Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeDum 02 Sept 2012, 23:08

Excursia s-a desfasurat pe urmatoarele sectoare de linii:
-M700-SM704-SM501-M400-M200-SM208-M300-M200A-M200-SM202-M900-M700.
Principalele orase prin care am trecut sunt prezentate pe scurt la inceputul primei parti.
Va urez vizionare placuta!(partile 3,4,5 vor urma):

Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeDum 16 Sept 2012, 21:05

Iata si partea a 3 a a excursiei mele, aici voi prezenta tronsonul Miercurea Ciuc-Sibiu.Va doresc vizionare placuta!
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeDum 07 Oct 2012, 22:16

Partea 4 Copsa mica-Medias-Copsa mica-Blaj-Coslariu-Alba Iulia-Vintu de Jos -Simeria -Deva.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeSam 29 Dec 2012, 00:56

Iata si partea 5 a excursiei mele , dupa cum timpul mi-a permis am facut montajul:


www.youtube.com/watch?v=HgrYHtsZSCM
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeJoi 10 Ian 2013, 17:56

Iata si ultima parte a excursiei mele din vara lui 2012, la vara voi incerca trasee si mai lungi si mai frumoase:
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5279
Data de inscriere : 23/01/2012

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 01:47

Ar fi frumos daca ai pune si impresii

gen

conditii de calatorie, confortul vagoanelor, ai avut probleme cu diversi calatori, au fost trenuri cu peste 100% ocupare, ai folosit si RG si TFC, etc , tot ce ti-a placut sau te-a deranjat.

Unde ai dormit. Tot ce ti se pare interesant.



Si pe mine m-ar tenta un tur de tara bineinteles daca sunt si costurile suportabile,
pe mine ma interesa/intereseaza un circuit gen
Bucuresti-Suceava-Cluj/Sighetul Marmatiei-Oradea si intoarcerea pe la Arad-Deva-Brasov-Bucuresti
Mi-ar place sa merg totusi si spre Oravita-DTS dar nu vreau sa ma intorc prin Oltenia.

Cam cat ar costa un Regio in circuit cu personale pe Bucuresti-Buzau-Vatra Dornei-Cluj-Oradea-Deva-Brasov-Bucuresti?


Biletul in circuit
Această legitimaţie este valabilă 2 luni de la data începerii călătoriei (înscrisă pe bilet) şi dă dreptul la un număr nelimitat de întreruperi cu durata nelimitată în cadrul termenului de valabilitate, cu obligaţia de a se efectua cel puţin 3 întreruperi de minimum 24 de ore.

Nu se admite la stabilirea circuitului :
• să se închidă de două sau mai multe ori în staţia iniţială sau din parcurs;
• să se folosească alte mijloace de transport pe parcursurile pe care se poate călători cu trenul.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 09:40

Insumezi kilometrii traseului si te uiti in grila.iti poti face o idee despre pret.

Ca sa ajungi la Oravita nu poti folosi bilet circuit de la CFR pentru ca linia Oravita Anina este izolata de restul retelei operate de CFR.

biletul circuit permite circulatia si pe sectii infundate dar nu mai stiu procentul, cind am circulat eu a fost parca 1/3 si trebuie sa iesi la primul nod.(eu am fost pina Mangalia prin Jegalia si la intoarcere a trebuit sa ies la Fetesti pe 702)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 12:51

E1 4653 BR , la vara si eu am un traseu cum de altfel in fiecare an fac turul tarii cu Regio , daca vrei poti sa vi cu mine doar ca eu il am programat in Iunie pe traseul :

Bucuresti-Pitesti-Piatra Olt-Sibiu-Brasov-Miercurea Ciuc-Marasesti-Tecuci-Iasi-Dorohoi-Botosani-Veresti-Pascani-Suceava-Ilva Mica-Nasaud-Rodna Veche-Salva-Sighet-Dej-Baia Mare-Satu Mare-Zalau-Sarmasag-Sacuieni Bihor-Oradea-Felix-Oradea-Timisoara-Resita-Berzovia-Oravita-Anina-Oravita-Berzovia-Timisoara-Arad-Simeria-Petrosani-Craiova-Pitesti-Bucuresti

La Felix raman 2-3 zile , in acest timp intr-o zi merg pana la Vascau , restul merg legat si dureaza cam 12 zile cu totul .

_________________
595423Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_a
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5279
Data de inscriere : 23/01/2012

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 14:13

dan tm a scris:
Insumezi kilometrii traseului si te uiti in grila.iti poti face o idee despre pret.

biletul circuit permite circulatia si pe sectii infundate dar nu mai stiu procentul, cind am circulat eu a fost parca 1/3 si trebuie sa iesi la primul nod.(eu am fost pina Mangalia prin Jegalia si la intoarcere a trebuit sa ies la Fetesti pe 702)


Nu ma prea intereseaza sectiile infundate plus ma gandesc ca nu ar costa prea mult cu R pe acolo. Dar nu cred ca mai exista CFR pe liniile alea.

Pai la preturi e asa

801-900 costa 67.40 la R
901-1000 costa 70.80 lei

1. daca eu merg 1500 km cu R , sa zicem , de unde as sti cat costa?



2. Uite ca tot mi-ai dat o idee. As putea sa merg 1-2 sapt prin Romania si sa dau doar 129 lei la 901-1000 km la IR, sau in tot cazul pana in 2 mil si sa merg de ex Bucuresti - Bacau (sau Suceava)- Vatra Dornei - Cluj - Oradea - Arad (Deva) (Brasov) Bucuresti
Opririile fiind la Bacau (Suceava) - Vatra Dornei sau imprejurimi , Cluj , Oradea, si poate Arad.
Pot oprii cand vreau eu ? Adica de ex iau IR de Vatra Dornei si zic in tren gata mi s-a sculat acum si cobor la Bacau ? Sau cum e?

Iar daca nu reusesc sa fac alea 3 intreruperi de 24 de h ma pot opri la Brasov si sa ma intorc cu Regio (sa platesc biletul) si sa am biletul de IR platit pentru o alta ocazie Smile
Revenind la circuitul asta sa zicem ca are 1500-2000 km cu IR de unde ii stiu eu pretul ? Ca pe site e pana in 1000 km
La biletul in circuit nu se mai aplica nici o reducere ? Razz (adica chestii de alea gen anticipatie sau grup)
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 19:23

Rarau a scris:
Ar fi frumos daca ai pune si impresii gen :conditii de calatorie, confortul vagoanelor, ai avut probleme cu diversi calatori, au fost trenuri cu peste 100% ocupare, ai folosit si RG si TFC, etc , tot ce ti-a placut sau te-a deranjat.

Unde ai dormit. Tot ce ti se pare interesant.


Deci traseul a fost 100% pe tren am stat numai in tren ,mai putin prima seara cand am stat 6h in gara Brasov,a 2 seara fiind in RE9398 spre BC!
Conditiile de calatorie au fost decente, de la Braila la Barbosi am avut 20-49 modernizat mai apoi pe Barbosi-Marasesti 20-54, Marasesti-Miercurea ciuc 21-31 vechi, de la Miercurea ciuc la Brasov am avut 20-55 fara lumina si 2 21-47 care erau full dar am stat in 20-55 pentru ca era gol si se vedea foarte clar afara, de la Brasov la Sibiu am avut ADH ce nu avea nici o toaleta functionala, Apoi cu Regiotransu' pina la Medias de unde am luat tot Regiotrasul pina la Deva conditiile au fost bune la rama Rio neinchizanduse usile am avut AC (aici am mai tras cate un pui de somn ), Deva-Petrosani 2*20-55 tren full in Petrosani coborand popor destul , apoi de la Petrosani la Craiova etajat 26-16 deci chinuiala mare la filmat, Craiova la BC cu 20-49 modernizat, de la BC la Baila 26-16, TE si 22-96!Incidente neplacute nu am avut cu vreun calator .

Zona pe care am puso la suflet a fost SM501 pe care se merita sa se faca diverse excursii fiind mult mai frumoasa decat Valea Jiului!
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 19:41

E1 4653 BR , din partea mea ai doar felicitari si la cat mai multe ture cu trenurile Regio prin tara , merita si este frumos , se pare ca imi calci pe urme si asa o sa descoperi frumusetile patriei , mai ai multe de vazut .

_________________
595423Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_a
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6734
Data de inscriere : 15/03/2012

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 19:52

Rarau a scris:
dan tm a scris:
Insumezi kilometrii traseului si te uiti in grila.iti poti face o idee despre pret.

biletul circuit permite circulatia si pe sectii infundate dar nu mai stiu procentul, cind am circulat eu a fost parca 1/3 si trebuie sa iesi la primul nod.(eu am fost pina Mangalia prin Jegalia si la intoarcere a trebuit sa ies la Fetesti pe 702)


Nu ma prea intereseaza sectiile infundate plus ma gandesc ca nu ar costa prea mult cu R pe acolo. Dar nu cred ca mai exista CFR pe liniile alea.

Pai la preturi e asa

801-900 costa 67.40 la R
901-1000 costa 70.80 lei

1. daca eu merg 1500 km cu R , sa zicem , de unde as sti cat costa?
Revenind la circuitul asta sa zicem ca are 1500-2000 km cu IR de unde ii stiu eu pretul ? Ca pe site e pana in 1000 km
La biletul in circuit nu se mai aplica nici o reducere ? Razz (adica chestii de alea gen anticipatie sau grup)

Pai,logic ar fi sa aduni suma de la 1000km plus inca 500,nu ?
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6146
Data de inscriere : 30/12/2011

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 19:53

Karpaty a scris:
E1 4653 BR , la vara si eu am un traseu cum de altfel in fiecare an fac turul tarii cu Regio , daca vrei poti sa vi cu mine doar ca eu il am programat in Iunie pe traseul :

Bucuresti-Pitesti-Piatra Olt-Sibiu-Brasov-Miercurea Ciuc-Marasesti-Tecuci-Iasi-Dorohoi-Botosani-Veresti-Pascani-Suceava-Ilva Mica-Nasaud-Rodna Veche-Salva-Sighet-Dej-Baia Mare-Satu Mare-Zalau-Sarmasag-Sacuieni Bihor-Oradea-Felix-Oradea-Timisoara-Resita-Berzovia-Oravita-Anina-Oravita-Berzovia-Timisoara-Arad-Simeria-Petrosani-Craiova-Pitesti-Bucuresti

La Felix raman 2-3 zile , in acest timp intr-o zi merg pana la Vascau , restul merg legat si dureaza cam 12 zile cu totul .



Si eu am in plan un traseu pe carel voi enumera mai jos :Braila-Bucuresti-Rosiori-Giurgiu-Gradistea-Giurgiu-Rosiori-Craiova-(Petrosani-Deva-Arad)sau(Turnu Severin-Orsova-Timisoara-Arad)-Oradea unde voi sta 12h -Cluj-Dej-Beclean-Salva-Sighet-Salva-Ilva Mica-Suceava-Pascani-Iasi-Barlad-Galati-Braila.
Traseul va fi de 5-6 zile numai cu Regio pentru a putea imortaliza tot traseul cat mai bine.

In Iunie pina pe 21 voi fi la scoala apoi in Iulie primele 2 saptamani cu familia si dupa 15 iuliea as putea merge pe undeva si in saptamana 23-29 voi face mici excursii gen SM504 Nehoiasu+mers la Baraj Siriu , SM403 Intorsura Buzaului, SM603 Falciu Nord.

Un alt traseu pe care il voi face va fi Braila-Ploiesti sud-Brasov(stat peste noapte aici)-Miercurea ciuc-Deda-Bistrita-Bistrita-Birgaului-Bistrita-Beclean-Dej-Baia Mare-Satu Mare-Oradea-Cluj-Tirgu Mures-Deda-Ciceu-Adjud-Marasesti-Barbosi-Braila.

Alte trasee vor fi Braila-Faurei-Tandarei-Slobozia-Calarasi-Ciulnita-Constanta-Tulcea-Medgidia-Fetesti-Braila,pe la Cacica, Giurgiu, Calafat, Anina.,

Oricum mersi de invitatie(de stiam ca vii singur de la BC pe 31.12 si eu nu as fi avut treaba acasa veneam si eu).


Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeVin 11 Ian 2013, 21:18

Toata stima si lauda pentru traseele ce vrei sa le urmezi , nu esti primul si nici ultimul care face asa ceva , nu esti singurul , ca mine si ca tine mai sunt doar ca nu povestesc pe forum ce fac din cauza ca sunt luati in ras dar nu trebuie sa ne descurajam pentru ca pasiunea noastra pentru trenuri a fost si va fi fara limite , iar vorbele rele nu trebuie sa ne descurajeze si sa ne faca sa renuntam la ceea ce facem .
Bafta si mult succes in calatoriile tale , poate mergem si impreuna pe viitor .

_________________
595423Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_aExpeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitimeSam 12 Ian 2013, 08:59

@rarau,
fiecare isi stie motivele pentru care alege sa circule cu trenul. Eu ti-am spus cum se procedeaza si pentru sectiile infundate pe care mai este CFR.(Tulcea, Mangalia, Botosani, Resita Sud, Galati, Giurgiu, Bucuresti Nord, Bicaz, precum si celelalte sectii care pot fi asimilate liniilor infundate pentru ca trebuie sa te intorci la un nod CFR, Alexandria, Negru Voda, Halmeu, Ungheni, Bistrita Nord)

Adeseori au si acestea farmecul lor, iar daca cel care calatoreste are interesul ,,documentarii" acelei sectii cu atit mai bine.
Sint pasionati care au facut liniile infundate, si chiar ai vazut in traseele propuse pe aici, Rodna Veche, Nehoiasu.

Nu stiu cum se procedeaza acum pentru biletele pe rute lungi deoarece se reia de la 0 kilometrarea la fiecare bilet si se insumeaza, inainte la finalul tabelului de 1000km scria ,, pentru distante peste 1000 km se adauga X lei pentru fiecare 100 km inceputi"

la biletul circuit ti se dadeau automat si doua tichete de accelerat(rapid) nu mai stiu pentru ce distanta.
Ar trebui sa intrebi la agentia de voiaj pentru toate modificarile aparute intre timp.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Empty
MesajSubiect: Re: Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara   Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara Icon_minitime

Sus In jos
 
Expeditie feroviara cu trenuri regio prin tara
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» O mica plimbare prin "tara" Hategului
» Propuneri pentru înfiinţări de trenuri noi la C.F.R.
» 413 : Sacuieni Bihor - Sarmasag
» 117 : Caransebes - Boutari hcv.
» 112 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: