de-trenuri-f17/fosta-linie-de-mocanita-din-constanta-t394.htm#4467
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 10, 2010 7:20 pm

Langa Parcul Tineretului din Bucuresti, Primarul sectorului 4 Cristian Popescu zis si Piedone, a infiintat un nou parc, iar in centrul lui, se afla o locomotiva cu ecartament ingust. Un lucru bun as putea spune, numai ca locomotiva nu este pazita si este devastata de copiii adusi de parinti in parc. Unii trag de tot felul de manete, altii se urca chiar si pe acoperisul cabinei, pacat de aceasta bijuterie! Iata cateva poze care le-am facut Duminica 10 ianuarie 2010 . Aceasta locomotiva a postat-o si userul didi, insa la alt topic. Eu insa m-am gandit sa o postez la acest topic, mai ales ca se afla foarte aproape de linia de mocanita unde circula trenuletul din pozele de mai sus.
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030001
#####
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030002
####
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030004
##
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030005
#####
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030006
###################
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030007
#################
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030008
##################
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030009
####
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030013
###
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030018
####
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030021
###
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030022
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeDum Ian 10, 2010 8:43 pm

Locomotiva a fost adusa acolo de la Tecuci.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeVin Ian 15, 2010 10:02 pm

Alte poze cu acea locomotiva amplasata in parc
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030003
##
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 P1030024
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6874
Data de inscriere : 06/10/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 16, 2010 7:24 pm

costache in ce zona este mocanita asta? vreau sa vad si eu in realitate
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 16, 2010 7:25 pm

vrabieionut a scris:
costache in ce zona este mocanita asta? vreau sa vad si eu in realitate
Este chiar langa Palatul Copiilor.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6874
Data de inscriere : 06/10/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 16, 2010 7:29 pm

mocanita cu care v-ati plimbat voi?
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 18, 2010 12:20 pm

vrabieionut a scris:
mocanita cu care v-ati plimbat voi?
Asa zisa mocanita alcatuita din doua vagoane si o locomtiva , se afla in Parcul Tineretului din Bucuresti, mai precis la intrarea in parc dinspre Sos. Oltenitei, la
Statia de metrou Constantin Brancoveanu. Cu aceea ne-am plimbat noi asta vara, insa acum nu mai circula pana la primavara. Iar mai jos, langa Palatul Copiilor
se mai afla un parc lipit de Parcul Tineretului, este despartit doar de  strada care duce la Sala Polivalenta. In acest parc se afla locomotiva de ecartament ingust,
cea postata de mine mai sus.


-----------------------------


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mier Ian 21, 2015 9:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI   LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
LINIE DE MOCANITA IN BUCURESTI
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
» FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
» O scurta excursie intre Bucuresti Nord si Bucuresti Est cu Regio 13105
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» BUCURESTI OBOR-BUCURESTI NORD

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: