Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenuri Regio Expres

In jos 
+33
AeroX
teoiasi
DB Robert
IonutCFR2009
razvan - trenuri
dan tm
Katalyn
Dionis
c o r v i n
AndiCFR
rizelgeorgel2004
decward
LanceR
cortexedge
Adrian78
allred
Ciprian.bucur.92
Norbi
mielutu zburator
Nesebar
AndreiStefan
Balto
Katalin4653
Jhonyla
cardinal
Vlad
cristy79
DUAL
Dr2005
Razvan Tudor
Teodor
Simply18
Adirmvl
37 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Aug 2013, 18:14

Trenul ala e cea mai buna idee a CFR-ului din ultimi ani! :DE drept, nu si in privinta vagoanelor, dar fata de deciziile pe care le iau ei in zilele lucratoare e bine si asa. Smile E vorba despre sezonierul Sibiu-Mangalia.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5484
Data de inscriere : 25/06/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Aug 2013, 18:46

Serios!? ... si asa vine de la sibiu? sau is mai multe trenuri intr-unu?

Daca vine asa de la sibiu e bataie de joc serios daca nu , pe scaunele alea mai mult de 2-3 ore nu poti sta...
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8250
Data de inscriere : 18/04/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Aug 2013, 22:50

Nu, de la Sibiu la Pitesti vine cu 3, la Pitesti s se mai ataseaza inca 3 formand grupa de Pitesti, apoi la Bucuresti altele, formand grupa de Bucuresti, nu stiu la Constanta daca i se mai ataseaza.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5484
Data de inscriere : 25/06/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 16:33

Oricum. . .vagoanele alea nu-s pentru atata drum. . .sunt o multime de vagoane special facute pentru trenuri cu parcurs mediu/lung ,gen 20-54/55 si altele
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8250
Data de inscriere : 18/04/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 17:00

Era prea perfect ca acest tren sa fi fost compus din vagoane adecvate, acum asta e.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 17:54

Dar la cate vagoane are acum intre Bucuresti si Mangalia nu stiu cum ar fi incaput trenul cu 20-55-uri si cu alte vagoane fara etaj, Ar fi insemnat sa aiba vreo 25-30 de vagoane 20-55. Very Happy In fine, ramane asa, asta e. Sa vedem daca ramane Bucuresti-Sibiu si retur de noapte dupa sezon.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13084
Data de inscriere : 05/01/2011

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 19:05

Bucuresti-Mangalia merge adecvat cat decat... Dar de la Sibiu e omucidere.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 19:15

Stai linistit ca si de la Valcea la Medgidia e la fel. Razz
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5675
Data de inscriere : 27/02/2013

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 20:24

adirmvl a scris:
Dar la cate vagoane are acum intre Bucuresti si Mangalia nu stiu cum ar fi incaput trenul cu 20-55-uri si cu alte vagoane fara etaj, Ar fi insemnat sa aiba vreo 25-30 de vagoane 20-55. :DIn fine, ramane asa, asta e. Sa vedem daca ramane Bucuresti-Sibiu si retur de noapte dupa sezon.
Foarte corecta observatia, aceste vagoane etajate atata de hulite de unii si-au dovedit viabilitatea pentru acest tren, fiind singura solutie la fluxul de calatori zilnic!
Am calatorit ieri cu perechea R 2801/2 si am ajuns in Gara de Nord pe la 23.30 chiar inainte sa plece RE 2802 spre Sibiu. Am dat o fuga sa vad cam cat e de solicitat si pe partea spre Sibiu. Surpriza: trenul avea 7 sau 8 vagoane etajate practic pline, grad de ocupare peste 80-90%, erau oameni si sus la etaj si la parter, numai cateva locuri mai erau libere si lumea continua sa vina... poate ca va fi mentinut ca tren Regio de noapte pe Bucuresti-Sibiu (desi eu cred ca si pana la Constanta ar avea succes); este bun pt cineva care trebuie sa ajunga la prima ora la Sibiu si e bun si pt Valea Oltului. Sa vedem... Eu am scris un mail la CFR prin care pe langa altele, le-am sugerat si asta.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5484
Data de inscriere : 25/06/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 20:37

Hulite? Pai e normal , adica asemenea vagon nu are ce cauta pe o ruta asa de mare ... in primul rand nu ai loc de bagaje , daca ai un geamantam mai mare nu il poti pune sus . Dupaia ar mai fi spatiul , e foarte mic intre scaune ... confort 7/10 dupa parerea mea . Au fost construite pentru Regio-uri pana in 100-150 km distanta intre capete de linii.
Plus ca ... cusete sau dormitoare nici atat nu exista , pe un Sezonier , ar cam trebui sa fie. Acum , ca o gluma , cum ar arata trenul 6 etajate + cuseta + dormitor + 6 etajate Laughing  sau Cuseta + 12 vagoane + dormitor Laughing  
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5484
Data de inscriere : 25/06/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 20:39

Acum ca stau si ma gandesc ... ei pun 20-55 , 20-54 pe R , care ar trebui sa fie pe IR si vagoanele de R le pun pe IR?Laughing  Super organizare!!!
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 20:52

E discutabil cu 20-54/5 pe IR-uri. Mai ales vara, din moment ce nu au AC. N-au nici prize, ceea ce iar nu e ok. Dar sunt confortabile, spatiile pentru bagaje, daca unii calatori nu se muta cu trenul, sunt decente, poti inclina spatarul scaunului, ca la clasa I, sunt 6 locuri/compartiment, ca la clasa I, au fost facute sa aiba inclusiv beculete pentru citit noaptea, cand e stinca lumina in compartiment. Asa tu puteai citi fara sa-i deranjezi cu lumina pe ceilalti care dorm.
Insa lipsa AC-ului si incalzirea setata doar pe sauna iarna si franele cu saboti sunt marile minusuri ale vagoanelor astea.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13614
Data de inscriere : 08/04/2009

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Aug 2013, 21:11

Eu am mers prima data cu vagoane din astea (ca cele de pe RE2801) cu Drobeta - Bucureşti Nord (în 2007) nu mai ştiu ce era, accelerat sau rapid...
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5484
Data de inscriere : 25/06/2012

Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Aug 2013, 02:13

Da' adevarat in legatura cu prizele. . . Dar nici alea nu au decat la cls 1
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Vizitator
Vizitator




Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Aug 2013, 12:17

Vlad ai mers cu Rapidul in 2007 cu etajate care mai mergeau si pe 831/832 pentru ca mai tarziu sa ajunga si pe rute mai lungi cum ar fi Buc.Nord-Iasi sau Buc.Nord-Tg.Jiu.

Pe 2801/2802 nu e chiar asa de mare crima in cursul saptamani doar J/V, V/S spre CT - Mangalia si pe 2802 numai D/L in rest daca se circula cu toate locurile ocupate si 10/calatori in picioare in fiecare vagon nu e crima. E ieftin e de noapte nu mergi pe 37 grade, elevi studenti au reduceri, au si ceilalti cu mini-grup de la Bucuresti la Constanta nu mai auzi decat vantul prea multe lucruri negative ati gasit la trenul asta din vina unor id***ti din CFR care nu sunt in stare sa se puna la punct. Daca sezonul viitor il face IR apoi incepeti cu toti sa va plangeti ca pentru 12 ore e prea scump si una si alta. Astea sunt conditiile cui ii convine va mai merge odata cu acest tren cui nu va alege varianta IR + IR sau auto personal ori Autocarul.



Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Regio Expres   Trenuri Regio Expres - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenuri Regio Expres
Sus 
Pagina 2 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Trenuri Regio
» Trenuri Regio
»  Trenuri Regio
» Trenuri Regio
» Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: