Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)

In jos 
+83
lifetec
ldh.ro
Nicolae
TonyCFR
florin29sv
johnsmoke
impuls
bobi
NicuS
cfr500
allred
DPS
LanceR
AeroX
marius664
DB Robert
gvd
Katalyn
dexter23
spiderpc
mielutu zburator
enstendhal
dan tm
Amiralul
TonyGFR
bubu
Nk11
IonutChircu
snams
Elful
afrodita.popescu.7
gabrielle.niki
IonutCFR2009
romaniaetc
AlexD
COSTACHE MIHAIL
cristy79
CalinPiatraNeamt
kuepall
cristi_tgv
Razvan Tudor
Luna
unguru22
Norbi
kristi kkk
Teodor
cristi CFR
@ndrey
Balto
alliens
rich1974
halmarius
adytm
maris.constantin
alex1987
Vitosa
Katalin4653
Andrey_tm
Sabik
Adirmvl
The Legend
Spartan1948
George
laur 133
cortexedge
alex03bv
alex.alexus.tm
eu
rizelgeorgel2004
manuela
AndiCFR
baiazid
KQQ
mureseanu_976
frank81
Jhonyla
Dr2005
Rarau
92Dragos
DUAL
Nesebar
Adrian78
Vlad
87 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 49 ... 65  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 13 Iun 2014, 22:18

Există un dosar cât casa cu dispoziţii cu ce nu ai voie să faci. Cum sunt prea multe să le ştii pe toate şi durează mult să cauţi în ele (mai ales dacă ai coadă la ghişeu), 99% din casiere nu se riscă. De exemplu, dacă dai bilet de bicicletă pe modul manual la tren IR, ţi se opreşte din salariu dacă te prinde. Şi există o groază de alte penalităţi din astea pentru tot felul de kkt-uri.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeMier 18 Iun 2014, 11:29

Azi am dat de curios o raita pe infofer.
Am cerut Mangalia - Timiseni.

Sint destul de mirat ca sa nu spun socat de ce mi-a dat. Eu stiu cite ceva despre trenuri dar ce fac cei care nu stiu?

Asadar
IR 1931+1965+7686 asta este exact ce cautam. Adica un drum cu schimb in Bucresti Nord ca sa eviti tigania de la 10191.

apoi, 1931 Mangalia -Teius 1837+9663, pentru ce sa merg la Teius?
next 1931, Mangalia-Razboieni, 1837+9663  Mad 

aberatiile continua mai bine ma trimitea la Iasi sa iau direct 1837.
1821 Mangalia -Ilia 1837+9663

1821 Mangalia -Arad 1531+9663 si urmatoarea optiune 73+9663 dar inca una 73+7688

urmeaza apoi la rind 10191
10191 Lugoj +1837+9663
10191 Lugoj+9615+9663
10191+Lugoj + 9615+7688

Mentionaz ca nu am dat nici o optiune, doar am scris ruta fara sa cer via, numar de conexiuni sau mai stiu eu ce si atunci cum e posibil sa ma trimita pe la Teius sau Razboieni si de ce ma opreste cu 10191 in Lugoj?
Nu mi se pare foarte ok.

Sus In jos
afrodita.popescu.7

afrodita.popescu.7


Numarul mesajelor : 20
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 3637
Data de inscriere : 25/06/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeMier 25 Iun 2014, 10:07

adrian78 a scris:
Duminica seara un calator destul de indignat pentru ca avea locul 56 la 1822 deci in salon s-a certat putin cu doamna caserita ca iara il bate lumina in ochi si nu poate dormi si altii care merg 200 de km prind la salon iar caserita ia zis sa vina cu 24 de ore inainte ca sa isi aleaga locul..
Oare la cuseta se rezerva cu o saptamana inainte locurile?

La cușetă dacă vrei loc rezervi cu 30 de zile înainte Sad cel puțin la 1944. Asta dacă vrei ca toată familia să fie în același compartiment. Nu cum am pățin anul trecut: eu intr-un copartiment, copilul în altul, iar soțul în vagonul celălalt. Noroc cu mica înțelegere dintre călători, că am făcut n luat de căte m-1, de ne-am rotit si învârtit, încât după 3 ore am ajuns cu toții în același compartiment. Ba mai mult, după ce că e și f. aglomerat trenul ăsta (v. puține - cel puțin în luna august), n-ar strica să-l suplimenteze măcar cu 1-2 vagoane cușetă cu 4 locuri (pentru familistii 2+1 sau 2+2). Că mai întâlnești tot felul de specimene, cum am pățit la întoarcere. La peste 19 ore de mers cu trenul măcar niște condiții decente, că la vagonul de dormit nu-ți permiți cu ambii adulți cu salarii de 850 lei/lună.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeMier 25 Iun 2014, 16:04

Eu am rezervat ieri 3 locuri la cuseta in acelasi compartiment pentru saptamana viitoare, nu cu 30 de zile inainte.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeMier 25 Iun 2014, 18:17

Probabil depinde și de perioadă. În august sigur o să fie mai urât.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7906
Data de inscriere : 07/02/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeMier 25 Iun 2014, 18:36

Si in 2011 am rezervat 6 locuri la cuseta 44-31 cu plecare peste o saptamana din data rezervarii (04.07 > 11.07.2011). Mai erau 2 cabine libere (2 si 9) si ne-a intrebat casiera care dorim s-o ocupam. Insa in 2011 era alta situatie economica si total alte preturi la tren (pe vechile ranguri P-A-R-IC), se presupune ca anii precedenti mergea exodul din Maramures spre mare.

Si nu, nu erau toate locurile ocupate. Cam toate grupurile din vagon am stat fiecare separat in compartimentul propriu. Chiar compartimentul de vizavi (nr. 8 ) era ocupat de o familie de 3 membri, 2 soti si 1 copil de 5 ani, in conditiile in care erau doar 2 vagoane cuseta 44-31 puse la dispozitie in acea zi Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeJoi 26 Iun 2014, 12:13

de mai bine de 2 luni pe IR 1634/1633 unul din "RailJet" nu are trecuta clasa la una din usile de acces.

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 P6262060
picture host
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8672
Reputatie : 13913
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeJoi 26 Iun 2014, 21:53

In data de 25.06.2014 trenul IR 1983 a sosit in Constanta timpuriu cu 15 min (in media zilnica pana in prezent pot spune) urmand a stationa 49 minute ! in loc sa plece la 11.00 a plecat intarziat la 11.19 sosind totusi in Mangalia la ora stabilita 12.29. Acuma eu n-am aflat factorii ce au contribuit la aceasta stationare de 49 min insa e revoltator sa platesti o suma substantiala de bani mai ales cand ai o familie numeroasa si sa stai intr-o gara 49 min in tren ! Cum la fel de revoltator e ca cfr-infrastructura nu face un RK, eventul cu dublare linie pe unde se poate, si/sau sa ridice viteza de circulatie macar la 100 km/h.
Eu acum inteleg situatia si nu dau vina neaparat pe cei ce fac mersul trenurilor insa iar repet e revoltator ca in secolul 21 (secolul vitezei) sa faci aceleasi vesnice 4 ore Bucuresti-Mangalia !
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeJoi 26 Iun 2014, 23:07

Nu ti se pare revoltator sa faci ca viteza comerciala mai mult pe Brasov-Bucuresti ca pe Bucuresti-Valcea? Nu ti se pare revoltator sa platesti pentru o viteza comerciala de 45 km/h si mers in Desiro fara buda pret de IR?
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5681
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 07:20

Prost e cine plateste, nu cine cere. Am facut nenumarate mailuri la CFR privind aceste aspecte si din raspunsul lor am dedus ca sunt suficienti fraieri dispusi sa plateasca pret de IR deci nu au niciun motiv sa schimbe ceva. Prostia este inca surprinzator de raspandita.

Ultimul raspuns primit este referitor la puzderia de asa-zise IR plimbate aiurea pe Bucuresti-Pitesti/Targoviste: se va tine cont de propunerile mele la intocmirea viitorului plan de mers de tren (propunerile fiind in esenta incetarea acestei escrocherii cu IR pe 80 de km pana la Targoviste si eliminarea unor IR de pe Pitesti care pleaca din ora in ora). Din raspunsul lor am dedus de asemenea ca aceste IR "sunt dimensionate potrivit traficului si fluxurilor de calatori". Deci sa inteleg ca exista persoane care inghit si aceste galusti? Eu le-am vazut mai mereu goale sau cu maxim 5 calatori (sau asta e fluxul de calatori pt care sunt dimensionate - CFR-isti si pensionari?). Oricum le-am spus in fata ca faptul ca nu se face nimic de atata timp pe ruta asta si continua bataia de joc cu IR pe 80 de km inseamna ca sunt intelesi cu dubele infecte care cara oamenii ca pe cartofi si ca deci ii doare in paispe de fraieri. Si nici macar nu au negat...  Laughing

Oricum cel putin spre Pitesti pot sa plimbe 50 de IR pe zi - nu au nicio sansa sa concureze cu autocarele si cu autostrada spre Pitesti - am vazut cum pleaca acestea de la Autogara Militari si ce conditii ofera si la ce pret. Afara de blatistii de pe ruta asta chiar nu inteleg de ce ai alege CFR decat daca nu ai ce face cu banii sau ai buba la cap...
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 08:43

Katalyn a scris:
de mai bine de 2 luni pe IR 1634/1633 unul din "RailJet" nu are trecuta clasa la una din usile de acces.

Il stiu, e un vagon de grivita de clasa 2 care avea cazut vre-un metru patrat de chit, dar chit nu gluma de cel putin 5mm grosime, acum vad ca i-au dat un rand si din nou se umfla din interior, halal treaba...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 08:44

sa mai discutat despre IR de Piteşti si Tgv de n ori. Desiro consuma putin si nu circula deloc goale ( sunt rare cazurile cu sub 20 calatori ) plus ca e tarif de IR deci eu nu ştiu daca merg pe plus dar in minus in niciun caz nu merg. Cui nu-i convine tariful de IR poate merge cu bilet luat cu anticipatie plus ca mai sunt si cei cu reduceri sau puteti folosi R. Normal ca nu e corect si normal ce se intampla cu aceste IR dar atata timp cat sunt calatori dispusi sa plateasca tariful de IR pe aceste rute nu vad de ce le-ar anula sau retrograda la rangul de RE.

Ganditi-va ce s-ar intampla cu aceste trenuri daca de maine ar deveni RE ca in maxim 2 luni toate aceste trenuri ar pleca cu cate 3 Desiro ( ca mai mult de 3 nu merg ) pai si eu va intreb la situatia prin care trece CFR cu parcul si materialul rulant ar avea de unde sa scoata cel putin 5 Desiro cand ei nu au 1-2 Desiro ptr IR-ul de Galati ?

Mailurile sunt bagate in seama numai atunci cand exista soluti nu se pot rezolva toate din cauza multor factori nu că nu s-ar vrea.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 11:02

Zici tu ca s-ar vrea? Eu zic ca ar fi ok sa fie puse RE-uri cu aceeasi compunere si cine prinde loc bine, cine nu sanatate! Sa mearga la dube. Hai sa le punem RE-uri pentru cateva luni, sa le facem un pic de reclama prin gari si sa vedem ce se intampla. Eu chiar nu pot sa inghit galusca asta cu "nu retrogradam trenurile ca de am face asta ar da lumea navala si nu avem destul material rulant".

Cat despre IR-urile astea scurte, nici eu nu le-am vazut prea pline. Chiar din contra. Nici la sosire nici la plecare din Gara de Nord. E drept, nici n-am stat o luna zi de zi sa le verific.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 11:17

nu trebuie sa le urmaresti non-stop, e deajuns sa te duci odata intr-o zi de week'end si odata intro zi de Ma,Mi sau Jo si iti faci o idee despre ele daca sunt sau nu paguboase.

O sa vin luna viitoare intr-o miercuri si intr-o vineri toata ziua in GDN ( am mai fost 12 ore in GDN ) si am sa le urmaresc gradul de ocupare al acestor IR.

Poate ne ajuta si doctorul cu o situatie/statistica pe ruta Buc-Pitesti/Tgv sa vedem ce spun si cifrele.

Nemultumirea n-ar trebui sa fie pe ruta Buc-Tgv unde duba e 15 lei, Regio 11 lei ( 5.50 redus ) si IR 25 lei ptr ca diferentele la bani cat si la timpi sunt mici. Daca era o diferenta de 2 ore intre IR si duba si 30-40 lei la pret atunci da se merita sa vorbim, exemplu CDI cu autocare mercedes noi vs cele 2 IR care fac cu peste 2 ore in plus si diferenta de bani de cateva zeci de lei.

Daca e sa vorbim de trenuri nerentabile putem vorbi de IR 1637/1636 tren doar ptr reclama CFR ca daca era dupa mine il faceam de mult RE.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitimeVin 27 Iun 2014, 11:24

Pai am fost in timpul saptamanii in vreo trei randuri, la ore diferite. Si in nici un caz nu coborau puhoaie de oameni din ele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (3) - Pagina 33 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
Sus 
Pagina 33 din 65Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 49 ... 65  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: