Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

In jos 
+83
lifetec
ldh.ro
Nicolae
TonyCFR
florin29sv
johnsmoke
impuls
bobi
NicuS
cfr500
allred
DPS
LanceR
AeroX
marius664
DB Robert
gvd
Katalyn
dexter23
spiderpc
mielutu zburator
enstendhal
dan tm
Amiralul
TonyGFR
bubu
Nk11
IonutChircu
snams
Elful
afrodita.popescu.7
gabrielle.niki
IonutCFR2009
romaniaetc
AlexD
COSTACHE MIHAIL
cristy79
CalinPiatraNeamt
kuepall
cristi_tgv
Razvan Tudor
Luna
unguru22
Norbi
kristi kkk
Teodor
cristi CFR
@ndrey
Balto
alliens
rich1974
halmarius
adytm
maris.constantin
alex1987
Vitosa
Katalin4653
Andrey_tm
Sabik
Adirmvl
The Legend
Spartan1948
George
laur 133
cortexedge
alex03bv
alex.alexus.tm
eu
rizelgeorgel2004
manuela
AndiCFR
baiazid
KQQ
mureseanu_976
frank81
Jhonyla
Dr2005
Rarau
92Dragos
DUAL
Nesebar
Adrian78
Vlad
87 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 33 ... 65  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeLun Mar 11, 2013 11:45 pm

Continuare...

Acest topic cu lucruri negative la CFR a trecut de 200 pagini, iar topicul cu lucruri pozitive e de abia la pagina 32. Oare de ce?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18072
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23448
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeMar Mar 19, 2013 3:43 pm

Duminica seara un calator destul de indignat pentru ca avea locul 56 la 1822 deci in salon s-a certat putin cu doamna caserita ca iara il bate lumina in ochi si nu poate dormi si altii care merg 200 de km prind la salon iar caserita ia zis sa vina cu 24 de ore inainte ca sa isi aleaga locul..
Oare la cuseta se rezerva cu o saptamana inainte locurile?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeMar Mar 19, 2013 4:01 pm

In trafic intern se rezerva locurile cu 30 de zile anticipatie la toate trenurile si toate clasele respectivului tren .

In trafic international se rezerva cu 3 luni anticipatie .

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeMar Mar 19, 2013 4:01 pm

Nu lol .. la cuseta iti da bilet pana cand pleaca trenul cu 1 ora inainte din statia de formare(Arad in cazul lui 1822)..
Si daca vrei cuseta te poti duce la nash direct si l intrebi daca are loc .. Daca are iti taie locul din tren direct si nu paltesti nimic in plus .. doar ca pierzi banii platiti pe locul la cls a'2'a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18072
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23448
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeMar Mar 19, 2013 4:05 pm

DUAL a scris:
Nu lol .. la cuseta iti da bilet pana cand pleaca trenul cu 1 ora inainte din statia de formare(Arad in cazul lui 1822)..
Si daca vrei cuseta te poti duce la nash direct si l intrebi daca are loc .. Daca are iti taie locul din tren direct si nu paltesti nimic in plus .. doar ca pierzi banii platiti pe locul la cls a'2'a

Aia stiu si eu ca te duci la insotitor si platesti diferenta sa omu a intrebat daca poate sa isi cumpere bilet la cuseta
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeMar Mar 19, 2013 4:38 pm

Daca te duci de exemplu la ora 18:00 in gara la Petrosani azi,sa iei bilet pentru astazi,si trenul e plecat la ora 17:40 din Arad.. Nu iti mai da nimeni loc la cuseta.Imposibil. Doar daca te duci la insotitor.Insotitorul are o lista cu cine trebuie sa se urce din fiecare statie.. Nu e obligat sa deschida usa,daca nu te urci din statia in care ai bilet,si ai nenorocul ca de acolo sa nu urce nimeni pe lista .. Desigur urci la a 2'a si l rogi pe nash sa te treaca prin vagoane spre cuseta.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8173
Data de inscriere : 24/05/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeJoi Mar 21, 2013 5:07 pm

[quote="DUAL"] Si daca plec eu la ora 15 in Cluj ca vreau sa merg cu 1742 in noaptea aia? imi da?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeJoi Mar 21, 2013 6:34 pm

Deci biletul la cuseta/dormitor se vinde cu o ora inainte sa plece trenul din statia de indrumare , de exemplu daca cineva din Brasov vrea un bilet la Mangalia pentru cuseta la trenul Satu Mare-Mangalia , acel calator poate sa cumpere acel bilet cel mai tarziu la ora 12 , trenul pleaca la ora 13 din Satu Mare chiar daca prin Brasov trece la ora 1 noaptea , deci cand trenul care are vagoane de dormit/cuseta se afla in mers nu se mai pot vinde bilete la aceste vagoane chiar daca respectivul tren ajunge peste x timp intr-o anumita gara de unde un calator vrea acel bilet . Accesul la acele vagoane se face doar daca mai sunt locuri libere cu plata suplimentului direct la insotitorul de vagon .

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (3) Bdeem_8496_a
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8173
Data de inscriere : 24/05/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeJoi Mar 21, 2013 7:17 pm

[quote="Karpaty"]Asaasa exact cum stiam.. pai perfect ca trebuie sa inchida sistemul. Eu cand meream la mare cu 1632 venea cineva la instructorul cusetei cu un bilet de cls2 intreg daca mai sunt locuri ca nu a mai putut cumpara la 22.00 in Cluj si a zis ca nu mai sunt.. asta e.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeVin Mar 22, 2013 12:26 am

2 corectii .. Poti urca in dormitor/cuseta fara problema,daca intentionezi sa cumperi bilet.Dar e bine sa-l abordezi pe insotitor de la peron...
Cusetele/Dormitoarele nu au supliment.Suplimentul este IR sau IC in natura,si este peste tariful Regio!...
In alte cuvinte la Cuseta/Dormitor platesti DOAR LOCUL!Asta bine inteles daca ai un bilet clasa 2'a (cu/fara loc rezervat cls a2'a) ,iar pentru dormitoare un tichet de calatorie valid la clasa 1'a in aceeasi situatie.
Cu un tichet valid de calatorie nu veti achita nici un suprapret la achzitionarea locului la dormitor/cuseta din tren.In cazul in care nu aveti loc,o sa achitati calatoria (biletul de baza la suprapret,cu taxa de tren) + LOCUL.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5256
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 1:48 am

offf, nu stiu unde frate sa ma plang, pe ce topic, de Gara de Nord

Cati tigani si combinatori sunt prin gara, care iti vand telefoane, te agaseaza intr-una , si de toti dubiosii astia care se urca in trenuri. Chiar nu se poate face nimic?
De ce pe TFC si f probabil Regiotrans nu intalnim tigani si alte specimene de astea?
De ce pe Cfr Calatori si in gari intalnim toti dubiosii de iti e frica sa te plimbi pe peroane??
Chiar nu constientizeaza nimeni ca prietena, vecina, mama, bunica etc poate sa o pateasca?

Nu stiu frate cine ar trebui sa cumpere Cfr Calatori dar de ar fi vanduta si nu mai vad tigani in tren as fi cel mai fericit.
Eu sper ca fosta consiliera a lui Basescu sa faca ceva in privinta asta si daca nu-s in stare sa vanda odata Cfr Calatori.

Am tot vazut azi prin gara diverse trenuri Chisinau/Sofia/Regiotrans si in comparatie cu Cfr Calatori, mie mi se pare ca Cfr Calatori are cele mai bune vagoane, in special pentru cei inalti. De ce nu putem frate sa scoatem dubiosii din trenuri??
De ce in seara asta veneau toti dubiosii la mine sa imi vanda telefoane?
Ce mama masii pazesc astia de la Transporturi Feroviare ??

De ce nu sunt in stare astia de la Cfr Infrastructura sa ridice odata peroanele astea sa nu mai avem probleme??
Acum aprox 2 sapt prietena mea a mers cu un tren spre Moldova, cand sa coboare in orasul ei s-a dus la usa (era ultima usa a trenului) si nu s-a deschis (cica era blocata, nu cred, eu cred ca nu a stiut sa o deschida, nici ea si nici o alta fata care a incercat cealalta usa), a fugit cu bagajul sa nu plece trenul si la coborare din tren aproape si-a luxat/entorsat piciorul.
A avut laba piciorului vinetie dar nu a vrut sa mearga la doctor, acum cred ca ia mai trecut.
Iar pe peron nu cred ca era lumina, nu am intrebat-o dar nu cred ca era luminata zona aia.

De ce peroanele sunt super scurte si aproape inexistente??
Sa nu se supere Bayazid pe mine, o fi Cfr Marfa important nu zic nu, dar pentru oamenii normali Cfr Calatori e mult mai importanta. Si eu as vrea sa se vanda maine, sa dispara dubiosii din trenuri si sa avem oferte ca afara. Si sa fie curetenie.
De ce in Corona se poate si la noi nu? De ce la unguri se poate si la noi nu ?


p.s. stiu ca nu spun lucruri noi, nu e prima data cand dau de dubiosi prin Gara de Nord, dar asteptarea in frig azi, aproape 2h m-a scos din sarite. E plina Gara de caini si dubiosi.
Singurul lucru bun e KFC (nu suport fast foodurile) si cat de cat Mac si Spring, in rest Dumnezeu cu mila.

p.s. 2 am vazut langa Spring o sala de asteptare, aia e de clasa 1 sau e tot de cl 2? Pare mai curatica decat aia de langa Mac. Sau sunt la fel?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 9:31 am

Sala de lângă McDee e de clasa întâi, cea de lângă Springtime e de clasa a doua.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 10:16 am

cfr calatori are contract cu vreo firma de salubrizare? ca is foarte murdare trenurile
e drept ca si unii dintre noi pune umarul la vandalizarea lor dar..
o vopsea o matura ceva si un spalat de geam...
plus ca eu vreau aer Smile dar surpriza suruburi la geamuri...
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5226
Data de inscriere : 01/04/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeJoi Mar 28, 2013 1:30 pm

Vroiam sa merg sambata asta de la Oradea la Arad cu R3114, si spre surprinderea mea vad ca nu circula S,D! Am verificat mersul tiparit, si acolo nu apar nici un fel de restrictii! De asemenea nici IR 1535 nu circula S,D. Asa ca voi fi nevoit sa ma trezesc la 3 jumate dimineata sa prind R3112, ca altfel pana la ora 15 si 50 nu este alt tren spre Arad/Timisoara, iar cu duba sigur nu ma duc!
Am cautat si pe site-ul lor un comunicta legat de anularea acestor trenuri, insa nu am gasit nimic. Sa fie ceva temporar cat se lucreaza la gara Arad?
Urmaresc mai toate postarile de pe acest forum dar nu tin minte sa fi scris cineva ca au aparut modificari in circulatia acestor trenuri.
Dupa aceea se mai mira ca nu vine lumea la tren! Pai cum sa vina cu asa orar de circulatie?!
Oricum inca o bulina neagra din partea mea pentru CFR!
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7896
Data de inscriere : 07/02/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitimeLun Apr 01, 2013 1:23 am

Joi dupa-masa am fost cu tovarasul de drum la gara din Tirgu Mures sa ne luam bilete pentru Predeal plecare vineri seara si sosire sambata dimineata. Aveam facut planul 4548 / 1644 / 3004 in asa fel incat s-ajungem la o ora decenta in Predeal si sa nu ne fie frig. Ii dau doamnei (o matusa de 45-50 ani) comanda, carnetele de elev si un post-it (cu legaturile scris, numar, relatie, ore de sosire / plecare) lipit de ele ca sa se orienteze. Dupa 2 secunde imi zice ca avem tren direct pana la Predeal cu mers de Regio pana la Deda si ca nu mai trebuie sa coboram. Ii confirm ca stiu de acest aspect si am insistat sa-mi dea ceea ce am cerut. Imi repeta din nou ideea ei, la care ii spun "Ala ii Bistrita doamna, noi vrem la trenul de Sighet, ca dormim mai bine in acela". Femeia ma ia de prost si ma intreaba "Stii macar cum arata gara din Deda?", si imi zice ca nu exista legatura mentionata. A mai cautat o data dar separat fiecare tren si a constatat ca exista respectiva legatura. Dupa felul in care urmarea monitorul si stiind ca am dreptate, si-o fi zis cateva in gand de noi. Ne-a propus ulterior bilete dar pe bucati, insa i-am refuzat propunerea si i-am cerut pana la Deda, motivand ca ne descurcam singuri pe drum cu celelalte bilete.

La iesirea din gara am discutat cu colegul si amandoi aveam presimtirea ca unii angajati intentionat dau bilete la IR numai ca sa jecmaneasca fiecare calator de bani, dintr-un ordin de mai sus, mai ales daca unii calatori nu au educatia necesara, nu au calatorit de mai multi ani cu vreun tren sau nu stiu cel putin ipotetic mersul trenului pe care ar vrea sa-l utilizeze. Sau pur si simplu sunt incapatanati si nu vor sa bage mai multe filtre ca sa gaseasca legaturile pe care le solicita calatorul de rand.

_________________
D 320 "VICENTIJE RAKIC" BEOGRAD - BUCURESTI

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) D%20350%20TITO%20Broz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
Sus 
Pagina 1 din 65Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 33 ... 65  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: