Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

In jos 
+104
revenge
Tomi13leu
EuroNight
allred
Raduku09
baiazid
lifetec
spiderpc
sytrus
Spartan1948
92Dragos
roseanu
lapsanszkitamas
Razvan Tudor
Rarau
cristirimer
Vale_ntin
alex1987
Katalin4653
NicuS
KQQ
Adirmvl
vrugby
stefan_br
Vlad
popovici
sorin_ncs
Kriszti219
debian_alex
Radu
razvandoru
kristi kkk
Adisoft1991s
vlad170
Goanga
Radu Tudor
membru inactiv
Hurricane
bostanescu gigel
060-EA078
cristi CFR
dexter23
mureseanu_976
mishu_edm
M.I.C.I.
cristi ar
cont dezactivat .
halmarius
didinul
R936
AndiCFR
manuela
Laur
rizelgeorgel2004
nenuandrei
Silver
redeme
ravers75
lovekomotive
alliens
Costin.H
Grigor
tuborgtnp
cortexedge
COSTACHE MIHAIL
Cobra
DPS
Dr2005
eu
ana imfinity
Jhonyla
srazvi
razvan - trenuri
cont inactiv
andreiutzu
mihaiuc
ATM
romaniaetc
nokia2010
040EC100
bostanesku gigel
The Legend
ionutz72
Andrey_tm
Nesebar
Alex Avram
Vitosa
traian
Adrian78
Nk11
FeroFan97
Horea36
get.
AlexD
laur 133
Teodor
DUAL
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
TVlad
Luna
rich1974
cristyadaX
Cosmin5
108 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Cosmin5




Numarul mesajelor : 49
Reputatie : 4798
Data de inscriere : 10/05/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeVin 19 Aug 2011, 23:48

Un mare minus pe care l-am experimentat astazi pe pielea mea cu CFR:
Azi, in jurul orei 17 eram in gara Bucuresti Basarab cumparandu-mi bilet pentru personalul de Craiova de la ora 17.33. Foarte multumit am fost de mine ca am ajuns cu suficient timp si credeam in mintea mea ca voi gasi suficiente locuri libere si ca, chiar voi putea alege unele "mai bune" pentru mine si persoanele cu care eram. Urc in trenul format din 2x36-16+2x26-16 si surpriza! Trenul era TICSIT! abia i s-au mai inchis usile de atatia oameni si de bagajele lor. In fine gasesc locuri "confortabile" pe scarile ultimului vagon, un 36-16 si imi incep calatoria. Nu am putut sa nu remarc faptul ca niciuna dintre automatizarile vagoanelor nu mai functiona inafara de usile exterioare, in rest totul varza: Usile automate ce separa holul de salonul de la parter nu mai functionau la niciun vagon, iar de usile dintre ele nici nu mai vorbesc, toate fiind larg deschise si lasate asa. Am incercat "smecheria" cu butonelul negru dar nu a functionat. Ma gandesc ca nasii, din comoditate au anulat din alta parte aceste functii. Afisajele electronice interior/exterior erau oprite (lucru cu care m-am obisnuit), insa culmea culmilor a fost adusa de baia care desi avea robinetul rupt, pur si simplu smuls din acel perete de fibra de sticla, avea sapunel cu care sa te spel pe maini. Nu mai spun de cum arata trenul inainte de cursa si cum arata dupa, calatorii "cu bun simt" contribuind la estetica vagonului din plin confectionand un nou covor, de data aceasta de seminte si scrijelind pe brauri si pereti vopsiti cu tabla tot felul de expresii.
Sus In jos
cristyadaX

cristyadaX


Numarul mesajelor : 371
Varsta : 30
Reputatie : 5195
Data de inscriere : 20/03/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeSam 20 Aug 2011, 20:13

Eu nu inteleg..mi se intampla si mie foarte des...UNDE SUNT MIILE DE VAGOANE ALE CFR-ULUI??tot mai des cand circul cu personalul sunt inghesuit in 2-3.vagoane.MAX 4 intrun caz foarte fericit...
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeSam 20 Aug 2011, 22:30

nu-i intereseaza frate pe sefii de la cfr, ei stau cu fundurile pe scaune si beau cafele in loc sa fie pe teren si sa cerceteze piata.
pai uite exemplu concret intre costesti si pitesti. dimineata nu e un tren personal care sa ajunga pe la 7.15 in pitesti. este doar un accelerat care ajunge pe la 7 dar la care abonamentul ar costa 178 ron. cine e nebun sa faca naveta cu trenul cand un abonament la autobuz pe aceeasi ruta este 90 ron.
sa fiu sincer, eu as prefera sa merg cu vogon de marfa :TTT: si pe scaun de lemn(adus de acasa) la aceeasi bani ca un amic maxi taxi
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeDum 21 Aug 2011, 12:13

Nu e chiar ca nu ii intereseaza, problema dupa mine e ca trebuie combatut mersul fara bilet, acolo avand originea vagoanele insuficiente. Daca conducerea vede ca se cumpara sa zicem doar 50 de bilete deregula, normal ca pune doua vagoane, si asa unu in plus, dar ,,sa fie pentru calatorii ocazionali neprevazuti", desii trenul respectiv poate are 300 de calatori constanti, insa doar 50 cu bilet. Partea nasoala e alta: suferim la o lalta si cei corecti care cumparam bilete, nu doar cei ce merg fara bilet.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeDum 21 Aug 2011, 12:32

pe Pl.Sud - Targoviste au facut un lucru bun ca au lasat 2 vagoane in loc de 3 in felul asta nu mai oboseste locomotiva tragand alte cateva tone de pomana. si pe Targoviste - Pietrosita cu 9101 au facut un lucru bun caci are numai 3 vag 20-54/55 pe toata ruta chiar daca vine de la Bucuresti. In schimb P 9103 se chinuie cu 6 vag 20-54/55 intre Targoviste si Pietrosita cand in acel tren sunt intre 60-100 calatori maxim iar la intoarcere pe Pietrosita-Titu nu sunt peste 60 de calatori pana la Targoviste, de la Targoviste se mai urca vreo 40-50 care coboara ianinte de Titu.

3023/3028 tren de traditie pentru mine mai ales pe timpul verii de la 4 vag cate avea anul trecut, apoi 3 de la noul mers iar de vreo 2-3 saptamanii are numai 2 vag.
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeDum 21 Aug 2011, 19:28

paall a scris:


3023/3028 tren de traditie pentru mine mai ales pe timpul verii de la 4 vag cate avea anul trecut, apoi 3 de la noul mers iar de vreo 2-3 saptamanii are numai 2 vag.

in ritmul asta mai e putin si va circula decat locomotiva :AA10:
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeLun 22 Aug 2011, 00:24

rich1974 a scris:

mai e putin si va circula decat locomotiva

Numai locomotiva abere
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeLun 22 Aug 2011, 09:18

imi cer scuze, nu a fost o exprimare prea fericita!
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6366
Reputatie : 12037
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeLun 22 Aug 2011, 10:31

rich1974 a scris:
paall a scris:


3023/3028 tren de traditie pentru mine mai ales pe timpul verii de la 4 vag cate avea anul trecut, apoi 3 de la noul mers iar de vreo 2-3 saptamanii are numai 2 vag.

in ritmul asta mai e putin si va circula decat locomotiva :AA10:

In ritmul asta, baga automotoare Desiro... daca mai au. Very Happy
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeLun 22 Aug 2011, 11:58

la 2.5 mil de euro bucata crezi ca se vor amortiza vreodata daca sunt bagate pe personale? ma cam indoiesc!

solutia este sa se proiecteze si sa se construiasca in romania automotoare ieftine ca sa ai speranta ca activitatea va deveni rentabila.
cat de greu o fi sa fabrici niste automotoare de marimea unui autobuz si sa cresti frecventa la 45 min- o ora.

se poate face plata direct la mecanic asa cum este la autobuz, nu ai vazut ca la autobuze nu poti sa mergi "cu nasul".

eu cred ca banii aia de se colecteaza la nas se duc mai departe, nu raman la el.
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeMar 23 Aug 2011, 02:09

rich1974 a scris:


se poate face plata direct la mecanic asa cum este la autobuz, nu ai vazut ca la autobuze nu poti sa mergi "cu nasul".

E nu ... Very Happy Nu stiu cum e la alte firme, dar la noi in vest la Autotim/Atlassib se practica frecvent mersul cu ``soferul``.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeMar 23 Aug 2011, 13:21

intre timp pe 3023/3028 a aparut o garnitura de 3 vag 11/21-47 cred ca este fosta garnitura a lui 5032/5021/5024/5023.

3023 merge cu 2 locomotive una din ele se intoarce cu 3016 cealalta cu 3028.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 00:06

adrian78hd a scris:
Un lucru negativ la clasa a1a circula numa personalul CFR cu permise nu stiu de ce nu scad tarifele la clasa a1a mai ales ca dupa ultima scumpire diferentele de pret fata de clasa a2a s-au marit!!
2.Trenul personal P2025 Craiova-Petrosani format din LE5100kw 26-16 36-26 sosit intarziat plus ca s-a mai pierdut 5 min sa rebruseze locomotiva..E asa de greu sa se implementeze si la noi sistemul push-pull?
Singurul lucru pozitiv locurile foarte confortabile la clasa a1a vagon 26-16 masuta pliabila loc enorm pentru picioare priza AC cam nefolositor la orele 19-20 usile de acces in salon nu mai functioneaza
36-16 e de a 1'a .. pentru cat curent consuma EA ul ca merge de la Craiova la Petrosani ... 5 minute cat rebruseaza nu e o avere :)In schimb dai o avere pe "modernizarile" care ar trebuii facute pentru p&p.Si sunt facute de asa maniera incat si daca intarzie au timp de rebrusare =))
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 11:42

Un lucru foarte urat pe care l`am intalnit in trenurile C.F.R este urmatorul. Trebuia sa plec de la Constanta cu R 686. Am intrat prima data in vagon sa`mi vad locurile. Le`am gasit, tot bun. Pentru ca nu aveam bagaje la mine ( eu am insistat sa ma intorc de la Constanta pana la Bucuresti Nord cu trenul, iar restul cu masina ) si mai erau circa' 15 minute pana la plecare am zis sa nu stau in tren, asa ca am iesit pe, peron, am facut niste poze, am mancat ceva, etc ... A venit timpul sa plece trenul, asa ca m`am intors in vagon. Cautandu`mi locul si intiund pe unde se afla, am ramas surprins. Trei persoane se asezasera la cele 4 scaune, dintre care unul al meu si unu al tatalui meu. ( eram cu tata, evindet Laughing )
Doi adulti si un copil mic, care statea pe 2 scaune ca le el acasa. Inafara de acest lucru, mai mancau si seminte si culmea, le aruncau pe jos, in R ! Vorbeau tare, urat, se vedeau ca erau niste tarani, ori pr0st educati, ca altfel nu am cum sa`i numesc. Cand am trecut pe langa ei, ironic am zis mai tare : " Hai sa ne asezam pe urmatoarele scaune, ca niste needucati nu stiu sa respecte ce scrie pe bilet ! ". Nimic, oamenii mancau in continuare seminte. Culme este ca, controlorul nu le`a spus nimic. Eu in locul sau, le`as fi dat matura sa faca curat. La sosire in Bucuresti Nord, am trecut de curiozitate pe langa locurile unde statusera ei, era o cocina de nedescris ! As fi vrut sa fi facut poza, dar era imbulzeala si multa lume in spate asa ca nu am avut timp. Daca ma credeti, nici in P cu care am fost la Alunu nu era asa mizerie, ba chiar nu era absolut nimic pe jos. Asemenea oameni ar trebui amendati serios, parerea mea.
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5505
Data de inscriere : 01/06/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 13:52

Pana sa-i amendeze cineva mai bine incercam noi sa le facem observatie sa le dam o lectie de educatie. Eu nu as fi putut sa trec pe langa ei si sa nu le fac morala de fata cu toti .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: