Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alegeri prezidentiale 2014

In jos 
+35
mielutu zburator
COSTACHE MIHAIL
AlexD
cortexedge
Jhonyla
Sabik
alex.alexus.tm
Vlad
Shinkasen
92Dragos
IonutChircu
Adirmvl
NicuS
Katalyn
DUAL
gabrielcr
Re6/6
alexpopa
Adrian78
IonutCFR2009
Amiralul
c o r v i n
cristi CFR
Dr2005
allred
Alex Avram
atamanu
lapsanszkitamas
Spartan1948
Kogayon
Teodor
Nesebar
LanceR
dan tm
vatmanul
39 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11131
Data de inscriere : 09/10/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 10:24

@Costache - Topicul asta e destul de potrivit uitate cate mesaje s-au postat in conditi civilizate in schimb forumul e plin de topicuri unde nu s-a mai postat de cel putin 4 ani, dar si pana atunci fie au fost postate mesaje retarde de niste copii care nu stiau cu ce se mananca calea ferata si trenurile, fie au fost postate mesaje fara nicio relevanta. Forumul e destul de mare si necesita extrem de mult timp pentru o curatenie mai ampla la topicurile de care vorbesc eu, majoritatea le gasesti la Diverse.

S-a discutat de politica, de geografie si istorie, de catre colegi care chiar sunt pe subiect, iar ca sa fiu mai direct, vorba unui prieten : "Frate e forum, poti sa-l injuri pe Basescu cat vrei ca nimeni nu o sa-ti zica nimic, nimeni nu va veni la tine la usa sa te aresteze ca l-ai injurat pe Ponta sau pe Nastase"

Cat despre religie si biserica, asa al dracu cum ma stiti voi mai dau si pe la biserica caci v-am mai spus, am 2 fete : Una buna si bine vazuta de toata lumea in viata de zi cu zi, adica in viata reala si alta fata aici pe internet, caci te obliga peisajul sa fii rau. E bine sa ne vedem fix de credinta noastra, sa nu cautam sau sa judecam noi preoti, ca de ce au masini scumpe, credinta omului nu se bazeaza pe ce fac sau ce au preotii, ci pentru ce simti fata de Dumnezeu si biserica. Are cine sa-i judece pentru pacatele lor dar daca aveti probe ca un preot a savarsit un pacat sau o infractiune puteti sa va duceti la militie, dar va trebuie si timp si nu stiu cati dintre noi au prea mult timp liber.

Cat despre credinta noastra sa fim seriosi, cine merge la biserica cel putin odata pe luna ? E timp pentru amante, pentru jocuri de noroc, pentru discoteca/cluburi/lautari, pentru plimbari, pentru a merge la bataie sau la furat, avem timp de toate insa mai putin de biserica. Toata lumea merge la biserica doar la Paste si la Craciun si maxim inca de 2 ori la vreo alta mare sarbatoare cum ar fi Sfanta Marie, in rest liniste si pace.

Revenind la politica cum va spuneam la mine, in anturajul meu de prieteni cat si de prieteni virtuali, vecini, rudele si colegii de la munca, peste 95% din ei toti il vorbesc de rau pe Ponta si spun ca nu vor vota cu el pe 16 noiembrie. Cei 5% reprezinta 3 colegi din Tomsani care spun ca trebuie sa voteze cu Ponta caci a facut primarul nu stiu ce pe la ei prin comuna, si daca iese ii mai da primarului inca 2 miliarde lei vechi sa termine alta lucrare.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6845
Data de inscriere : 15/03/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 10:38

Na' poftim. Oare cat de perversi (scuzati cuvantul) pot fi cre(s)tinii astia ?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:03

Din cele scrise de Costache rezulta ca ortodoxia este singura religie adevarata si ca toti ceilalti gresesc?
Asaera si inainte de aparitia crestinismului daca ne uitam?

Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta; şi voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să se închine oamenii.” ioan 4.20 adica de atunci erau probleme.

Si tot atunci se bagau popii in seama cu puterea.
N-are nici o treaba credinta cu mersul la vot. ce treaba are mersul la moaste cu puterea politica in afara de manevrare si folosirea credintei in scopuri mai lumesti decit cele sfinte?altfel de ce se inghesuie soboarele peste tot la o taiere de panglica? de ce ,,sfintesc" totul de la masini la frigidere, la case si chiar cai?

In tarile avansate nu vezi asa ceva. Nici macar in SUA unde o mai dau si ei pe partea religioasa uneori, credinta, bla, bla, bla.



Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15442
Data de inscriere : 06/03/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:07

Spartan acesta este un caz izolat. Din cate stiu eu nu se face politica in biserica, Acest preot, stiind ca celalalt candidat este reformat de aceea a indemnat sa se voteze Victor Ponta pentru ca este ortodox.

AlexD, toti preotii au har, oricat de pacatosi ar fi. Harul este primit la hirotonie, si nu se va mai lua de la el. Oare nu trece apa si prin tevile ruginite? Oare daca bagi un cui ruginit in priza, nu te mai corentezi pentru ca este ruginit? Deci daca un preot mai putin credincios ne impartaseste inseamna ca nu este valida impartasania? Ba da! Dar stim un lucru. Dupa ce plecam din lumea asta, pe fiecare dintre noi ne asteapta o judecata infricosatoare, si fie credincios, fie preot, de judecata nu scapa. Mai este un aspect. Exista un citat: Nu judecati ca sa nu fiti judecati! Asa ca mai bine sa trecem cu vederea pacatele altora ca sa ni le treaca si Dumnezeu pe ale noastre. Adica sa nu ne uitam la paiul din ochiul aproapelui si sa nu observam barna din ochii nostri!

Despre moaste am vorbit ca sa il lamuresc pe Lancer urmare a mesajului postat de el la acest topic .
Iar pentru dantm, ortodoxia este singura religie neschimbata. Care o fi cea adevarata,nu am spus asta, Dumnezeu cu mila, sa ne rugam sa ne dea intelepciune sa distingem noi care ar fi cea adevarata !

Iar in mesajul de mai sus in care scrisul este cursiv , acesta nu imi apartine, deci nu este al meu, am specificat si sursa de unde la-m copiat!

Eu zic sa incheiem cu religia aici, nu este cazul sa discutam acest subiect. Ci  pentru ca este forum de trenuri, dar si pentru ca unii din buni prieteni pot ajunge dusmani inversunati!


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 11 Noi 2014, 11:19, editata de 2 ori
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8448
Data de inscriere : 16/10/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:11

Fara doar si poate, nu sunt deloc de acord cu genul asta de actiuni! Insa, un lucru este clar... Fiecare isi va primi ,,rasplata,, ptr. tot ceea ce face, bun sau rau, la nivel personal! Va spun... Sunt un crestin ortodox, profesor de religie ortodoxa etc... dar nu m-a interesat ca Iohanis este reformat/luteran sau ce o fi, asa ca la primul tur l-am votat pe el! Cel putin din punctul asta de vedere, nu pot fi acuzat de subiectivism!
...Sa nu uitam totusi ca sunt alegeri prezidentiale si nu alegeri in vreun post al ierarhiei bisericesti, de exemplu!! :roll:
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:36

vatmanul a scris:


Si eu sper la fel. Am mentionat intr-o alta postare, tot la acest topic, motivul pentru care l-am creat. Sa discutam strict despre alegerile care vin, pareri pro si contra, discutii civilizate. N-as vrea sa se strice prietenii din cauza acestor discutii si nici n-as vrea sa apara vreun scandal. Stiu ca subiectul poate crea discutii aprinse si ii poate face pe unii prieteni sa devina rivali, dar haideti sa facem totul posibil sa evitam aceste riscuri si sa mentinem un ton civilizat.

Faptul e consumat, greseala a fost facuta, topic despre politica era interzis prin regulament indiferent ca se afla la topicul cu diverse sau nu, acest topic NU trebuia sa existe !!!
Am incercat inchiderea lui dar nu am avut cu cine ca sunt si alte persoane care il pot deschide si le place scandalul .
Discutiile nu prea sunt calme, au cam generat putin si daca nu sunt chiar rosii, portocalii tot sunt . Mai e putin pana sa apara si un scandal destul de urat mai ales ca vine cineva si scrie 1000 de randuri in care incearca sa ma convinga pe mine sa votez pacaliciul balbait/marioneta basista . Am spus clar ca nu il votez, punct, fiecare e liber sa aleaga ce vrea .
Apoi au aparut si discutiile despre religie, la fel, e alegerea fiecaruia daca are sau nu credinta, a inceput x si y care sa inteleg ca este ateu sa vorbeasca de rau biserica/credinta si pe Dumnezeu .
In regulament scrie clar, discutiile politice si religioase nu au ce sa caute pe aici, ce o fi asa de greu nu pot sa inteleg .
Deci fiecare cu ideile sale, cu credinta lui si cu candidatul sau, aici este un forum feroviar, se discuta despre trenuri !

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre Karpaty in Mar 11 Noi 2014, 11:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6845
Data de inscriere : 15/03/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:36

Costache, iti pot spune inca (cel putin) 4 cazuri cunoscute de mine, personal, in care preotii fac acelasi lucru : manevreaza masele de enoriasi, si profita de pe urma increderii lor. Nici nu vreau sa ma gandesc cate alte "n" cazuri sunt in tara.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6845
Data de inscriere : 15/03/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:48

Uite, Costache, inca un "caz izolat":
Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 10441102_753534238046730_8570627417135749242_n
screen capture freeware
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:53

@ karpaty, nu l-am remarcat pe kristi kkk pe aici parca el a spus ca e ateu.

Nu inteleg ce te oftici asa ca se incurca politica cu credinta. Pai popii o incilcesc de asa maniera asta e fondul problemei ca spun sa il voteze pe Ponta de teama ca o sa iasa neamtu si are alta religie si o sa le taie lor macaroana.

Dar poate apucam noi zilele alea cind unul de al lor ortodox, dreptmaritor, o sa le taie macaroana.

Adica daca nu vorbim de trenuri trebuie sa inchidem subiectul asta ca nu iti convin parerilo contra liniei politico-bisericesti?

Atunci sa inchidem si cel cu muzica preferata, cu zilele de nastere cu desktopurile cu poze fara trenuri.
Pai ori e gara ori e bazar?

@ spartan

Nu e adevarat ce arati tu e minaria lui Iohanis , sa-l denigreze pe Ponta, dar nu o sa cistige bilbiitul. Wink

Intr-o zie cei din arcul carpatic vor vota nu un neamt ci un ungur presedinte. Atunci va fi misto dincolo de munti , isi vor putea face o republica sfinta, iar dincoace va fi otonomia. N-o sa murim nici noi romanii.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 11:57

Esti unul din cei la care le place balciul si discutiile in contradictoriu la nesfarisit . Daca ai fi stiut regulamentul si il respectai nu mai spuneai ce ai spus, acolo scrie clar ca discutiile politice/religioase nu au ce sa caute pe acest forum tocmai ca aceste discutii genereaza in cearta si scandal, dar cand nu ai cu cine, nu ai cu cine .

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 12:04

Eu ştiam că Dumnezeu e în suflet, nu într-o clădire.

În cartierele comuniste, bisericile au răsărit ca ciupercile după ploaie... e mai mare plăcerea să ai biserica lipită de bloc, să auzi toate slujbele, clopotele şi, bineînţeles, zarva făcută de pelerini când se aduc moaşte, cea de la nunţi, de la botezuri şi de la înmormântări. Nu zic că nu sunt necesare, dar erau o groază de terenuri apropiate pe care se putea construi fără probleme, nu în părculeţul sau parcarea din colţul blocului.
Că veni vorba de Drumul Taberei, acolo s-a ridicat o ditamai biserica lângă Billa. Pe partea cealaltă a parcului mai există una, mai mică, ce-i drept. Acum a apărut şi la Drumul Taberei 34, într-un fost părculeţ pentru copii, încă o bisericuţă. Pe nici 1km sunt deja 3 biserici. Drumul Taberei are 300.000 locuitori... nu avem spital, avem doar 3 căi de a ieşi din cartier (Ghencea, Dr. Taberei şi Bd. Timişoara), doar un mijloc de transport rapid (linia 41), dar se tot construiesc biserici, pe terenul statului. Vedeţi problema?


În Occident - deşi ăia nu sunt ortodocşi, e drept - nu am văzut biserici la fiecare colţ de stradă. În plus, chiar şi la slujbă, era o linişte în jur de nu ziceai că e biserică, iar în interior era preotul ţinându-şi predica în faţa credincioşilor, care credincioşi stăteau liniştiţi şi ascultau, fără să se îmbulzească, fără să se calce în picioare sau să se înjure ca la uşa cortului. Acestea sunt reguli de bun simţ, nu au de-a face cu învăţătura unei religii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : Craiova
Reputatie : 4265
Data de inscriere : 01/07/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 12:08

Nu stiu de ce, dar aceste alegeri imi amintesc enorm de cele din 1990 cand taranistii si liberalii vroiau sa ne fure tara, iar fsn-ul era marea salvare a noastra in frunte cu tovadomnul iliescu si a lui democratie originala.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8307
Data de inscriere : 24/05/2010

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 12:36

Spartan 1948 bine ca l-ai pus m-am pregatit sa-l postez. Stiu ca in timpul comunismului nu au fost lasati sa contruieasca biserici dar cum comentati ca fac manipulare in Ardeal? Zona in care oameni au fost adusi de Nicolai Ceausescu din alte zone a tarii si i-au obligat sa treaca la religia ortodoxa...

Si da, Are dreptate Dr2005 Dumnezeul il ai in suflet.

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Cats_zpsc4hgwatz

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Cats11
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15442
Data de inscriere : 06/03/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 15:49

Spartan1948 a scris:
Uite, Costache, inca un "caz izolat":
Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 10441102_753534238046730_8570627417135749242_n
screen capture freeware


Asta e chiar foarte tare, il baga pe Dumnezeu in toate lucrurile inutile si se foloseste de el ca sa ii manipuleze pe credinciosi. Unele randuri sunt chiar haioase, de ex. ,,Prea Curata Maica sa va indrume stampila spre pozitia corecta,'' parca stampila s-ar misca singura, parca Dumnezeu ne-a creat roboti fara sa avem noi libera alegere, apoi spune ca manastirea detine stampile si formulare ca sa exerseze fiecare enorias, probabil nu au inceredere in enoriasi ca daca nu face acum practica sa puna stampila pe x, probabil la votare i se zapaceste creierul si voteaza exact pe dos. Si mai ales ca il si jigneste pe unul dintre candidati. Acest afis este de fapt o manipulare si ca sa para convingator l-a bagat si pe Dumnezeu in joc.

Nu are treaba D-zeu cu politica, noi decidem, noi votam, afisul de mai sus este demn de cacadorii rasului, numai ca nu este vorba despre o biserica ortodoxa aici, posibil de cea catolica. Din cate stiu, ei se inchina de la stanga la dreapta asa cum scrie in afis. Noi ortodocsii ne inchinam de la dreapta la stanga.


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 11 Noi 2014, 18:48, editata de 1 ori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitimeMar 11 Noi 2014, 18:26

Aici e problema: există slujitorii ai Domnului care lucrează la 2 mâini... nu cumva aici se încalcă a treia poruncă?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Alegeri prezidentiale 2014
Sus 
Pagina 12 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Alegeri 2019
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"
» Innotrans 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: