Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnalizari - generalitati

In jos 
+23
ets2oltromânia
AndiCFR
johnsmoke
dan tm
Dr2005
TonyGFR
NicuS
Adirmvl
Dionis
Teodor
vvmm
orestte
ldh80
marius_catalin84
Adrian78
DUAL
@ndrey
Costin.H
Jhonyla
Vlad
cfr500
Semafor
Luna
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6264
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 09:52

Dionis a scris:
As vrea sa va intreb si pe voi, pentru ca aud pareri impartite. Indicatorul "lipsa distanta franare", pe ce semnale se amplaseaza in realitate (in afara de cele de parcurs si de cele de intrare care dau acces pe linii infundate) ?
Parerile nu au cum sa fie impartine pentru ca nu e loc de pareri, iar revenind la subiect ,acesta se aplaseaza numai pe semnale principale si se afiseaza numai la indicatia de liber cu viteza redusa atentie semnalul urmator ordona oprirea !
Iata ce zice regulamentul:
Indicatorul "distantă până la semnalul următor mai mică de 700 m"
Art. 123 (1) Indicatorul "distantă până la semnalul
următor mai mică de 700 m" este un panou dreptunghiular pe care
se afişează o săgeată cu vârful în jos, iluminată alb, care indică
faptul că distanta de la semnalul luminos pe care este montat
indicatorul până la semnalul următor, este mai mică decât distanta
minimă de frânare necesară pentru viteza maximă admisă pe
parcursul respectiv şi mecanicul trebuie să ia din timp măsuri
pentru a opri trenul în fata semnalului următor, care ordonă
oprirea.
(2) Săgeata iluminată alb se afişează în acelaşi timp cu
indicatia de viteză redusă, dată de semnalul pe care este montat
indicatorul, dacă semnalul următor ordonă oprirea.
(3) Dacă semnalul următor afişează o indicatie permisivă,
săgeata nu va fi afişată.

(4) Acest indicator se montează şi la semnalele luminoase
de intrare ale statiilor la care se fac intrări la linie înfundată,
situatie în care săgeata se afişează, pentru a se deosebi fată
de intrările la celelalte linii. Dacă toate intrările se fac la linie
înfundată - statii terminus - acest indicator nu se montează.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3517
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 10:48

Da, Andrei, mersi, dar am si eu Regulamentul 004, si cunosc sectiunea respectiva. Insa zice cineva ca daca semnalul de iesire este la sub 700m fata de semnalul de intrare, nu se pune indicator de lipsa distanta franare. Ceea ce este contrar regulamentului, argumentul sau fiind ca pe teren lucrurile nu stau ca in carte....
Sus In jos
https://train-sim.ro
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6264
Data de inscriere : 26/09/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 10:49

Dionis a scris:
Da, Andrei, mersi, dar am si eu Regulamentul 004, si cunosc sectiunea respectiva. Insa zice cineva ca daca semnalul de iesire este la sub 700m fata de semnalul de intrare, nu se pune indicator de lipsa distanta franare. Ceea ce este contrar regulamentului, argumentul sau fiind ca pe teren lucrurile nu stau ca in carte....
Probabil ca el merge cu bicicleta si are timp sa franeze bom
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3517
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 21:47

Buna seara,

Am si eu o rugaminte de la cineva care cunoaste cu adevarat semnalizarea romaneasca. Semnalul repetitor se stinge daca se afla pe firul din stanga ai caii duble banalizate iar blocul este orientat impotriva ? Mai poate fi stins in alta situatie?
Sus In jos
https://train-sim.ro
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 21:52

Nu se stinge arata indicatia pe oprire ca pe bloc
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3517
Data de inscriere : 12/05/2015

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 22:08

Pai asa ar fi normal sa arate. Dar mi-a spus cineva ca asa functioneaza instalatia BLA, daca e orientat blocul invers, atunci repetitorul opus se stinge pentru economie curent si ca sa nu se arda. As vrea ca cineva care a intalnit situatia asta in realitate sa-mi confirme.
Sus In jos
https://train-sim.ro
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 22:24

Iti spun eu 100% ca e aprins si are indicatia pe oprire
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5971
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 22:28

pai atunci de ce nu s-ar stinge si semnalele de bloc pe orientare inversa?
Nu cred ca exista in semnalizarea de la CFR semnale care se sting in operare normala (nu lampa arsa).

Dionis a scris:
Pai asa ar fi normal sa arate. Dar mi-a spus cineva ca asa functioneaza instalatia BLA, daca e orientat blocul invers, atunci repetitorul opus se stinge pentru economie curent si ca sa nu se arda. As vrea ca cineva care a intalnit situatia asta in realitate sa-mi confirme.
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6194
Data de inscriere : 24/10/2010

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 22:51

Sau...nu tocmai. Imi pare rau ca nu am poza cu un tren dat pe stanga. Dar garantez ca nu e ars repetitorul

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Repetitor
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5971
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 23:04

TonyGFR a scris:
Sau...nu tocmai. Imi pare rau ca nu am poza cu un tren dat pe stanga. Dar garantez ca nu e ars repetitorul

o fi fost defect repetitorul, remediat, dar pana la o noua comada de liber, nu se aprinde...
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6194
Data de inscriere : 24/10/2010

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMar 27 Oct 2015, 23:47

In mod sigur, nu! Voi incerca sa revin cu niste imagini mai elocvente care sa demonstreze ca repetitorul se stinge cand pe firul pe care se afla circula trenuri in directie contrara fata de cea pe care o deserveste. De asta am si zis ca imi pare rau ca nu am poze cu un tren dat pe stanga, sa se vada clar si sa nu mai incapa loc de discutii
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 01:01

Anul trecut, circulând pe Sibiu - Braşov, am observat că semnalele de bloc depăşite de tren se făceau verzi... pe sensul opus (fiind linie simplă), adică trenul meu merge spre Sibiu şi semnalul de bloc dădea liber unui ipotetic tren care ar fi mers spre Făgăraş. E normal?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8256
Data de inscriere : 18/04/2011

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 02:19

Da, pentru că sectorul de bloc tocmai fusese eliberat, înainte de a trece trenul, acel semnal era pe oprire. După ce a trecut s-a pus pe liber ( verde ) pentru că nu mai era niciun tren pe următoarele sectoare. Te așteptai să fie roșu ? Nu ar fi avut motiv. Sectorul pe care-l acoperă fusese eliberat.
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5971
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 09:02

Dr2005 a scris:
Anul trecut, circulând pe Sibiu - Braşov, am observat că semnalele de bloc depăşite de tren se făceau verzi... pe sensul opus (fiind linie simplă), adică trenul meu merge spre Sibiu şi semnalul de bloc dădea liber unui ipotetic tren care ar fi mers spre Făgăraş. E normal?

mergea trenul impotriva orientarii blocului?!? Ciudat!?!?!?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 09:41

Doctorul spune ca mergea pe linie simpla si cind a trecut spre Brasov semnalul de contra dinspre Brasov spre Sibiu era de verde.

Cum ar fi pe aici, trenul trece intr-un sens, semnalul se face rosu, dar daca te uiti pe geam inapoi pe partea stinga, semnalul e verde(sau galben). Am vazut si eu asa dar nu mai stiu pe unde, m-am si mirat ca doar nu avea cum sa vina tren din sens contrar.

https://www.google.ro/maps/@46.9486248,22.6762992,3a,75y,313.13h,83.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1sIUzIuIJ0slOIvUr8juZSag!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.ro/maps/@45.7466077,24.4152301,3a,15.5y,284.98h,89.23t/data=!3m7!1e1!3m5!1sgsy4_cUViaII5v7rvO66lQ!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3Dgsy4_cUViaII5v7rvO66lQ%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D392%26h%3D106%26yaw%3D259.8988%26pitch%3D0!7i13312!8i6656


Ultima editare efectuata de catre dan tm in Mier 28 Oct 2015, 09:50, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Semnalizari - generalitati - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnalizari - generalitati
Sus 
Pagina 8 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Semnalizări
» 212 : Ilia - Lugoj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: