Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori

In jos 
+57
M.I.C.I.
Katalyn
billy752-istu
Amiralul
Balto
alliens
mureseanu_976
cristy79
Adirmvl
Nesebar
boldalexandru
lifetec
revenge
kristi kkk
baiazid
Teodor
Warrior12
cfr500
KOSTYK
AlexD
@ndrey
roseanu
Rarau
Andrey_tm
popovici
mariuskl
Luna
razvan - trenuri
bostanesku gigel
Dr2005
mihaiuc
AMX 97-0548-4
DUAL
DAS 2011
Nk11
Vitosa
alinx3330
Adrian78
jionutz
didinul
nelu_cfr
Caravelle_Zg
livebog
stegaru
stinky
Syncron
srazvi
Ionutz
lovekomotive
COSTACHE MIHAIL
stakee
cristi CFR
Norbi
mtk
orestte
EC
Gygyman6
61 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeDum 15 Dec 2013, 23:41

Hai că n-au fost chiar atât de pline, călătorii ăia încăpeau lejer în 3 automotoare. Cu trenul de la Braşov a fost mai greu, ăla chiar a fost plin până la refuz.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeDum 15 Dec 2013, 23:52

Eu am venit cu el din Curtea de Arges , toate locurile au fost ocupate si la fiecare usa erau oameni in picioare plus pe culoare , doar am vazut clar asta .

_________________
595423Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_a
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 01:52

Ieri la trenul cu plecare la 17.59 Bucuresti - Campulung erau 50 calatori + 10 calatori Bucuresti - Pitesti, Curtea.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 07:02

Ieri 14030 a avut 2 rame in compunere una de 3 vag si una de 4 vagoane si nu 3 rame cum ne-a obisnuit pana acum duminica. Noul tren 14094 Brasov-Craiova a avut o singura rama. Nu ca nu ar avea calatori o sa fie macel pe trenurile astea mai ales vinerea si duminica problema cred ca e lipsa de rame.

14091 Craiova-Buc.Nord-Brasov azi la prima zi de circulatie a in jur de 60-70 de calatori, vreo 15 au coborat la PL.Vest si vreo 5 au urcat din PL.Vest.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 18:54

Unul din acei 60-70 de calatori ai lui 14091 am fost si eu pe relatia Bucuresti-Brasov , chiar am ramas surprins ca pentru o zi de Luni si pentru prima zi a avut cam multi calatori , cand va afla lumea de el va fi prapad Sambata cand multi vor merge la munte . Cand a venit de la Craiova a avut calatori care au coborat in Bucuresti .

Din Brasov am venit cu 14030 , aglomerat tren , am ajuns in Bucuresti cu toate locurile ocupate iar rama RIO-08 merge brici , nu se mai bataie .

Le cam ia calatorii la astia de la CFR .  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

Cu 50 de lei am mers dus-intors Bucuresti-Brasov , cu CFR 50 de lei e un bilet la IR deci e normal sa se duca lumea la ce e mai ieftin .  Twisted Evil 

_________________
595423Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 20:05

Nu e vorba doar de pret, Karpaty. RT-ul are si opriri si timpi ca la IR. Confortul o fi mai bun in vagoanele de IR CFR-ului. Dar cand ii oferi omului un raport calitate/pret cu mult mai bun decat ce ofara CFR-ul cu IR-urile atunci normal ca vine lumea la tine.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5681
Data de inscriere : 27/02/2013

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 21:03

Si eu am venit ieri duminica de la Brasov cu Regiotransul de ora 14.00 si era arhiplin.
Trenul Regiotrans de dimineata spre Brasov evident ca va lua multi calatori de la CFR si este normal, ca lumea nu este asa de proasta cum cred trogloditii de la CFR. Dupa ce lumea va afla de el, trenurile IR de dimineata ale CFR spre Brasov vor deveni tot mai goale, ceea ce este excelent. 
De altfel este exact ceea ce si-au dorit CFR-ul prin acest mers menit sa trimita multi calatori la Regiotrans pe aceasta ruta, printre care sunt si eu. Le-am facut un mail in care i-am informat ca vor pierde multi calatori si i-am intrebat ce au de gand sa faca, daca vor introduce un RE inaintea Regiotrans sau vor retrograda macar trenul IR 1580 de la Constanta (ar putea sa il limiteze ca IR la Bucuresti Nord si apoi sa formeze un RE spre Brasov cu plecare in jur de 8.30). Din raspunsul lor - care evident nu avea nicio legatura cu intrebarea - am aflat ca ei "nu au nici mai multe, nici mai putine trenuri pe relatia Bucuresti-Brasov ca anul trecut" - citat. Plus alte banalitati din care reiese clar ca stiu prea bine ca vor pierde calatori, asta si vor si problema chiar nu ii intereseaza, pentru ca scopul lor e exact de a se alege praful de tot. Deci am fost luat de prost asa pe fata cu un raspuns care nu avea nicio legatura cu intrebarea - de parca ii acuzasem ca au mai putine trenuri decat in 2013...
Un alt raspuns cinic si plin de umor banuiesc involuntar - privitor la plimbarea aiurea goale la asa-zisul rang de IR a sagetilor Desiro pe ruta Bucuresti-Targoviste sau Bucuresti-Pitesti (la preturi care starnesc rasul) - raspunsul socheaza prin nesimtire: "pe rutele specificate de Dvs circula atat trenuri Regio, cat si InterRegio". 
In aceste conditii cum sa nu iti doresti sa dea dracului faliment odata, ca numai asa se potolesc (chiar nu ii intereseaza nimic si sunt setati sa distruga tot - m-am convins definitiv).
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8256
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 21:13

adirmvl a scris:
Nu e vorba doar de pret, Karpaty. RT-ul are si opriri si timpi ca la IR. Confortul o fi mai bun in  vagoanele de IR CFR-ului. Dar cand ii oferi omului un raport calitate/pret cu mult mai bun decat ce ofara CFR-ul cu IR-urile atunci normal ca vine lumea la tine.

Da, dar sa presupunem ca individul nu a mai mers niciodata cu RegioTrans, si nici nu a primit recomandari. El se ia prima oara dupa pret, abia apoi observa confortul, timpii si restul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeLun 16 Dec 2013, 23:41

Bucureşti - Ploieşti - Braşov e o rută cu mult potenţial, e loc pentru toţi acolo. Da, CFR Călători va pierde ceva călători, dar dacă îşi adaptează materialul rulant (adică face rost de nişte rame electrice) o să poată mânca o pâine bună din traficul de navetă, care e destul de ridicat prin haltele dintre Bucureşti şi Câmpina (presupunând că se iau măsuri împotriva mersului cu naşul).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMar 17 Dec 2013, 00:59

Vagoanele la trenurile IR pe Bucuresti - Brasov ale CFR CALATORI sunt mai bune decat la automotoarele REGIOTRANS doar ca tariful este ridicat. Daca as avea pe luna peste 1500 lei net as merge mult cu IR la CFR CALATORI dar asa merg cu ramele regiotrans, tfc etc. Lumea care merge la munte vrea si confort pe langa viteza si siguranta la un pret decent. CFR CALATORI isi va pastra in continuare destui calatori la vagoanele clasice moderne pe IR intre Bucuresti si Brasov. Nu trebuie sa introduca rame caci se va supara lumea. Ramele se pot introduce pe alte rute mai putin solicitate si cu oameni mai putin pretentiosi.

 Very Happy 

Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMar 17 Dec 2013, 08:23

Asteptam sa vedem pe 14091 cu 2 rame pline de calatori in vacanta de iarna.

IR 1580 care e inaintea Regiotransului observ ca de la noul mers are 6 vagoane, iar cel de dupa Regiotrans 1621 are tot 5 vagoane. Vedem in timp cum vor evolua treburile, 1621 100% va primi 2-3 vagoane grupa de week-end sau de sarbatori pe distanta Buc-Brasov.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 15:46

Oare de ce considerati voi ca e un lucru pozitiv faptul ca e un grad mare de ocupare al trenurilor nu stiu, sa fiti actionari ? Ca pentru calatori e mai bine sa fie trenul gol sau aproape gol ca sa ai spatiu destul si sa nu te deranjeze/sa nu deranjezi alti calatori.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 16:20

Luna a scris:
Oare de ce considerati voi ca e un lucru pozitiv faptul ca e un grad mare de ocupare al trenurilor nu stiu, sa fiti actionari ? Ca pentru calatori e mai bine sa fie trenul gol sau aproape gol ca sa ai spatiu destul si sa nu te deranjeze/sa nu deranjezi alti calatori.

La o firma privata , trenurile fara calatori duc la anularea acestuia , deci e bine sa fie cat mai multi calatori pentru a mentine trenul in circulatie . E bine sa fie trenul gol ca ai spatiu suficient sa stai pe ce loc vrei dar asta la CFR ca acolo nu prea conteaza daca e trenul plin sau nu , el oricum circula .

_________________
595423Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_aLucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 16:22

O fi mai confortabil dar, la aproape aceleasi cheltuieli, se ajunge la incasari foarte mici. Ori trebuie macar sa scoti parleala, iar daca esti privat sa mai faci si profit.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 17:22

@Karpaty Si la cfr si la privati sunt trenuri fara calatori aproape deloc care circula cam de mult timp, iar daca vor sa anuleze un tren oricum il vor anula. La cfr s-au anulat multe trenuri ce aveau calatori si peste 70 % la 3 etajate.

@adirmvl De ce iti pasa de asta ? Esti actionar la firmele de transport feroviar ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori   Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
Sus 
Pagina 9 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative(-) la RegioCalatori
» Mersul Trenurilor RegioCalatori 2018/2019
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri pozitive (+) la Softrans

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: