Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alegeri prezidentiale 2014

In jos 
+35
mielutu zburator
COSTACHE MIHAIL
AlexD
cortexedge
Jhonyla
Sabik
alex.alexus.tm
Vlad
Shinkasen
92Dragos
IonutChircu
Adirmvl
NicuS
Katalyn
DUAL
gabrielcr
Re6/6
alexpopa
Adrian78
IonutCFR2009
Amiralul
c o r v i n
cristi CFR
Dr2005
allred
Alex Avram
atamanu
lapsanszkitamas
Spartan1948
Kogayon
Teodor
Nesebar
LanceR
dan tm
vatmanul
39 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5042
Data de inscriere : 14/10/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 14:58

N-am fost niciodata interesat prea mult de politica si nici acum nu pot spune ca ma intereseaza. Cu toate acestea insa, niciodata n-am trait asa o stare cum traiesc zilele astea, din cauza alegerilor ce ne stau in fata. Am asa o teama ca va iesi Victor Ponta presedinte. Sper din tot sufletul sa nu se intample asa ceva. Voi ce credeti? Va iesi Ponta presedinte? Credeti ca alegerile din acest an vor influenta intr-o oarecare masura viitorul transportului feroviar din tara noastra?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 15:07

Oricine va iesi, vor fi influente asupra transportului feroviar.
Avem acorduri cu FMI deci trebuie sa ne punem in genunchi in fata lor si sa ajungem la sapa de lemn, se vor inchide linii.
Mai da coana Europa ceva bani deci se va mai lucra ici colo pe unde nu vor fi contestatii cu anii.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5042
Data de inscriere : 14/10/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 15:30

Mai trăieşte careva cu teama că va ieşi Ponta preşedinte? În Bihor nu-l susţine şi nu-l votează aproape nimeni. Voi ce credeţi? Are şanse să iasă el?
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6369
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11328
Data de inscriere : 17/02/2011

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 15:31

de fapt,guvernul face politica economica a unei tari. noi ne-am obisnuit de pe timpul comunismului ca presedintele sa decida tot ce misca.
presedintele poate avea o influenta doar daca si guvernul va avea aceeasi culoare si va disparea antagonia paguboasa din ultima vreme
cinstit vorbind,eu nu prea vad o schimbare in bine a mersului. unii candidati(chiar principalii) sunt impinsi inainte de catre niste grupuri de interese( a se citi "hoti").campania se face cu bani negri si pomeni electorale din banii tarii(ai celor putini care muncim)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 15:38

In sondaje apare Ponta pe primul loc si Iohanis pe locul 2, deci ei vor merge in turul 2, asa ca daca votati altceva in afara de cei 2 oricum nu au sanse .
Vatmanul, de ce iti este frica de Ponta ? Care crezi ca este potrivit pentru a fi presedinte ?

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8380
Data de inscriere : 18/04/2011

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 15:44

Vin cu o remarcă şi atât. De regulă se cam încerca evitarea discuţiilor pe teme politice sau religioase deoarece se aprindeau repede spiritele. Au mai fost câteva cazuri şi ştiu că tot la ceartă s-a ajuns. Nu spun că este interzis, nu este, însă să se desfăşoare într-o maniera civizilată.
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:04

vatmanul a scris:
Mai trăieşte careva cu teama că va ieşi Ponta preşedinte? În Bihor nu-l susţine şi nu-l votează aproape nimeni. Voi ce credeţi? Are şanse să iasă el?

Și eu mă tem. Dacă va ieși Ponta președinte se va alege praful de țara asta.
Din păcate, are ceva șanse. O să primească voturi mai ales din rândul bătrânilor și din rândul celor din zonele rurale... în general din zonele în care mita electorală e în toi.
De asta e foarte important să ieșim toți la vot... Să nu îi lăsăm pe alții să decidă pentru noi, în schimbul unei găleți sau al unei sticle de ulei.

Pentru mine, anul ăsta va fi prima dată când voi vota. Și abia aștept să îmi exercit votul... Smile
Cred că soluția stă în mâinile celor tineri... care nu mai pot fi manipulați, care au un cuvânt de spus și care vor o schimbare!

Nu sunt mulțumită în mod special de vreunul dintre candidați... dar voi merge pe ideea " aleg răul cel mai mic".
În ultimă instanță... să câștige oricine, numai Ponta nu!
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6845
Data de inscriere : 15/03/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:09

Avand in vedere ca USL-ul a rupt anul trecut in alegeri, ma astept ca acum sa iasa Ponta. Oricum, ca o fi el, ca o fi altul...nu am mari asteptari de la actuala clasa politica.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5042
Data de inscriere : 14/10/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:26

Karpaty a scris:
Vatmanul, de ce iti este frica de Ponta ? Care crezi ca este potrivit pentru a fi presedinte?

Daca ar fi sa dau un raspuns la intrebarea care este potrivit, raspunsul ar fi din start: niciunul. Deci, cum spunea si Mythodea, voi merge pe ideea "din doua rele, aleg raul mai putin rau". Si cum in turul doi vor iesi cu siguranta Ponta si Iohannis, voi vota Iohannis. Motivul pentru care sa-mi fie frica este exact cel spus de Mythodea: se va alege praful de tara noastra. Eu unul n-am vazut pana acum in Ponta nimic bun, decat un plagiator, un mincinos si un vanzator de tara. Sa aleg un asemenea om in fruntea tarii? Si teama e cu atat mai mare cu cat sondajele arata ca el are cele mai mari sanse. Si aici din nou o citez pe Mythodea: va primi multe voturi din partea celor batrani si a celor saraci din zonele rurale care au fost mituiti cu diferite alimente. Toti trebuie sa iesim la vot! Vin cu o recomandare: cei care nu doresc sa voteze cu nimeni, prezentati-va macar la vot si anulati-va votul. Cum sa faceti asta? Puneti stampila pe toate chenarele cu candidati sau stampilati in afara lor. Ideea ca e daca nu va prezentati deloc, s-ar putea sa se foloseasca altii de dreptul vostru si sa voteze si in locul vostru. Oricat de mare e securitatea la alegeri, fraude tot vor fi. Mythodea, sper ca nu te-ai suparat ca te-am tot citat Smile

Referitor la ce spunea Teodor, sunt perfect de acord cu el. Nu am deschis acest topic pentru a se crea cumva cearta sau discutii aprinse, ci pentru a vedea parerea unora si altora referitor la alegerile ce ne stau in fata. Incercam sa purtam discutii calme si civilizate.
Sus In jos
Kogayon




Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 4771
Data de inscriere : 04/11/2013

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:43

Karpaty a scris:
In sondaje apare Ponta pe primul loc si Iohanis pe locul 2, deci ei vor merge in turul 2, asa ca daca votati altceva in afara de cei 2 oricum nu au sanse .

Să spui că altcineva nu are șanse și că prin urmare nu merită votat... e o mare greșeală.
De asta nu se schimbă nimic în țara asta și sunt alese la nesfârșit aceleași persoane care de la an la an se aliază și se despart strategic... doar pentru a ramane in varf.
(Astazi... PSD + PNL formeaza USL, maine PNL se uneste cu PDL si tot asa se vor comuta la nesfarsit... in functie de interesele lor.)
Toată lumea gândește ca tine... și îi votează pe cei care sunt "băgați în față" prin campanii pompoase, plătite din banii noștri... sau pe cei puși strategic pe primele locuri in sondaje, tocmai in ideea ca "altii nu ar avea sanse".

Alții nu au șanse... pentru că noi nu le dăm o șansă!

Dacă nu mă înșel, la ultimele alegeri prezența la vot a fost de 39%. Adica 39% dintre noi.. au hotărat pentru toți. E un paradox al democrației... Se pare că minoritatea decide pentru majoritate.
Si asta pentru ca majoritatea populației preferă să stea acasă cu fundul pe fotoliu și să se plangă in loc sa mearga la vot, pe considerentul ca "toți sunt la fel" și "nu ai de unde să alegi".

Dacă și ceilalți 61% ar ieși la vot... li s-ar da peste cap toate sondajele... Păcat că  nu înțelegem cât e de important să votăm... și să o facem în mod corect, ascultându-ne conștiința!
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:43

Eu unu ma prezint la vot si votez pe x, nu anulez votul ca nu rezolv nimic asa . Nu am sa votez pe cineva din satra lui nenea base care a taiat salariile si a distrus cam tot .
Wink

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 Bdeem_8496_a
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 29
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5729
Data de inscriere : 21/07/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 16:50

Asta e tot ce zic eu. Mi-e absolut totuna care e numele lupului care conduce turma...
Alegeri prezidentiale 2014 1722461292_6ec0660be6aa4053b8a9df7b7d0466fa3f5cc101-65640244240_xlarge
Sus In jos
atamanu
V.I.P Member
V.I.P Member
atamanu


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 68
Localizare : Galati
Reputatie : 3989
Data de inscriere : 08/02/2014

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 17:30

...Nici eu nu voi vota pe cineva din " SATRA " lui " almanahe ", " miky spaga ", " guzganul rozaliu", " abramburica ", " bunea stancu", " mazariche ", " popa Ilie ", " maimutza mongola " .....si lista ar putea continua pana maine....Nu voi vota nici pentru cei se declara " Mandri ca sunt romani " dar isi sufla mucii si flegmele pe trotuar, asculta manele la volum maxim in masini inmatriculate in Bulgaria , nu-si platesc darile catre stat ( de atata mandrie ) dar stau vesnic cu mana intinsa la pomana avand vesnicul slogan : ( lasa-i pe alesi sa fure, nu-i treaba mea....da sa ni dee si noua cati ceva..)
Pentru mine , FSN - FDSN - PSDR - PSD = ecartament 1524, ca sa fiu in spiritul forumului....





Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5042
Data de inscriere : 14/10/2012

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 17:32

Karpaty a scris:
nu anulez votul ca nu rezolv nimic asa.

Rezolvi mai mult, decat daca nu te-ai prezenta deloc. N-ai vota cu nimeni (in cazul in care nu doresti sa votezi) si nici nu le-ai da altora sansa sa se foloseasca fraudulos de drepturile tale. Deci e si asta o rezolvare, pentru cei care nu vor sa voteze cu nimeni. Pana la urma, asta e cel mai important: prezenta la vot!
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat
Alex Avram


Numarul mesajelor : 2610
Varsta : 30
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 8312
Data de inscriere : 20/06/2009

Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitimeMar 28 Oct 2014, 19:16

Deci eu ma gandesc ca 80%din orasul SIBIU vor vota cu Iohannis ca a fost de-al lor...deci eu as fi increzator daca ar iesi asta macar in turul 2 ca nu mai vreau avem la conducere in**mpetenti care promit ceva si speri pana cand iti dai duhul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alegeri prezidentiale 2014 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 Icon_minitime

Sus In jos
 
Alegeri prezidentiale 2014
Sus 
Pagina 1 din 21Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Alegeri 2019
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"
» Innotrans 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: