Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+34
Adrian78
Nesebar
DAS 2011
TVlad
Peter Fodor
DUAL
bubu
jabels
ALEXCFR
Dr2005
riciu
Nicolae
TER200
AndreiCFRbv
get.
cristi ar
Cipri Andrei Neculai
ciprian71
bobi
cristy79
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
Andrey_tm
Luna
alex1987
CA 205
AeroX
Adirmvl
Katalyn
Vitosa
marius664
Rarau
marius_catalin84
mielutu zburator
38 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 35 ... 69  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeDum 15 Oct 2017, 02:01

Asta da, toate trenurile de Galati daca e sa ramana pe Buzau trebuie combinate cu Suceava/Iasi si asa faci si ceva economie. Dar sa le plimbi aiurea cu trasa separata pe Buzau NU are rost!

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) Bdeem_8496_a
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeLun 16 Oct 2017, 00:18

Ia să ne gândim din alt punct de vedere. CFR e în criză critică de vagoane. Se știu deja situațiile din țară.
Dacă 12574 era prin Urziceni, căra 3 vagoane umplute la 50%; în același timp, 12662 nu ar fi avut mai multe vagoane decât acum, deci călătorii preluați de 12574 nu ar fi avut destul loc în 12662 (tren pe care l-am văzut plin la fiecare sosire în Buc. Nord în ultimii 3 ani). Așa că pe Urziceni erau plimbate 3 vagoane 50% goale în timp ce prin Ploiești era omor. Așa, măcar îi mai distribui prin trenuri, se merge la grad maxim de ocupare, nu unul supraplin iar altul lejer.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
marius_catalin84
V.I.P Member
V.I.P Member
marius_catalin84


Numarul mesajelor : 577
Reputatie : 5995
Data de inscriere : 23/08/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeMar 17 Oct 2017, 21:12

mielutu zburator a scris:
Ia să ne gândim din alt punct de vedere. CFR e în criză critică de vagoane. Se știu deja situațiile din țară.
Dacă 12574 era prin Urziceni, căra 3 vagoane umplute la 50%; în același timp, 12662 nu ar fi avut mai multe vagoane decât acum, deci călătorii preluați de 12574 nu ar fi avut destul loc în 12662 (tren pe care l-am văzut plin la fiecare sosire în Buc. Nord în ultimii 3 ani). Așa că pe Urziceni erau plimbate 3 vagoane 50% goale în timp ce prin Ploiești era omor. Așa, măcar îi mai distribui prin trenuri, se merge la grad maxim de ocupare, nu unul supraplin iar altul lejer.

E criza de vagoane pentru ca CFR nu se ocupa de revizia acelor vagoane trase la gard
Sus In jos
marius_catalin84
V.I.P Member
V.I.P Member
marius_catalin84


Numarul mesajelor : 577
Reputatie : 5995
Data de inscriere : 23/08/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeMar 17 Oct 2017, 21:15

Pot accesa fonduri europene daca vor sa achizitioneze vagoane suficiente pentru nevoile companiei,dar de...birocratia e foarte mare;sa nu mai spun de indolenta!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23449
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeMar 24 Oct 2017, 18:47

Ieri am plecat de la Simeria la Vintu de jos cu 75-2 la tractiune fiind o locomotiva LDE2100 ,cred ca din 5 in5 minute oprea incalzirea tren ori mecanicul ori instalatia Inda de pe locomotiva acuma nu stiu cum o incalzi trenul la -20 de grade
Cand am mers in aprilie de la Sibiu la Curtici cu 347 la tractiune fiind un GM si afara frig si ploaie am inghetat pana la Simeria
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5256
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeJoi 02 Noi 2017, 19:04

mariam.mariami@yahoo.com
2017-08-11 14:23:37

Si eu m-am lovit de aceleasi vechi probleme repetate mereu fara pic de rusine.
Venind din Constanta spre Timisoara, am luat bilet la cls.I.
Totul a fost bine pana la Bucuresti cand ca din senin , vagonul de cls.I a fost invadat de navetisti. S-au asezat care pe unde a nimerit. Cei care n-au mai apucat loc au ramas in acelasi vagon in picioare. Caldura era mare , aerul devenise de nesuportat, galagia si ''glumele'' nesarate erau la ordinea zilei. Mai rau ca pe culoar la cls a II a. Am crezut(sperat) ca imediat vor fi legitimati, intrebati de abonament sau bilet ceva. Dar nimic ! Nici picior de controlor. Situatia aceasta a tinut pana am trecut de zona Videle Rosiori (aproximativ o ora de chin).

https://republica.ro/z-doamna-marinescu-ce-va-trebuie-scandal-trenul-spre-busteni-actrita-medeea-marinescu-si-protestul-solitar
/////////////////////

comentariu la un articol cu

Doamna Marinescu, ce vă trebuie scandal?!” Trenul spre Bușteni, actrița Medeea Marinescu și protestul solitar: „Am fost singura dintre acele 6 persoane care a luat atitudine...”
2017-08-11 08:01:00


Voia să ajungă cu trenul de la București la Bușteni, și-a luat bilet, s-a urcat în vagon, s-a așezat, iar la cinci minute după aceea au urcat două doamne. Una dintre ele avea bilet chiar pentru locul rezervat de Medeea Marinescu.

„Doamna s-a așezat lângă mine. Omul care avea locul lângă mine a venit. În 5 minute, am constatat că 6 locuri din zona mea erau dublate. Am zis: Hai să chemăm controlorul. A venit controlorul și a zis: Păi nu mai avem locuri la clasa I. Bun, ce putem face? Păi nu știu. Să vă dăm banii înapoi, să vă dam alte locuri. Mi-am dat seama ca tot vagonul de clasa I era dublat sau triplat. M-am enervat și am zis că fac reclamație”, a povestit actrița în timpul emisiunii „În fața ta” de la Digi24.


//////////////////
mesajul pentru care am scris aici e cel de sus
mesaj dedicatie pentru Dr2005 totul e frumos si perfect pe Bucuresti - Rosiori
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 08:11

Pe aici pe forum noi spunem de multa vreme care e situatia pe Rosiori, dar degeaba.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24822
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 08:49

N-ai cum să ai locuri dublate la un tren, pur şi simplu xSell nu permite aşa ceva. Fie au greşit vagonul (plauzibil, la cum sunt compunerile de la noi), fie cei de pe scaune erau cu abonamente sau autorizaţii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6715
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 12:03

XSell ca orice soft mai si greseste.Se poate sa cumperi online si in acelasi timp cineva de la ghiseu sa ia bilet pentru acelasi loc.Cand sunt zeci de tranzactii pe minut mai apar si astfel de erori, de astfel seful de tren a recunoscut ca exista o problema in cazul mediatizat al actritei, ca de obicei situatia se vede altfel de la inaltimea birourilor din MT... Sad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24822
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 20:37

În momentul când xSell îţi arată un loc, el e automat blocat pe server. La fel şi la online sau la automat. Deci nu are cum să îţi ia cineva locul dacă dai de o casieră mai lentă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 22:45

Apai si actorii astia mai trebuie bagati in seama altfel ii uita lumea.

Mai apare o problema uneori cind vagoanele sint numerotate intr-un fel dar oamenii le numara asa cum le vad 1-2-3.
Acolo iar iasa scandal mai ales ca sint calatori care se infierbinta si nu te lasa sa te uiti pe biletul lor sa le spui ca sint in vagonul 4 dar au locurile in 6.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6715
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeSam 04 Noi 2017, 13:51

Dr2005 a scris:
Deci nu are cum să îţi ia cineva locul dacă dai de o casieră mai lentă.
Aha, deci se poate...de astfel asta a fost si explicatia sefului de tren cand am patit si eu acelasi lucru de Craciun acum cativa ani.Noroc ca erau locuri libere in tren , chiar daca era aglomerat si era sarbatoare.Dar atunci CFR avea vagoane si nu erau mocangii multi Smile ...
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeSam 04 Noi 2017, 15:46

Asa e Dane cum spui tu.

- La data de 03/04.11.2017, trenul IR 12653 Bucuresti Nord - Vatra Dornei Bai se suplimenteaza cu vagonul AcBc 3 (seria 4031) asezat intre vagoanele AcBc 2 si B 4.
- La data de 05/06.11.2017, trenul IR 12654 Vatra Dornei Bai - Bucuresti Nord se suplimenteaza cu vagonul AcBc 3 (seria 4031) asezat intre vagoanele AcBc 2 si B 4.

3-ul circula ocazional, 1 (dormitorul) nici asta nu circula 7 zile din 7, pai omul de rand (nestiutor in tainele cfr) pozitionat pe peron cand vede trenul (venind sau stationand) si stiind ca pe bilet scrie vagonul x si numarandu-le pe toate unde fuge mai repede? Multi sunt si 'batuti' in cap si nu citesc ce scrie pe vagon. Apoi mai sunt si cazurile (rare) cand nici pe unele nu scrie nimic.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24822
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeSam 04 Noi 2017, 18:11

marius664 a scris:
Dr2005 a scris:
Deci nu are cum să îţi ia cineva locul dacă dai de o casieră mai lentă.
Aha, deci se poate...de astfel asta a fost si explicatia sefului de tren cand am patit si eu acelasi lucru de Craciun acum cativa ani.Noroc ca erau locuri libere in tren , chiar daca era aglomerat si era sarbatoare.Dar atunci CFR avea vagoane si nu erau mocangii multi Smile ...
Sistemul nu permite vânzarea de 2 ori a aceluiaşi loc pe aceeaşi relaţie! M-am trezit şi eu odată cu cineva care zicea că are locul meu, m-am aşezat alături şi când a venit naşul îi spune ,,păi aveţi motoru' 2" (erau 3 Desiro) la care omul spune ,,păi ăsta e al doilea vagon". De fapt el urcase în al 2lea vagon al primului automotor şi a zis că e vagonul 2. Sunt tot felul de moduri prin care se face confuzie între locuri... fie călătorul nu se uită la numărul vagonului (nu se gândeşte că vagoanele pot fi numerotate pe sărite sau se gândeşte că un Desiro are 2 vagoane), fie are loc rezervat doar pe o porţiune din traseul său (gen merge Ploieşti - Constanţa, dar are loc doar Bucureşti - Constanţa).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitimeSam 04 Noi 2017, 22:08

Partea si mai tare e cind vad ,,2" pe vagon si cred ca e vagonul 2.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 1 din 69Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 35 ... 69  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: