Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+88
Nk11
marcelbanu
Ciprian
ANDU2100HP
@ndrey
apmatei
redeme
puscasflaviu
Simply18
AndiCFR
Costin.H
Jhonyla
Goanga
Florin C
marian1967
alexmorph3us
stefanb.steff
andreiutzu
cristyadaX
IonutChircu
Shinkasen
phnegativ
Norbi
halmarius
Volk
sytrus
DAS 2011
florin.lifticariu
laur 133
Razvan Tudor
gardianlinux
mariushal
Costin.B
Vale
rich1974
kristi kkk
rizelgeorgel2004
NicuS
cristy79
Katalin4653
M.I.C.I.
tzifrea
adytm
Caspar
The Legend
EuroNight
Teodor
lifetec
Bobby_TM
AndreiStefan
92Dragos
DPS
cnusi
Adirmvl
Warrior12
Spartan1948
Nesebar
lapsanszkitamas
marius_catalin84
Andrey_tm
cfr500
Gabry Gabriel
TVlad
IonutCFR2009
Vitosa
Amiralul
DUAL
mishu88
costi_dumitru
Re6/6
baiazid
Adrian78
Sabik
Dr2005
allred
Cont dezactivat
cstefan
19jimmy84
ATM
razvan - trenuri
Balto
cristi CFR
cont dezactivat .
Radu Tudor
cardinal
Rarau
AlexD
Vlad
92 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 55 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13752
Data de inscriere : 08/04/2009

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 17:09

dan tm a scris:
Dar ei stiau in urma analizai traficului si a intirzierilor din ultimele 3 luni ca trenurile pe 200 si 200A intirzie, asadar puteau sa stabileasca dinainte ca Dacia sa circule deviata indiferent daca intirzie sau nu. Ca banuiesc eu ca nu au inchis linia sa peste noapte.


Aşa se fac închiderile. Între trenul x şi trenul y. Dacă trenul x întârzie îl aştepţi nu-l deviezi.
E clar că ei ştiu că întârzie şi că o să închidă linia mai târziiu.
Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 493
Reputatie : 5472
Data de inscriere : 11/02/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 17:12

Vlad a scris:
http://www.gds.ro/Actualitate/2013-07-12/CFR+Calatori+disponibilizeaza+1.000+de+salariati


....nu cred ca mai apuca relu "transformator", dar daca cumva ar scapa....se poate incepe cu "taietorii de frunze la caini" din minister si din conducerea societatilor...a si era sa uit de cei de la afer si cnafer
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 17:26

Toţi au o obsesie cu ,,tăietorii de frunze din minister", efectul clar a ultimilor ani de manipulări marca Antena3/B1TV.
Ministerul are 12 oameni pe feroviar. Atât. Are, în schimb, vreo 50 pe proiecte europene, în condiţiile în care absorbţia e foarte redusă.
La CFR Călători sunt 5 oameni la aprovizionare (şi aici se fac toate contractele mari, gen reparat vagoane/locomotive), 2 la vagoane, 3 la legitimaţii de călătorie. Întotdeauna cei din birouri au fost primii pe listele de disponibilizări... că urlau sindicatele că vai, că ăia nu sunt ceferişti... de aia avem acum mecanici care au ajuns să stea pe post de paznici la locomotive, că nu mai au de lucru. Mai există şi prin depouri şi revizii o groază de manevranţi, necalificaţi şi alte specii de ciocănari, acari etc. care freacă menta. De ăia nu se atinge nimeni. Oare când or înţelege că mai e nevoie şi de cineva care să gândească, nu doar să dea cu ciocanu'?
În schimb, există multă şefime, în fiecare cameră e cel puţin un şef de serviciu (la CFR SA şi Călători), sunt n'şpe directori, n'şpe directori generali adjuncţi... şi nici de ăştia nu s-a atins nimeni şi nu cred că se va atinge nici acum.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 493
Reputatie : 5472
Data de inscriere : 11/02/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 17:49

Dr2005 a scris:
Toţi au o obsesie cu ,,tăietorii de frunze din minister", efectul clar a ultimilor ani de manipulări marca Antena3/B1TV.
Ministerul are 12 oameni pe feroviar. Atât. Are, în schimb, vreo 50 pe proiecte europene, în condiţiile în care absorbţia e foarte redusă.
La CFR Călători sunt 5 oameni la aprovizionare (şi aici se fac toate contractele mari, gen reparat vagoane/locomotive), 2 la vagoane, 3 la legitimaţii de călătorie. Întotdeauna cei din birouri au fost primii pe listele de disponibilizări... că urlau sindicatele că vai, că ăia nu sunt ceferişti... de aia avem acum mecanici care au ajuns să stea pe post de paznici la locomotive, că nu mai au de lucru. Mai există şi prin depouri şi revizii o groază de manevranţi, necalificaţi şi alte specii de ciocănari, acari etc. care freacă menta. De ăia nu se atinge nimeni. Oare când or înţelege că mai e nevoie şi de cineva care să gândească, nu doar să dea cu ciocanu'?
În schimb, există multă şefime, în fiecare cameră e cel puţin un şef de serviciu (la CFR SA şi Călători), sunt n'şpe directori, n'şpe directori generali adjuncţi... şi nici de ăştia nu s-a atins nimeni şi nu cred că se va atinge nici acum.

referitor la societatile comerciale Calatori,fostele SMF, SAAF,etc. si CFR SA ai dreptate(desi cred ca la vremea aceea, 1998, cam tot gandire si decizie de minister a fost crearea lor).
cat despre minister nu prea ai dreptate...de vreo 23 de ani nu mai prea gandeste nimeni acolo sus(s-au gandesc gresit) si cred ca nici in urmatorii cativa ani nu o sa fie mai breji...cam asta e consecinta din cauza careia angajatii simpli nu prea au de lucru si acum trag scurta...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 18:35

Pai pe un salariu de 694 RON ce să gândească?

Oricum, MT nu are nicio pârghie să impună CFR SA să închidă haltele care nu fac nimic sau CFR Călători să îşi repare automotoarele.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 18:36

Vlad a scris:
dan tm a scris:
Dar ei stiau in urma analizai traficului si a intirzierilor din ultimele 3 luni ca trenurile pe 200 si 200A intirzie, asadar puteau sa stabileasca dinainte ca Dacia sa circule deviata indiferent daca intirzie sau nu. Ca banuiesc eu ca nu au inchis linia sa peste noapte.


Aşa se fac închiderile. Între trenul x şi trenul y. Dacă trenul x întârzie îl aştepţi nu-l deviezi.
E clar că ei ştiu că întârzie şi că o să închidă linia mai târziiu.

Nu vreau sa fiu Gica contra sa imi sariti in cap.

Eu am circulat cu 15257 de la Lupeni si la 11.22 am sosit in Simeria unde m-am intilnit cu Dacia.

Intirzierea era deja mare dupa cum se vede.Inseamna ore bune de lucru pe santier.

Dar nu mai zic nimic...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18593
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24115
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 19:08

Hai sa nu generalizam azi la ora 4.10 Dacia era in Curtici
Sus In jos
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 6070
Data de inscriere : 30/04/2009

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 20:12

http://stirileprotv.ro/stiri/international/numeroase-victime-in-urma-deraierii-unui-tren-in-apropiere-de-paris.html
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13752
Data de inscriere : 08/04/2009

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 20:21

dan tm a scris:

Nu vreau sa fiu Gica contra sa imi sariti in cap.

Eu am circulat cu 15257 de la Lupeni si la 11.22 am sosit in Simeria unde m-am intilnit cu Dacia.

Intirzierea era deja mare dupa cum se vede.Inseamna ore bune de lucru pe santier.

Dar nu mai zic nimic...

Oricum ar fi, e 100% sigur e că nimeni nu închide linia pe 18.07.2013 până nu trece Dacia.
Sus In jos
Sabik




Numarul mesajelor : 341
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 4638
Data de inscriere : 24/12/2012

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 20:52

Vlad a scris:
dan tm a scris:

Nu vreau sa fiu Gica contra sa imi sariti in cap.

Eu am circulat cu 15257 de la Lupeni si la 11.22 am sosit in Simeria unde m-am intilnit cu Dacia.

Intirzierea era deja mare dupa cum se vede.Inseamna ore bune de lucru pe santier.

Dar nu mai zic nimic...

Oricum ar fi, e 100% sigur e că nimeni nu închide linia pe 18.07.2013 până nu trece Dacia.

daca mi-aduc aminte bine utilizatorul Karpaty a fost, cine a povestit ca trebuia sa astepte cu Dacia aproape o ora pentru ca muncitorii, sau nu stiu cine au uitat de tren si au inchis linia in zona lucrarilor, inainte ca trenul sa treaca
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18593
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 24115
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 21:02

http://www.fedafer.ro/feroviar/158-gruia-stoica-va-prelua-marfa-din-croatia.htmlhttp://www.fedafer.ro/feroviar/158-gruia-stoica-va-prelua-marfa-din-croatia.html
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13752
Data de inscriere : 08/04/2009

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 21:07

Sabik a scris:

daca mi-aduc aminte bine utilizatorul Karpaty a fost, cine a povestit ca trebuia sa astepte cu Dacia aproape o ora pentru ca muncitorii, sau nu stiu cine au uitat de tren si au inchis linia in zona lucrarilor, inainte ca trenul sa treaca

Închiderea de linie nu o face oricine şi se face după ce se primeşte aprobare de la operatorul R.C. Nu prea ai cum să "uiţi" de tren.
Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 493
Reputatie : 5472
Data de inscriere : 11/02/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 22:30

Dr2005 a scris:
Pai pe un salariu de 694 RON ce să gândească?

Oricum, MT nu are nicio pârghie să impună CFR SA să închidă haltele care nu fac nimic sau CFR Călători să îşi repare automotoarele.

...pai daca nu gandesc, pacat ca ii mai platim din banii publici.(poate daca ar repara automotoare ar castiga mai multi bani)
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20500
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25386
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeVin 12 Iul 2013, 22:58

Ministerul nu poate interveni pentru a impune CFR S.A., CFR Călători sau CFR Marfă cum să îşi facă treaba! Ministerul elaborează legi, regulamente, nu face mersul trenurilor şi gestiunea materialului rulant.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11601
Data de inscriere : 08/09/2011

Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitimeSam 13 Iul 2013, 10:55

http://www.fedafer.ro/social/159-bilete-concert-prin-cfr-calatori.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 44 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 44 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 44 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 55 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea I)
» Revista presei (partea III)
» Revista presei
» Revista presei (partea II)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: