Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii libere pe seama liniei M800

In jos 
+92
19jimmy84
dan_dinca
CRT
Vale_ntin
Cipri Andrei Neculai
LanceR
aris86
ttavi
Czirjak Arpad
ets2oltromânia
ciprian71
Katalin4653
Cris_Cr
neluadi
alex1987
AeroX
cristi ar
ravers75
StefanD_
TonyGFR
Dionis
AndreiStefan
AndiCFR
Balto
Katalyn
ldh80
dan tm
gvd
florin.lifticariu
Jurnal Feroviar
NIKU24
mielutu zburator
Luca tgv
Razvan Tudor
dan_tfg
marius_catalin84
nenuandrei
TVlad
COSTACHE MIHAIL
Amiralul
Nk11
bercenicity
marius664
cristy79
Andrey_tm
bubu
matei vulcan
alexmorph3us
Adisoft1991s
didinul
mariuscfrbucuresti
ATM
63-1143-5
cfr500
cortexedge
Caspar
cosmin br
riciu
Parazitii
Mihay
NB 2009
Teodor
rizelgeorgel2004
NicuS
yeu1
Spartan1948
kristi kkk
alliens
Adirmvl
razvan - trenuri
truscamihai
phnegativ
solomon1984
IonutCFR2009
allred
gardianlinux
Vitosa
ANDU2100HP
Luna
DUAL
alex.barac.5
AlexD
Alex Avram
Grigor
brutusel
maris.constantin
Adrian78
Dr2005
DPS
baiazid
Capsuneanu
Nesebar
96 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22198
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 01:31

...

_________________
595423Discutii libere pe seama liniei M800 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei M800 Bdeem_8496_aDiscutii libere pe seama liniei M800 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Capsuneanu




Numarul mesajelor : 225
Reputatie : 4593
Data de inscriere : 28/05/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 10:19

Vorbind de memorandum, tocmai ne-a binecuvantat domnul Dragnea cu unul - 11Mld $ spun cei de la Digi24 ca va costa centura Bucurestiului plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta. Deocamdata sunt vorbe, ma rog hartii, nu au nici macar un studiu de pre-fezabilitate.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 10:53

Capsuneanu a scris:
Vorbind de memorandum, tocmai ne-a binecuvantat domnul Dragnea cu unul - 11Mld $ spun cei de la Digi24 ca va costa centura Bucurestiului plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta. Deocamdata sunt vorbe, ma rog hartii, nu au nici macar un studiu de pre-fezabilitate.

Stai ca am refacut calculele... Daca pui 10 mil E pret mediu pe km cam iese . Dar de la Curtici la Constanta plus centura Bucuresti si asta inseamna vreo 900 km.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7368
Data de inscriere : 27/04/2010

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 10:54

Capsuneanu a scris:
plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta

De unde anume pana la Constanta ?

Repet, e an electoral, o sa tot auzim SF-uri din astea
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 10:59

Dragos a scris:
Capsuneanu a scris:
plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta

De unde anume pana la Constanta ?


De la Medgidia  Laughing 
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7368
Data de inscriere : 27/04/2010

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 11:04

baiazid a scris:
Dragos a scris:
Capsuneanu a scris:
plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta

De unde anume pana la Constanta ?


De la Medgidia  Laughing 

E bun, eu credeam ca de la Palas
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 11:07

Capsuneanu a scris:
Vorbind de memorandum, tocmai ne-a binecuvantat domnul Dragnea cu unul - 11Mld $ spun cei de la Digi24 ca va costa centura Bucurestiului plus o linie noua de mare viteza pana la Constanta. Deocamdata sunt vorbe, ma rog hartii, nu au nici macar un studiu de pre-fezabilitate.

E vorba de 900 km cale dublă de mare viteză, iar suma e dată din burtă, pentru că SPF este încă în curs. Partea proastă e că astea 11 miliarde au apărut în nişte acte oficiale.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23450
Data de inscriere : 05/10/2010

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 12:35

Cam miroase a gogoasa electorala dar sper sa ma insel!!
http://www.mediafax.ro/economic/chinezii-incep-analizele-tehnice-pentru-trenul-de-mare-viteza-spre-constanta-si-inelul-cfr-bucuresti-12326498
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 12:40

adrian78 a scris:
Cam miroase a gogoasa electorala dar sper sa ma insel!!
http://www.mediafax.ro/economic/chinezii-incep-analizele-tehnice-pentru-trenul-de-mare-viteza-spre-constanta-si-inelul-cfr-bucuresti-12326498

Daca trenul a ajuns in Romania gogoasa electorala inseamna ca suntem bine. Eu stiam ca orice lucrare de infrastructura in Romania se incredinteaza pe baza de licitatie  Wink

Ministrul a arătat că proiectul care va lega Bucureşti de Viena ar avea un impact major asupra creşterii numărului de pasageri pe calea ferată şi ar permite circulaţia trenurilor cu viteze de peste 200-250 km la oră.

Voi ati inteles ceva ? Eu am inteles doar ca tovarasul Dragnea a fost in vizita de lucru, asta si datorita faptului ca personal am prins asa ceva pe vremea mea.


Dragos a scris:


E bun, eu credeam ca de la Palas

Exact asta am vrut sa spun si eu dar mi s-a parut ca nu e gluma asa de buna.  Wink
Sus In jos
maris.constantin

maris.constantin


Numarul mesajelor : 433
Localizare : Arad
Reputatie : 4660
Data de inscriere : 14/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 14:42

Baiazid sper sa ai dreptate dar nu cred o iota cu chinezii.Da,sunt pe hartie proiecte pentru o linie de mare viteza,de la Budapesta pana la Constanta,construita de la 0 dar noi inca nu avem nici un coridor finalizat cu 160 km/h,sau caltori mai multi,sau idei de modernizare a cailor ferata care nu fac parte din coridoare.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 15:22

maris.constantin a scris:
Baiazid sper sa ai dreptate dar nu cred o iota cu chinezii.Da,sunt pe hartie proiecte pentru o linie de mare viteza,de la Budapesta pana la Constanta,construita de la 0 dar noi inca nu avem nici un coridor finalizat cu 160 km/h,sau caltori mai multi,sau idei de modernizare a cailor ferata care nu fac parte din coridoare.

Maris.constantin, dar nu reiese nicaieri faptul ca eu sustin ca linia de mare viteza in Romania va fi construita de chinezi ci dimpotriva, sunt destule ironii din punctul asta de vedere in postarile mele.

Eu sustin doar ca va urma un upgrade la 200km/h la orizontul 2017-2020 pentru linia Bucuresti-Constanta si chiar nu inteleg ce tot ii dau astia cu chinezii care fac lucrari de infrastructura fara licitatii in Romania. Si daca vrei sa intri intr-un parteneriat cu statul chinez tot trebuie sa faci o licitatie.

Si apropo de HSR, dupa cate stiu eu primul tronson de mare viteza dupa upgradarea Bucuresti-Constanta , va fi Sibiu-Brasov-jonctiune coridorul IV, deci linie noua absolut necesara, mult mai necesara chiar decat coridorul IX din punctul meu de vedere.
Sus In jos
brutusel




Numarul mesajelor : 302
Reputatie : 5003
Data de inscriere : 27/06/2011

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 15:51

baiazid a scris:
maris.constantin a scris:
Baiazid sper sa ai dreptate dar nu cred o iota cu chinezii.Da,sunt pe hartie proiecte pentru o linie de mare viteza,de la Budapesta pana la Constanta,construita de la 0 dar noi inca nu avem nici un coridor finalizat cu 160 km/h,sau caltori mai multi,sau idei de modernizare a cailor ferata care nu fac parte din coridoare.

Maris.constantin, dar nu reiese nicaieri faptul ca eu sustin ca linia de mare viteza in Romania va fi construita de chinezi ci dimpotriva, sunt destule ironii din punctul asta de vedere in postarile mele.

Eu sustin doar ca va urma un upgrade la 200km/h la orizontul 2017-2020 pentru linia Bucuresti-Constanta si chiar nu inteleg ce tot ii dau astia cu chinezii care fac lucrari de infrastructura fara licitatii in Romania. Si daca vrei sa intri intr-un parteneriat cu statul chinez tot trebuie sa faci o licitatie.

Si apropo de HSR, dupa cate stiu eu primul tronson de mare viteza dupa upgradarea Bucuresti-Constanta , va fi Sibiu-Brasov-jonctiune coridorul IV, deci linie noua absolut necesara, mult mai necesara chiar decat coridorul IX din punctul meu de vedere.

si desteptul de adrian nastase a semnat contractul cu bechtel pentru autostrada transilvania fara licitatii.
am vazut acuma cu totii ca a iesit cel mai mare r***t din istoria romaniei.
dar de fapt ne-am dat cu totii seama ca securistii din guvern promit de toate fara sa se tina de cuvant.
asa ca sa nu credem in vrajeala cu chinezii si linia lor de mare viteza.


Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 16:16

brutusel a scris:

si desteptul de adrian nastase a semnat contractul cu bechtel pentru autostrada transilvania fara licitatii.

Da , dar atunci nu eram in UE si tocmai de aceea s-au grabit sa incredinteze contractul cat mai repede. Acum fara tanti Merkel nu misca mai nimic in materie de infrastructura, peste tot vezi aceleasi si aceleasi firme europene.

Am vazut cu ochii mei tot felul de anunturi publice in care erau excluse din start statele din afara spatiului UE astfel incat sa nu se mai prezinte aiurea si sa nu piarda timpul degeaba. Cica restul tarilor ar lucra sub norme, numai imperialistii stiu care - i treaba cu infrastructura.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6541
Data de inscriere : 05/10/2012

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 16:28

Ceva nu este in regula intre Dragos Voda si Dor Marunt, IR 1584 a facut 24' pe aceasta distanta.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7368
Data de inscriere : 27/04/2010

Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitimeMar 25 Mar 2014, 16:35

baiazid a scris:
Ceva nu este in regula intre Dragos Voda si Dor Marunt, IR 1584 a facut 24' pe aceasta distanta.
Pai n-ai vazut din tren care e treaba ? Ce s-o fi intamplat ?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Continut sponsorizat





Discutii libere pe seama liniei M800 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800   Discutii libere pe seama liniei M800 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii libere pe seama liniei M800
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii libere pe seama liniei M800
» Discutii libere pe seama liniei 511
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Lucrari de reabilitare pe M 800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 800-
Mergi direct la: