Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Viteza mare pro sau contra ?

In jos 
+7
cstefan
Balto
IonutCFR2009
Nesebar
AlexD
popovici
Luna
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Preferati viteza mare cu costuri mai mari ?
Da, as da pana la 20 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
Viteza mare pro sau contra ? Vote_lcap31%Viteza mare pro sau contra ? Vote_rcap
 31% [ 9 ]
Da, as da pana la 100 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
Viteza mare pro sau contra ? Vote_lcap7%Viteza mare pro sau contra ? Vote_rcap
 7% [ 2 ]
Da, as da pana la 500 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
Viteza mare pro sau contra ? Vote_lcap0%Viteza mare pro sau contra ? Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Da, as accepta si riscuri crescute de accidente doar sa ajung mai repede, si cu 5 minute, as depasii si cu 200 % viteza legala
Viteza mare pro sau contra ? Vote_lcap14%Viteza mare pro sau contra ? Vote_rcap
 14% [ 4 ]
Nu, prefer sa fac si cu 5 ore in plus doar sa economisesc bani daca economia este mai mare de 5 ron
Viteza mare pro sau contra ? Vote_lcap48%Viteza mare pro sau contra ? Vote_rcap
 48% [ 14 ]
Total voturi : 29
 

AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8126
Data de inscriere : 18/03/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:03

Deseori aud oameni care zic: merg cu mijlocul de transport ala sau alalalt ca ala merge mai repede, sau iau masina personala ca ajung repede la destinatie, ca pot sa merg cu 100 sau 140 km/ora, acum insa am si eu niste curiozitati, in primu rand ce preferati ? Viteza mare, cu orice pret si orice riscuri sau viteze mai mici, dar mai avantajos ?

Apoi ma intreb de ce un simplu om de rand s-ar grabii in concediu mai ales incat sa plateasca zeci de lei in plus pentru a ajunge mai repede cu cateva minute, dar asta e alta treaba.


Nota: Ideea topicului sondaj mi-a venit vazand mesaje pe forum de genu: cum sa merg cu trenu chiar daca e mult mai ieftin, cu masina personala fac doar 3 ore in loc de 4.
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5874
Data de inscriere : 10/05/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:14

Pot sa trag si eu o concluzie ? La preturile astea nesimtite practicate de CFRCalatori , pot macar sa am dreptul de a circula civilizat adica cu viteze medii de 80-120 km/h pe magistralele principale si de 60-80km/h in rest ? Sigur , o sa spuneti ca CFRInfrastructura plus guvernantii sunt de vina insa preturile tot nesimtite raman... Sincer , nu stiu ce sa votez in situatia asta , ca bani in plus nu prea imi vine sa mai dau , noi nu suntem Norvegia Mad
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8515
Data de inscriere : 09/01/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:21

Topic inutil, si sunt perfect de acord cu ce spune colegul popovici, la cat de nesimtite sunt preturile la CFR calatori, pentru jegul care 'este' in vagoane si conditiile de cacao sa mai dau si bani in plus?
Calatoria cu trenul a devenit deja un lux mizerabil, daca mergi singur cuc fara bagaje si vrei sa treaca viata pe langa tine esti binevenit daca inchizi ochii la toate neregulile. Daca mai ai si sotia + 1-2copii mai bine stai acasa decat sa pleci la drum cu trenul.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8126
Data de inscriere : 18/03/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:22

Ideea era daca ai avea toate optiunile de mai sus, ce ai alege ? Eu clar as alege cel mai ieftin, nu ma intereseaza cat face. Dar am auzit pe unii ca ar da oricat numa sa ajunga mai repede la destinatie, deci nu cred ca ar fi o problema sa dea 300 ron doar ca sa faca 20 de minute pana la Sinaia, cand trenu regio e vreo 15 ron.

Edit: @AlexD Nu m-am referit doar la tren aici, ci includ orice mijloc de transport, inclusiv vaporu, avionu, masina personala, autobuzul, bicicleta etc. asa ca nu prea vad de ce am discuta aici despre cfrcalatori o sa fac si un calcul cu cifre poate mai incolo pentru un ipotetic drum Timisoara - Bucuresti sa zicem sau Timisoara - Constanta cu diferente intre mijloacele de transport ca timp si bani.


Ultima editare efectuata de catre Luna in Joi 24 Mai 2012, 14:30, editata de 2 ori
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8515
Data de inscriere : 09/01/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:25

In anii 90 trenul de la TM la MG facea cam 9 ore iar pretul biletului era jumatate sau mai putin de jumatate din cat e acum, atunci de ce se putea si acum nu? De ce atunci se faceau in 9 ore 800km si acum aceeasi distanta se face in 15 ore?
De ce atunci trenurile aveau 14-16 vagoane pline ochi si acum au maxim 5-6 si alea goale?

Luna, cu avionul de la TM la CT un bilet pleaca de la 30Euro...prosti aia care se duc la tren/autocar?
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5874
Data de inscriere : 10/05/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 14:28

Luna a scris:
Ideea era daca ai avea toate optiunile de mai sus, ce ai alege ? Eu clar as alege cel mai ieftin, nu ma intereseaza cat face. Dar am auzit pe unii ca ar da oricat numa sa ajunga mai repede la destinatie, deci nu cred ca ar fi o problema sa dea 300 ron doar ca sa faca 20 de minute pana la Sinaia, cand trenu regio e vreo 15 ron.

Evident ca fiecare are treaba lui cand merge cu trenul , eu de exemplu il folosesc cel mai des pe rute internationale ca pe-aici prin tara nu prea am ce (mai) vedea si nu sunt conditii ... Avand in vedere cele mai scrise mai sus , presupunand ca stii ca pretul calatoriilor internationale nu este ieftin deloc poti sa tragi singur concluzia...

Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22219
Data de inscriere : 06/12/2009

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 15:47

AlexD a scris:
In anii 90 trenul de la TM la MG facea cam 9 ore iar pretul biletului era jumatate sau mai putin de jumatate din cat e acum, atunci de ce se putea si acum nu? De ce atunci se faceau in 9 ore 800km si acum aceeasi distanta se face in 15 ore?
De ce atunci trenurile aveau 14-16 vagoane pline ochi si acum au maxim 5-6 si alea goale?

Luna, cu avionul de la TM la CT un bilet pleaca de la 30Euro...prosti aia care se duc la tren/autocar?

9 ore 800 km in RO nu stiu daca a existat , ma indoiesc sa cred ca din Timisoara la Mangalia se faceau 9 ore , nu are cum , Buc-Timisoara se facea 7 ore iar Buc-Mangalia 3 ore jumate deci 10 ore si 30 minute plus alte atasari de grupa se ajungea la 11 ore , cand ajung acasa ma uit pe un mers din anii 80-90 si o sa fac o comparatie dar stiu ca trenul asta facea cel mai mult pe relatia Timisoara-Buc , oprea peste tot si lasa alte trenuri sa treaca .

_________________
595423Viteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_aViteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_aViteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_a
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6409
Reputatie : 12102
Data de inscriere : 09/07/2009

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 16:31

MT 1996/1997, R 992/993 Pontus Euxinus:
Timisoara Nord (23:50) - Bucuresti Baneasa (08:29-08:41) - Constanta (10:53-11:03) - Mangalia (12:13)
Timisoara Nord - Mangalia, 794 km: 12h23

Anul acesta:
Timisoara Nord (23:25) - Bucuresti Nord (8:33-09:05) - Constanta (11:42-11:57) - Mangalia (13:14)
Timisoara Nord - Mangalia, 801 km: 13h49 affraid
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6597
Data de inscriere : 05/12/2010

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 20:05

2005
A 1852/1853 Suceava Nord 19.37 Constanta 3.29-3.44 Mangalia 5.05 c_ta -mangalia sezonier

Total: 9h28m

2012
IR 1958 Suceava Nord 20:35 Constanta 6:21 Mangalia 8:22 - sezonier

Total: 11h40m

Hai sa radem Laughing , si ne mai miram de ce oamenii aleg masinile... in 7 ani de "evolutie" timpul a crescut cu 2 ore si 12 minute !!! lol!
Sus In jos
cstefan

cstefan


Numarul mesajelor : 273
Varsta : 38
Localizare : Stuttgart
Reputatie : 4874
Data de inscriere : 19/11/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 20:49

In ziua de azi trenul este daca pleci singur la drum. Eu am un golf consuma 7%,Bucuresti-Constanta-Bucuresti cam 33 de litri X 6 lei=200 lei. Cu 200 de lei mergem 4 persoane dus intors la mare, daca am fi mers cu trenul costa 440 de lei si doua persoane daca mergi tot se merita cu masina, De 1 mai am fost cu trenul prost am fost, am ajuns cu 40 de minute mai traziu in Bucuresti , caldura aglomeratie. Trenul este pentru cei care merg singuri, sau au familie dar nu au posibilitate cu masina.Cand plec in interes de serviciu merg doar cu trenul Timisoara Roman Arad Targu jiu Iasi Tulcea.
P.S Daca as avea un Logan pe Gpl, ar fii si mai ieftin e cam 3 lei litru de Gpl sa punem ca consuma 40 de litri dus intors vine 120 de lei
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8515
Data de inscriere : 09/01/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 21:30

A mea ia 6.2% si a sotiei 5.2% ambele pe benzina. Oricum, traseul meu spre hotel(Olimp) duce prin Buc-Calarasi-Ostrov-Cobadin-Mereni-Tuzla-Olimp sunt cam 270km care ii fac in 4 ore cu oprire pentru haleala dupa ce trecem Dunarea cu bacul. Drumul este absolut superb din toate punctele de vedere, e abia asfaltat, masini sunt foarte putine(toti se ingramadesc pe A2) iar peisajul este superb. Este genul de drum unde merg cu maxim 100km/h unde ai placerea absoluta de a conduce, dealuri, curbe, paduri, peisaje, liniste...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22219
Data de inscriere : 06/12/2009

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 21:49

Mersul trenurilor 1988-1989 tren A188 Timisoara-Mangalia pl-19:26 - sos-9:36 total 14:10 , acum face 13:49 deci stam foarte bine . Razz

_________________
595423Viteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_aViteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_aViteza mare pro sau contra ? Bdeem_8496_a
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8268
Data de inscriere : 18/04/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 23:15

Eu vad trenul ca pe un mod de a ma relaxa si distinde ( exceptand faptul ca majoritatea vagoanelor sunt focare de infectie pe boghiuri, mai ales 21 - 47 ), dar eu cand calatoresc cu trenul calatoresc numai pentru propria placere, si din acest motiv am votat ultima varianta, cea cu timpii de intarziere de peste 5 ore numai pentru a economisi. De ce ? Am spus mai sus, calatoresc de placere, nu de nevoie. Pasionat sau nu, trebuie sa fii aiurit sa iei trenul pentru a ajunge la o intalnire de afaceri, sa spunem, sau ca ai de prins vreun avion, sau orice, eu unul, sincer nu m-as risca. Evident, sunt si cazuri in care trenul este singura solutie, dar daca ar fi sa aleg intre tren si autocar, as alege autocarul. Nu am absolut nimic cu CFR Calatori, atat ca nu am incredere. Conditiile ca, conditiile, dar intarzierile, aici se schimba foaia. Daca sa spunem ca a intarziat IR-ul ce venea de la Timisoara, a intarziat intre Videle si Bucuresti ca se fura cablurile ( care pardon, este absolut jenant sa intarzie trenul cand traseul se afla in plin camp ), iar tu nu ai mai putut ajunge la timp ca sa poti prinde avionul. Ce faci ? Te duci la informatii sa iti deconteze biletul ? Crezi ca iti vor plati ei biletul de avion ? Laughing Normal asa ar fi, pentru ca din cauza lor s-a intamplat ce s-a intamplat, dar de, asta e ! Din acest motiv nu as alege eu trenul daca ar fi sa ajung intr-un loc sa spunem, mai important. In rest, m-as plimba non - stop. :roll:


Ultima editare efectuata de catre Teodor in Vin 25 Mai 2012, 07:56, editata de 2 ori
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8126
Data de inscriere : 18/03/2011

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 23:34

Poti merge si la treburi importante cu trenu si cu autocaru, ambele pot intarzia, insa cu ambele trebuie sa iti iei marga serioasa de timp, macar 2 ore.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitimeJoi 24 Mai 2012, 23:42

Intrebari ca tot mai sunt oameni pe aici ce lauda autocarele

Mai stiti firme de autocare ce ofera reducere pentru studenti? Cele ce merg in Teleorman nu
Respecta microbuzele viteza maxima? Nu prea. Am fost acum cativa ani in Constanta si din Constanta spre o statiune am luat microbuzul. Gonea ingrozitor.

Poate nu ati mers in microbuze ca sardelele : ex Targoviste - Tartasesti - Bucuresti
Bucuresti-Buftea
Bucuresti-Teleorman mai ales la microbuzele de Alexandria

conditii proaste la microbuzele ce pleaca spre Ploiesti, Buzau de langa Gara de Nord (langa Stefan Fortuna)
sa mai enumar?

Exista posibilitatea intreruperii parcursului la autocare?
Exista oferta "Biletul in circuit" (nu l-am folosit dar cred ca e avantajos) la autocare?

Exista toalete la autocare? Iti poti intinde picioarele la autocare?

Dezavantajele CFR-ului? Permite sa circule cu trenul toti blatistii, hotii si tiganii. Daca as fi fata mi-ar fi frica sa circul pe anumite trasee mai ales pe Regio.


Trenul iti ofera si siguranta.
Daca ar trebui sa plec din Craiova-Brasov-Ploiesti spre Bucuresti as alege trenul . Oamenii nu ajung la Aeroprt cu 5 minute inainte de decolare ci cu 2-3 ore.
Trebuie sa ajungi in Bucuresti cu 4-5h inainte si esti sigur ca ajungi la Otopeni.

Poate nu circulati in anumite ore sa vedeti ce greu se iese/intra in Bucuresti. Trenul din Gara de Nord spre Otopeni e f bun dar de ... suntem prea importanti si luam taxiul spre Aeroport.


Iti deconteaza vreunul biletul de microbuz cand stai cu zecile de minute/intarzieri de peste 1-2 ore pe tot parcursul la Mihailesti? Daca e accident pe traseu iti deconteaza cineva biletul?

Ai METROU din Rahova, 13 Septembrie, Autogara de langa Gara (Stefan Fortuna) , Giurgiului (traseul lui 11) ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Viteza mare pro sau contra ? Empty
MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Viteza mare pro sau contra ? Icon_minitime

Sus In jos
 
Viteza mare pro sau contra ?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Linii de mare viteza (HSL) in Romania
» Revista presei
» P6817(Baia Mare-Debrecen) si P6816(Debrecen-Baia Mare)
» dfdggg
» IR1944/45 Satu M-Baia M./Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: