Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii libere pe seama liniei 511

In jos 
+9
cristy79
DUAL
Vlad
Adrian78
Balto
Adirmvl
Nesebar
Dr2005
cfr500
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7149
Data de inscriere : 18/11/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeDum 31 Mar 2013, 23:34

Am deschis acest topic pentru discutii pe seama liniei 511 deoarece pe topicul liniei 511 ar trebui sa se discute doar despre sectie nu si despre trenuri si alte lucruri diverse cu privire la Botosani.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeLun 01 Apr 2013, 08:24

Cum adica acolo nu putemn discuta decit despre sectie?
eu as vrea sa discut de spre macazul 11 din Botosani ce faci deschisi un topic?

Statia Botosani si trenurile de acolo nu fac parte din sectia aia ? ce sectia este doar asa pentru inventar?

topicul asta e o prostie, discutiile despre 511 trebuie discutate acolo, despre trenuri, despre reparatii, despre calatori despre tot ce tine de sectie.
Ba mai mult este si un topic separat al statiilor unde sint alte discutii despre Botosani.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7149
Data de inscriere : 18/11/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeLun 01 Apr 2013, 15:14

Avand in vedere ca s-a deschis un topic de acelas gen pentru M800 deoarece se discuta mai mult de faptul ca trenul X are X minute intarziere am deschis acest topic si pentru aceasta sectie.
Si in cazul de fata cand am scris pe topicul 511 ca grupa de Botosani a trenului Iasi-Timisoara va fi anulata s-a ajuns sa se discute de grupa de Resita pentru Bucuresti sau despre autocare.
Daca administratorii considera acest topic inutil ii rog sa il stearga.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeMar 02 Apr 2013, 09:03

Eu cred ca nu se poate purta o discutie intr-un cadru atit de rigid.
Aici pe forum nu putem sa discutam doar de Botosani fara sa comparam de exemplu cu Resita Sud.
Topicul fiind al sectiei e necesar uneori sa comparam sa dam exemple alte sectii. Pur si simplu nu putem trece pentru orice subiect la alt topic.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7149
Data de inscriere : 18/11/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeMar 09 Apr 2013, 00:04

Avand in vedere ca grupa RE5584 pentru IR1765 Iasi -Timisoara va fi scoasa, duminica aceasta nasul nu a mai luat de o cafea asa cum lua anul trecut, ci a taiat bilete la toti calatorii care se urcau in Leorda si Bucecea.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeMar 09 Apr 2013, 12:14

Asta trebuia să facă de mult. Poate pe baza biletelor vândute în ultimele zile, se gândesc şi ei să pună un motor de legătură în locul grupei.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7149
Data de inscriere : 18/11/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeDum 14 Apr 2013, 17:54

Azi e ultima zi cand circula pe 511 un tren cu vagoane pentru Timisoara.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7149
Data de inscriere : 18/11/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeMier 17 Apr 2013, 21:58

Pot spune ca din aceasta saptamana 511 a ajuns la cea mai mare decadere din punct de vedere al numarului trenurilor si numarul de vagoane al fiecarui tren.
Mai circula:
- 2 perechi de RE pentru Bucuresti compuse din LDH + 2 vagoane de cl. a II-a
- 2 perechi Regio Botosani-Suceava N. formate dintr-o Malaxa 900
- o pereche Botosani-Veresti formata dintr-o Malaxa 900.
Pe portiunea Botosani-Leorda circula:
- o pereche Botosani-Dorohoi
- o pereche Botosani-Iasi

Acum un an in aceasta perioada situatia era:
- 2 perechi de RE pentru Bucuresti compuse din LDH + 2 vagoane de cl. a II-a + 1 vagon cl. I
- o pereche de RE pt. Timisoara compusa din LDH + 2 vag. cl. a II-a + 1 vagon cl. I
- o pereche RE Botosani-Mangalia (sezonier) compunere: DA + 2 vag. cl. a II-a
- o pereche Regio Botosani-Suceava N. formata dintr-o Malaxa 900
- 2 perechi Botosani-Veresti formate dintr-o Malaxa 900.
Pe portiunea Botosani-Leorda circula:
- 2 perechi Botosani-Dorohoi

Ce va fi peste un an? Dar peste 10...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeJoi 18 Apr 2013, 00:11

Aici ar fi bine sa fie trenuri cadentate Botosani-Suceava din 2 in 2 ore la care sa se adauge cele 2 legaturi cu Bucurestiul plus Timisoara si Brasov , cu un asa mers ar avea si calatori dar cred ca au avut grija patronii firmelor de transport sa se aleaga prafu de trenurile de la Botosani si au bagat ei autocare la Timisoara/Brasov/Bucuresti/Suceava . Mad

Nu sta nimeni sa schimbe trenul prin Veresti sau Suceava pentru a merge la Timisoara cand au autocar direct , asa s-a vrut , asta e , s-a terminat . Sad

_________________
595423Discutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeJoi 18 Apr 2013, 10:25

Din nou pierzi din vedere faptul că un autocar are maxim 50 de locuri (o dubă are 15 - 25), iar cel mai mic vagon de tren are 66 de locuri... de aici se vede cu ochiul liber că o compunere cu locomotivă şi vagoane nu va fi în veci rentabilă. Singura soluţie eficientă e aducerea unui Malaxa 900 şi pendularea lui între Botoşani şi Vereşti (eventual Suceava), asigurând legătura la trenurile de lung parcurs (Bucureşti, Timişoara).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeJoi 18 Apr 2013, 11:36

Tu faci concurenta la auto cu malaxa , in fine , deci din fata garii ai autocare directe la Cluj/Suceava/Timisoara/Bucuresti si tu vi si pui o malaxa pana la Veresti si ai si pretentia sa vina oameni la tren sa iti schimbe tie trenul prin Veresti . Laughing Eu fac pariu cu tine pe ce vrei tu ca malaxa va circula goala si autocarele pline , am mai povestit intamplarea de anul trecut din Botosani cand o batranica ma intrebat de unde pleaca autocarul la Bucuresti si eu i-am zis sa mearga la tren la care ea a zis ca nu , mai bine e cu autocarul , deci daca la trenul direct nu vine lumea dar la unul cu schimbare . Eu am mai zis asta , nu trebuie sa gandesti doar din punct de vedere economic ca astfel nu mai faci nimic , trebuie sa inchizi peste 50% din rute pe motiv de nerentabilitate , dar de asta e subventia de la stat si de asta CFR este sustinut de stat sa asigure un minim de confort si o legatura minima din toate colturile tarii cu capitala si de asta se considera tranport social sa fie accesibil tuturor , cine vrea un grad mai mare de confort atunci e liber sa aleaga ce vrea . Daca la Botosani vor disparea si trenurile de Bucuresti va fi gara cu cele mai mici vanzari posibile poate chiar si 10 bilete pe zi cel mult pentru ca nimanui nu ii convine sa schimbe trenul prin Veresti cand are autocar direct , hai sa vedem lucrurile mai larg nu doar dintr-un punct de vedere si atat .
E posibil sa ramana trenul de Bucuresti si restul sa fie transferate la Regiotrans si sa faca curse regulate Botosani-Suceava , asa cum se tot aude ca din Iunie CFR renunta la multe trenuri Regio si vor fi trecute la privati , atunci Regiotrans ar putea sa bage si cursa Botosani-Brasov , ar mai fi ceva dar daca ramane la CFR eu iti garantez ca nu va mai veni nimeni la tren cu schimbare in Veresti . Omul vrea sa se suie in punctul de plecare si sa coboare la destinatie fara coborat si urcat prin alte puncte cu bagaje sau batrani care urca si coboara greu , de asta nu ii convine nimanui sa mearga la tren .

_________________
595423Discutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei 511 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeJoi 18 Apr 2013, 11:46

Ai dreptate Karpaty, dar daca pui locomotiva si vagoane cat costa? Apoi, sunt trenuri in alte zone care merg plina, pentru ca nu sint vagoane suficiente, dar pui vagoane pe o sectie pentru care un minibus e suficient. Si apoi iar auzi discutii ca de ce sint vagoane de IR pentru R-urile Galatiului. Laughing Nu mai merge lumea cu trenul (motivele sunt diverse: rasinte de +20 de ani aduse afara la mana a 15-a, scumpirea cu nesimtire a pretului biletelor, si lista poate continua).

Dar si daca vrei sa privatizezi Calatori-ul, trebuie sa-l faci atractiv pentru un posibil cumparator, nu sa ii spui ca trebuie sa plimbe locomotiva si vagoane pentru 20 de calatori, chit ca ii dai subventie.
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6579
Data de inscriere : 05/12/2010

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeJoi 09 Mai 2013, 21:38

Ce prostie..cu anularea grupei de Botosani, astazi am stat 16 minute in Veresti cu IR1765 degeaba, am facut cruce cu R6508 si am plecat mai departe.. trenul a fost compus din 4 vagoane: Cuseta + 19-55 + 20-49 + 20-49 , de la sine se intelege vagoanele 20-49 au avut pline compartimentele, unii au stat si pe hol, nu le cadea mana daca mai puneau un 20-49, e un tren de lung parcurs, si cu 4 vagoane din care doar 2 de clasa 2 (unde merg majoritatea), nu poti satisface calatorii.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeVin 10 Mai 2013, 11:52

Din 15 Iunie se schimba iar mersul trenurilor probabil va primi o oprire decenta de 2 minute in Veresti
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitimeVin 10 Mai 2013, 11:54

În lipsa legăturii cu un motor de Botoşani, 30 sec oprire ar fi mai mult decât decent.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Discutii libere pe seama liniei 511 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei 511   Discutii libere pe seama liniei 511 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii libere pe seama liniei 511
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii libere pe seama liniei M800
» Discutii libere pe seama liniei M800
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» Exista discutii libere pe forum?
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-
Mergi direct la: