Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnalizari - generalitati

In jos 
+23
ets2oltromânia
AndiCFR
johnsmoke
dan tm
Dr2005
TonyGFR
NicuS
Adirmvl
Dionis
Teodor
vvmm
orestte
ldh80
marius_catalin84
Adrian78
DUAL
@ndrey
Costin.H
Jhonyla
Vlad
cfr500
Semafor
Luna
27 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 13:58

Continuare deoarece topicul ,,Semnalizari" e blocat. http://www.forumtrenuri.com/t553-semnalizari

Eu am o curiozitate, acum stiinta a progresat, suntem in era tehnologiei, a comunicatiilor mobile. Nu ar fi mai bine sa se renunte la sistemul clasic de semnalizare in zonele unde se tot fura componente si sa fie inlocuit cu GPS-uri pe locomotive si comunicatii radio cu ,,turnu de control" ? Si costurile cred ca ar fi mai mici si nici nu prea ar mai fi ce fura.


Ultima editare efectuata de catre Luna in Dum 18 Noi 2012, 17:39, editata de 1 ori
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6600
Data de inscriere : 21/02/2010

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 17:37

E blocat pentru ca a ajuns la numarul 100 dar a fost deschis un altul nou impartit in mai multe sectiuni, pentru a nu mai ajunge atat de repede la nr 100 si pentru ca cei care cauta o anumita parte a semnalizarilor (electrice, mecanice...) sa le poata gasi mai usor. Very Happy

Iata mesajul lui Costache Mihail la redeschiderea noului topic.

COSTACHE MIHAIL a scris:
La rugamintea unor membri, topicul ,,Semnalizari'' a fost divizat in mai multe sectiuni.

Daca ramane si acest topic deschis se va produce un nou "ghiveci" de mesaje, care deja si-au gasit locul in noua impartire.
Cred ca o mai buna organizare a topicelor nu strica nimanui. Laughing


Ultima editare efectuata de catre Semafor in Dum 18 Noi 2012, 17:44, editata de 1 ori
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 17:40

Am editat titlul, pentru ca intrebarea/ideea din primul post nu se incadreaza la niciuna din acele sectiuni.
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6600
Data de inscriere : 21/02/2010

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 17:50

Daca mesajul nu se incadreaza la nici una din sectiuni, cred ca poti deschide un topic nou in care sa se potriveasca tematica abordata.
Dar deschiderea unei continuari a topicului semnalizari, pentru cei mai putin atenti, va duce la acel "ghiveci" de care spuneam mai sus.
Asta-i parerea mea, si daca gresesc va rog sa ma corectati.
Cu stima,
C.F.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeDum 18 Noi 2012, 17:53

Ok, sa decida adminii/moderatorii ce cred ca ar trebui facut. Eu sunt doar user aici.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7145
Data de inscriere : 18/11/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeSam 09 Feb 2013, 10:39

Ce reprezinta indicatorul incercuit de mine cu rosu?

Imagine din filmul RAIL AWAY 1997 din gara Brasov.
Semnalizari - generalitati 92919168
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeLun 04 Mar 2013, 08:37

Am remarcat in statia Baile Calacea indicativul X I si X II desi liniile 1 si 2 sint abatute.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeLun 04 Mar 2013, 08:46

Toate statiile de pe Timisoara - Arad au fost pregatite pentru linie dubla. Semnalele au fost notate cu cifre romane (viitoarele directe), macazurile au fost renumerotate, liniile abatute care urmau sa devina directe au fost prelungite. Semnalele de pe directa au mai primit un galben, de asemenea toate semnalele de iesire au primit indicator de circulatie pe firul din stanga.
Daca nu cumva si instalatia de relee e pregatita pentru linie dubla.

Asta ar fi explicatia
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 10:51

Asa este
Am intrebat pe prietenul meu si a spus ca era in plan dublarea liniei Timisoara Nord - Arad
dar... nu sa mai realizat
Chiar a aratat unde trebuia sa fie X Fals pe schema si chiar are Be Bp in plus fata de cel existent pe schema
Eu am insa o nelamurire
Ce indica verde clipitor?
Am primit doua raspunsuri diferite viteza sporita sau redu viteza
Voi ce spuneti?
De regula dupa Ronat Triaj Cabina 1 vine un semnal care mereu arata verde clipitor plus cifra 3
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 10:58

Verde clipitor are 2 semnificatii:

1. Cand apare singur (nu are nici o cifra pe indicatoarele de viteza) - Liber cu viteza stabilita, urmatorul semnal e pe galben, dupa care urmeaza rosu - aceasta indicatie apare pe sectii cu BLA cu 4 indicatii.

2. Cand are indicator prevestitor de viteza aprins (in partea de jos) - Liber cu viteza stabilita, urmatorul semnal e pe liber cu viteza redusa egala cu cea indicata de prevestitorul de viteza.
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:00

Deci nici vorba de viteza sporita. Cica asa era pe vremuri
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:02

La semnalizarea veche da, asa era.

Verdele clipitor se intalnea la prevestitoare si avea urmatoarea semnificatie:

Liber cu viteza stabilita, semnalul de intrare este pe liber cu viteza sporita in abatere (90 km/h) adica verde-galben + 4 lumini orizontale verzi.
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:05

Multam
Dar de cand sa schimbat?
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:09

Prin 2000 si ceva, cand s-a introdus semnalizarea cu trepte multiple de viteza (TMV).

Inca mai exista semnale de intrare cu beculetele alea orizontale
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 30/01/2011

Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitimeMier 27 Mar 2013, 11:13

Multumesc Vlad
Tot pe vremuri acea cifra (exemplu 3) indica numarul liniei la care urma sa intre trenul?
Pe o plansa am vazut acest aspect
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnalizari - generalitati Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnalizari - generalitati
Sus 
Pagina 1 din 15Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnalizări
» 212 : Ilia - Lugoj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: