Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnale luminoase

In jos 
+65
Cipri Andrei Neculai
c o r v i n
laurentzu
gheorghita
alinx3330
alex.barac.5
CristyanC
ets2oltromânia
johnsmoke
TonyGFR
lokomo69
cristi ar
AleXxX
daniel_c
mielutu zburator
Dionis
IonutChircu
Petre_IFTE
dan tm
tcm
TVlad
Dutzu
Vitosa
yeu1
alex_trs
Lafont
AndiCFR
Simply18
Cont.dezactivat
DPS
Adirmvl
cfr500
Bobby_TM
Katalin4653
@ndrey
marcelbanu
cont dezactivat .
redeme
Czirjak Arpad
cristi CFR
NicuS
Cont dezactivat
George
Sergiu rmn
electrica912
Adrian78
Nesebar
AndreiStefan
Razvan Tudor
19jimmy84
ANDU2100HP
Raduku09
Dr2005
Jhonyla
DUAL
ionutz72
ldh80
puscasflaviu
Andrey_tm
Balto
Teodor
Vlad
Semafor
Costin.H
COSTACHE MIHAIL
69 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42, 43  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeMier 09 Mai 2018, 23:14

E plin de camere prin Curtici, la dispeceratul din Bucureşti nu aveau monitoare destule să afişeze toate camerele simultan... nu am numărat câte camere erau pe listă, dar cred că undeva la 15 - 20 bucăţi numai în Curtici, dar sunt camere şi în alte staţii, la racorduri şi la trecerile la nivel.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
laurentzu




Numarul mesajelor : 423
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 3328
Data de inscriere : 08/06/2016

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeJoi 10 Mai 2018, 11:13

Dr2005 a scris:
dan tm a scris:
de pozat este si sectia 212 unde s-au montat bariere cu semicumpene, camere de filmat la bariere, semnale luminoase, acusi se schimba si pe acolo sistemul.
Peste vreo lună jumate se va da drumul la noua semnalizare pe Siculeni - Ghimeş. Nu ştiu dacă pe acolo e supraveghere video, dar pe Km. 614 - Curtici este şi camerele se pot roti şi controla direct de la Bucureşti şi se poate da zoom pe orice macaz şi pe orice trecere la nivel, inclusiv aia tren-tramvai de lângă Arad.

Pacat ca nu prea sunt trenuri pe 501. N-a mai ramas niciun IR. Si e o zona asa frumoasa.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3517
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeJoi 17 Mai 2018, 10:43

Stie cineva, legat de gara Videle, daca se vor pune TMV-uri si pe triunghiul de ramificatie (directiile Giurgiu si Rosiori) ?
Sus In jos
https://train-sim.ro
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeJoi 17 Mai 2018, 12:57

Da.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 16:50

În primă fază nu am înțeles indicația cât timp linia era ocupată, dar până să fac poza macazul s-a schimbat...! Smile

Semnale luminoase - Pagina 41 Dsc_0516

(8.6.18)
Sus In jos
Cipri Andrei Neculai

Cipri Andrei Neculai


Numarul mesajelor : 379
Localizare : M400, km 130
Reputatie : 3169
Data de inscriere : 29/09/2016

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 17:09

Deci, ce indica acea sageata? Imi dau seama ca e vorba de intrare in abatere cu viteza redusa si cu oprire in dreptul urmatorului semnal. Dar altceva?
Sus In jos
billy752-istu

billy752-istu


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 31
Localizare : brasov
Reputatie : 5161
Data de inscriere : 29/10/2010

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 19:50

Sageata indica faptul ca urmatorul semnal este la o distanta mai mica de 700 m

Sus In jos
alinx3330




Numarul mesajelor : 335
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 5299
Data de inscriere : 23/10/2010

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: hy   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 20:02

Cipri Andrei Neculai a scris:
Deci, ce indica acea sageata? Imi dau seama ca e vorba de intrare in abatere cu viteza redusa si cu oprire in dreptul urmatorului semnal. Dar altceva?

distanta pana la urmatorul semnal mai mica de 1200 de metri e indicatia la sageata
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 23:06

Semnalul acela are indicatia pentru linia din dreapta drezinei. Priviti cu atentie macazul de langa el.
Paralel cu semnalul drezinei pe linia din dreapta este inca un semnal rosu.. pentru acela este aceasta indicatie.
De pe linia din dreapta se intra direct in firul 1 M202 spre Petrosani.
Toate trenurile de marfa ce tranziteaza Simeria dinspre Arad, intra acolo pe abatuta cu aceasta indicatie.
Nu cred ca putea sa fie indicatia asta fara ca macazul sa fie in pozitia din poza.
Am vazut si eu live comuntarea macazului, si el isi schimba culoarea in functie de macaz.
Daca marfarul care se apropria nu trebuia sa opreasca pentru ciocanari, atunci era verde si 3.
Eu l-am prins cand s-a schimbat din galben cu sageata +3 in verde simplu pentru directia inainte, fara sa treaca prin rosu.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 23:28

DUAL a scris:
Semnalul acela are indicatia pentru linia din dreapta drezinei. Priviti cu atentie macazul de langa el.
Paralel cu semnalul drezinei pe linia din dreapta este inca un semnal rosu.. pentru acela este aceasta indicatie.
De pe linia din dreapta se intra direct in firul 1 M202 spre Petrosani.
Toate trenurile de marfa ce tranziteaza Simeria dinspre Arad, intra acolo pe abatuta cu aceasta indicatie.
Nu cred ca putea sa fie indicatia asta fara ca macazul sa fie in pozitia din poza.
Am vazut si eu live comuntarea macazului, si el isi schimba culoarea in functie de macaz.
Daca marfarul care se apropria nu trebuia sa opreasca pentru ciocanari, atunci era verde si 3.
Eu l-am prins cand s-a schimbat din galben cu sageata +3 in verde simplu pentru directia inainte, fara sa treaca prin rosu.

E posibil ca macazul să se fi schimbat înainte de apariția semnalului respectiv (sincer, cred că nici nu e posibil altfel!)..., dar menționez că pe linia respectivă nu a intrat un marfar ci un utilaj de culoare albă, fără vreun indicativ clar pe el!...
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeDum 10 Iun 2018, 23:43

Daca macazul se schimba pe pozitia inainte, si impegatul dadea liber, ignorand drezina, semnalul ar fi indicat galbe + sageata in jos.
Adica, la comutarea macazului, doar dispare cifra 3.
Semnalul acela nu stie ca este acea drezina intre el si urmatorul, deci nu avea cum sa indice rosu.
Este treaba impegatului sa nu bage altceva peste drezina pe sectorul ala de linie.
Daca ar vrea sa bage ceva peste, ii da alb lunar. pe acest semnal. De multe ori, daca esti atent , H ul de manevra se duce acolo unde e drezina cu alb lunar;desi ar putea sa l trimita mai departe cu un galben,chiar neinstructional.
Totusi fiind locomotiva de manevra, il duce cu alb lunar.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeLun 11 Iun 2018, 10:59

Locomotiva de manevră întotdeauna o să meargă doar pe baza semnalelor de manevră.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeLun 11 Iun 2018, 11:27

alinx3330 a scris:
Cipri Andrei Neculai a scris:
Deci, ce indica acea sageata? Imi dau seama ca e vorba de intrare in abatere cu viteza redusa si cu oprire in dreptul urmatorului semnal. Dar altceva?

distanta pana la urmatorul semnal mai mica de 1200 de metri e indicatia la sageata

Lipsa distanta de frinare, deci distanta mai mica de 700 de metri pina la semnalul urmator.



DUAL a scris:
Daca macazul se schimba pe pozitia inainte, si impegatul dadea liber, ignorand drezina, semnalul ar fi indicat galbe + sageata in jos.
Adica, la comutarea macazului, doar dispare cifra 3.
Semnalul acela nu stie ca este acea drezina intre el si urmatorul, deci nu avea cum sa indice rosu.
Este treaba impegatului sa nu bage altceva peste drezina pe sectorul ala de linie.
Daca ar vrea sa bage ceva peste, ii da alb lunar. pe acest semnal. De multe ori, daca esti atent , H ul de manevra se duce acolo unde e drezina cu alb lunar;desi ar putea sa l trimita mai departe cu un galben,chiar neinstructional.
Totusi fiind locomotiva de manevra, il duce cu alb lunar.

Interesant ce spui, dar u cred ca este asa.

Cei care se pricep mai bine ne pot lamuri.

Daca sectiunea e ocupata de drezina semnalul pe directa este  pe rosu si nu poate fi pus pe liber ca sa intre un tren peste drezina, chiar daca e treaba IDM sa nu bage tren pe linie ocupata.

Daca macazul este pe directa nu inseamna automat ca cifra 3 dispare, indicatia de viteza este in corelatie cu indicatiile semnalelor urmatoare.

Mai mult de atit, in fuctie de distanta pina la semnalul urmator chiar si pe directa ar fi posibil sa aiba sageata.

schita statiei Simeria

http://www.forumtrenuri.com/t487p210-schite-statii
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6264
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeLun 11 Iun 2018, 12:25

DUAL a scris:
Daca macazul se schimba pe pozitia inainte, si impegatul dadea liber, ignorand drezina, semnalul ar fi indicat galbe + sageata in jos.
Adica, la comutarea macazului, doar dispare cifra 3.
Semnalul acela nu stie ca este acea drezina intre el si urmatorul, deci nu avea cum sa indice rosu.
Este treaba impegatului sa nu bage altceva peste drezina pe sectorul ala de linie.
Daca ar vrea sa bage ceva peste, ii da alb lunar. pe acest semnal. De multe ori, daca esti atent , H ul de manevra se duce acolo unde e drezina cu alb lunar;desi ar putea sa l trimita mai departe cu un galben,chiar neinstructional.
Totusi fiind locomotiva de manevra, il duce cu alb lunar.


''Semnalul acela nu stie ca este acea drezina intre el si urmatorul, deci nu avea cum sa indice rosu. '' -> Instalatia care de comanda stie acest lucru,si nu va schimba indicatia ,IDM poate face doar parcurs de manevra,respectiv alb lunar in situatia de mai sus.

Parcursul de manevra,nu este tot una cu cel de primire-trecere-expediere,si nici o data nu pot similare ,si nici compatibile decat doar daca exista anumite conditii(regimuri) de manipulare minime obligatorii ( pe care instalatia CED/CE l-e recunoaste si l-e exclude daca nu sunt compatibile,nu au drum de alunecare sau partial incompatibile ),asigurandu-se pe deplin siguranta circulatiei,atat pentru manevra cat si pentru circulalatie, simultan sau independent ( parcursuri de manevrfa simultane,manevra+circulatie simultan ,circulatie+circulatie simultan).Instalatia CED/CE este proiectata pentru a supraveghea si exclude manipularile gresite ale IDM, si e foarte putin probabil ca prin absurd la executarea parcursului de iesire peste acel semnal, cu drezina respectiva acolo ,sa poata fi afisata culoarea galben, de fapt instalatia dupa comandarea parcursulyui de iesire,efctiv comuta schimbatoarele de cale si semnalele aferente dupa modelul programabil si cel mai favorabil.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitimeLun 11 Iun 2018, 13:25

@ @ndrey.. o exprimare nefericita. Ignorand drezina(asta era cuvantul cheie),daca facea semnal de parcurs strict de acolo, era tot galben cu sageata daca semnalele de iesire care sunt chiar urmatoarele.De fapt de pe linia aia poate ajunge in M200/202, nu si pe delta sau pe industirala ce duce la statia de betoane.
Cifra 3 indica faptul ca se intra in abateri.Dupa modernizare probabil o sa trecem la 4/6/8(m202) si 10 pentru abaterea intre liniile IV si V(de pe schita statie) .. liniile 3-4 dupa cum sunt notate in gara,care sunt directe
In momentul de fata nu am vazut altceva decat cifra 3 pentru viteza pe acel samnal in abateri.


@ danTM cifra 3 acolo indica intrarea in abatere. In cazul de fata linia 3 in statia Simeria este directa.
Linia 3 da in firul 2 al M200.
M-am uitat pe schita si intr-adevar ceea ce eu numesc linia 3(pentru ca la peron este a 3-a) este notata de fapt IVA, si se vede in schita ca e directa.

un clip mai jos care clarifica situatia.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnale luminoase - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: Semnale luminoase   Semnale luminoase - Pagina 41 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnale luminoase
Sus 
Pagina 41 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42, 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)
» Semnale fixe
» Semnale in Ciucea Hm
» Semnale mecanice (Semafoare)
» Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: