Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Electrificari de linii

In jos 
+47
romero69
tcm
mardaryroby
Jhonyla
@ndrey
cristi_tgv
cristi CFR
FeroFan97
Teodor
Shinkasen
Adrian78
donpetru
Cont dezactivat
Adirmvl
lapsanszkitamas
Czirjak Arpad
mirceamilitaru
cont dezactivat .
cfr500
popovici
Re6/6
Dr2005
Luna
Nesebar
sorin_ncs
nokia2010
razvan - trenuri
IonutChircu
DUAL
riciu
TVlad
ldh80
buldozer2
membru inactiv
sorinucu
srazvi
acar
mariuskl
cortexedge
zenox4500
pisti91
alex.alexus.tm
COSTACHE MIHAIL
Ionutz
discoid21
tudor_vl
Vlad
51 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4263
Data de inscriere : 27/06/2014

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeLun 15 Iun 2015, 20:18

Stalpi de catenara pe M300 , asteptand electrificarea care nu se mai face.
Electrificari de linii - Pagina 11 Fum0av
offtopic In judetul Cluj am vazut ca exista treceri la nivel cu calea ferata care dau direct in campuri si sunt dotate cu instalatii luminoase si acustice , iar in Oradea pe linia Oradea Vest-Episcopia Bihor la trecerea pe unde merg tirurile catre vama Bors (loc cu accidente destul de frecvente) este crucea Sf.Andrei.
Sus In jos
https://www.facebook.com/
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1285
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 27/06/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Iun 2015, 17:55

Parerea mea este ca daca ai fire mai scurte (gen la 8-10 stalpi, versus la 12-15), contribuie la scaderea sansei ca la viteze mari, pantograful sa agate firele, in sensul ca daca sunt mai lungi firele, tensiunea in fir (nu ma refer la tensiunea electrica) este mai mica, deci posibilitatea ca firul sa se "balangane" la viteze mari e mai mare.

Asta aviz comentariul a unei postari de mai sus.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMier 17 Iun 2015, 21:21

riciu a scris:
Parerea mea este ca daca ai fire mai scurte (gen la 8-10 stalpi, versus la 12-15), contribuie la scaderea sansei ca la viteze mari, pantograful sa agate firele, in sensul ca daca sunt mai lungi firele, tensiunea in fir (nu ma refer la tensiunea electrica) este mai mica, deci posibilitatea ca firul sa se "balangane" la viteze mari e mai mare.

Asta aviz comentariul a unei postari de mai sus.

Impropiu spus in curbe stalpii sunt montati si la 20m unu de celalalt si nu se rup pantografe firul de contact are contragreutati pentru ai asigura rigiditatea
Sus In jos
romero69

romero69


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare
Reputatie : 5302
Data de inscriere : 15/11/2009

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Electrificare.   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMier 16 Noi 2016, 16:00

Indiferent de pareri pro sau contra electrificarea oricarui tronson de linie este un castig.
Sus In jos
strainu




Numarul mesajelor : 29
Reputatie : 4064
Data de inscriere : 29/04/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeVin 03 Noi 2017, 14:09

Care este baza legislativă în baza căreia s-a făcut electrificarea la 25kV CA? Normativele recente menționează doar standardul SR EN 50163:2006, dar trebuie să existe și o decizie din anii 1960 și nu reușesc s-o găsesc pe nicăieri.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1285
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 27/06/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 10 Sept 2019, 12:08

Intrebare tehnica: care e rolul firului rosu desenat de mine (am desenat si "ancorele") in schema de mai jos? Multumesc,

Electrificari de linii - Pagina 11 <a href=Electrificari de linii - Pagina 11 Main-q10" />

Oare cum similar am vazut si la firele aeriene noi de la tramvaie.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 10 Sept 2019, 12:24

Sa mentina firul din catenara intins
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1285
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 27/06/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 10 Sept 2019, 13:36

Nu poate fi de asta, pentru acel fir rosu nu e la capatul catenarei. De regula e asa: incepe catenara… urmeaza 6-7 stalpi, apare acel fir rosu, mai urmeaza cativa stalpi, se termina catenera si incepe alta... La inceputul si la sfarsitul catenerei sunt contragreutati ca sa tina firul intins cum spui tu.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 10 Sept 2019, 13:39

Tot legat de sistemul de electrificare la CFR:

-Firul prins direct de stalpi, pe partea stalpului opusa caii de rulare , este cumva cablul de nul de lucru, care face legatura cu sinele de cale ferata ?

Din partea superioara a stalpilor am vazut ca, coboara pe stalp un conductor metalic, care se leaga la sina!
Sus In jos
Domino78




Numarul mesajelor : 7
Localizare : Ungaria
Reputatie : 3834
Data de inscriere : 17/11/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 31 Aug 2021, 00:35

riciu a scris:
Intrebare tehnica: care e rolul firului rosu desenat de mine (am desenat si "ancorele") in schema de mai jos? Multumesc,

Oare cum similar am vazut si la firele aeriene noi de la tramvaie.

Pardon, nu prea vorbesc româneşte... Smile

O secţiune de catenară e întins pe ambele capete, deşi trebuie să are un punct fix la mijlocul secţiunii. Cablul roşu e "punctul fix mare" al cablului purtător unui secţiune de catenara, care e întins spre ambele capetele. Cablul roşu fixează numai cablul purtător; firul de contact e fixat pe ambele părţi al "punctului fix mare" la cablul purtător cu suspensiile speciale la "punctele fix mici":

http://users.atw.hu/bigtomts2009/kezikonyv/pic/fixp.jpg
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1285
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 27/06/2010

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 31 Aug 2021, 17:06

Thank you very much!
Sus In jos
Domino78




Numarul mesajelor : 7
Localizare : Ungaria
Reputatie : 3834
Data de inscriere : 17/11/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Schiţe catenara   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeMar 31 Aug 2021, 19:46

Altceva.

Am început să fac nişte obiecte de infrastructură pentru trenuleţele mele. Semnalele luminoase sunt gata (hai să spunem), dar vreau să-mi fac şi catenară. Am căutat peste tot, dar n-am găsit schiţe de catenară CFR (tipul vechii) cu dimensiunile. Dacă cineva are, vă rog, trimiteţi-mi câteva Smile

Primele încercări:
Electrificari de linii - Pagina 11 Img_0011
Electrificari de linii - Pagina 11 Img_0010
Electrificari de linii - Pagina 11 Img_0012

(riciu: încă nu pot să-ţi trimit mesaj privat, încă n-am 10 posturi Smile
Sus In jos
alex_trs




Numarul mesajelor : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 4150
Data de inscriere : 05/02/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeJoi 02 Sept 2021, 13:54

Am eu niste modele 3d in gmax cu stalpi si console de catenara romaneasca, la scara reala, facute dupa poze reale. Le-ai putea folosi pentru masuratori si ca sa creezi schite.
Electrificari de linii - Pagina 11 Alex-trs-20160817-0004
Daca te intereseaza, raspunde-mi si iti voi trimite un link in privat.

Btw, sunt foarte curios cum ai creat podul de catenara si prinderile de pe pod. La cat sunt de detaliate, as zice imprimare 3D.
Sus In jos
Domino78




Numarul mesajelor : 7
Localizare : Ungaria
Reputatie : 3834
Data de inscriere : 17/11/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeSam 04 Sept 2021, 01:52

Domino78 a scris:
Cablul roşu e "punctul fix mare" al cablului purtător unui secţiune de catenara
Dacă nu mă înşel, numele pe lb. română e "ancoră mediană".
Sus In jos
Domino78




Numarul mesajelor : 7
Localizare : Ungaria
Reputatie : 3834
Data de inscriere : 17/11/2013

Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitimeSam 04 Sept 2021, 02:03

Citat :
Btw, sunt foarte curios cum ai creat podul de catenara si prinderile de pe pod. La cat sunt de detaliate, as zice imprimare 3D.

Da, sunt imprimante 3D Smile

Primele bucăţi şi eu am făcut după poze găsite la Internet. Mai târziu am făcut şi eu nişte poze la Aiud, folosind fratele meu ca scară, şi acasă am încercat să calculez măsurile. Dar nu sunt sigur, că am calculat bine...

Din păcate n-am gmax... de fapt sunt destul de amator la proiectare 3D, folosesc numai "on-line editori" Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Electrificari de linii - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Electrificari de linii   Electrificari de linii - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
Electrificari de linii
Sus 
Pagina 11 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Liniile noi
» Buşteni (300)
» Dublări de linii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: