Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri

In jos 
+61
ets2oltromânia
AeroX
Katalyn
ciprian71
Cris_Cr
Razvan Tudor
dan tm
Shinkasen
mielutu zburator
allred
TonyGFR
Andrey_tm
alex.alexus.tm
gabrielle.niki
Radu Tudor
gtavicecity
rangopol
NicuS
Adirmvl
KQQ
kristi kkk
Teodor
rich1974
Dr2005
cortexedge
Alex Avram
cristyadaX
laur 133
razvan - trenuri
DUAL
traian
billy752-istu
mihaiuc
redeme
ATM
alinx3330
Luna
Adrian78
marius_catalin84
Nk11
PrisecaruFlorin
jionutz
membru inactiv
cont inactiv
Cobra
raoul
RazvanCFR
didi
cristi ar
Nesebar
srazvi
cristi CFR
AMX 97-0548-4
Vlad
MariusM
IonutCFR2009
lovekomotive
mardaryroby
Ionutz
Lde 2100
COSTACHE MIHAIL
65 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeJoi 09 Apr 2009, 14:31

Acest subiect l-am vazut si pe alte forumuri,in care fiecare membru isi spune parerea despre noutatile feroviare, discutii despre aparitia si disparitia unor modele de locomotive si vagoane, critici despre conducerea CFR, precum si impresii legate de tot ceea ce apartine cailor ferate.Tot aici puteti posta si petitii precum si raspunsurile acestora care au fost trimise in numele dumneavoastra!


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Lun 23 Noi 2009, 16:29, editata de 1 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeJoi 09 Apr 2009, 14:42

Am facut curand o calatorie pe nou infiintata relatie Bucuresti Obor-Dragonul Rosu-Pantelimon-Gara de Nord. Prima mea mirare a fost ca pe aceasta ruta circula rame elctrice seria 58 si nu automotoare Desiro, asa cum ma asteptam . Apoi la casa de bilete,din gara Obor casiera a ramas surprinsa de faptul ca am cerut bilet dus-intors! Nu a mai cerut nimeni pana acum, a spus ea! Calatorii veniti cu un tren de la Fetesti au ramas mirati de aparitia acestei rame! Uite ba ne-am modernizat! spunea un calator altor calatori cu care venise. Adevarul este ca niciodata nu au circulat aceste rame in Gara Obor.In cele 3 vagoane ale ramei nu au fost mai mult de 15 persoane, adica in medie 5 calatori de vagon. In statia Pantelimon Sud (Dragonul Rosu) a fost amplasata o baraca alba din plastic care se numeste casa de bilete. Zici ca este post pentru paznicii de masini! In apropiere de Gara Bucuresti Baneasa, trenurile au restrictie pe podul peste Lacul Herastrau, si cu toate acestea trenul nu opreste in Gara Baneasa! Iar in Gara de Nord, pe panourile cu mersul trenurilor nu este afisata ruta si destinatia acestor trenuri, ci numai nr. lor si ora plecarii sau a sosirii. In schimb la difuzoarele garii se auzea din 10 in 10 min. reclama la acest tren.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMar 14 Apr 2009, 15:25

Am facut si astazi 14 aprilie 2009, o alta calatorie cu trenul pe nou infiintata relatie Bucuresti Nord-Bucuresti Obor, cu personalul 18207, alcatuit din rama seria 58. Se pare ca nu are succes aceasta ruta, intrucat in total am fost 10 calatori, iar controlorul facea un sondaj, nota fiecare bilet al calatorilor pe o lista, pentru a se cunoaste nr. de calatori. La plecare de la Gara Obor, a plecat personalul 18208 cu doar 3! calatori!
Sus In jos
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMar 14 Apr 2009, 19:10

Costache Mihail a scris:
Am facut si astazi 14 aprilie 2009, o alta calatorie cu trenul pe nou infiintata relatie Bucuresti Nord-Bucuresti Obor, cu personalul 18207, alcatuit din rama seria 58. Se pare ca nu are succes aceasta ruta, intrucat in total am fost 10 calatori, iar controlorul facea un sondaj, nota fiecare bilet al calatorilor pe o lista, pentru a se cunoaste nr. de calatori. La plecare de la Gara Obor, a plecat personalul 18208 cu doar 3! calatori!
Cate trenuri circula,pe zi,pe aceasta ruta????toatetrenurile sunt asa goale?????
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMar 14 Apr 2009, 20:09

Circula 4 perechi de rame , adica 4 dus si 4 intors, care sunt formate din rame electrice seria 58 dar asa cum am spus ,circula fara calatori, de fiecare data! Singura sansa ca aceste trenuri sa nu fie scoase, este ca madam Comaneci, una din patronii Dragonului Rosu, sa plateasca ea aceste curse, asa cum are in posesie si autobuze si microbuze care transporta calatorii gratuit.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMier 15 Apr 2009, 08:39

Biletele nu se emit electronic????adica cel putin la nivel teoretic ar trebui sa se stie cite bilete s-au vindut pentru o ruta.
Ce nevoie mai e sa se numere calatorii in tren?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMier 15 Apr 2009, 15:02

dan tm a scris:
Biletele nu se emit electronic????adica cel putin la nivel teoretic ar trebui sa se stie cite bilete s-au vindut pentru o ruta.
Ce nevoie mai e sa se numere calatorii in tren?
Exact asta l-am intrebat si eu pe controlor, si era cam rezervat in privinta raspunsurilor! Dar si pe ruta Bucuresti-Oltenita venise supracontrolul si nota fiecare bilet pe o lista!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeJoi 16 Apr 2009, 07:56

Ai fost pe Oltenita?
Cum a fost, e periculos dupa cum se vehiculeaza pe forumuri?Ai poze?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeVin 17 Apr 2009, 23:07

dan tm a scris:
Ai fost pe Oltenita?
Cum a fost, e periculos dupa cum se vehiculeaza pe forumuri?Ai poze?
Da! Ma duc de cateva ori pe an. Daca acum 15 ani pe aceasta ruta circulau 12 garnituri dus si 12 intors, de vreo 3 ani mai circula decat 2 garnituri dus si 2 intors. Magistrala are o lungime de 59 km, si a ajuns o ruina. Garile aproape toate au fost inchise, si devastate. Pe toata lungimea magistralei nu se afla nici un vagon si nici o locomotiva, ci decat aceste 2 garnituri care isi au domiciliul in Gara Obor. Iar referitor, la faptul daca e periculos sa circuli pe aceasta ruta, pot sa iti spun ca este chiar foarte periculos. Nu m-am uitat pe alte forumuri sa vad ce scrie despre aceasta magistrala, dar pot spune ce am vazut eu. Aproape jumatate din calatori sunt romi. Ei urca in tren si trantesc usile, sunt foarte zgomotosi, vorbesc tare si mizerabil, asculta manele la telefoanele mobile in timp ce acompaniaza si ei cu palmele , mananca seminte si scuipa flecmatic cojile pe jos, fumeaza fara jena in salon, unii am vazut ca taie si husele de la scaune, si fac toate acestea si pentru a intimida pe ceilalti calatori. Dupa o cursa pe aceasta ruta, vagoanele arata ca dupa razboi, mai ales ca tot ei care fac atat deranj si zgomot, tot ei mai au si nesimtirea sa nu isi cumpere bilet! Si ce tupeu au! Cand vine supracontrolul, ei fug cu totii in partea cealalta a trenului, iar la prima statie coboara si merg pe jos pana in capatul celalalt al trenului pe unde trecuse supracontrolul, apoi se urca iar in tren!Aceste trenuri au in compunere vagoane tip salon albastre. Au fost introduse intr-un timp si vagoane compartimentate, insa au facut calatorii reclamatii ca sa introduca din nou vagoane tip salon, deoarece le este frica sa stea in compartimente, pentru ca daca sunt atacati, nu ii vede nimeni. Si eu sunt indignat de acest fapt, am vrut sa depun si eu o petitie la CFR ca sa introduca vagoane Dimitroave pe aceasta sectie, pentru ca cei certati cu legea sa nu mai aiba ce taia!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeDum 19 Apr 2009, 11:21

In sfarsit, se fac reclame la trenul Dragonul Rosu pe postul OTV!
Sus In jos
Lde 2100




Numarul mesajelor : 847
Localizare : Slanic prahova
Reputatie : 6661
Data de inscriere : 20/02/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeDum 19 Apr 2009, 17:45

Costache Mihail a scris:
In sfarsit, se fac reclame la trenul Dragonul Rosu pe postul OTV!
am vazut si eu!!!!! Cool chiar am vrut sa iti spun sa te uiti!!!!m-am mirat foarte mult...chiar si in garile poiana poiana slanic,plopeni,buda,blejoi,scaieni,magurele ph,valenii de munte,teisani.homoraciu,maneciu,...urziceni etc ...au pus afise cu dragonul rosu!!!!!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeLun 20 Apr 2009, 20:05

Iata o petitie trimisa de mine catre Ministerul Transporturilor si Infrastructurii in care cer ca trenurile pe relatia Bucuresti-Constanta sa opreasca si in Gara Bucuresti Baneasa:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri DSC07278
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeLun 20 Apr 2009, 20:07

Si iata si raspunsul:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri DSC07279
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeLun 20 Apr 2009, 20:16

Oare chiar o fi adevarat? Se va reintroduce trenuri pe relatia Bucuresti-Caciulati-Snagov? Iata ce raspuns am primit:
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri DSC07280
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitimeMar 21 Apr 2009, 19:17

Postez petitia
in care am cerut Ministrului Transporturilor si Infrastructurii sa redeschida circulatia pe magistrala Bucuresti-Snagov. Imi cer scuze, trebuia sa o postez inaintea celei de sus, in care am aratat raspunsul acestei petitii.
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri DSC07545
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Empty
MesajSubiect: Re: Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri   Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri Icon_minitime

Sus In jos
 
Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri
Sus 
Pagina 1 din 15Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» DISCUTII SI PROPUNERI PETITII
» Discutii libere pe seama liniei 511
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» Exista discutii libere pe forum?
» Discutii libere pe seama liniei M800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: