Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alegeri 2019

In jos 
+7
dan tm
Vitosa
AeroX
ldh80
atamanu
Katalyn
tcm
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 623
Varsta : 29
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4399
Data de inscriere : 27/06/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 00:05

Ma numar printre cei care au votat din "Diaspora". Am asteptat din jurul orei locale 13 , 15 ora Romaniei , pana in jurul orei 20 locale pentru a ajune in fata comisiei de votare. Contrar celor spuse de un "mare jurnalist" sau la anumite posturi TV , in cazul sectiei unde am votat eu , nimeni din cine votase nu s-a reintors in coloana pentru a reintra in sectie si pentru a incetini procesul si totusi sunt cetateni care nu au mai ajuns pana in sectia de votare. Cei care se reintorceau , o faceau doar pentru a-si saluta cunostintele care asteptau si pentru a le spune cum se desfasoara procesul. In cazul sectiei unde am fost eu , erau doar 6 cabine de votare si doar o tableta pentru scanarea actelor de identitate. Intrarea in sectia de votare a fost incetinita de parintii cu copii sub 10 ani si de persoanele cu dizabilitati , care aveau prioritate , astfel intrau si cate 7 persoane in fata (parinti cu copii si bunici din ambele parti). Oamenii care plecau si veneau erau cei care mergeau sa ia mancare pentru cunostintele din jur sau cei care mergeau sa isi replateasca locul de parcare. Cel mai mult am stat intr-un loc aproximativ 2 ore , timp in care nimeni nu a intrat sau iesit din sectie. Unii oameni zvoneau ca s-au terminat buletinele de vot , altii ca era pauza de masa pentru comisie , nu stiu care a fost adevaratul motiv al blocajului respectiv. Nu au fost incidente , in mare parte nimeni nu a strigat lozinci , cu exceptia cazului cand cineva a pus o meloide din masina impotriva partidului de guvernare , cand pentru cateva minute oameni au inceput sa cante si sa strige.
Nu ma asteptam sa dureze atat de mult , si spre surprinderea mea au fost prezenti si destui etnici satui de guvernarea din Romania.
Cam asa arata coloana in jurul orei 13 , inainte de a ma alatura. Initial am crezut ca grupul este format si din alti cetateni europeni care aveau votul pentru Parlamentul European , dar au fost doar romani. Estimez ca au fost cateva sute daca nu chiar mii de romani doar la aceasta sectie , veniti din toata regiunea. In momentul in care am iesit , toate cele 3 urne erau deja "cu varf".
Alegeri 2019 60942510
Dupa ce am iesit din sectie in jurul orei 20 , inca mai era coloana , dar din pacate cred ca multi nu au mai apucat sa isi exercite dreptul. De asemenea am cunostinte care au renuntat dupa una-doua ore de asteptare pentru ca intarzaiau la lucru.
Alegeri 2019 61473610
De cand am dreptul la vot , am fost la toate alegerile pe cand locuiam in Romania , iar acum am votat pentru prima data din afara tarii.
Alegeri 2019 61281610
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11131
Data de inscriere : 09/10/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 07:26

Eu am votat acasa la Ploiesti dar ai mei la Northampton au stat 6 ore la coada si nu au putut vota toti. Au fost pasnici romani doar cateva scandari, la ora inchideri am vazut pe filmari pe putin 1.000 oameni. Data viitoare ar trebui sa-i ia cu asalt inca de la prima ora ca sa fie siguri ca voteaza toti. De asemenea au votat si cativa tradatori din Rep Moldova care au realizat si ei ca pasaportul romanesc nu l-au dobandit doar in scop business. Dar au foat si ceilalti 80% din tradatori care au spus ca nu e treaba lor, nu-i intereseaza, nu i afecteaza cu nimic, asa jigodii de oameni macar de ar fi gasit alte scuze.
Sus In jos
atamanu
V.I.P Member
V.I.P Member
atamanu


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 68
Localizare : Galati
Reputatie : 3989
Data de inscriere : 08/02/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 09:29

Toata stima pentru ROMANII adevarati din diaspora !!! Priveam cozile imense si chipurile lor...Oameni obisnuiti. Oameni de toate felurile, oameni ca si noi astia de acasa, care ne batem cu pumnul in piept facand sa zangane "patriotismul" nostru de tinichea... Spre deosebire de noi insa, acesti oameni nu asteptau la cozi interminabile sa voteze pentru ca cineva le-a majorat drepturile salariale, nu faceau asta in speranta ca vreodata, un partid aflat la guvernare le va garanta pensii marite si nici ca poate, atunci cand nu-si vor fi gasit de lucru, cineva le va platii "ajutoare sociale"...Oamenii astia, simpli si obisnuiti trudisera si ei, toata saptamana din greu si in loc sa aleaga "gratarul si micii", ca "miticii" nostri, au ales DEMOCRATIA. Au ales sa sanctioneze mincinosii, puturosii, hotii, evazionistii, penalii si aparatorii penalilor...pentru ca oamenii acestia muncesc din greu pentru fiecare banut primit si au inimile sfasiate de dorul de casa... Oamenii acestia nu pot fi mituiti si nici mintiti. Oamenii acestia sunt cei cu adevarat "mandrii ca sunt romani" !
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 16:02

O declaratie inspirata, de bun simt, despre aceste alegeri europarlamentare a facut-o primarul Husului, Ioan Ciupilan:  “Am votat pentru candidatii care îmi doresc să ajungă în Parlamentul European, care să lupte pentru binele României, pentru interesul României, nici într-un caz pentru cei care ne critică si ne reprezintă invers decât ne dorim noi, românii. Sper într-o prezentă cât mai bună la vot, sper să constientizeze toată lumea votul. Si sper ca cei care vor fi alesii nostri să nu uite că noi i-am votat si ei trebuie sa lupte pentru noi”, a spus primarul Ciupilan.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2109
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6647
Data de inscriere : 25/05/2012

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 20:10

Ce teapa si-a luat PSD cu toate aceste pomeni electorale!
Si cand te gandesti ca planurile lor de mocangeala megalomana ar continua...pentru cine? Tineretul ii dispretuieste. Asta s-a dovedit ieri.
Au cules ce au semanat. Poate karma exista...sau ce vrem fiecare dintre noi sa existe. Exista forte la lucru care nu dorm.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Vitosa




Numarul mesajelor : 8991
Reputatie : 14356
Data de inscriere : 08/01/2011

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 21:13

Citat :
care să lupte pentru binele României, pentru interesul României
What what? Transmite-i ca aia se duc acolo pentru interesul lor personal, nicidecum pentru binele si interesul RO. E de colo sa fi remunerat cu 10000 de euro lunar? Si poate vi tu si cu ceva exemple ce au facut pentru RO astialalti ce au fost pana in prezent?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6726
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 12047
Data de inscriere : 03/11/2010

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 21:27

Pai cel mai important lucru care cred ca l-ar putea obtine Romania din partea UE ar fi fondurile europene pentru infrastructura- feroviara si rutiera- si atragerea de investitori!

Ori asta nu cred ca depinde in foarte mare masura de europarlamentari!


De exemplul cum ar putea un europarlamentar ales din Vaslui sau Husi sa determine ca vreo mare firma din vest sa vina sa deschida o fabrica la Vaslui sau la Husi ?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeLun 27 Mai 2019, 22:44

Parlamentarii europeni nu au treaba cu fondurile.
Cu fondurile au treaba cei din tara care aproba dosarele si care cer atît de multe documente incît pîna le obtii expira altele. Cer si dovadă că ai supt tîță la mama nu la alta din maternitate. Nu au habar de acte si legislatie.


Dar pentru a se face ceva in Vaslui, in primul rind trebuie sa se mearga la vot.

Vasluiul e ultimul.

prezenta.bec.ro

Sus In jos
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 623
Varsta : 29
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4399
Data de inscriere : 27/06/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 00:41

atamanu a scris:
Toata stima pentru ROMANII adevarati din diaspora !!! Priveam cozile imense si chipurile lor...Oameni obisnuiti. Oameni de toate felurile, oameni ca si noi astia de acasa, care ne batem cu pumnul in piept facand sa zangane "patriotismul" nostru de tinichea... Spre deosebire de noi insa, acesti oameni nu asteptau la cozi interminabile sa voteze pentru ca cineva le-a majorat drepturile salariale, nu faceau asta in speranta ca vreodata, un partid aflat la guvernare le va garanta pensii marite si nici ca poate, atunci cand nu-si vor fi gasit de lucru, cineva le va platii "ajutoare sociale"...Oamenii astia, simpli si obisnuiti trudisera si ei, toata saptamana din greu si in loc sa aleaga "gratarul si micii", ca "miticii" nostri, au ales DEMOCRATIA. Au ales sa sanctioneze mincinosii, puturosii, hotii, evazionistii, penalii si aparatorii penalilor...pentru ca oamenii acestia muncesc din greu pentru fiecare banut primit si au inimile sfasiate de dorul de casa... Oamenii acestia nu pot fi mituiti si nici mintiti. Oamenii acestia sunt cei cu adevarat "mandrii ca sunt romani" !  
@riciu Va multumesc pentru felicitari , dar nu cred ca le merit , mi-am facut doar datoria , asa cum as fi facut-o si daca eram in tara , mult mai rapid ce-i drept. Laughing
Am fost la vot pentru ca: am vrut sa scap tara de un rau ; nu am vrut sa se foloseasca altcineva de dreptul meu ; in cazul in care se vor mai organiza proteste si voi participa , nu vreau sa aud ca "da tu de ce iesi ba la protest ca nici macar nu ai fost la vot...","Hahaha tu erai in Anglia" etc. Noroc ca am un loc de munca flexibil , terminasem prima parte la ora 13 si trebuia sa reintru de la 17 , dar am zis ca nu renunt daca tot am stat atata timp. Fiind cu ghiozdanul de lucru in spate , oamenii din jurul meu ma intrebau in gluma daca am sa le dau ceva de mancare sau de ce nu ma duc sa le aduc mancare. Dupa ora 16 imi era deja destul de foame , nu mancasem de la 8 dimineata , dar am zis ca nu ma duc pana la magazin , chiar daca era in apropiere , in speranta ca se va misca coloana si de teama sa nu imi pierd locul in rand/sa nu mai fiu lasat in rand. La un moment dat am comandat o portie de mancare , iar colegul care mi-a adus-o a fost surprins sa ma vada asteptand in acea multime.

Din pacate prezenta la vot mi s-a parut destul de redusa (ma refer la cei care stau in Romania) mai mult de jumatate dintre cetatenii cu drept de vot tot nu si-au invatat lectia dupa ce s-a intamplat in ultimii ani sau le merge prea bine. Crying or Very sad
Revenind la "Diaspora" ar fi fost si mai mare numarul votantilor , dau sunt unii care deabia leaga 2 cuvinte in engleza , dar ei spun ca nu ii mai leaga nimic de Romania si ca s-au stabilit definitiv aici....asta pana la proba contrarie , astfel ca nu i-a interesat sa mearga la vot. Eu unul nu sunt plecat in strainatate de placere ci de nevoie , si sper sa ma reintorc in tara cat mai curand.
De asemenea am intalnit si o persoana care a spus ca tine cu partidul rosu ca s-au apucat sa faca la el in oras renovari si de aceea nu a mers la vot , initial am crezut ca glumeste. Cand l-am intrebat din cauza cui este la mii de kilometrii de casa sau ca de ce nu s-a dus sa ii voteze pe ei , s-a sucit , nu a mai stiut ce sa spuna. Ma surprinde si ma intristeaza ca o persoana mai tanara decat mine are o astfel de gandire.

Legat de fraudele care se fac la votari , in 2015 bunicul meu , decedat in 2009 aparea inca pe listele de votare chiar daca bunica mea facuse in toti acei ani sesizari la primarie despre acel caz. Daca imi aduc bine aminte , la primarie i se spisese ca ei nu au ce face , este treaba BEC-ului. Nu stiu de ce mai aparea pe liste dupa atatia ani , dar am impresia ca cineva vota in locul lui pentru a schimba rezultatul in favoarea unui anumit partid.
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 09:33

De când cu sistemul electronic, nu prea mai merge să voteze morţii... doar că prezenţa pe liste a morţilor e suficientă ca un referendum să nu treacă sau ca un partid mai mic să nu atingă pragul.

Despre votul din ,,diaspora" se pot spune multe... nimeni nu ştie exact câţi români sunt şi unde, există nişte estimări statistice şi cam atât. Cum românul nu se duce la ambasadă să se înregistreze (,,de ce să ştie ăia unde sunt eu?"), nu ai cum să dimensionezi corespunzător numărul de secţii de votare. Dacă se făceau 1000 de secţii, venea Digi24 şi zicea că s-au făcut secţii de votare pentru 10 oameni. Deci oricum ar face-o MAE, nu ar ieşi bine.
Apoi mai e o treabă... cine are rezidenţă şi domiciliu fiscal în alt stat ar trebui să voteze pentru statul ăla, nu pentru România. Prin cozile alea de au apărut la TV erau oameni plecaţi de ani buni din ţară. De ce ar vrea să voteze pentru reprezentanţii unei ţări în care stau 2 săptămâni pe ani şi nu pentru ai celei în care stau restul de 11 luni şi jumătate? Eu dacă m-aş muta din România, nu m-ar mai interesa alegerile din România.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 10:19

Nu mai sint morti pe liste electorale. Dintre cei care mor in Romania.Cei decedati in Romania se radiaza in termen de 48 de ore de catre Starea Civila care emite certificatul de deces. Amenzile AEP sint mari si se dau personal persoanei responsabile.

Pe listele electorale se gasesc persoane plecate din tara inainte de 1990 sau imediat dupa si care nu au renuntat la cetatenia romana insa autoritatile din Germania nu au trimis documente de deces. Aceste persoane figureaza cu ultimul domiciliu in localitatile de unde au plecat.

Deocamadata nu exista o solutie la aceasta problema, se radiaza de catre AEP cind implinesc 100 de ani.

Alta problema e data de persoanele care au stat la oras insa conform noului val si-au luat locuinta in comunele din jurul oraselor dar nu schimba domiciliul.
Toate merg sa voteze pe suplimentare in localitatile (mai mici) in care stau efectiv, nu se mai obosesc sa mearga la oras sa se caute pe liste. De fapt multe persoane recunosc faptul ca la oras nu au votat niciodata deoarece li s-a parut complicat sa caute la ce sectie sint arondati. Daca nu erau la scoala situata mai aproape de ei ci la una mai indepartata, unde la rindul lor , erau 5 sectii de votare intr-o cladire.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8351
Data de inscriere : 16/01/2010

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 14:51

Dr2005 a scris:

Apoi mai e o treabă... cine are rezidenţă şi domiciliu fiscal în alt stat ar trebui să voteze pentru statul ăla, nu pentru România. Prin cozile alea de au apărut la TV erau oameni plecaţi de ani buni din ţară. De ce ar vrea să voteze pentru reprezentanţii unei ţări în care stau 2 săptămâni pe ani şi nu pentru ai celei în care stau restul de 11 luni şi jumătate? Eu dacă m-aş muta din România, nu m-ar mai interesa alegerile din România.

Dupa acelasi principiu ar trebui sa introducem practic votul cenzitar: cu cit cistigi mai mult si platesti mai mult impozit in tara ta, cu atit votul tau sa aiba o pondere mai mare.

Daca cel plecat din tara, in virtutea faptului ca nu cotizeaza la bugetul Romaniei, nu mai are dreptul sa voteze, ar trebui sa nu il mai aiba nici cohortele de paraziti autohtoni.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8999
Reputatie : 12842
Data de inscriere : 16/07/2014

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 15:03

Discutiile despre cei plecati s-ar putea prelungi si nu e cazul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 15:22

Mă refer strict la cei plecaţi definitiv. Dacă locuieşti în Anglia, de exemplu, te reprezintă Regina, te reprezintă europarlamentarii englezi şi parlamentul local. Câtă vreme ai actele în regulă acolo, ai rezidenţa acolo şi plăteşti impozite tot acolo, atunci ce treabă mai ai cu preşedintele României, cu Parlamentul României şi cu europarlamentarii români?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18555
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24069
Data de inscriere : 05/10/2010

Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitimeMar 28 Mai 2019, 21:18

Vitosa a scris:
Citat :
care să lupte pentru binele României, pentru interesul României
What what? Transmite-i ca aia se duc acolo pentru interesul lor personal, nicidecum pentru binele si interesul RO. E de colo sa fi remunerat cu 10000 de euro lunar? Si poate vi tu si cu ceva exemple ce au facut pentru RO astialalti ce au fost pana in prezent?
.

E discursul tras la.indigo naționalist al PSDului ori Carmen Avram ori primarul Hușului sau Buzatu tot una e..

Dr2005 a fost o singura problema legata de soft un CNP introdus greșit în rest nu au fost probleme și să nu uităm tot tehnocrații aia huliți au introdus verificarea CNPului

Parlamentarii europeni USR PLUS se v-or bate că unele fonduri care nu se atrag sa fie direcționate spre infrastructură și spitale regionale
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alegeri 2019 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri 2019   Alegeri 2019 Icon_minitime

Sus In jos
 
Alegeri 2019
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Alegeri prezidentiale 2014
» Calatorie in Banat 2019
» Orient Express 2019
» Mersul Trenurilor 2018/2019

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: