Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnalizari - generalitati

In jos 
+23
ets2oltromânia
AndiCFR
johnsmoke
dan tm
Dr2005
TonyGFR
NicuS
Adirmvl
Dionis
Teodor
vvmm
orestte
ldh80
marius_catalin84
Adrian78
DUAL
@ndrey
Costin.H
Jhonyla
Vlad
cfr500
Semafor
Luna
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:17

Acea cifra care indica linia exista si azi la ambele tipuri de semnalizare (si clasica si TMV), este de culoare verde (nu alba sau galbena ca la indicatorul de viteza) si indica linia de la care se iese nu la care se intra. Se monteaza la semnalele de iesire ce deservesc mai multe linii.
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:23

la Timisoara niciodata nu am vazut
doar directia indica V sau R
Multumesc pentru explicatii
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:26

La Timisoara fiecare linie are semnalul ei. Nu sunt semnale care sa deserveasca mai multe linii.

De exemplu la Bucuresti Nord exista un singur semnal pentru liniile 11 si 12, semnal care indica cu 11 sau 12 linia de la care e pus pe liber. Idem pentru liniile 13 si 14.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 12:05

Semnal de grup

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 P8206722

Cred ca si in Timisoara Nord la TMV sint semnale cu indicatorul numarul liniei, la fostele linii de marfa pe Y la manevra a IV-a cred ca si dincolo prin revizie. O sa caut daca am poze.

viteza sporita in abatere

Tecuci Nord

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 P8070297 Semnalizari - generalitati - Pagina 2 P8070453 Semnalizari - generalitati - Pagina 2 P8070452


S-a scos de tot din instructie s-au doar la Tecuci s-a desfiinat din anumite motive?

Cins s-a inlocuit termenul de semnal mecanic cu cel de semafor? e cam off dar nu mai trec dincolo.






Ultima editare efectuata de catre dan tm in Mier 27 Mar 2013, 12:22, editata de 1 ori
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 12:19

Nu cred ca s-a inlocuit termenul. Mai degraba s-au folosit in paralel. Am vazut instructia de care a zis Norbi si intr-adevar acolo face referire la semnale mecanice, insa in instructiile mai vechi apare iar semafor mecanic.

Apropo, ati pus din greseala in mesajul anterior aceeasi poza de 4 ori.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 15:00

dan tm a scris:

S-a scos de tot din instructie s-au doar la Tecuci s-a desfiinat din anumite motive?

S-a scos din instructie. In regulamentul 004 in care apar semnalele TMV, lipseste articolul referitor la verde clipitor si galben dublu-clipitor.

In Tecuci au ramas la semnal acele becuri orizontale dar nu mai sunt folosite, la fel si in Apahida si parca am mai vazut undeva dar nu imi mai amintesc unde.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 08:35

Vlad a scris:
La Timisoara fiecare linie are semnalul ei. Nu sunt semnale care sa deserveasca mai multe linii.

De exemplu la Bucuresti Nord exista un singur semnal pentru liniile 11 si 12, semnal care indica cu 11 sau 12 linia de la care e pus pe liber. Idem pentru liniile 13 si 14.

Ei bine ieri am fost sa vad.

Am gasit semnalul X 17-27 insa pina nu am fost linga el nu mi-am dat seama ca e de grup pentru ca nu are inca un indicator sub blocul de lumini.

Are indicator de viteza deasupra blocului, apoi blocul de lumini si inca un indicator jos (care la restul semnalelor indica directia R sau V ) si apoi albul de manevra. Nu inteleg unde scrie numarul liniei.

O sa fac poze intr-o zi.
_______________________
pe capatul celalalt exista un semnal de manevra de grup se vede din troleibuz, M 1-3
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 09:02

M-am uitat pe Google Earth si l-am gasit. E chiar langa pasarela.

Din ce am vazut liniile 17 si 19 sunt pline de vegetatie, iar liniile 20-27 ar fi scoase. In capatul celalalt liniile 17-19 au semnal de manevra.

Probabil doar linia 18 mai e circulata si de aia nu i-au mai pus indicator de linie. Parerea mea.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 10:01

Nu sint scoase linii dar e ca in jungla acolo.
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5961
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 10:05

Semnalul X17-27 nu e un semnal de grup. Nu are indicator de linie. Liniile alea nu sunt controlate de instalatia de centralizare, nici macazurile chiar Smile Totul se face manul pana la semnalul respectiv.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 10:13

Asa pare ca nu e de grup dar de ce e X 17-27?

M-am gindit ca ar putea fi indicator de linie pentru manevra?
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 10:22

E notat X 17-27 pentru ca de la toate aceste linii se ajunge la semnal. Nu putea fi notat X 17, X 18 s.a.m.d
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 11:40

Asta am inteles dar fara indicator de linie de unde sti cind ai liber?
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5961
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 11:44

exista un manevrant care aduce trenul pana la semnal, iar de acolo trenul pleaca cu indicatie de liber.
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6254
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Mar 2013, 20:29

Costin.H a scris:
exista un manevrant care aduce trenul pana la semnal, iar de acolo trenul pleaca cu indicatie de liber.
Cu ordin de circulatie, si IDM lang locomotiva si semnalul pe liber.
Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnalizari - generalitati
Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnalizări
» 212 : Ilia - Lugoj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: