Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative(-) la RegioCalatori

In jos 
+93
ciprian71
Vale_ntin
LanceR
Jurnal Feroviar
cristy79
mielutu zburator
alliens
impuls
gvd
Cont.dezactivat
Katalin4653
cristi_tgv
rich1974
marcelbanu
maris.constantin
AndreiStefan
Teodor
Mcfrancezu
Andrey_tm
andreiutzu
Spartan1948
gardianlinux
Jhonyla
Radu Tudor
cfr500
baiazid
KOSTYK
kristi kkk
AndiCFR
Goanga
IR 1837
Warrior12
Rarau
Adirmvl
neobluenet
@ndrey
popovici
vrugby
Bogdan-Razvan
alex.alexus.tm
boldalexandru
dan_dinca
DUAL
didinul
bostanescu gigel
mirel2012
Adrian78
Luna
R936
iDorin
razvan - trenuri
Marius Iulian
alinx3330
mihaiuc
AlexD
bostanesku gigel
040EC100
halmarius
Dr2005
Razvan
DPS
mtk
Mihay
Vitosa
luciangeo77
al3xfilms
pannonia express
PrisecaruFlorin
nelu_cfr
Codrut1985
ceferistuldeserviciu
stegaru
TVlad
Nesebar
Norbi
AMX 97-0548-4
bogdan srl
mureseanu_976
clauadrian24
Gica_B
dan ciprian
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
Caravelle_Zg
Traveller
srazvi
Malaxa-77
cristi ar
orestte
cortexedge
Amiralul
lovekomotive
stakee
97 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeVin 22 Iun 2012, 14:59

Normal ca un vehicul feroviar are durata de folosinta de ordinul zecilor de ani. Treaba cu leganeala o confirm ca fin prezenta la rio electrice in primu vagon din fata atunci cand circula cu locomotiva pe imqins si viteza de deplasareeste mare.
Sus In jos
vrugby




Numarul mesajelor : 15
Varsta : 56
Localizare : PIATRA NEAMT
Reputatie : 4423
Data de inscriere : 25/04/2012

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeVin 22 Iun 2012, 21:09

Amicul meu stiu ce inseamna locomotivele in 1991 am fost admis la sc de mec ajutori de locomotiva dar am ales calea sportiva , de la 14 ani am mers pe LDH pe sectia BACAU - BICAZ ! Trebuie sa multumesc unchiului meu pt aceste plimbari ! Oricum mai avem pina sa ajungem la nivelul cailor ferate europene ! Pacat ca SNCFR nu sprijina transportul feroviar !
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeVin 20 Iul 2012, 22:05

Invitatie la blat din partea unui nas azi pe R 14454 Resita N - Timisoara N . Am urcat in Jebel impreuna cu mama si o matusa si abia dupa ce am spus ca decontez ( vorba vine ) ne-a taiat si bilete Evil or Very Mad
Sus In jos
neobluenet




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4550
Data de inscriere : 08/12/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 09:52

Am primit o informatie tragi-comica legata de Regiotrans. Lumea prefera compania asta pentru mersul de la Sibiu la Ocna Sibiului nu pentru ca biletul e mai ieftin ca la CFR, ci pentru ca dau mai putin la "nas", doar 2 RON.

Sunt curios daca erau cei de la TFC pe aceasta ruta, practicile acestea mai erau incurajate? Ca de CFR nu are rost sa vorbim.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 11:20

neobluenet a scris:
Am primit o informatie tragi-comica legata de Regiotrans. Lumea prefera compania asta pentru mersul de la Sibiu la Ocna Sibiului nu pentru ca biletul e mai ieftin ca la CFR, ci pentru ca dau mai putin la "nas", doar 2 RON.

Sunt curios daca erau cei de la TFC pe aceasta ruta, practicile acestea mai erau incurajate? Ca de CFR nu are rost sa vorbim.

Si nasului de la CFR cat ii dau, daca biletul intreg e 3,8?... Laughing
Sus In jos
neobluenet




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4550
Data de inscriere : 08/12/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 11:22

adirmvl a scris:
Si nasului de la CFR cat ii dau, daca biletul intreg e 3,8?... Laughing
Nu stiu cat ii dau, dar poate e ca personalul Piatra-Neamt - Bacau, unde doar nasul taie "biletele" si de la casa de bilete din Piatra te trimite la el, deci lucreaza mana-n mana.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 11:27

neobluenet a scris:
adirmvl a scris:
Si nasului de la CFR cat ii dau, daca biletul intreg e 3,8?... Laughing
Nu stiu cat ii dau, dar poate e ca personalul Piatra-Neamt - Bacau, unde doar nasul taie "biletele" si de la casa de bilete din Piatra te trimite la el, deci lucreaza mana-n mana.

Pai daca casiera o fi nevasta nasului e de inteles . Laughing Laughing Laughing

_________________
595423Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6364
Data de inscriere : 28/05/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 13:06

Daca acea casiera care te trimite la nas ar fi reclamata cel putin odata, sa vezi ce ar da la bilete, numai ca nimeni nu reclama
si se multumesc ca dau mai putin la nas.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Sept 2012, 20:43

Unele din ele l-am postat si la topicul Turnu Magurele - Rosiori Nord

Regiotransul isi face PUBLICITATE 0 pe anumite sectii inchiriate recent, foarte putini stiu in Turnu Magurele ca mai exista tren sau ca exista tren particular.


- automotorul de Turnu Magurele (inscriptionat Corabia) putea fi mai curat, perdele sunt nespalate de foarte mult timp, mai bine le-ar scoate
- se urca destul de greu in automotorul de Turnu-Rosiori, si EXTREM de greu in rama de Rosiori - Bucuresti.
- trenul tremura intre Rosiori si Turnu , iar intre Rosiori si Bucuresti RAMA pur si simplu nu te lasa sa citesti o carte, sa dormi, sa citeste ceva pe telefon etc. Am stat pe anumite portiuni in picioare ca nu mai suportam batzaiala.
Pe Turnu tremuratul e acceptabil, pe Rosiori - Bucuresti e ingrozitor.


Daca Regiotransul nu face ceva cu astea 2 (urcat greu + bataiala) pierd o groaza de clienti.
In weekendul asta as vrea sa ma intorc de la Sinaia/Predeal cu ei insa dupa ce am mers acum 10 zile cu ei pe Rosiori - Bucuresti ma mai gandesc


p.s. au si lucruri pozitive, pe care o sa le postez la topicul aferent
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeMier 26 Sept 2012, 22:59

La partea perdelele de acord, nu trebuie sa fie murdare, insa decat lipsa mai bine totusi sa fie murdare, sunt foarte utile cand e soare puternic.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 11:02

Un lucru foarte prost, să nu zic o bătaie de joc faţă de călători, e afişarea rutei trenului. Nu mă deranjează că e hârtie în geam, da' măcar să fie corectă. M-am obişnuit deja ca la CFR dacă 2 trenuri fac cruce în staţia X să ştiu care unde merge după poziţia locomotivei, m-am obişnuit cu Desiro-uri cu afişaj stins... da' să greşesc trenul pentru că un Dorel nu e în stare să pună o nenorocită de hârtie în parbrizul unui automotor nu mă aşteptam.
Să detaliez: ajung ieri în Berzovia cu tren de la Oraviţa. Acesta ajunge întârziat, dar trenul de Reşiţa şi cel de Timişoara aşteaptă (de fapt, am observat că sunt legăturile foarte bine puse, se aşteaptă trenurile între ele, ţi se vine bilet la preţ de casă dacă trenul CFR întârzie şi nu mai ai timp să fugi la casa de bilete RT). Ei, în Berzovia sosim la linia 3. La linia 2 era un automotor pe care scria Timişoara Nord - Reşiţa - Timişoara Nord, iar la linia 1 era alt automotor pe care scria Buziaş - Gătaia - Jamu Mare. Am urcat în cel de la linia 2, după aia m-am trezit că pleacă spre Timişoara... am mers la mecanic, a oprit trenul, dar cum ăştia demarează ca disperaţii, eram deja la semnalul de intrare, iar cu fuga nu am mai prins trenul de Reşiţa, aşa că a trebuit să stăm 2 ore la mama dracului până la următorul tren.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 11:30

Cunosc situatia din Berzovia , am fost si eu in August , acolo daca nu esti in statie cand vin trenurile sa vezi care unde emrge trebuie sa intrebi care unde merge tocmai ca risti sa patesti ce ai patit , am patit si eu asa ceva pentru prima data in viata mea anul asta dar la CFR cu 2 trenuri Desiro garate la aceeasi linie , unul a plecat in stanga si altul in dreapta dar nimeni nu a spus nimic despre acea garare a 2 trenuri la aceeasi linie , pe tabela figurau la linii diferite , nici ruta nu era afisata pe display pentru ca nu functiona , asta sa fie invatatura de minte si de atunci intreb mereu unde merge trenul respectiv sa nu mai ajung in alte parti , spre deosebire de tine unde Regiotrans a oprit si te-ai dat jos eu eram cu CFR si am mers pana la prima statie , fara bilet normal ca doar a fost o gresala si nasul a vorbit cu impiegatul din statia respectiva sa vorbeasca cu nasul din urmatorul tren pentru a ma duce inapoi tot fara bilet pentru ca am gresit trenul , doar biletul pe care il aveam l-am pierdut deci tot eu am iesit in paguba atunci dar asta e alta poveste deci nu am mers moca ba chiar mai scump ma costat aceasta incurcare de trenuri din cauza lor ca nu afiseaza ruta trenului .

_________________
595423Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_aLucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 11:32

karpaty a scris:
spre deosebire de tine unde Regiotrans a oprit si te-ai dat jos
A oprit că m-am dus şi am anunţat... deşi mai bine mergeam până la Gătaia şi luam înapoi de acolo tren spre Reşiţa. Chestia e că aveam bilet până la Reşiţa la trenul pierdut (bilet ,,Open" cumpărat de la Oraviţa).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeLun 01 Oct 2012, 18:43

Daca in vara am ramas placut impresionat de faptul ca in baia motorului cu care am mers pe 205 era folosit un odorizant, sambata, intre Timisoara si Oravita, nici macar apa nu curgea in baia din motorul in cauza al RT-ului... Mad
Sus In jos
Warrior12




Numarul mesajelor : 157
Reputatie : 4520
Data de inscriere : 03/06/2012

Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitimeSam 06 Oct 2012, 18:13

Nu vad de ce te miri , atata timp cat tot materialul rulant de la RT este importat din Franta , unde a fost folosit acum zeci de ani ai putea spune =)) . Conditiile in ele sunt jalnice ! Prefer CFR-ul din toate punctele de vedere.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative(-) la RegioCalatori   Lucruri negative(-) la RegioCalatori - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative(-) la RegioCalatori
Sus 
Pagina 15 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: