Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

In jos 
+61
marius_catalin84
M.I.C.I.
CristyanC
Sabik
laur 133
ciprian71
cristi CFR
neluadi
lifetec
ets2oltromânia
AndreiSV
baiazid
nokia2010
johnsmoke
TonyGFR
alliens
92Dragos
Spartan1948
impuls
Rarau
kristi kkk
marius664
mihaitzateo
cristi ar
alex.barac.5
rizelgeorgel2004
cardinal
Dionis
@ndrey
Nk11
KQQ
alex.alexus.tm
florin.lifticariu
bobi
didinul
dan tm
TVlad
mureseanu_976
Dr2005
COSTACHE MIHAIL
Luna
Adrian78
NicuS
DPS
AeroX
mielutu zburator
Nesebar
alex1987
cristy79
Andrey_tm
DB Robert
Adirmvl
Katalyn
kuepall
Vitosa
ATM
ldh80
IonutCFR2009
Teodor
Jurnal Feroviar
DUAL
65 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 21:53

Pai avea dreptate, dar este un tramvai la pret de avion. sunny El si IR-urile de Targoviste facute tot cu tramvaie Dezastro sunt niste buboaie pe obrazul CFR Calatori. Ma intreb daca vom scapa vreodata de ele. Sad
Sus In jos
alex1987




Numarul mesajelor : 283
Reputatie : 4654
Data de inscriere : 28/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 22:46

Puteti sa dati va rog exemple de alt tip de automotor din aceeasi gama de pret, nou, pe care sa il considerati potrivit ?
Criticati foarte mult Desirourile, insa eu personal inafara de faptul ca sunt relativ precar intretinute, nu vad ce probleme majore ridica.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 22:57

Nu am absolut nimic cu ele ( in afara de faptul ca tot timpul pica si jumate sunt la gard ) atata timp cat sunt puse pe trenuri REGIO de scurt sau hai sa zicem, mediu parcurs, ca pentru asta au fost facute. NU cum le tranteste CFR pe IR-uri de sute de km la preturi aberante ( aud ca au avut tupeul sa le puna si pe tren IR de noapte ). Ca mie nu imi plac si evit cat pot asa ceva, e problema mea personala. Smile,  Dar ... macar sa nu le mai vad pe IR si tot ar fi ceva.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 23:07

Inca circula ca IR de noapte, este vorba de 1744 Baia Mare-Satu Mare-Oradea-Arad-Timisoara, acum 15 ani avea 6-8 vagoane, cand au aparut Desiro au bagat 3 Desiro, si apoi a scazut la 2 dupa care de 2 ani doar cu 1 Desiro circula, lumea a fugit de la tren din pricina conditiilor, nu le convenea scaun tare, neon in ochi pe timp de noapte.
De anul asta a fost limitat la Satu Mare, adica face zilnic Satu Mare-Timisoara si doar Vineri si Duminica vine de la Baia Mare, cine stie cat va mai circula, prea multi ani nu va mai avea, lumea a migrat la autocare care fac mai putin/sunt mai rapide, nu se merge cu neonul in ochi, asta e, cine stie sa atraga calatorii stie, CFR nu are treaba cu atrasul de calatori ci cu indepartatul.

app. de 1744, eram intr-un Regio Satu Mare-Oradea si urca o familie in 20-54, la care sotia catre sot, uite ce bine este, compartimente, vagoane comode, totul frumos, cand am fost la Timisoara am mers cu alea nasoale.
Deci despre ce vorbim aici? Wink

_________________
595423Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 23:24

Despre lucruri negative la CFR.  pale
Dar acolo sus la nivel de conducere se cunosc aceste aspecte semnalate pe aici ? Dispune cineva vreo măsură ?
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Aug 2015, 23:25

Deci s-au dus vremurile cand CFR-ul prostea oamenii cu "Sageata care merge repede"  santa 

Pai vorbim despre incompetenta, durere intensa in cot fata de publicul calator si dorinta de a face totul pentru a goni lumea de la tren. Exemplul cu tramvaiul de Baia Mare este tipic. Daca dispare - nu cred ca il va plange nimeni. Cum sa pui asa ceva pe tren de noapte si sa mai ceri si o caruta de bani pt asta? Insa fraier e cine da, nu cine cere.  Sad
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11459
Data de inscriere : 08/09/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 00:03

Noi ne plângem că sunt Desiro pe trenurile IR. Până acum câțiva ani erau Desiro pe trenurile IC Timișoara - Cluj Napoca. Și pleca din Timișoara gol ... dovada, pentru cine nu crede : https://www.youtube.com/watch?v=wp19JPKkDrQ

Am spus-o și o repet. De când s-au introdus vagoane salon și de când s-au mai scos o parte din vagoanele trenului IR 1765/6, puțină lume mai merge cu el. Lumea a început să meargă cu IR 1837/8, pentru că acesta era mai gol și avea vagoane compartimentate. Anul trecut lucrurile erau fix invers, 1837 circula foarte aglomerat, iar 1765 circula cu foarte puțini călători. Aici s-a ajuns după ce CFR și-a bătut joc de călători cu vagoane puține și rele pe un tren de lung parcurs. Care e morala ? Să nu mai zic că la unele ( sau toate ? ) vagoane 20-68 din compunerea trenurilor de noapte dintre Timișoara și Iași ( că acum nu mai e compunere fixă, se tot mută vagoanele de pe un tren pe altul ) nu se deschid geamurile, dar nici clima nu funcționează.

@cristy79, nu s-au dus vremurile despre care ai zis la începutul mesajului de mai sus. Mai există lume care nu prea circulă cu trenul și crede că cele mai rapide și mai confortabile trenuri din România sunt „săgețile”. Doar cei care au circulat cu aceste automotoare s-au lămurit care este adevărul.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 00:09

alex1987 a scris:
Puteti sa dati va rog exemple de alt tip de automotor din aceeasi gama de pret, nou, pe care sa il considerati potrivit ?
Criticati foarte mult Desirourile, insa eu personal inafara de faptul ca sunt relativ precar intretinute, nu vad ce probleme majore ridica.

Poftim exemple : Bombardier Talent versiunea Diesel sau Stadler RS 1. Sau AM din clasa 92.

ONTOPIC : azi, la 1786, am avut inclusă și muzica în prețul biletului, pot spune că după Titu mi-am îmbogățit cultura muzicală cu vreo 20 de bucăți de manea. Doi băieței cu rădăcini în etnia pe care toți pasionații o iubesc își făceau unul altuia dedicații : i-auz-o p-asta frăție să trăiască familia ta dacă nu-i adevăr în ce zic !!!!!
Mă gândesc că nașul putea să le zică să dea mai încetișor.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 02:19

Nu vor scoate prea curând IR 1521 / 1522, deoarece generează profit, oricât de ciudat ar părea. Cât despre întârzieri, acelea sunt datorate în mare parte restricțiilor cauzate de căldură. AM Desiro cu 70 de locuri ( cele cu fotilii ) mi se par foarte bune ca și confort. De le-ar pune scaune noi cu burete mai gros ar fi mult mai bine, dar ei nici macar bani de baterii noi, sau de freon nu alocă, așa că slabe speranțe.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 11:06

mielutu zburator a scris:
alex1987 a scris:
Puteti sa dati va rog exemple de alt tip de automotor din aceeasi gama de pret, nou, pe care sa il considerati potrivit ?
Criticati foarte mult Desirourile, insa eu personal inafara de faptul ca sunt relativ precar intretinute, nu vad ce probleme majore ridica.

Poftim exemple : Bombardier Talent versiunea Diesel sau Stadler RS 1. Sau AM din clasa 92.

ONTOPIC : azi, la 1786, am avut inclusă și muzica în prețul biletului, pot spune că după Titu mi-am îmbogățit cultura muzicală cu vreo 20 de bucăți de manea. Doi băieței cu rădăcini în etnia pe care toți pasionații o iubesc își făceau unul altuia dedicații : i-auz-o p-asta frăție să trăiască familia ta dacă nu-i adevăr în ce zic !!!!!
Mă gândesc că nașul putea să le zică să dea mai încetișor.

Chiar asa tare dadusera aia de auzeai in tot automotorul?
Pai nasul trecea macar pe acolo? Nu de alta, dar majoritatea se baga fuga la mecanici in cabina la Titu si mai vin pe la Sabareni sa controleze. Plus ca am impresia ca le si plac manelele. Nu mai mult decat lautareasca totusi. Intr-o seara (aproape noapte) pe IR 1793 parca daduse mecanicul in cabina prea tare volumul si am auzit o buna parte din drum (daca voiam, ca mi-am pus si eu castile).

Astia sunt totusi parfum, parerea mea, oricum nu se intampla frecvent norocul. Am si eu casti si-mi pun altceva si nu mai aud.

La Desiro problema ramane AC-ul vara si incalzirea iarna. Plus tapiteria cam jegoasa. Sunt foarte slab intretinute. Pacat si de alea cu scaune tip "fotolii" cu 70 de locuri. Sunt chiar OK la confort, dar pe Regio se rablagesc trenurile rau. De toalete mai trebuie sa spun ceva?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 11:14

Dacă nu auzeai manelele îi auzeai pe ei cântând sau făcând dedicații. AM-ul cu care am călătorit era destul de jegos, multe geamuri sparte, dar din fericire a mers fără cusur, nu s-a defectat, n-a avut nicio problemă. Ba chiar mergea și AC (chit că nevoie nu era, la cele 17 grade de afară). Buda era... ok, dacă făceai abstracție de miros, avea chiar și săpun.

Am zis și-o s-o tot zic: desiro e perfect dacă mergi sub 2 ore cu el. Altfel îți blestemi zilele și alegerea făcută.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 11:52

mielutu zburator a scris:
Dacă nu auzeai manelele îi auzeai pe ei cântând sau făcând dedicații. AM-ul cu care am călătorit era destul de jegos, multe geamuri sparte, dar din fericire a mers fără cusur, nu s-a defectat, n-a avut nicio problemă. Ba chiar mergea și AC (chit că nevoie nu era, la cele 17 grade de afară). Buda era... ok, dacă făceai abstracție de miros, avea chiar și săpun.

Am zis și-o s-o tot zic: desiro e perfect dacă mergi sub 2 ore cu el. Altfel îți blestemi zilele și alegerea făcută.

Daca nu esti intr-un Desiro cu geamuri crapate atunci nu esti in Desiro, ha ha. Very Happy
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7367
Data de inscriere : 27/04/2010

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 16:59

Problema: se da una bucata necesitate efectuare drum Bucuresti-Focsani in prima parte a zilei. Se ofera urmatoarele variante:

- Regio din Bucuresti la Focsani plecare ora 5:00 AM - pret 27 ron - durata 4h44m
- Regio din Bucuresti la 9:30 + Interregio din Buzau - pret 40 ron - durata 4h36m
- Interregio din Bucuresti pana la Focsani - pret 54 ron - durata 3h10m
- microbuz Mercedes Sprinter din B. Obor - pret 38 ron - durata 3h15m.

Cerinta problemei: alegeti varianta optima !
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3637
Data de inscriere : 27/05/2015

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 17:08

DPS a scris:
Cerinta problemei: alegeti varianta optima !

Masina personala, maxim 2h30min acc
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5367
Data de inscriere : 23/07/2012

Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Aug 2015, 17:18

Jurnal Feroviar a scris:
DPS a scris:
Cerinta problemei: alegeti varianta optima !

Masina personala, maxim 2h30min acc  

Mult, mult Laughing Din Roman până în Crângași (via Obor -> Universitate -> Tineretului) am făcut cu cineva 4 ore. Și mai știu câțiva maniaci care au ajuns mai rapid.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)   Lucruri negative (-) la CFR !!! (4) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: