Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

In jos 
+83
lifetec
ldh.ro
Nicolae
TonyCFR
florin29sv
johnsmoke
impuls
bobi
NicuS
cfr500
allred
DPS
LanceR
AeroX
marius664
DB Robert
gvd
Katalyn
dexter23
spiderpc
mielutu zburator
enstendhal
dan tm
Amiralul
TonyGFR
bubu
Nk11
IonutChircu
snams
Elful
afrodita.popescu.7
gabrielle.niki
IonutCFR2009
romaniaetc
AlexD
COSTACHE MIHAIL
cristy79
CalinPiatraNeamt
kuepall
cristi_tgv
Razvan Tudor
Luna
unguru22
Norbi
kristi kkk
Teodor
cristi CFR
@ndrey
Balto
alliens
rich1974
halmarius
adytm
maris.constantin
alex1987
Vitosa
Katalin4653
Andrey_tm
Sabik
Adirmvl
The Legend
Spartan1948
George
laur 133
cortexedge
alex03bv
alex.alexus.tm
eu
rizelgeorgel2004
manuela
AndiCFR
baiazid
KQQ
mureseanu_976
frank81
Jhonyla
Dr2005
Rarau
92Dragos
DUAL
Nesebar
Adrian78
Vlad
87 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 34 ... 65  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 08 Apr 2013, 00:06

Dacă faceţi la comun, trebuie să faceţi în scris şi dusă la registratură. On-line se consideră petent doar ăla care scrie mailul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13620
Data de inscriere : 08/04/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 07:36

Prietena mea a fost la Iaşi într-o zi cu IR 1766 şi a zis că a fost foarte aglomerat. Până la Vereşti a stat în picioare. Acum stau şi mă întreb chiar nu mergea nimeni la Botoşani cu trenul ăsta? Sau mergeau cu naşu?

CFR Călători dacă tot a anulat grupa de Botoşani, trebuia măcar sa îi mai pună unu-două vagoane în plus trenului ăstuia. Eu când veneam de la facultate vinerea cu 1765 stăteam pe hol, la intrare în vagon până la Suceava şi avea 5 vagoane de clasă, atât de plin era trenul. Nici nu vreau să mă gândesc ce o fi acum cu 3 vagoane...
Sus In jos
eu
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 408
Reputatie : 5543
Data de inscriere : 05/05/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Caile Furate Romane   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 15:43



Cel mai bine calatoriti cu privatii!! CFR Calatori este pe drumul spre fier vechi........
Ma surprinde faptul ca inca sperati la ceva bun de la ei!!!!
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 29 Apr 2013, 19:42

Pe scurt :

Vineri 26.04.2013 , IR 1743. In Oradea se urca un grup de 15-20 de oameni ( muncitori vorbitori de maghiara, romani + ``mai colorati`` ) , avand in dotare si un flacon de 2L de bere, incep sa joace cruce. Vine nasu`, taie un bilet, urmand ulterior sa ia MITA absolut de la tot grupul. 3 lei * 20 persoane = 60 lei . Indivizii au mers pana la prima statie, Sacuieni Bihor (45 km). Au mers cu IR, sageata albastra, cu toate ca la 27 minute in spare era si un Regio (dotari,AC, alea alea, ca doar nu-s fraieri ) . Nu am putut filma din motive usor de inteles, dar am retinut nr. de legitimatie al controlorului, urmand ca in cateva minute sa fac o reclamatie pe site la CFR Calatori . Baieti, sfatul meu e sa faceti sesizare pentu orice fapte de genu` ... Poate asa mai scapam si noi tara de spagari Evil or Very Mad


Ultima editare efectuata de catre alex.alexus.tm in Lun 29 Apr 2013, 19:44, editata de 2 ori (Motiv : adaugare)
Sus In jos
alex03bv

alex03bv


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4838
Data de inscriere : 14/03/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Mai 2013, 21:39

Neavand ce face ieri (05.05.2013) decid sa merg pana acasa la parintii mei, in loc. Persani. Plec spre Brasov, de unde imi cumpar bilet pentru trenul R2505 (cu plecare din Brasov spre Fagaras la 20.20). Ma asez pe un loc liber, scot tableta si incep sa ma uit la unul dintre serialele mele preferate. Pleaca trenul, trecem de Bartolomeu, cand vine controlorul sa ceara biletele. Il dau pe al meu, si incep sa raspund mesajelor de pasti, in timp ce mai trageam cu ochiul la film. Langa mine, patru calatori, neavand bilet, au tratat cu controlorul, care imediat si-a deschis geanta pentru ca cei patru sa plaseze contravaloarea calatoriei pana in Fagaras. Deci, omul a luat bani fara sa taie bilet. Apoi a mers mai departe, nu inainte de a se uita insistent la mine, care imi vedeam de treaba cu tehnologia. Peste cateva minute, vine cu celalalt coleg la mine, si incep sa ma intrebe amandoi, cu un ton foarte autoritar daca nu cumva am filmat ceva in tren. Ca prea folosesc si tableta si telefonul. I-am spus aluia care ma intrebase ca eu ma uit la filme si scriu mesaje (mai pe romaneste, ca traiam in propria mea lume). Ei nu, ca am filmat si ca e interzis filmatul in tren. Mi-au cerut sa le arat filmele si pozele din aparate. Am refuzat, stiind ca nu au niciun drept sa imi ceara asa ceva. Imediat au inceput atentionarile: ca voi mai calatorii pe acea ruta, sa nu fac vreo prostie, daca nu vreau sa imi vand cu tableta cu 1.000 lei, ca au ei bani sa imi dea pe loc (Tableta costa 2.700 lei).
M-am prins imediat de ce este vorba. Ei credeau ca l-am filmat pe ala care a luat bani de la cei patru calatori fraudulosi. Mai aveau putin si imi luau telefonul din mana sa verifice daca am filmat sau nu. Adoptasera un comportament f f f agresiv, in conditiile in care nu facusem nimic ilegal, aveam bilet etc... M-am enervat si le-am spus ca voi face reclamatie la CFR Calatori, dupa care au plecat la postul de conducere din spatele automotorului. Inainte de statia Persani, unul dintre ei a venit la usa sa-mi aminteasca sa nu fac vreo prostie.

Deci, in acel tren am fost agresat verbal si umilit de catre oamenii care in acea seara au mancat o paine din biletul platit de mine.
Va rog sa ma credeti ca incep sa prefer Regiotransul, unde astazi la intoarcere controlorul era super amabil. Nu stia ce sa faca ca, toti calatorii sa fie multumiti.
Am scris deja o reclamatie pe care o voi depune maine (daca gasesc pe cineva) la registratura CFR Calatori, alaturi de biletul care dovedeste ca am calatorit in acel tren. Sunt foarte curios sa vad raspunsul lor si daca cei doi controlori vor primi vreo sanctiune.

Am mai patit chestii nasoale din partea controlorilor CFR: refuzul de a taia bilet la reducere (ca nu are), refuzul de a-mi da restul inapoi in mod corect (dadeam 5 lei si primeam rest 1 leu sau 0.5 lei, in conditiile in care biletul costa 3.4 lei) etc.
Mi se pare total inacceptabil ca un calator cu bilet sa fie umilit in trenurile CFR, iar calatorii fraudulosi sa fie protejati.

Nu voi mai urca curand in aceste trenuri. Prefer Transbus Codreanu si Regiotrans.....
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Mai 2013, 23:53

De aia a ajuns cfrul cum a ajuns. Am fost si eu placut surprins de amabilitatea nasilor din trenurile competitiei, dar probabil n-am circulat destul sa vad si partea cealalta.


_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Mai 2013, 19:00

alex03bv a scris:

Am scris deja o reclamatie pe care o voi depune maine (daca gasesc pe cineva) la registratura CFR Calatori, alaturi de biletul care dovedeste ca am calatorit in acel tren.

Iti recomand sa faci reclamatie direct pe site la CFR Calatori,e mai sigur asa.
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5515
Data de inscriere : 01/06/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 11 Mai 2013, 21:18

Trebuia sa suni la nr 0800.88.44.44 si sa le zici sa anunte si organele competente ,eventual sa te astepte in gara. Intr-o zi eram intr-o sageata si cca 65% din calatori mergeau cu 'nasu'. Nu am avut nr de tel si nu am reusit nici sa-l filmez. Dar l-am luat la intrebari pe nas ,la care era f obraznic .si i-am promis ca il reclam. Saptamana urmatoare erau politisti la fiecare usa a automotorului. CFR mi-a propus sa-l infrunt pe 'nas' pt ca nu a recunoscut nimic,dar s-au convins ca erau mult mai multi calatori decat se declara.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 11 Mai 2013, 22:06

Numerele cu 0800 sunt apelabile numai din reţeaua Romtelecom.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
George
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 801
Varsta : 35
Reputatie : 6120
Data de inscriere : 14/03/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 16 Mai 2013, 21:44

Nu stiu daca s-a mai discutat asta, probabil ca da, insa o sa mai intreb si eu o data: chiar nu se poate face nimic in privinta dubiosilor (ca sa nu le zic boschetarilor, tiganilor, samd) din Gara de Nord care, dupa ce soseste un tren, urca imediat in el si iau la rand toate vagoanele, sperand, probabil, sa gaseasca bagaje uitate, eventual "gustari"? De exemplu, saptamana asta am tot mers cu R5005 si, asteptandu-l, soseste mereu un IR de la Suceava. De fiecare data am observat ca s-a intamplat asta. E asa greu sa imbraci 2-3 politisti in civil si sa-i postezi pe peron, cu 2 minute inainte de sosirea trenului? S-ar rezolva repede problema, daca s-ar vrea. Noi ca noi, dar va imaginati ce impresie isi fac strainii, asa putini cum sunt.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7906
Data de inscriere : 07/02/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeMier 05 Iun 2013, 21:35

Din seria "Romanii sunt handicapati" : tren 4144 Bistrita - Deda - Tirgu Mures cu vagoane de RE + IC, ACCESIBILE CALATORILOR CU (SAU CHIAR FARA) BILET DE REGIO !!! 060-DA-1201 la tractiune. Evil or Very Mad

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 8962008278_0f9e6ccb7d_b
CFR Calatori latest fail by mureseanu_976, on Flickr
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeMier 05 Iun 2013, 21:57

Stai linistit,ca acum o saptamana veneau 3 AM Desiro ca un Regio de la Bratca,in Oradea. Bineinteles,goale.
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 06 Iun 2013, 22:41

Hmmm interesant :-? intr-o tara democratica ti se cenzureaza o opinie personala care nu contine cuvinte obscene sau indignante. lol! lol! lol!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 07 Iun 2013, 14:33

Care cenzura? :roll:
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 07 Iun 2013, 14:52

Unii uita ca au de respectat un regulament de ordine interioara.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
Sus 
Pagina 3 din 65Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 34 ... 65  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: