Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative(-) la RegioCalatori

In jos 
+93
ciprian71
Vale_ntin
LanceR
Jurnal Feroviar
cristy79
mielutu zburator
alliens
impuls
gvd
Cont.dezactivat
Katalin4653
cristi_tgv
rich1974
marcelbanu
maris.constantin
AndreiStefan
Teodor
Mcfrancezu
Andrey_tm
andreiutzu
Spartan1948
gardianlinux
Jhonyla
Radu Tudor
cfr500
baiazid
KOSTYK
kristi kkk
AndiCFR
Goanga
IR 1837
Warrior12
Rarau
Adirmvl
neobluenet
@ndrey
popovici
vrugby
Bogdan-Razvan
alex.alexus.tm
boldalexandru
dan_dinca
DUAL
didinul
bostanescu gigel
mirel2012
Adrian78
Luna
R936
iDorin
razvan - trenuri
Marius Iulian
alinx3330
mihaiuc
AlexD
bostanesku gigel
040EC100
halmarius
Dr2005
Razvan
DPS
mtk
Mihay
Vitosa
luciangeo77
al3xfilms
pannonia express
PrisecaruFlorin
nelu_cfr
Codrut1985
ceferistuldeserviciu
stegaru
TVlad
Nesebar
Norbi
AMX 97-0548-4
bogdan srl
mureseanu_976
clauadrian24
Gica_B
dan ciprian
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
Caravelle_Zg
Traveller
srazvi
Malaxa-77
cristi ar
orestte
cortexedge
Amiralul
lovekomotive
stakee
97 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5618
Data de inscriere : 07/08/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeVin 07 Aug 2009, 11:54

De exemplu in  gara Constanta, fiind concurenta cu CFR Calatori, gara apartine CFR-ului iar mersul trenului este tot al lor astfel au avut nesimtirea sa ascunda de pe tabela nr trenului ora sosirii linia absolut tot. Sunt doar doua spatii goale  cand soseste si cand pleaca. Insa trenul este anuntat cand soseste si cand pleaca.

Materialul rulant este in mare parte vechi lafel ca si al CFR-ului, de ex automotoarele nu au frana reostatica(componenta tehnica ce o detin masinile cfr-ului facandule mult mai singur in caz de un eveniment). Sunt insa compensate de noile garnituri push-pull insa prea putine. Regiotrans detine momentan doar 4 locomotive BB operationale, nustiu daca mai au altele ce sunt in faza de revizie, au si rame care momentan ori stau la Intorsatura Buzaului ori sunt pe la Faurei pentru teste, din cate stiu doar o singura astfel de rama este operationala sau doua, fiabilitatea lor este zvonita sa fie fragila, in primele zile de circulatie rama ZRB a ramas in Grivita pentru reparatii, nu cunosc mai multe detalii despre problemele tehnice presupun ca are de a face cu sistemul push-pull, faptul ca ele au perne de aer le face oarecum mai comode deci ma indoiesc ca asta ar fi fost problema, e posibil sa gresesc cine stie mai bine rog sa ma corecteze.
Sus In jos
stakee
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 168
Reputatie : 5618
Data de inscriere : 07/08/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 11 Aug 2009, 10:51

Cateva zile am trimis un e-mail la Regiotrans sa ma informez asupra unui lucru la care am primit si raspuns

Emailul meu:

Am observat ca recent ati inceput sa trimiteti pe ruta Constanta-Brasov
via Buc Nord noile vagoane rama ZRB push-pull cu locomotive BB 25500, si
am ramas impresionat de materialul rulant detinut de firma dumneavoastra,
ce as vrea sa va intreb este daca in localitatea Constanta daca exista sau
aveti planuri sa infiintati o agentie de voiaj sau cel putin de informatii
deoarece pe internet nu ma satisfac informatiile necesare cat despre sa ma
duc la ghiseul de informatii din gara Constanta nu vor sa zica absolut
nimic doar cand anunta trenul accelerat 14032/14031 cand soseste si cand
pleaca

Raspunsul lor:

Buna ziua!
Nu putem infiinta o Agentie de vj.sau birou de informatii in
Constanta,deoarece nu este rentabil,avem 2 luni de circulatie cand trenul
este mai utilizat si restul merge foarte slab,sa nu mai vb. de pretul de
inchiriere a unei locatii.
Va rugam orice informatie doriti scrieti-ne pe Net si noi va spunem tot ce
doriti,iar celor de la CFR li s-a interzis sa dea informatii legat de
trenurile noastre.
Ermina Cojocaru-Regiotrans

Concluzia este ca se subintelege ca sunt in pierdere datorita proaste publicitari datorita CFR-ului in sensul ca putini oameni au acces la informatii asupra lor, ma refer la cei ce detin un calculator si internet si desigur oameni care cucnosc bine treaba cum functioneaza trenurile de calatori din Romania, sa fim acum seriosi multi oameni confunda destul de des trenurile respective, de exemplu in perioada de extra sezon personalul de Constanta-Mangalia era un Malaxa 78 in loc de un sulzer/ldh cu 2-3 vagoane si ma intrebau unii oameni daca acea locomotiva(automotorul) este trenul de Mangalia, sau sosesc in Bucuresti Nord odata si ma indreptam spre Sinaia vin niste oameni in compartiment intreaba aici e locul cutare si avea pe bilet si locul meu dupa se uita pe destinatii tatal meu si observa ca a gresit trenul in care a urcat.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6179
Data de inscriere : 20/08/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeDum 15 Noi 2009, 12:17

adevarul e ca sunt foarte putine lucruri negative la Regiotrans comparativ cu CFR. Macar Regiotrans nu face discrimanare precum face CFR-ul punand vagoane AVA de IC la Accelerate si Desiro la Intercity 557. Sincer tot respectul pt Regio, si m-as bucura daca ar putea prelua niste sectii si pe Regionala Iasi ca si asa se plang aia de acolo ca ies in pierdere. Cred si eu ca pierd ca prostii, daca pun ditamai Sulzerul sa traga 2 vagoane, risipa de combustibil + poluare.
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeDum 15 Noi 2009, 17:55

Azi cu personalul regiotrans la ora 12 57 am plecat din Timisoara catre Resita.Automotoarele sint vechi,curatenia lasa de dorit dar pretul e imbatabil,9,2 lei pe 94 de km.Cind ajungem in Gataia am asistat la o chestie pe care nici acum nu am ''digerat-o''!.Desi nu e prevazuta in mers,s-a facut o pauza pentru alimentare cu motorina,calatorii fiind in tren:
-Baga-i 100 de litri!
-Mai baga-i 10!
- Baga 15 de ulei!
- N-am decit 10!
De la personalul din tren nu am primit nici o explicatie dar am aflat ca se intimpla zilnic.Toata chestia cu asteptarea a durat 45 de minute,timp in care nu va spun ce ne-am bagat noi in firma lor!AM ajuns in 3 ore si 10 minute la destinatie,mai repede ajungeam cu dimitroavele cu banci de lemn pe vremea lu` ceasca!
Concluzia:o firma care nu isi respecta clientii si nu se respecta pe ea insasi!A fost prima si ultima oara cind m-au avut de client!
O sa am grija sa termin mai repede sa prind autobuzele Autotimului care pe un pret aproape dublu iti ofera o calatorie civilizata si mai scurta cu o ora pe aceeasi distanta!
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeDum 15 Noi 2009, 18:42

Si eu am stat in Sarmasel, pe 406 aproape 1 ora... 320l de motorina si plinul de apa... dar nu a spus nimeni nimic de ce se sta... trenul era plin, 21 iulie, va dati seama ce comod era...
Totusi, oprirea era trecuta in timpii de mers, ajungand la destinatie in Bistrita la fix.
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6069
Data de inscriere : 28/10/2008

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeLun 16 Noi 2009, 12:24

Alimentarea automotoarelor cu combustibil se face in statia Gataia,
Odata cu introducerea noilor rute pe Timisoara - Cenad, sa creat un disconfort in ceea ce priverste alimentarea automotoarelor si a timpilor de mers , totusi sunt curios daca Amiralul la celebrul pret de 9,2 lei pe 94 de km a ajuns la timp sau intarziat.


Curatenia lasa de dorit pentru ca nu este pastrata de calatori, de coloratii cu seminte si de alte fete pestrite
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 17 Noi 2009, 09:30

Trebuia sa ajungem la 15 26,am ajuns la 16 02,mai putin si intirzia si plecarea inapoi la 16 07.Resita nord era plina vreo 200 de oameni asteptau sa urce si noi sa coborim.Si cind spun de curatenie ma refeream ca ar trebui sa mai folositi si apa si niscaiva detergenti nu doar maturi.Si geamurile pe dinafara tot calatorii le murdaresc? In rest, o vorba celebra acum 20 de ani:''S-auzim numai de bine !'' Wink
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 17 Noi 2009, 10:45

Si eu am prins aceeasi alimentare inainte de preluarea liniei de Cenad.
Desi nu era trecut in mers trenul a stationat pina la decuplat un automotor, apoi am mers la alimentare iar mai apoi la Berzovia s-a decuplat cel de Oravita.

la intoarcere in gataia s-au cuplat 2 automotoare apoi s-a constatat ca cel din mijloc era defect si au inceput manevrele de inlocuire.

Nu poate fi totul uns nici la ei.
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6069
Data de inscriere : 28/10/2008

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 17 Noi 2009, 15:48

nu a zis nimeni ca e uns.... sau ca merg treburile cum ar trebuii sa mearga, exista defectari,, intarzieri , nu putem fi perfecti ca in japonia

iar ptr amiralul... iti recomand sa faci o reclamatie la OPC sau la sediul firmei daca nu esti multumit de serviciile companiei
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6069
Data de inscriere : 28/10/2008

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 17 Noi 2009, 16:07

Citat :
Si cind spun de curatenie ma refeream ca ar trebui sa mai folositi si apa si niscaiva detergenti nu doar maturi.Si geamurile pe dinafara tot calatorii le murdaresc? In rest, o vorba celebra acum 20 de ani:''S-auzim numai de bine !'' Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_wink


ca sa clarificam situatia... sunt mecanic de locomotiva si automotor nu spalator sau "femeie de serviciu"
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMier 18 Noi 2009, 01:14

Domnule Oreste,nu o luati in nume personal,m-am referit la firma nu la o persoana anume.Eu nu imi pierd timpul cu reclamatii,am postat un comentariu intr-un topic pe un forum unde se discuta lucruri negative despre o firma.Acest lucru nu trebuie sa supere pe nimeni,eventual sa dea de gindit...Cit despre serviciile firmei,cum am spus mai inainte,nu o sa le mai folosesc.Numai bine va doresc!
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 28/05/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 05 Ian 2010, 00:35

In statia Arad, in ultimul timp trenurile sosesc si se formeaza cu intarziere, uneori mare.
ex 4.01.2010 trenul de la Nadlac sos. 19.00 intarziere 45 min, de la Sannic. Mare sos 18.40 intarziere 1 ora. Si la plecare 20-30 min.
Sus In jos
Malaxa-77

Malaxa-77


Numarul mesajelor : 47
Localizare : Arad
Reputatie : 5582
Data de inscriere : 06/04/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re:   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 05 Ian 2010, 13:17

cristi ar a scris:
In statia Arad, in ultimul timp trenurile sosesc si se formeaza cu intarziere, uneori mare.
ex 4.01.2010 trenul de la Nadlac sos. 19.00 intarziere 45 min, de la Sannic. Mare sos 18.40 intarziere 1 ora. Si la plecare 20-30 min.

Este normal ca trenurile sa aiba intarzieri,zapada e mare si trenurile sunt nevoite sa circule cu viteza mai mica.
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 28/05/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeMar 05 Ian 2010, 15:57

Care zapada? cativa cm? nu asta e cauza. Si atunci trenurile cfr-ului de ce nu au intarziere? Si azi trenul de 14,20 de la Sannicolau nu era ajuns la ora 15 in Aradu nou.
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitimeJoi 14 Ian 2010, 16:52

Pai s-a schimbat mersul de la 1 ian pe Valcani: http://www.regiotrans.ro/mersul_trenului/timisoara/Arad--Valcani_si_Retur.pdf
Problema negativa e alta, de cand au hala in Arad, trenurile spre si dinspre Valcani ajung la linia 7(mai putin cel de ora 16) iar calatorii merg din obisnuinta la linia 2 la motorul de Nadlac.
Lucruri negative(-) la RegioCalatori Valcani
Dar cel mai negativ e lipsa luminilor la X-urile de noapte, era sa ma calce unul ca avea doar un bec:
Lucruri negative(-) la RegioCalatori Blindm
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative(-) la RegioCalatori Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative(-) la RegioCalatori
Sus 
Pagina 1 din 30Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: