Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive la TFG/TFC

In jos 
+24
riciu
alliens
marius664
LanceR
Adrian78
didinul
dan tm
IonutCFR2009
razvan - trenuri
cardinal
cristy79
mielutu zburator
Katalyn
COSTACHE MIHAIL
transferoviarcalatori
Nesebar
KOSTYK
Norbi
lapsanszkitamas
Dr2005
Razvan
boldalexandru
AlexD
Adirmvl
28 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeMar 07 Aug 2012, 20:54

Locuind la Cluj, oras legat de mai multe orase din Transilvania de trenurile TFC-ului, e foarte usor sa pleci din "Inima Ardialului" in orase sau locuri din judetele invecinate pentru a le vizita. E drept ca invers nu sunt avantajati cei din Oradea, Alba Iulia (catre orasul asta se pleaca cu noaptea-n cap, deci trebuie sa fii hotarat sa mergi cu TFC-ul pentru a-l vizita Smile ), Tg. Mures pentru a vizita Clujul calatorind cu trenurile TFC-ului. Insa personal am profitat de mersurile bune ale TFC-ului catre Tg. Mures si Oradea, plecand diminata si intorcandu-ma seara. Paractic orele, mersul de IR, pretul de R si reducerea pentru student de care beneficiez m-au fost convins sa vizitez respectivele orase, pe care nu le mai vazusem pana atunci. Plus ceva ce lipseste CFR-ului: respectul pentru calatori, tradus prin selectarea pasagerilor, calitatea materialului rulant sau a resursei umane. Deci, cel putin pentru asta, bila alba pentru TFC.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8495
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 09 Aug 2012, 10:35

Ieri in jurul orelor 11:20 in Gara de Nord se anunta plecarea trenului TFC Buc Nord-Buzau, intre timp cans s-a auzit ca pleaca in 5 min, 6 pirande si 4 ursari alergau spre tren, trenul TFC fiind mascat de locomotiva 054 de Brasov.
Cand au vazut discriminatii trenul din scurt sa-si rupa gatu si alta nu, au bagat toti o frana sa-si rupa si picioarele.
Dialog:
Piranda- Ce e Gabore, hai mancatiash ca pleaca trenu.
Gaboru- Stai fha ca astia 'e' privati si ne cere bani.
Piranda- Hai gabore ca vorbim cu nashul.
Gaboru- Fha hai la alt peron ca astia ne rupe spinarea.

Am ras cu lacrimi. Deci, se poate.
Bravo TFC.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 16:28

Tocmai am vorbit cu un prieten din Nehoiu, stabilit la Bucuresti si i-am spus de TFC. Deja stia de ei. Smile) Si mi-a zis ca a si fost cu ei acasa. Chiar el mi-a zis, fara sa mai fac io reclama TFC-ului, ca are pret de R si conditii de IR. Smile Si o chestie care m-a bucurat: "ba, e mai ieftin decat autobuzu'". Very Happy
Sus In jos
boldalexandru




Numarul mesajelor : 288
Reputatie : 4860
Data de inscriere : 05/11/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 18:05

Dovada ca se gandesc la calatori , ca urmare a anuntului lor facut acum cateva zile urmeaza ca la 1 septembrie sa se schimbe mersul de tren pe Titan Sud - Oltenita , dar in urma sugestiilor cei de la TFC au revenit cu o noua informare ( Stimati calatori, mersul de tren afisat pe site este unul probabil. datorita sugestiilor dvs am revenit asupra lui si acum asteptam noi aprobari. Va multumim ca sunteti alaturi de noi si ne sustineti. ) deci este probabil ca mersul afisat pe site care urma sa intre de la 1 Septembrie sa se modifice din nou .
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 22:56


Situatii similare am vazut si pe site-ul RT-ului. Ceva de genul "ar fi ideal ca trenul X sa astepte trenul Y", iar raspunsul celor de la RT a fost ca se va da dispozitie ca trenul X sa astepte trenul Y. Deh, asa e cand tii cont de clienti. Smile
Sus In jos
Razvan

Razvan


Numarul mesajelor : 567
Varsta : 37
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 5743
Data de inscriere : 14/04/2010

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 23:35

Tot nehoian sunt si eu,am mers o singura data cu TFC-u de la Buc,la Bz si pot spune ca este excelent.Mai ales pt a ajunge la Nehoiu.Ai legatura imediat,defapt am ramas in acelasi automotor pana la Nehoiu.Ora de plecare este ok,in conditiile in care ultimul autobuz pleaca spre Nehoiu la 14.Nici nu vreau sa ma gandesc la vechiul persona al CFR-ului cu care am mers atatia ani cat am fost in facultate,mai ales cat facea pana in Bz..cat stateam in PL SUD etc. Cel putin pt partea asta e o alternitiva f buna...il recomand!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012, 00:49

Cum se aşteaptă legăturile:
Lucruri pozitive la TFG/TFC IMG_8451

Într-adevăr, R 15259 a aşteptat R 15207 de la Bucureşti, dar şeful de tren nu a dorit să ne elibereze bilet pentru Nehoiaşu de la Bucureşti pentru că ,,nu cred că îl mai prindem, mai vorbim când ne apropiem de Buzău". Desigur, după Mizil a stat în cabină cu mecanicul... am întrebat IDM din Buzău cât mai stă R 15259 (deja avea întârziere la plecare 10 minute). Acesta s-a arătat mirat de faptul că şeful de tren de pe R 15207 nu ne-a dat bilet şi pentru Nehoiaşu, dar a mai ţinut trenul 1 minut să mergem să luăm bilet de la casă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012, 02:07

Pai si din trenul de Nehoiasu nu putea sa va eibereze bilet, e musai in statiile unde au case sa iei bilet ?? In felul asta venind in ultimul moment la gara si neavand timp sa mai iei bilet si te duci imediat la nas nu-ti poate elibera bilet la tarif de casa ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012, 02:36

De la Buzău, Pârscov şi Pătârlagele se cumpără bilet din staţie, în caz contrar aplicându-se tarif de tren (fără reduceri, mai scump cu 1 RON decât tariful de casă). Teoretic, naşul de pe trenul de la Bucureşti trebuia să vândă şi bilet pentru Nehoiaşu.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 10:10

Sambata dimineata, la cateva sute de metri de statia Campia Turzii (ma rog, practic nici nu iesise din gara) 15202 al TFC-ului se opreste. Ma enervez putin, dar de pe fereastra am vazut cum doi baieti urcati in statia Campia Turzii au coborat din tren si s-au intors spre cladirea garii. Deci felicitari domnului controlor ca nu i-a lasat sa faca blatul! Very Happy
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5597
Data de inscriere : 21/07/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 19:32

adirmvl a scris:
Sambata dimineata, la cateva sute de metri de statia Campia Turzii (ma rog, practic nici nu iesise din gara) 15202 al TFC-ului se opreste. Ma enervez putin, dar de pe fereastra am vazut cum doi baieti urcati in statia Campia Turzii au coborat din tren si s-au intors spre cladirea garii. Deci felicitari domnului controlor ca nu i-a lasat sa faca blatul! Very Happy
Sad Sad mi-a mers la inima. bravo, TFC
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8472
Data de inscriere : 19/04/2009

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 20 Sept 2012, 12:28

IMPORTANT! In atentia elevilor navetisti de pe sectia Titan Sud - Oltenita, incepand cu data de 21 septembrie 2012 ora de sosire a trenului 15281 in statia Oltenita se modifica de la 07:54 la 07:45.
Sus In jos
boldalexandru




Numarul mesajelor : 288
Reputatie : 4860
Data de inscriere : 05/11/2011

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 20 Sept 2012, 15:37

Norbi a scris:
IMPORTANT! In atentia elevilor navetisti de pe sectia Titan Sud - Oltenita, incepand cu data de 21 septembrie 2012 ora de sosire a trenului 15281 in statia Oltenita se modifica de la 07:54 la 07:45.
Aceasta modificare le-am sugerato si eu celor de la TFC inaintea intrarii in vigoare a noului mers de tren din 1 septembrie , e bine ca totusi au pus la 7:45 pentru ca la 7 : 54 cand era se ajungea greu la liceu , tinand cont ca aici este cel mai mare liceu din sudul Romaniei cu peste 1000 de navetisti
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeJoi 20 Sept 2012, 20:58

In aceasta dupa-amiaza nu stiu din ce motive R 15335 PL.Sud-Slanic a trecut de Ploiesti Vest cu o intarziere de 20 minute, teoretic la Slanic trebuia sa ajunga la 17:52 cu aproape 20 min intarziere 18:14, dar la 18:02 R 15338 Slanic-PL.Sud trebuia sa plece intarziat din Slanic insa la 19:34 la Ploiesti Vest avea sa ajunga R 15338 deci de recuperat 20 min pe o linie ca 306 nu poate fi vorba, ceea ce cred eu este ca s-a dat drumul la trenuri de la 1 septembrie cu 30 km/h sectorul Buda-Slanic pentru a roda linia, iar in curand viteza poate so ridice la 50-60 km/h acolo unde linia permite acest lucru. CFR Calatori facea 1h30min tot traseul, TFC face 1h39min asa ca asteptam in curand sa creasca viteza pe Buda-Slanic daca nu mai devreme atunci de la noul mers sigur se va intampla asta.

Pe Regio 15208 Buzau-Buc.Nord sambata trecuta am vazut un agent de paza.
Sus In jos
KOSTYK

KOSTYK


Numarul mesajelor : 189
Varsta : 34
Localizare : Brasov/Blejoi
Reputatie : 4540
Data de inscriere : 16/06/2012

Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitimeVin 21 Sept 2012, 14:36

paall a scris:


Pe Regio 15208 Buzau-Buc.Nord sambata trecuta am vazut un agent de paza.

Si eu am circulat cu Transferoviar de la Pl. Sud la Buzau in 11 august 2012 si la fel era agent de paza in tren, care dupa fiecare oprire patrula trenul de la un capat la celalalt.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive la TFG/TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lucruri pozitive la TFG/TFC Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive la TFG/TFC
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: