Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenuri Regio Expres

In jos 
+33
AeroX
teoiasi
DB Robert
IonutCFR2009
razvan - trenuri
dan tm
Katalyn
Dionis
c o r v i n
AndiCFR
rizelgeorgel2004
decward
LanceR
cortexedge
Adrian78
allred
Ciprian.bucur.92
Norbi
mielutu zburator
Nesebar
AndreiStefan
Balto
Katalin4653
Jhonyla
cardinal
Vlad
cristy79
DUAL
Dr2005
Razvan Tudor
Teodor
Simply18
Adirmvl
37 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeMar 30 Iun 2015, 17:04

RE 4091 Satu Mare-Baia Mare-Dej Calatori(Bucuresti N. IR 1642)

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04609_zpsjvwzr281

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04610_zpsjirbek2j

_________________
595423Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeMar 30 Iun 2015, 18:57

RE 5571 Botosani-Suceava-Timisoara N.

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04758_zps9oy1gaku

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04759_zpsmczeieja

In Veresti

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04771_zpsxfecipjm

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04730_zps0gongflj

_________________
595423Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeMar 30 Iun 2015, 19:17

RE 2801 Sibiu-Mangalia in Sibiu

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04798_zpskd5s8h97

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04800_zpsqpzntrl0

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 DSC04799_zpsnzru2kqo

_________________
595423Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 22:50

Karpaty a scris:
Aseara in Pitesti casiera intreba pe fiecare daca vor sau nu loc la RE 2801. Very Happy
Mie ieri in Costinesti Tabara mi-a bagat-o pe gat p-aia cu "Nu ma lasa sistemu" si dupa s-a dat de gol cu '' Cei mai mari ne-au zis sa va dam cu locuri daca mai sunt locuri". Deci, cum sta treaba cu locul la RE? Nu e dupa cum vrei tu, e dupa cum vrea casiera, sau mai nou, dupa cum vor aia de mai sus...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 23:01

decward a scris:
Deci, cum sta treaba cu locul la RE? Nu e dupa cum vrei tu, e dupa cum vrea casiera, sau mai nou, dupa cum vor aia de mai sus...
Rangul RE nu există, iar rezervarea la tren R nu e obligatorie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 23:08

Dr2005 a scris:
decward a scris:
Deci, cum sta treaba cu locul la RE? Nu e dupa cum vrei tu, e dupa cum vrea casiera, sau mai nou, dupa cum vor aia de mai sus...
Rangul RE nu există, iar rezervarea la tren R nu e obligatorie.
Doctore, scuza-mi te rog nesimtirea crunta de care voi da dovada in acest comentariu, dar simt nevoia profunda de a te intreba daca ai avut vreodata in aceasta viata umbrita de capacitatile omenesti de a tine post intr-un univers transvers de Jean-Calvin, dar tu ai vazut vreodata un bilet de la 3006 sau 2801/2802? Daca da, ai observat ca scrie RE3006 si respectiv RE2801/2802 ? Deci cum stam cu treburile astea?
Plus ca, la urma urmei, intrebarea era fara rost ca nu e dupa tine, e dupa cheful casieritei, asta dupa ce am vazut cazuri in care s-a cerut cu loc la 2802 in Mangalia si n-a vrut sa-i dea.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 23:32

Astia de la CFR nici nu stiu ce ranguri au. De exemplu in cazul acestor trenuri Express e o confuzie totala in ceea ce afiseaza pe infofer/cfr.calatori, in cartea MT, pe biletele emise sau pe tabelele din gari. O sa gasim atat R cat si RE sunt vai de capul lor iar faza cu locul la aceste trenuri e optionala dar daca spui un bilet la Bucuresti la trenul de 14:16 din Brasov si nu spui ca vrei fara loc, casiera poate sa-ti dea cu loc cine se inteapa bine cine nu iar bine, asta asa ca exemplu. Eu nu am mai mers demult cu astfel de trenuri si atunci cand am mers am avut fie dus-intors fie Cartea VSD. Cine iti da cu japca cu loc direct reclamatie sau nu-i dai bani sa ramana cu biletul, bineinteles ca nu se pierde il anuleaza ca si la pariuri ai dreptul sa anulezi biletul in maxim 5 min de la emitere.

Off-topic : Aseara in autobuzul 2 Gara de Sud - Gara De Vest am intrebat partida de azi de la 3001 daca ma urc din halta cu bicla ce tip de bilet imi va da ptr bicicleta si au spus oameni ca de 5 lei cat este si la casa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 23:42

Rangul RE nu mai există de vreo 2 luni. Că CFR Călători scrie asta pe bilet e problema lui. Dar rezervarea nu e obligatorie, fie că e vorba de RE, fie că e vorba de R. E doar un mod de a mai trage nişte bani de la călătorii care nu ştiu asta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5681
Data de inscriere : 27/02/2013

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeDum 05 Iul 2015, 23:51

Corect, exacta asta fac - profita ca oamenii nu stiu si le baga pe gat cei 4 lei pentru rezervare.

De cate ori am mers cu RE fie 3006 fie 2801/2, am cerut fara loc rezervat si asa mi-a dat fara sa comenteze nimic. Dar cati calatori stiu asta?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeLun 06 Iul 2015, 04:55

decward a scris:
Karpaty a scris:
Aseara in Pitesti casiera intreba pe fiecare daca vor sau nu loc la RE 2801. Very Happy
Mie ieri in Costinesti Tabara mi-a bagat-o pe gat p-aia cu "Nu ma lasa sistemu" si dupa s-a dat de gol cu '' Cei mai mari ne-au zis sa va dam cu locuri daca mai sunt locuri". Deci, cum sta treaba cu locul la RE? Nu e dupa cum vrei tu, e dupa cum vrea casiera, sau mai nou, dupa cum vor aia de mai sus...

Cand iei bilet la RE specifici "fara loc" asa vrei tu ca si calator, e dreptul tau sa nu vrei loc, casiera e obligata sa bifeze acolo fara loc, locul la RE este optional deci pentru cine stie asa trebuie sa spuna din start, eu la toate trenurile RE cer de la bun inceput fara loc, ca ea nu intreaba daca vreau sau nu loc si emite biletul cu loc. Asa ca atunci cand folositi RE puteti spune de la bun inceput, fara loc, altfel platesti in plus locul. Bine la 2801/2802 e bine sa ai loc ca e aglomerat in Iulie-August dar in rest si in asta sunt locuri destule libere, saptamana trecuta cand am venit cu 2801 de la Pitesti la Bucuresti era liber si normal ca am avut bilet fara loc.

_________________
595423Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeLun 06 Iul 2015, 09:18

Sau refuzi sa-i dai bani daca nu iti da fara loc sau i spui ca ai suma exacta si ca asa ai venit si zilele trecute tot fara loc si nu are ce sa mai zica. Brasov-Ploiesti Vest 16 lei intreg sau 8 lei redus daca iti da de 20 lei sau 12 lei i spui de ce e asa scump si ca tu ai decat 16 sau 8 lei ca atat costa biletul. Nu stiu ce sa zic chiar mi-as dori sa-mi faca figura asta o casiera ca o fac sa-si ceara scuze, uit de educatie si nu pentru cei 4 lei ci pentru faptul ca ar incerca sa ma ia de fraier.

Bine ca exista Dus-intors si Cartea VSD si ma scuteste atat de bani cat si de stresul de la casele de bilete cu toate casierele care au invatat meserie in timp la locul de munca.

Cat despre acest rang lasati ca mai e putin si va disparea de tot, deja de la 1 august cateva Regio cu mers de RE vor deveni IR.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeLun 06 Iul 2015, 09:51

Eu anul trecut m-am nimerit in gara chiar cind niste vecini de pe strada luau bilet pentru Botosani.
M-am bagat sa ii ajut si casiera tot asa mi-a spus pentru legatura Veresti-Botosani cum era atunci:,,trebuie sa dam locuri pina se dau toate" asta inseamna ca au ordin sa dea locuri si sa spuna ca nu le lasa sistemul daca ceri legaturi complicate. Pai daca merg in Timisoara Nord acolo nici o casiera nu o sa stie sa dea bilete ca alea postate de Karpaty. La agentie in centru da , acolo o sa stie.

Acuma intrebarea e daca te poate obliga sa iti iei loc si la IR adica nu este o portita?
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeLun 06 Iul 2015, 11:02

Karpaty a scris:
decward a scris:

Mie ieri in Costinesti Tabara mi-a bagat-o pe gat p-aia cu "Nu ma lasa sistemu" si dupa s-a dat de gol cu '' Cei mai mari ne-au zis sa va dam cu locuri daca mai sunt locuri". Deci, cum sta treaba cu locul la RE? Nu e dupa cum vrei tu, e dupa cum vrea casiera, sau mai nou, dupa cum vor aia de mai sus...

Cand iei bilet la RE specifici "fara loc" asa vrei tu ca si calator, e dreptul tau sa nu vrei loc, casiera e obligata sa bifeze acolo fara loc, locul la RE este optional deci pentru cine stie asa trebuie sa spuna din start, eu la toate trenurile RE cer de la bun inceput fara loc, ca ea nu intreaba daca vreau sau nu loc si emite biletul cu loc. Asa ca atunci cand folositi RE puteti spune de la bun inceput, fara loc, altfel platesti in plus locul. Bine la 2801/2802 e bine sa ai loc ca e aglomerat in Iulie-August dar in rest si in asta sunt locuri destule libere, saptamana trecuta cand am venit cu 2801 de la Pitesti la Bucuresti era liber si normal ca am avut bilet fara loc.

I-am zis ca vreau fara loc, si mi-a bagat pe gat scuza cu " Nu ma lasa sistemu". Plus ca pierdeam trenul daca as fi stat sa ma cert cu ea, asa ca mi-a dat locul si gata. Ce ma oftica e ca trenul a fost gol si ca oricum n-am stat pe locul meu. Dar ma rog, stiti cum se spune, ca sa castigi o dezbatere cu un prost trebuie sa aduci un argument mai stupid decat argumentul stupid adus de acesta.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeLun 06 Iul 2015, 12:14

Daca ii spuneai ca faci reclamatie sa vezi cum o lasa mai moale, chiar poti depune o reclamatie on-line data, ora, locul si se cam potoleste proasta pe viitor. Mad
Numai idioti in CFR-ul asta, nu stiu cum toti prostii ajung unde nu trebuie. Mad

_________________
595423Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_aTrenuri Regio Expres - Pagina 7 Bdeem_8496_a
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitimeMar 07 Iul 2015, 02:06

Karpaty a scris:

Numai idioti in CFR-ul asta, nu stiu cum toti prostii ajung unde nu trebuie. Mad

Pai oamenii cu capacitate profesionala inalta si inteligenti prefera sa se angajeze la firmele private unde se simt in mediul/largul lor. Putini sunt cei profesionisti si inteligenti prin CFR.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenuri Regio Expres
Sus 
Pagina 7 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Trenuri Regio
» Trenuri Regio
» Trenuri Regio
»  Trenuri Regio
» Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: