Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeMar 24 Mai - 11:47

Salut!
Am extins proiectul „Harta semnalelor“ pentru a include România: https://www.manuelhu.de/formsignalkarte/?lat=45.908469&lng=45.908469&z=7&st=ro
M-aș bucura dacă ai arunca o privire pe hartă. Ar fi grozav dacă mi-ați raporta erori sau alte gări cu semafoare; de asemenea linii de cale ferată care nu mai sunt folosite.

Nu am putut găsi date curente pentru aceste gări – mai există semafoare aici?
Margina
Vălcani
Sânnicolau Nord
Homorâciu
Făget Teleajen
Găvănel
Poiana Slănic
Rogoz
Hălmagiu
Porumbești
Cuci
Livezi Ciuc
Nehoiașu
Moldovița
Mănăstioara
Siret
Căciulați
Vâlcele
Bratcov
Afumați
Golenți
Iohanisfeld


Multe salutari,

Leonard
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeMar 24 Mai - 12:44

Margina nu are semnale mecanice, toata linia (KBS) 212 are semnale electrice, linia este centralizata electronic.
Livezi Ciuc nu mai are semnale mecanice linia Siculeni-Ghimes are semnale electrice centralizare electronica

Golenti nu mai are semnale mecanice, are semnalizare TMV.
Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei IMG_0071_zpsd17d6851

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei IMG_0222_zps77885adb

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei IMG_0057_zpsc932f9ed
Sus In jos
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeMar 24 Mai - 13:07

Mulțumiri! Apoi am setat Margina, Mănăștur și Cliciova (linia 212), Livezi Ciuc, Lunca de Sus, Lunca de Mijloc și Ghimeș (linia 501) și Golenti (linia 912) la „roșu“.

Deci nu mai sunt semafoare în Ghimeș? Cum este pe restul liniei prin Palanca și Dofteana Bacău?

Sus In jos
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeMar 24 Mai - 13:52

Mai are București Basarab tehnologie veche? Am văzut o poză de acolo cu semafoare.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeJoi 23 Iun - 14:33

Pe raza regionalei Iasi singurele statii si HM-uri care mai au semnale mecanice ("semafoare") in functiune sunt:

-HM Milisauti, Dornesti, Vicsani CFR (pe M500);

-HM Bucecea, HM Leorda, Botosani, Dorohoi

-HM Banca (pe M600)

-HM Garleni, HM Podoleni, Piatra-Neamt

-Posibil unele statii si HM-uri de pe linia 501

-Statia Moinesti nu stiu daca mai are in functiune semnalele mecanice ('semafoarele")

Fosta statie Siret avea semnale luminoase. Fosta HM Manastioara avea semnale mecanice ('semafoare").
Sus In jos
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeSam 25 Iun - 21:34

Mulțumiri. Deci nu sunt semnale mecanice la Siret?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeSam 25 Iun - 22:13

Nu! Linia de cale ferata Dornesti- Siret (si implicit fosta statie CFR Siret) a fost inaugurata in anul 1986. Acuma nu stiu daca semnalele luminoase (intrare/iesire/prevestitor) a fostei statii Siret au fost montate in 1986 sau ulterior!
Sus In jos
Jeorje




Numarul mesajelor : 107
Localizare : Navodari
Reputatie : 1369
Data de inscriere : 29/11/2020

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeDum 26 Iun - 0:42

ldh80 a scris:
Nu!  Linia de cale ferata Dornesti- Siret (si implicit fosta statie CFR Siret) a fost inaugurata in anul 1986. Acuma nu stiu daca semnalele luminoase (intrare/iesire/prevestitor) a fostei statii Siret au fost montate in 1986 sau ulterior!
Dupa cum arata statia Siret si avand in vedere ca nu este CED, as spune ca au fost montate dupa 1986 - daca ar fi montat initial semnalele luminoase, nu cred ca ar fi avut un motiv sa nu puna CED, deci mai mult ca sigur au fost montate ulterior. Poate in perioada anilor 2000
Sus In jos
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeLun 27 Iun - 10:31

Mi s-a părut că văd un semafor mecanic într-o fotografie, așa că am pus stația pe hartă. Dar cred că m-am înșelat în privința asta.

Dar acest semnale aparține fostei stații Mănăstioara (?)?
Sus In jos
Jeorje




Numarul mesajelor : 107
Localizare : Navodari
Reputatie : 1369
Data de inscriere : 29/11/2020

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeLun 27 Iun - 14:20

Da, semaforul acela este semaforul de iesire din Manastioara Hm. A fost dezafectat odata cu transformarea statiei in halta in linie curenta
Aici se observa semnalul de iesire din Siret
https://www.google.com/maps/@47.9591322,26.0693155,3a,15y,110.19h,91.57t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZdTrMbm4l8I9Bm1jvH-QJQ!2e0!7i16384!8i8192
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6254
Data de inscriere : 26/09/2009

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeLun 27 Iun - 17:15

În aceasi situație se afla și HM Banca, stația a fost transformata în Halta, iar semafoarele scoase din uz. Semnalele prevestitoare au fost scoase de pe teren,dar au rămas semafoarele de întrare și de ieșire, evident aduse în poziția " de ultim drum". În stațiile Dorohoi și Leorda încă sunt în funcție cu toate instalațiile .aferente
Sus In jos
Chemnitzer




Numarul mesajelor : 22
Localizare : Chemnitz
Reputatie : 870
Data de inscriere : 25/01/2022

Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitimeMar 28 Iun - 12:13

Jeorje a scris:
Da, semaforul acela este semaforul de iesire din Manastioara Hm. A fost dezafectat odata cu transformarea statiei in halta in linie curenta

Mai este disponibil momentan? Poza Street View are deja zece ani.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Empty
MesajSubiect: Re: Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei   Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei Icon_minitime

Sus In jos
 
Harta cu semnale mecanice (Semafoare) Romaniei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Semnale mecanice (Semafoare)
» Locomotive clasa 480 (Transmontana)
» Calatorie in sud - vestul Romaniei.
» Despre politica energetica a Romaniei
» Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: