Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alegeri prezidentiale 2014

In jos 
+35
mielutu zburator
COSTACHE MIHAIL
AlexD
cortexedge
Jhonyla
Sabik
alex.alexus.tm
Vlad
Shinkasen
92Dragos
IonutChircu
Adirmvl
NicuS
Katalyn
DUAL
gabrielcr
Re6/6
alexpopa
Adrian78
IonutCFR2009
Amiralul
c o r v i n
cristi CFR
Dr2005
allred
Alex Avram
atamanu
lapsanszkitamas
Spartan1948
Kogayon
Teodor
Nesebar
LanceR
dan tm
vatmanul
39 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8380
Data de inscriere : 18/04/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeMier 05 Noi 2014, 22:59

Din partea mea, după vot, își pot turna liniștiți o găleată de apă în cap.
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 7043
Data de inscriere : 28/03/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeJoi 06 Noi 2014, 23:39

Ca sa-mi dau si eu cu parerea, ca nu ma pot abtine ...

Presedintele care uneste? Ahaha ... Ce-am mai ras. Presedintele care uneste lumea la coada la vot in Diaspora, sau ce uneste? Nu votez Ponta din simplul motiv ca nu e in stare sa conduca Romania, nu o sa vina cu nimic nou si bun si pe langa asta o sa-i aduca cu el si pe mafioti precum mascariciul de Mazare, agramatul de Vanghelie, turistul electoral Dragnea si multi alti "baroni" si smecheri pe care ii are PSD-ul. Sper din toata inima sa ne adunam cat mai multa lume la protestele din Centrul Timisoarei din 8 si 14 noiembrie. Pe 8 noiembrie cand vine la Timisoara sa-si faca campanie o sa aibe parte de o mega primire Smile)
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6845
Data de inscriere : 15/03/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 00:17

http://adevarul.ro/news/politica/60-motive-nu-votez-victor-ponta-1_545b53450d133766a8973e5a/index.html
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 08:40

Eu stau in sectorul primarului care "este" , de cand e primar asfaltat toate stradutele din tot cartierul ca erau la pamant, a reabilitat blocurile pe banii primariei, locatarii nu au dat 1 leu cum s-a facut in alte sectoare ca au contribuit si locatarii, a mentinut o curatenie destul de buna, scolile din sectorul 5 au fost modernizate, etc etc . Nu l-am votat niciodata pe Vanghele, dar mereu a iesit din prima ca lumea il iubeste si e multumita de ce face .
Vorba aia, toti fura pentru buzunarul lor dar atata timp cat dai si faci ceva bun si pentru populatie toata lumea e fericita si asta conteaza .
Sa ne intoarcem la presedinte, de ce sa voteze aia din alte tari soarta mea, atata timp cat au parasit Romania si le e bine in alte tari de ce sa imi decida ei soarta tarii cand ei nu traiesc aici, noi care traim aici ne chinuim cu cei pe care ii alegem nu ei , deci aia din afara ciocu mic si joc de glezne, sa-si vada de capsunile lor, castravetii si ce mai culeg .
Pe Iohanis balabitu ala nu il vedeti ce face sau mai bine zis ce nu face ................... Mad
Daca iese PSD e posibil sa se redeschida sectiile inchise de PDL, asta ca sa vorbim de domeniul feroviar, daca iese balbaitu atunci e posibil sa se inchida sis a se anuleze 50% din trenurile/sectiile care inca mai sunt in exploatare . Wink

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_a
Sus In jos
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : Craiova
Reputatie : 4265
Data de inscriere : 01/07/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 08:59

Karpaty a scris:
Daca iese PSD e posibil sa se redeschida sectiile inchise de PDL, asta ca sa vorbim de domeniul feroviar, daca iese balbaitu atunci e posibil sa se inchida sis a se anuleze 50% din trenurile/sectiile care inca mai sunt in exploatare . Wink

a27 a27 a27 a27
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20478
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25356
Data de inscriere : 17/08/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 09:11

Sectorul 5 arată frumos... pentru că salubritatea şi deszăpezirea sunt făcute de Primăria Generală, din banii celor care locuiesc în celelalte 5 sectoare Laughing

Apropo de PSD vs PNL/ACL: am de ales între nenorociţii care mi-au tăiat salariul, din cauza cărora - deşi lucrez în calea ferată - nu beneficiez nici măcar de călătorii gratuite cu trenul în România (nici măcar în interes de serviciu! Trebuie să cumpăr biletele din banii mei şi să îmi recuperez după aia banii!!!!), care au crescut TVA şi alte taxe, pe de-o parte, şi, pe de alta, nenorociţii care i-au urmat pe cei precizaţi un rând mai sus şi care le-a continuat politicile... salariile tot de kkt au rămas (nici măcar cu inflaţia nu sunt actualizate, e inadmisibil ca personalul cu studii superioare şi master să aibă salariile mai mici decât femeia de serviciu cu 7 clase din aceeaşi instituţie!), iar o groază de taxe noi au fost introduse (cea mai ,,celebră" fiind aceea acciză suplimentară de 7 eurocenţi pe litrul de benzină şi motorină, chipurile pentru construcţia de autostrăzi, care e plătită doar de turisme şi de... locomotive!). Din cauza acestor taxe mari, evaziunea fiscală e în floare în toate domeniile, începând cu ,,peştii cei mici" de la chioşcuri şi terminând cu ăia care fentează taxele cu camioane întregi.

Din păcate, românii sunt un popor resemnat... au ieşit, cu greu, să protesteze după vreo 45 de ani de comunsim... aşa că au înlocuit un rând de comunişti cu alţii. După aia au mai ieşti de 2 ori... şi a chemat Ilici minerii să planteze panseluţe. După aia nu a mai avut nimeni curaj.
Uitaţi-vă la greci, francezi, chiar şi la nemţi... când nu le convine ceva, fac greve şi proteste care ţin zile, chiar săptămâni, până obţin ce vor. Chiar acum, în Germania, personalul DB face grevă pentru că vrea ca săptămâna de lucru să fie scurtată cu 2 ore. La noi, în CFR s-au tăiat salariile cu 25%, bonurile de masă, dreptul - prevăzut în lege! - de a beneficia de călătorie gratuită şi nici nu se mai plătesc orele suplimentare (deşi toată lumea le face). Şi oamenii în loc să protesteze, au mai luat un gât de ţuică şi au zis ,,asta e". Ne merităm soarta!

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 09:14

Dr2005, la noi au marit salariile din 1 octombrie, si avem promisa o alta transa din 1 ianuarie . Laughing

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_a
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6369
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11328
Data de inscriere : 17/02/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 10:05

si in sectorul 1 s-au reabilitat blocurile gratis,cica din fonduri UE,dar exista si carcotasi care spun ca firmele executante,la care au ajuns banii,sunt ale capilor din primarie.
Dragos,nici in aviatie nu se mai platesc orele suplimentare si nici calatoriii gratuite nu exista
Karpaty,esti doctor? ca parca la ei am auzit de majorari pe praful asta...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22331
Data de inscriere : 06/12/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 10:23

LanceR a scris:

Karpaty,esti doctor? ca parca la ei am auzit de majorari pe praful asta...

Prefer sa nu comentez . Laughing

_________________
595423Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_aAlegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6462
Data de inscriere : 12/06/2009

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 11:29

Din doua rele.pe care sa il alegem?Ala care da.ca are de unde sau ala care nu-ti promite nimic?Oricum ne meritam soarta.stim ca cei care ne-au condus au umblat in primul rind dupa ciolan.dar tot pe ei i-am votat ...
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6369
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11328
Data de inscriere : 17/02/2011

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 17:54

Ponta a promis ca vor creste salariile si pensiile, in 2015.Sunt curios,de unde bani
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 5042
Data de inscriere : 14/10/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 18:17

Karpaty a scris:
Totusi nu vad de ce facem politica pe acest forum unde nu se promova asa ceva!

Stimati colegi, cand am deschis acest topic, primele mele cuvinte au fost: "N-am fost niciodata interesat prea mult de politica si nici acum nu pot spune ca ma intereseaza". Desigur, nu am deschis acest topic cu gandul de a face politica. Acest forum este un forum al pasionatilor de trenuri si aici se discuta despre trenuri; am inteles foarte bine asta. Cu toate acestea, am deschis acest subiect la rubrica (daca pot spune asa) discutiilor libere. Si daca tot sunt discutii libere, am vrut sa discutam putin despre unul din evenimentele majore care ne stau in fata, eveniment care nu poate fi trecut asa usor cu vederea, un eveniment care intr-o oarecare masura va afecta (in mai bine sau in mai rau) viitorul tarii noastre. Astfel, daca am deschis acest topic dedicat alegerilor prezidentiale care ne stau in fata, nu am facut-o pentru a face politica, ci pentru a discuta pur si simplu despre alegeri, despre candidati si despre parerile pe care le aveti voi despre cei care candideaza. E drept ca atunci cand discuti despre asa ceva nu ai cum sa nu intri putin in politica, dar repet, topicul nu a fost deschis pentru a face politica. Asa cum am mai mentionat, doresc sa se poarte in continuare discutii civilizate si calme, fara a se ajunge la atacuri la persoana, vorbe grele sau cu un anume subinteles, ori discutii aprinse si alte cele. Am vazut ca topicul a fost deja inchis odata, iar acum vad ca s-a redeschis. Ma bucur ca s-a redeschis. Suntem multi aici pe forum si vreau sa vad parerea unuia si altuia despre cei doi care au mai ramas in cursa pentru Cotroceni, pareri pro si contra, sansele de reusita a unuia sau altuia, dar fara a face prea multa politica. Inchiderea forumului dupa 16 noiembrie ramane la decizia adminilor sau moderatorilor. Pana atunci sa dam dovada de oameni civilizati.
Sus In jos
allred
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2058
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 02/08/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 20:35

LanceR a scris:
Ponta a promis ca vor creste salariile si pensiile, in 2015.Sunt curios,de unde bani
Cum de unde ?! Noi taxe si impozite, gasesc ei pentru ce.
Sus In jos
Sabik




Numarul mesajelor : 341
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 4630
Data de inscriere : 24/12/2012

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 21:18

Karpaty a scris:
(...) Daca iese PSD e posibil sa se redeschida sectiile inchise de PDL, asta ca sa vorbim de domeniul feroviar, daca iese balbaitu atunci e posibil sa se inchida sis a se anuleze 50% din trenurile/sectiile care inca mai sunt in exploatare . Wink

domnule Karpaty, pot sa va intreb pe ce va bazati cand spuneti acesti "posibil"-i?

Sau e posibil sa fie chiar pe invers?

Eu cred ca Masterplanul aparut recent evidentiaza foarte bine punctul de vedere al guvernului (= PSD, daca tot avem tabere).
Sus In jos
gabrielcr

gabrielcr


Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : Craiova
Reputatie : 4265
Data de inscriere : 01/07/2013

Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitimeVin 07 Noi 2014, 21:20

LanceR a scris:
Ponta a promis ca vor creste salariile si pensiile, in 2015.Sunt curios,de unde bani

Impozitele pe imobile marite, taxele aplicate firmelor marite pana la faliment, redirectionarea banilor pentru investitii. sunt destule solutii Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Alegeri prezidentiale 2014   Alegeri prezidentiale 2014 - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Alegeri prezidentiale 2014
Sus 
Pagina 8 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Alegeri 2019
» 106 : Pitesti - Curtea de Arges
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"
» Innotrans 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: