Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative la TFG si TFC

In jos 
+35
marius664
Qweerty23
alliens
apmatei
COSTACHE MIHAIL
cristy79
Katalyn
stefan_br
ATM
cristi CFR
mielutu zburator
buldozer2
vatmanul
Lumunita Stana
Vlad
maris.constantin
kristi kkk
Katalin4653
Volk
razvan - trenuri
baiazid
Adrian78
IonutCFR2009
Nesebar
membru dezactivat ,
Dr2005
eu
DUAL
Spartan1948
Adirmvl
Rarau
AlexD
Razvan
Norbi
rizelgeorgel2004
39 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5986
Data de inscriere : 23/10/2009

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 21 Ian 2012, 01:04

Vineri, 20 ianuarie 2012, prietena mea s-a urcat in trenul TFG la Oradea, cu destinatia Tg Mures (eu am ramas la Oradea). Trenul parcurge 280 de km, dupa vechea grila trebuind sa plateasca 27 de lei, dupa noua grija 31. A plecat trenul, controlorul vine si ii cere 19 lei, spune ca nu poate sa dea bilet pana la Targu Mures, si ca poate doar pana la Cluj, apoi vine si ii mai da unul pana la Mures (bineinteles, pe bucati e mai scump). Ii da un bilet in alb, fara sa scrie plecare si destinatie, pe lungimea 140-160 km. Ajunge la cluj, vine controlorul si ii ia biletul din mana (!?). si ii scrie pe el cluj - tg mures, si ii cere inca 17 lei (bilet de distanta 140-160 km cu pret de 120-140). Atunci prietena mea s-a prins de o smecherie, si mi-a telefonat, povestindu-mi toata tarasenia. Eu am sunat imediat la dispecerat la gara la cluj, femeia de acolo a fost deosebit de amabila cu mine, apoi chiar s-a enervat vazand situatia, m-a rugat sa sun apoi in 10 minute. Trenul stationand 30 de minute la Cj, femeia de la bilete, foarte operativa, s-a dus sa vb cu omul respectiv si i-a zis asa: da-i fetei exact biletul care ti l-a cerut si care trebuie! Apoi femeia m-a sunat pe telefon la oradea, sa imi spuna: "Vedeti, daca controlorul nu vine sa va dea bilet, sa mergeti neaparat sa ii cereti, ca i-am spus ce trebuie sa faca". Dupa ce a plecat trenul din Cluj spre Mures, sa vezi balamuc: a venit nasul suparat dar si speriat, plin cu transpiratii, ca "Acuma tre' sa platesc bilet din buzunarul meu, ca tre' sa va dau bilet la pret de tren, ca cum fac eu acuma...". In final nasul a taiat 2 bilete care sa faca exact suma de 31 de lei, si i-a restituit 5 lei inapoi.
Desi totdeauna cand am circulat cu TFG echipa de angajati a avut mereu un comportament onorabil si onest, se pare ca de data aceasta s-a cam imputit treaba. Mereu a fost o placere sa circul cu TFG, insa acum chiar am vrut sa iau atitudine "prin telefon", sper ca am procedat corect. Dumneavoastra ce spuneti?
PS: Sper din tot sufletul controlorul sa nu o imbulineasca, fiindca am impresia ca s-a facut de cacao prin echipa TFG.
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 21 Ian 2012, 06:15

rizelgeorgel2004 a scris:
Vineri, 20 ianuarie 2012, prietena mea s-a urcat in trenul TFG la Oradea, cu destinatia Tg Mures (eu am ramas la Oradea). Trenul parcurge 280 de km, dupa vechea grila trebuind sa plateasca 27 de lei, dupa noua grija 31. A plecat trenul, controlorul vine si ii cere 19 lei, spune ca nu poate sa dea bilet pana la Targu Mures, si ca poate doar pana la Cluj, apoi vine si ii mai da unul pana la Mures (bineinteles, pe bucati e mai scump). Ii da un bilet in alb, fara sa scrie plecare si destinatie, pe lungimea 140-160 km. Ajunge la cluj, vine controlorul si ii ia biletul din mana (!?). si ii scrie pe el cluj - tg mures, si ii cere inca 17 lei (bilet de distanta 140-160 km cu pret de 120-140). Atunci prietena mea s-a prins de o smecherie, si mi-a telefonat, povestindu-mi toata tarasenia. Eu am sunat imediat la dispecerat la gara la cluj, femeia de acolo a fost deosebit de amabila cu mine, apoi chiar s-a enervat vazand situatia, m-a rugat sa sun apoi in 10 minute. Trenul stationand 30 de minute la Cj, femeia de la bilete, foarte operativa, s-a dus sa vb cu omul respectiv si i-a zis asa: da-i fetei exact biletul care ti l-a cerut si care trebuie! Apoi femeia m-a sunat pe telefon la oradea, sa imi spuna: "Vedeti, daca controlorul nu vine sa va dea bilet, sa mergeti neaparat sa ii cereti, ca i-am spus ce trebuie sa faca". Dupa ce a plecat trenul din Cluj spre Mures, sa vezi balamuc: a venit nasul suparat dar si speriat, plin cu transpiratii, ca "Acuma tre' sa platesc bilet din buzunarul meu, ca tre' sa va dau bilet la pret de tren, ca cum fac eu acuma...". In final nasul a taiat 2 bilete care sa faca exact suma de 31 de lei, si i-a restituit 5 lei inapoi.
Desi totdeauna cand am circulat cu TFG echipa de angajati a avut mereu un comportament onorabil si onest, se pare ca de data aceasta s-a cam imputit treaba. Mereu a fost o placere sa circul cu TFG, insa acum chiar am vrut sa iau atitudine "prin telefon", sper ca am procedat corect. Dumneavoastra ce spuneti?
PS: Sper din tot sufletul controlorul sa nu o imbulineasca, fiindca am impresia ca s-a facut de cacao prin echipa TFG.

Nu sti cine era controlorul...ca eu ii cunosc aproape pe toti din zona Clujului...daca ii sti numele trimite-mi pe PM
Sus In jos
Razvan

Razvan


Numarul mesajelor : 567
Varsta : 37
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 5744
Data de inscriere : 14/04/2010

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 21 Ian 2012, 13:38

Ai facut foarte bine...chestiile astea nu trebuie sa se perpetueze....Asa se intampla la CFR,poate mai rau si uite in ce gura a ajuns.Poate o sa le serveasca drept "lectie" pt nasii care se gandesc la chestii de genu...
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeLun 23 Ian 2012, 21:59

rizelgeorgel2004 a scris:
Vineri, 20 ianuarie 2012, prietena mea s-a urcat in trenul TFG la Oradea, cu destinatia Tg Mures (eu am ramas la Oradea). Trenul parcurge 280 de km, dupa vechea grila trebuind sa plateasca 27 de lei, dupa noua grila 31. A plecat trenul, controlorul vine si ii cere 19 lei, spune ca nu poate sa dea bilet pana la Targu Mures, si ca poate doar pana la Cluj, apoi vine si ii mai da unul pana la Mures (bineinteles, pe bucati e mai scump). Ii da un bilet in alb, fara sa scrie plecare si destinatie, pe lungimea 140-160 km. Ajunge la cluj, vine controlorul si ii ia biletul din mana (!?). si ii scrie pe el cluj - tg mures, si ii cere inca 17 lei (bilet de distanta 140-160 km cu pret de 120-140). Atunci prietena mea s-a prins de o smecherie, si mi-a telefonat, povestindu-mi toata tarasenia. Eu am sunat imediat la dispecerat la gara la cluj, femeia de acolo a fost deosebit de amabila cu mine, apoi chiar s-a enervat vazand situatia, m-a rugat sa sun apoi in 10 minute. Trenul stationand 30 de minute la Cj, femeia de la bilete, foarte operativa, s-a dus sa vb cu omul respectiv si i-a zis asa: da-i fetei exact biletul care ti l-a cerut si care trebuie! Apoi femeia m-a sunat pe telefon la oradea, sa imi spuna: "Vedeti, daca controlorul nu vine sa va dea bilet, sa mergeti neaparat sa ii cereti, ca i-am spus ce trebuie sa faca". Dupa ce a plecat trenul din Cluj spre Mures, sa vezi balamuc: a venit nasul suparat dar si speriat, plin cu transpiratii, ca "Acuma tre' sa platesc bilet din buzunarul meu, ca tre' sa va dau bilet la pret de tren, ca cum fac eu acuma...". In final nasul a taiat 2 bilete care sa faca exact suma de 31 de lei, si i-a restituit 5 lei inapoi.
Desi totdeauna cand am circulat cu TFG echipa de angajati a avut mereu un comportament onorabil si onest, se pare ca de data aceasta s-a cam imputit treaba. Mereu a fost o placere sa circul cu TFG, insa acum chiar am vrut sa iau atitudine "prin telefon", sper ca am procedat corect. Dumneavoastra ce spuneti?
PS: Sper din tot sufletul controlorul sa nu o imbulineasca, fiindca am impresia ca s-a facut de cacao prin echipa TFG.

Pana la urma acest controlor (sef de tren) a cerut scuze prin telefon de la rizergeorgel2004, i-a zic ca dupa ce s-au schimbat tarifele de la 01.01.2012 nu mai stia o combinatie de tarife ce sa ii dea 31 RON, fiindca pe bilete sunt inca tiparite preturile vechi, precum el nu a fost instiintat de la "baza" din Cluj cum sa dea bilete pe relatiile ex. Oradea - Bistrita, Oradea - Targu Mures si Cluj Napoca - Caransebes. Dupa ce si-a cerut scuze si am vazut cum sta treaba eu zic sa-i mai dam sefului de tren o sansa, si sa nu-l dam afara din prima...niciun om nu este perfect, toti avem defecte !!!
Sus In jos
Razvan

Razvan


Numarul mesajelor : 567
Varsta : 37
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 5744
Data de inscriere : 14/04/2010

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeLun 23 Ian 2012, 22:01

Daca asta e adevaratul motiv e ok..daca insa are obiceiuri CFR-iste e mai rau....
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8496
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeJoi 16 Aug 2012, 15:46

Astazi trenul TFC 15207 format din 76-2419-0 m-a socat la modul cel mai neplacut. 80% din geamuri sunt zgariate pe interior iar vre-o 4-5 bucati sunt zgariate atat de crunt incat nu se mai vede nimic afara din tren. Nu stiu de ce mai exista paza in trenul ala...
Oricum, i-a cam lucrat CFR astazi trenul plecand intarziat cu 10 min.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5259
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 11 Sept 2012, 00:58

INTARZIERI

Incepind cu data de 03.09.2012 pina pe data de 30.09.2012 datorita lucrarilor de reparatii la linie pentru ridicarea restrictiilor de viteza intre statiile Alesd si Telechiu trenul 15215 Cluj Napoca - Oradea asteapta in statia Alesd 20 minute cruce cu trenul 1834 zilnic inclusiv SIMBATA SI DUMINICA.

Ne cerem scuze pentru neplacerile create de aceasta situatie.




Astazi unul din trenuri, probabil cel de la 11 de la Bucuresti spre Buzau a avut intarziere de 60 de minute (sper sa nu gresesc)
din cauza unor probleme intre Inotesti si Mizil

Din cauza limbajului specific nu am inteles daca s-a defectat automotorul sau au fost probleme din cauza CFR Infrastructura

http://www.transferoviarcalatori.ro/anulari-intarzieri.html

Anuntul l-am citit in jur de ora 16, acum nu mai apare
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 11 Sept 2012, 02:54

Intre Cluj si Oradea inteleg ca e de vina infrastructura, nu TFC-ul. de cealalta parte, nasol daca incep sa le crape motoarele pe traseu...
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5259
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 11 Sept 2012, 02:59

adirmvl a scris:
Intre Cluj si Oradea inteleg ca e de vina infrastructura, nu TFC-ul. de cealalta parte, nasol daca incep sa le crape motoarele pe traseu...

Ma repet nu stiu daca a crapat automotorul sau au fost probleme langa Mizil legate de Cfr Infrastructura.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 11 Sept 2012, 09:58

Sunt lucrari la linie intre Mizil si Inotesti ieri R 5010 a avut 50 min intarziere iar R 5074 53 min intarziere, prioritate au IC si IR abia la urma R. Nu stiu daca se circula pe un singur fir intre acele statii, dar intarzierea lui R 5074 a fost facuta pe linia 1 in statia Mizil deci pe abatuta, ca sa lase loc IR-urilor sa treaca.

Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6714
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 05 Mar 2013, 14:12

No,uite ca au calcat pe bec si cei de la TFC. Azi dimineata,luand trenul de Oradea,din Cluj de la ora matinala dealtfel,3:30,la plecare,stundent fiind,deci pasibil de reducere 50% i-am inaintat 10 lei nasului,biletul cu reducere costand 9,5 lei. El mi-a spus ca merge sa isi aduca tolba cu bilete,insa pana la Oradea a uitat sa imi dea si bilet. In fine,am lasat sa treaca de la mine acest "detaliu",insa in Oradea Est,respectivul domn mi-a inaintat restul de bani...adica 5 lei+un tras cu ochiul,semn ca totul este in regula. Mentionez ca daca el a fost fericit cu 5 lei pe plus,am fost si eu multumit cu 5 lei..tot pe plus Very Happy .
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeMar 05 Mar 2013, 21:36

Am patit-o si la Regiotrans si la duba Busteni-Brasov..
Sus In jos
eu
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 408
Reputatie : 5536
Data de inscriere : 05/05/2010

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Sesizati!   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 09 Mar 2013, 09:17


Si nu inteleg ce va retine sa nu sesizati conducerea TFC cand se intampla astfel de nereguli??
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6714
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 09 Mar 2013, 14:12

Poate pentru ca...este un caz izolat ? Neutral
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitimeSam 09 Mar 2013, 14:54

Aşa... şi la CFR Călători e un caz izolat, prin urmare nimeni nu reclamă nimic. Ne merităm soarta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Lucruri negative la TFG si TFC Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative la TFG si TFC
Sus 
Pagina 1 din 12Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: