Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori

In jos 
+57
M.I.C.I.
Katalyn
billy752-istu
Amiralul
Balto
alliens
mureseanu_976
cristy79
Adirmvl
Nesebar
boldalexandru
lifetec
revenge
kristi kkk
baiazid
Teodor
Warrior12
cfr500
KOSTYK
AlexD
@ndrey
roseanu
Rarau
Andrey_tm
popovici
mariuskl
Luna
razvan - trenuri
bostanesku gigel
Dr2005
mihaiuc
AMX 97-0548-4
DUAL
DAS 2011
Nk11
Vitosa
alinx3330
Adrian78
jionutz
didinul
nelu_cfr
Caravelle_Zg
livebog
stegaru
stinky
Syncron
srazvi
Ionutz
lovekomotive
COSTACHE MIHAIL
stakee
cristi CFR
Norbi
mtk
orestte
EC
Gygyman6
61 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6069
Data de inscriere : 28/10/2008

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 20 Iun 2009, 21:56

iar asta sa intamplat acum un an nu?
specifica te rog
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9499
Data de inscriere : 02/11/2008

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 20 Iun 2009, 22:10

Da, numai ca atualizarile intarziate sunt si acum la oridinea zilei din pacate. Crying or Very sad

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5618
Data de inscriere : 07/08/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Aug 2009, 12:05

Din ce am citit aici numai lucruri negative nu pozitive Mad

Nu am circulat inca cu aceasta companie nu am avut nici timp nici bani pentru calatorii de placere, insa unele mesaje din care le-am citit mai sus sunt total deplasat si ireale, poate ca in anumite parti ale zonelor de operare ale lor serviciile sunt proaste, cele de pe M800 sunt destul de bune, singurele neplaceri ce le-am observat au fost intarzierile care se trec cu vederea daca nu sunt prea exagerate, cealalta ar fi faptul ca aduc unele garnituri pline de grafitii, insa interiorul atat automotoarelor cat si ramelor ZRB sunt destul de intretinute si comode, insa din poza cu interiorul de mai sus scaune tapitate nu am intalnit la Constanta doar scaune cu bureti si matase ca sa zic astfel(nu cunosc denumirea exacta a materialului dar ve-ti subintelege la ce ma refer) Chit ca sunt salonate garniturile scaunele sunt foarte comode, au geamuri deschizabile (ceva ce, CFR-ul duce lipsa la majoritatea noilor vagoane) Anul trecut cand Regiotrans a inceput sa opereze pe Brasov-Constanta cand am venit sa studiez si sa fotografiez garniturile personalul de regio sa comportat foarte respectuos fata de unii nasi de la CFR. Nu zic ca Regiotrans e cel mai tare din parcare zic doar ca cel putin pe aceasta zona de operare serviciile lor mau satisfacut, sper sa imi fac timp intro buna zi sa circul cu el sa vad cat de fiabile si rapide sunt automotoare si ramele lor
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 15 Aug 2009, 21:26

In urma accidentului de la Scanteia produs pe 14 august 2009, in care si-au pierdut viata 13 persoane, nici un calator aflat in automotorul Regiotrans nu a fost nici macar ranit, chiar daca a trebuit sa tarasca 200 m acel microbuz condus de un sofer inconstient.Automotorul nu a patit aproape nimic! Lucru pozitiv as putea spune, intrucat d-l Costel Comana a fost inspirat sa aiba in proprietate automotoare foarte rezistente.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6179
Data de inscriere : 20/08/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2009, 22:20

a scris:
Stimate domn, dupa ce acum ai intrat pe acest forum eu am impresia ca nu ai nici o legatura cu ce inseamna transport feroviar, nici macar pasiune, asa cum se doreste acest forum. Se pare ca a-ti calatorit doar o sigura data cu motoarele Regiotrans sau poate a-ti suferit vreo pierdere financiara odata cu privatizarea liniilor ferate. D-voastra nu stiti ce inseamna magistrala dar folositi acest cuvant. Stiiti cumva autonomia unui asemenea motor cu un rezervor plin? Adica consumul. Stiati, prin comparare, ca Sageata Albastra, automotoarele Desiro, care sunt noi, cumparate de CFR sunt proiectate sa circule pe distante mai mici de 150 Km? Automotoarele Desiro trag cu 2 motoare concomitent, deci consum dublu, pe cand aceste automotoare cu unul singur. In afara de cele care circula ca accelerat pe relatia Brasov - Constanta toate circula pe distante mai mici de 150 de Km, Resita - Timisoara, cea mai lunga distanta, 95 de Km. Am sa ma documentez pentru dumneavoastra, sau poate stiu colegii de forum, consumul acestor motoare. V-ar convenii sa circulati cu Sageata de la Timisoara la Sibiu 6 ore, 300 de Km? E mai confortabil?
Regret ca am intrat in polemica cu cineva care nu este pasionat de trenuri ci dezamagit de o calatorie. Subiectul dumneavoastra statea mai bine la Impresii de calatorie.
Inca o chestie, CFR-ul a inchis destule linii, daca Regiotransul ar renunta la ele CFR-ul le-ar inchide fiindca pentru CFR au fost linii nerentabile, de aceea le-a privatizat. Era mai bine? Pentru calatori ocazionali poate da, dar sunt si navetisti si oameni care depind de acest mijloc de transport, chiar pomeneati ca era aglomerat.
Pentru mine e subiect inchis, dar nu am vrut ca o impresie de calatorie sa fie luata de buna de pasionatii de acest forum.
Poate deschidem un subiect de categorie + si - la Regio Trans si sa lasam acest subiect pentru discutii tematice strict la aceste automotoare si nu la nemultumiri intalnite in timpul calatoriei.

Sunt nou pe aici, si am dat peste acest topic. Regiotransul chiar ofera conditii de calatorie decente la ora actuala, chiar mult peste ce ofera CFR-ul. Eu sunt din Piatra Neamt si chiar m-as bucura daca in locul personalelor de la CFR, acele TE-uri sau acele vagoane etajate din seria 26-26 ar introduce niste automotoare ca cele de la Regiotrans. Nu se compara, chiar daca au 20-30 de ani vechime, dar au fost modernizate, pe cand CFR-ul a trimis la casat vagoane aproape noi Sad
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeDum 13 Sept 2009, 01:16

Salutare, azi am circulat in premiera cu Regiotrans, pe ruta Brasov - Intorsura Buzaului si retur. Deci eu nu am ce sa reprosez. Am fost multumit de automotor, curat, mai ales la baie, toti calatorii au avut bilet...a fost o senzatie speciala sa nu vad smecheri ce imping bani la nasu'...si trenul era aproape plin. Si in Intorsura Buzaului, statie si ruta preluata de Regiotrans in 2006, am fost lasat sa pozez in voie tot ce mi-am dorit, cu acordul sefului de statie care mi-a dat voie fara probleme, zambind chiar... Deci prima impresie este foarte buna, o sa revin la topicurile adecvate si cu imagini. cheers
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeMar 15 Sept 2009, 22:47

Gygyman6 a scris:
vechile personale de Resita si Oravita,cele CFR???
Mai anti regiotransule, poate la CFR mergeai cu blatu' si acum nu-ti mai comvine ca trebuie sa platesti bilet! Conditile de pe un X4500 sunt mult mai bune ca de pe un bouvagon de pe Berzovia-Oravita, unde pui ca iarna pe acea ruta nu era niciodata caldura! Acum e!
Ce imi place la regiotrans, e ca nu sunt probleme cu pozatul ca la CFR, nu mai sunt hotii, vanzatoarele de seminte si toate cele sau cersetorii sacaitori. Aici e un mare pas in fata spre civilizatie pirat
Ca nu actualizeaza mersul si il schimba la fiecare 1 al lunii e altceva, lumea e in continua miscare, dar sa stim si noi Laughing
Sus In jos
Syncron




Numarul mesajelor : 7
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5252
Data de inscriere : 06/01/2010

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 09 Ian 2010, 02:42

Si eu am fost cu Regiotrans-ul pe ruta Blaj - Tarnaveni - Sovata.

Mi-a placut foarte mult ca era caldura atat cat trebuie, confort, curatenie si controlori care se purtau frumos.

Ah da, eu am prins si un tren care avea muzica inauntru. Cool
Sus In jos
stinky

stinky


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 36
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 5677
Data de inscriere : 25/08/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 09 Ian 2010, 12:10

EC a scris:
Stimate domn, dupa ce acum ai intrat pe acest forum eu am impresia ca nu ai nici o legatura cu ce inseamna transport feroviar, nici macar pasiune, asa cum se doreste acest forum. Se pare ca a-ti calatorit doar o sigura data cu motoarele Regiotrans sau poate a-ti suferit vreo pierdere financiara odata cu privatizarea liniilor ferate. D-voastra nu stiti ce inseamna magistrala dar folositi acest cuvant. Stiiti cumva autonomia unui asemenea motor cu un rezervor plin? Adica consumul. Stiati, prin comparare, ca Sageata Albastra, automotoarele Desiro, care sunt noi, cumparate de CFR sunt proiectate sa circule pe distante mai mici de 150 Km? Automotoarele Desiro trag cu 2 motoare concomitent, deci consum dublu, pe cand aceste automotoare cu unul singur. In afara de cele care circula ca accelerat pe relatia Brasov - Constanta toate circula pe distante mai mici de 150 de Km, Resita - Timisoara, cea mai lunga distanta, 95 de Km. Am sa ma documentez pentru dumneavoastra, sau poate stiu colegii de forum, consumul acestor motoare. V-ar convenii sa circulati cu Sageata de la Timisoara la Sibiu 6 ore, 300 de Km? E mai confortabil?
Regret ca am intrat in polemica cu cineva care nu este pasionat de trenuri ci dezamagit de o calatorie. Subiectul dumneavoastra statea mai bine la Impresii de calatorie.
Inca o chestie, CFR-ul a inchis destule linii, daca Regiotransul ar renunta la ele CFR-ul le-ar inchide fiindca pentru CFR au fost linii nerentabile, de aceea le-a privatizat. Era mai bine? Pentru calatori ocazionali poate da, dar sunt si navetisti si oameni care depind de acest mijloc de transport, chiar pomeneati ca era aglomerat.
Pentru mine e subiect inchis, dar nu am vrut ca o impresie de calatorie sa fie luata de buna de pasionatii de acest forum.
Poate deschidem un subiect de categorie + si - la Regio Trans si sa lasam acest subiect pentru discutii tematice strict la aceste automotoare si nu la nemultumiri intalnite in timpul calatoriei.
Hai sa-ti spun eu ceva,stimate domn...CFR a dat acele linii catre regiotrans nu fiindca erau ele nerentabile,ci fiindca ei le-au facut nerentabile,prin infrastructura,prin mersul trenurilor aiurea facut si nerealist cu orele la care chiar ar fi circulat oamenii,si mai faptul ca acei directori din minister is chiar actionari la aceste sociatati private,deci in concluzie au facut in asa fel incat sa-si dezvolte afacerile proprii sapand CFR-ul si facand nerentabile pentru acesta....atunci cum iti explici ca acuma la privat chiar is rentabile?fiindca au confort?hai sa fim seriosi,oamenii nu s-au trezit acuma ca daca au confort regiotransul si-au zis ei hai sa scoatem bani din buzunar si sa circulam cu ei...
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Reputatie : 5636
Data de inscriere : 20/09/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 09 Ian 2010, 14:50

Corect stinky!
Sus In jos
livebog




Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 5193
Data de inscriere : 21/02/2010

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: regiotrans poate face imbunatatiri   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeDum 21 Feb 2010, 15:01

e poate compara aceste automotoare cu vagoanele clasa a II-a din compunerea personalelor de la CFR?
Vorbeati de personal necalificat, imi pare rau dar la calea ferata NU EXISTA PERSONAL NECALIFICAT. Angajatii Regiotransului sunt fostii angajati ai CFR-ului. CFR-ul, cu tot ce tine de el, mai e si denumit A DOUA ARMATA.
Mai o remarca: aceste automotoare, aceleasi tipuri cu aceleasi conditii, inca circula in Franta si francezii nu se plang de starea lor de atatia ani de cand circula, numai noi gasim tot timpul milimetrul gol din paharul plin de apa. Tot timpul vedem partea goala a paharului si suntem reticienti la ceva nou.


As dori sa veniti sa faceti poze si la personalul Brasov-Zarnesti, sa vedeti cat de jegoase sunt vagoanele din toate punctele de vedere si de miros numai vorbesc...........................si da o firma privata trebuie sa se respecte nu numai prin faptul ca nu trebuie sa aiba intarziere ci totusi sa se gandeasca ca transporta oameni si nu animale ...cu respect domnule EC si sa auzim de bine

PS : Francezii circula cu astfel de trenuri numai pe distante scurte si foarte scurte,si mai ales rutele care pentru ei nu sunt prea interesante ....interesativa si o sa vedeti ca o sa-mi dati dreptate.
Sus In jos
Caravelle_Zg
V.I.P Member
V.I.P Member
Caravelle_Zg


Numarul mesajelor : 857
Varsta : 32
Localizare : Arad, România
Reputatie : 6368
Data de inscriere : 05/09/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeMar 04 Mai 2010, 17:20

Regiotrans are un nou site de zilele trecute dar este în construcţie: regiotrans new site! Very Happy
Sus In jos
nelu_cfr




Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 4932
Data de inscriere : 22/11/2010

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeMar 14 Dec 2010, 21:23

bravo Regiotrans!

in noul mers, valabil din 12 dec. , trenul care ajunge seara in Berzovia (ora 21.20) are legatura pana la Timisoara, nu doar pana la Gataia ca pana acum....ceea ce e bine pentru excursionistii pe ruta Oravita-Anina, care sunt mai multi din Timisoara, decat din Gataia sau Resita! Smile
Sus In jos
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6271
Data de inscriere : 31/08/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 16 Dec 2010, 15:50

nelu_cfr (Mar Dec 14, 2010 9:23 pm) a scris:
bravo Regiotrans!

in noul mers, valabil din 12 dec. , trenul care ajunge seara in Berzovia (ora 21.20) are legatura pana la Timisoara, nu doar pana la Gataia ca pana acum....ceea ce e bine pentru excursionistii pe ruta Oravita-Anina, care sunt mai multi din Timisoara, decat din Gataia sau Resita! Smile

Da, acum există legătură bună la Oraviţa dar nu mai ai cefereu cu ce să pleci din Timisoara.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9499
Data de inscriere : 02/11/2008

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 16 Dec 2010, 17:20

14460 Circula la Timisoara...

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative(-) la RegioCalatori
» Mersul Trenurilor RegioCalatori 2018/2019
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri pozitive (+) la Softrans

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: