Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri

In jos 
+61
ets2oltromânia
AeroX
Katalyn
ciprian71
Cris_Cr
Razvan Tudor
dan tm
Shinkasen
mielutu zburator
allred
TonyGFR
Andrey_tm
alex.alexus.tm
gabrielle.niki
Radu Tudor
gtavicecity
rangopol
NicuS
Adirmvl
KQQ
kristi kkk
Teodor
rich1974
Dr2005
cortexedge
Alex Avram
cristyadaX
laur 133
razvan - trenuri
DUAL
traian
billy752-istu
mihaiuc
redeme
ATM
alinx3330
Luna
Adrian78
marius_catalin84
Nk11
PrisecaruFlorin
jionutz
membru inactiv
cont inactiv
Cobra
raoul
RazvanCFR
didi
cristi ar
Nesebar
srazvi
cristi CFR
AMX 97-0548-4
Vlad
MariusM
IonutCFR2009
lovekomotive
mardaryroby
Ionutz
Lde 2100
COSTACHE MIHAIL
65 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 17:08

alex.alexus.tm a scris:
Propun ca in toate garile cu trafic mare de studenti sa se stabileasca doar anumite case de unde acestia sa isi poata cumpara bilete.

De ce ?!

Saptamana trecuta am mers la Arad si planificam sa merg cu Regio 2028. Am ajuns in gara Timisoara N cu 25 de minute inainte de plecare si supriza... Am pierdut trenul. Motivul: prea multi studenti la coada. Erau deschise 5 din cele 6 sau 7 case ale CFR-ului si chiar si asa am stat la coada 30 de minute. Pana la urma am luat IR 72 si am platit cu 11 lei mai mult pe bilet (pe moment nu mi-a picat fisa sa imi cumpar bilet direct din trenul regio - chiar daca plateam suprataxa, era mai ieftin decat biletul de IR). Nu mi se pare normal ca cei care platesc bilete sa riste sa piarda trenul din cauza celor cu gratuitati. scratch

Nu sunt automate de bilete?Eu sâmbătă trecută mi-a părut de la automat la Sibiu pentru că la casa erau 5-6 persoane și am vrut sa plătesc și cu cardul
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 17:23

La casa era 7.2 în tren 11 lei zona kilometrica 31-60 iar la IR 18 lei și nici diferențele intre trenuri nu sunt mari Regiourile 70 minute iar IR 50 minute.

Spunea reprezentanți CFR Călători ca studenți în curând o sa poată "cumpăra" și onnline ce se mai aude de treaba asta ? Pentru ei o sa fie mai ușor dar greul va fi tot pe nași listele cu onnline se vor mari, la vara daca studenți ar "cumpăra" onnline nași ar pleca pe tren cu 3-4 coli scade și durata verificări legitimațiilor în tren deci munca în plus și timp mai mare pentru eventuali blatisti sa fugă de nas sa mai câștige câțiva km, câteva stați iar tariful sa fie mai mic.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2047
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6461
Data de inscriere : 25/05/2012

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 17:53

alex.alexus.tm a scris:
Propun ca in toate garile cu trafic mare de studenti sa se stabileasca doar anumite case de unde acestia sa isi poata cumpara bilete.

De ce ?!

Saptamana trecuta am mers la Arad si planificam sa merg cu Regio 2028. Am ajuns in gara Timisoara N cu 25 de minute inainte de plecare si supriza... Am pierdut trenul. Motivul: prea multi studenti la coada. Erau deschise 5 din cele 6 sau 7 case ale CFR-ului si chiar si asa am stat la coada 30 de minute. Pana la urma am luat IR 72 si am platit cu 11 lei mai mult pe bilet (pe moment nu mi-a picat fisa sa imi cumpar bilet direct din trenul regio - chiar daca plateam suprataxa, era mai ieftin decat biletul de IR). Nu mi se pare normal ca cei care platesc bilete sa riste sa piarda trenul din cauza celor cu gratuitati. scratch

Nu e normala situatia de acum. Sa speram ca se implementeaza online-ul mai repede.
Problema e ca si daca nu sunt cozi in gara, tot poti avea surpriza sa n-ai loc in tren.  Shocked
In weekend n-ai ce cauta in garile de pe rutele principale (vineri/duminica dupa amiaza) ca sa iei bilet cu putin timp inainte de plecare. Neaparat iti iei bilet anticipat cu 1 zi inainte macar. Eu numai asa fac. Asta e situatia daca nu sunt suficiente vagoane/trenuri.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:04

Si daca o sa mearga on-line-ul ... asta nu imi garanteaza nimeni ca studentii o sa le cumpere doar de pe net. Cea mai buna solutie e sa se stabileasca 1-2 case unde se emit bilete si pentru studenti (nu DOAR pentru studenti) si aia e ... Functionau automatele din gara, dar nu aveam cardul la mine din pacate. Pe mine m-a enervat situatia si mi s-a intamplat o singura data (ca vin in tara de cateva ori pe an), dar imi imaginez cati nervi au cei care folosesc trenul frecvent. Problema mare si cu gasitul locului in tren pe unele rute. Au dat lege pt gratuitati, dar bani pentru revizuit vagoane si suplimentarea trenurilor nu. Vai de ... capul lor.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2047
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6461
Data de inscriere : 25/05/2012

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:15

Pai din moment ce nu vor plati nimic, clar vor prefera de pe net majoritatea.
Cea mai buna solutie e online-ul de departe, dar se lasa asteptata.
Problema e ca fiind multi studenti si capacitatea de locuri insuficienta la multe trenuri n-ai decat sa cumperi anticipat (tu ca platitor).
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:22

Ca student sau călător plătitor de bilet sa mergi la Ploiești ai n variante din Gara de Nord ba sunt trenuri la ore de varf care pleacă și la 10-15 minute dar sa mergi mai departe hai sa zic un Focșani, Sibiu, Tg.Jiu sau și Constanța ori Galați și sa pierzi trenul din cauza aglomerației de la casele de bilete care e vinerea îți zic eu ca a doua oară iei de la ATM, onnline sau anticipat. Am mai povestit odată aici pe forum cum un vecin de-al meu fotbalist în Liga a 2-a s-a așezat la rand la 18:25 pentru IR-ul de 18:45 dar l-a pierdut și pe cel de 18:55 ca la casa de bilete casiera i-a spus ca daca i da bilet la cel de 18:55 pana ajunge la tren pleaca și a venit cu Prietenia la 19:15 apoi cu taxiul pana acasă de la Gară de Sud pana în partea cealaltă dincolo de Gara de Vest.

Ăștia dacă nu se deșteaptă pana la vara sa ia bilete online vor pierde trenuri importante sa te pui la coada pentru 1587 și sa pleci cu 1589 asta înseamnă să ai noroc cat carul. abere


Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Vin 03 Mar 2017, 18:28, editata de 1 ori
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:24

In Bucuresti Nord au facut case speciale pentru studenti.

_________________
595423Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Bdeem_8496_aDiscuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Bdeem_8496_aDiscuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Bdeem_8496_a
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:43

Kapпaтй a scris:
In Bucuresti Nord au facut case speciale pentru studenti.

Stiu, de asta zic. Trebuie implementata treaba asta si in alte gari.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 18:51

E cu dus și cu întors de exemplu la Ploiești Vest sunt 4 case dar sunt maxim 3 deschise iar duminica aproape toți sunt studenți, bun le faci casa de bilete și dacă e liber la cealaltă pentru tote categoriile și e coada la studenți iar nu e bine. La Ploiești Sud la fel sunt deschise maxim 3 din 5 deci coada la studenți și liber la celelalte.

E o munca în plus doar în anumite zile și în anumite intervale orare dacă se face sistemul cu onnline cu o mica reclama în gări, pe site, în trenuri și în campusurile universitare totul va decurge normal în maxim 2 luni de la punerea în funcțiune a sistemului onnline.

La onnline la trenurile pe distanta mare o sa fie o problema ca nași verifica trenul de mai multe ori o sa arate hârtia cu cei de la onnline ca ciorna de la BAC căci nu o sa-i tina minte pe toți nu e ca asta vara pe 1594 când în tot trenul erau doar 30 de onnline iar verificarea legitimațiilor s-a făcut o singura data de la București la  Constanța.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2047
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6461
Data de inscriere : 25/05/2012

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 19:03

Casele de bilete speciale pentru studenti reprezinta doar o solutie temporara, zic eu. Nu e pentru termen lung.
Sa ne gandim totusi si la casierele alea ca sunt si ele doar oameni, nu roboti.
Clar trebuie sa intre online-ul in scena cat mai curand. Ala va rezolva o buna parte din problema.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3879
Data de inscriere : 15/06/2016

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 20:25

O alta solutie ar fi ca bancomatele de elibereaza bilete sa fie in statiile preferate de studenti.Gen Slatina,Bucuresti Nord,Pitesti,etc. In felul asta ar dura mai putin.Dar din ce am inteles bancomatele respective NU elibereaza bilet gratuit ca nu e actualizat soft-ul
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeVin 03 Mar 2017, 21:00

Tocmai aia e o problema. Sper sa se rezolve cat de curand si cu acel soft pentru a se folosi optim acele automate. Mai ales ca in general studentii stiu sa foloseasca automatele pe cand platitorii de bilete nu toti stiu, altii nu au incredere in platile cu cardul. Locul la rand al studentilor trebuie sa fie la automate si online pe cat posibil. Nu ar strica si modernizarea sistemului de verificare a biletelor cumparate online.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeSam 04 Mar 2017, 13:28

CFR Călători a insistat ca Ministerul Educaţiei să dea acces operatorilor feroviari la Registrul Matricol Unic (RMU), pentru ca verificarea datelor să se facă automat. Deşi până acum, la reducere, nu făceau o astfel de verificare... să înţeleg că la reducere nu puteau fi suspiciuni de fraudă?

Pentru accesul la RMU trebuie aprobate norme prin ordin comun al ministrului transporturilor şi a celui al educaţiei, în termen de (parcă) 60 zile de la intrarea în vigoare a HG 42/2017. Dar mai apar nişte probleme: Ministerul Educaţiei nu e prea dornic să dea aceste date, care sunt date cu caracter personal (nu ştiu dacă OTF privaţi sunt înregistraţi ca operatori de date cu caracter personal), iar când studenţii le-au pus la dispoziţia universităţilor e posibil să fi fost vreo prevedere contractuală care să interzică acestora să distribuie datele, caz în care toţi studenţii trebuie chemaţi şi puşi să semneze un act adiţional la contractul de studii, prin care să îşi dea acordul ca datele lor să fie puse la dispoziţia operatorilor feroviari.
Altă mare problemă e multe facultăţi nu au finalizat introducerea datelor în RMU (nu mai zic de cele private, care probabil nu au niciun interes să o facă).

În concluzie, mă îndoiesc că elevii şi studenţii vor mai putea cumpăra vreodată bilete online sau de la automate. Doar dacă OTF renunţă la aberaţia cu RMU şi impun - cum ar fi normal - verificarea de către personalul de tren, adică naşul să se uite la bilet, carte de identitate şi legitimaţie de student/carnet de elev. Cum, de altfel, era şi până acum.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5244
Data de inscriere : 27/06/2011

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeSam 04 Mar 2017, 22:03

Katalyn a scris:
La casa era 7.2 în tren 11 lei zona kilometrica 31-60 iar la IR 18 lei și nici diferențele intre trenuri nu sunt mari Regiourile 70 minute iar IR 50 minute.

Spunea reprezentanți CFR Călători ca studenți în curând o sa poată "cumpăra" și onnline ce se mai aude de treaba asta ? Pentru ei o sa fie mai ușor dar greul va fi tot pe nași listele cu onnline se vor mari, la vara daca studenți ar "cumpăra" onnline nași ar pleca pe tren cu 3-4 coli scade și durata verificări legitimațiilor în tren deci munca în plus și timp mai mare pentru eventuali blatisti sa fugă de nas sa mai câștige câțiva km, câteva stați iar tariful sa fie mai mic.


Poate implementeaza cu ocazia asta si CFR Calatori un sistem mai modern de validare a viletelor online, gen cod de bare pe care sa il scaneze in tren cum e spre exemplu in Austria, nu cred ca ar fi cheltuiala asa mare un astfel de sistem, si se poate extinde treptat pe masura ce se achizitioneaza aparaele, putand astfel sa includa si trenurile Regio la eliberarea de bilete online...oricum solutia aia cu lista de bilete primita de nas e arhaica si rudiemntara, acceptabila doar ca ceva provizoriu, doar ca au trecut atatia ani de cand a aparut si e in continuare folosita....
Sus In jos
neluadi

neluadi


Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3329
Data de inscriere : 12/04/2016

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitimeDum 05 Mar 2017, 02:36

Măcar dacă ar fi şi actualizat/corect cu realitatea din tren. Sistemul cu listele de online ascunse în caschetă are şi foarte multe omisiuni. Ca şi călător cu precădere cu Card Tren Plus + Online mi s-a întâmplat de 3 ori să nu-mi apară biletul în celebrele liste primite de personalul de control.
La trenuri diferite, deci clar e un bug de sistem (IR 1696, IR 1742, IR 1521). Având biletul tipărit - pentru siguranţă - a fost luat împreună cu cardul, şi apoi verificat telefonic de către personalul de tren. Cauza: nu apărea pe lista lor.
Evident după acele verificări mi-au fost înapoiate că totul este în regulă. Dar, cu toate că este un model primitiv de verificare, cu toate că au trecut buni ani de la introducerea sistemului online la CFR Călători, ne confruntăm încă cu sincope şi lipsuri.
Nu mai pun la calcul şi starea de disconfort creată când eşti tratat ca un contravenient când ţi se spune în public că lista este epuizată şi că biletul achitat îţi este luat la ... verificări suplimentare, de durată.
Da, perfect de acord cu dotarea urgentă cu cititoare de coduri şi/sau tablete multifuncţionale.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri - Pagina 13 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri
Sus 
Pagina 13 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» DISCUTII SI PROPUNERI PETITII
» Discutii libere pe seama liniei 511
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» Exista discutii libere pe forum?
» Discutii libere pe seama liniei M800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: