Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrări de modernizare gara Botoşani

In jos 
+31
cristi CFR
Katalin4653
arianul
Radu.B
daniel_c
DUAL
Petru Daniel
Vitosa
AndiCFR
AlexD
@ndrey
Vlad
Semafor
popovici
MariusM
Luna
nenuandrei
COSTACHE MIHAIL
ldh80
manuela
kristi kkk
acar
burlington
redeme
Dr2005
joanta
Adrian78
Nesebar
M.I.C.I.
TVlad
cfr500
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20077
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24821
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 19 Apr 2012, 20:52

Fiecare localitate are fluxurile ei de călători care, în funcţie de infrastructură şi orare de circulaţie se orientează spre diferite mijloace de transport. Majoritatea călătorilor din Botoşani merg la Suceava sau Iaşi. Pe ambele variante calea ferată e extrem de ocolită, traseul fiind mai lung decât cel rutier. De aia nu sunt trenuri Botoşani - Craiova sau mai ştiu eu ce alte legături. Soluţia optimă ar fi să existe doar pendule Botoşani - Vereşti, care să fie sincronizate cu celelalte trenuri. Desigur, asta nu e posibil, pentru că CFR are automotoare din 1900 toamna (de fapt, 1930 toamna), care ai mult stau la gard şi care, oricum, sunt neatractive pentru călători (scaune de tramvai, suspensii proaste), iar taxarea e un dezastru, simpla renunţare la cumularea distanţei putând duce chiar la dublarea preţului pe anumite rute, ceea ce a dus fix la mutarea puţinilor călători spre transportul auto.

De la Botoşani la Iaşi am circulat în 2007... am ajuns în autogară şi am stat o oră, timp în care nu am încăput în 3 autocare şi o dubă (nu mai erau locuri, au pelcat şi cu lume în picioare), dar am reuşit să iau ultimele două locuri la ultima cursă (ceva pe la 20 şi ceva, fiind ora 18 când am luat biletele) (mai eram cu cineva). Autocar modern, ~ 50 locuri, au mai intrat vreo 20 de oameni în picioare că nu aveau alternativă. Dacă ar fi existat CF directă Botoşani - Iaşi ea ar fi fost o mină de aur.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5922
Data de inscriere : 06/03/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 19 Apr 2012, 21:03

Dr2005 a scris:
De la Botoşani la Iaşi am circulat în 2007... am ajuns în autogară şi am stat o oră, timp în care nu am încăput în 3 autocare şi o dubă (nu mai erau locuri, au pelcat şi cu lume în picioare), dar am reuşit să iau ultimele două locuri la ultima cursă (ceva pe la 20 şi ceva, fiind ora 18 când am luat biletele) (mai eram cu cineva). Autocar modern, ~ 50 locuri, au mai intrat vreo 20 de oameni în picioare că nu aveau alternativă. Dacă ar fi existat CF directă Botoşani - Iaşi ea ar fi fost o mină de aur.
Sunt și alte firme de transport auto, cu autocare moderne, care au autogări proprii, cum ar fi Trans Dor, Priscom, RVG, etc.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20077
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24821
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Apr 2012, 08:42

Cred că de la Priscom era autocarul... nu mai ştiu exact cum se chema autogara (adică... erau vreo 3 mini autogări una lângă alta, fiecare cu ale ei, dar toate maşinile plecau full).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
burlington




Numarul mesajelor : 19
Reputatie : 4636
Data de inscriere : 23/09/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Apr 2012, 20:10

ctln1991 a scris:
Pana astazi santierul din gara Botosani a mai evoluat. Cele 2 peroane pt. liniile 2 respectiv 3 au fost demolate ,in partea de mijloc a statiei au fost demontate in totalitate liniile 1 si 2 pentru a face loc construirii pasajului subteran si portiunea din linia 2 dintre viitorul pasaj si capat a fost si ea demontata.
Nu am facut poze pentru ca IDM era prin zona.

Am impresia ca esti informat si atunci nu e in regula sa tii informatiile doar pentru tine. Asadar, ce prevede proiectul tehnic de reabilitare si modernizare a garii? Cate linii raman pentru trenurile de persoane? Cate peroane noi se vor construi si ce latime vor avea? Noile peroane vor fi acoperite? Vor fi desfiintate si linii care duc spre remiza de locomotive? Raman macazuri actionate manual? Tema de proiectare s-a stabilit luandu-se in calcul electrificarea in viitor a sectiei 511?
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7145
Data de inscriere : 18/11/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Apr 2012, 22:35

burlington a scris:
ctln1991 a scris:
Pana astazi santierul din gara Botosani a mai evoluat. Cele 2 peroane pt. liniile 2 respectiv 3 au fost demolate ,in partea de mijloc a statiei au fost demontate in totalitate liniile 1 si 2 pentru a face loc construirii pasajului subteran si portiunea din linia 2 dintre viitorul pasaj si capat a fost si ea demontata.
Nu am facut poze pentru ca IDM era prin zona.

Am impresia ca esti informat si atunci nu e in regula sa tii informatiile doar pentru tine. Asadar, ce prevede proiectul tehnic de reabilitare si modernizare a garii? Cate linii raman pentru trenurile de persoane? Cate peroane noi se vor construi si ce latime vor avea? Noile peroane vor fi acoperite? Vor fi desfiintate si linii care duc spre remiza de locomotive? Raman macazuri actionate manual? Tema de proiectare s-a stabilit luandu-se in calcul electrificarea in viitor a sectiei 511?
Eu am prezentat doar situatia care era la fata locului cand am trecut pe la gara.
Din nefericire n-am idee de unde as putea face rost de acest proiect, dar as fi curios sa-l vad.
Cu vreo 2 saptamani in urma in timp ce veneam de la Veresti un angajat de la CFR vorbea cu cineva (sper ca am inteles bine, eram in Malaxa 900 care e infernal de zgomotos) ca se va merge cu 100 km/h si distanta de la Veresti la Botosani s-ar pargurge in 35 de minute.
Intr-un articol de pe http://botosaninews.ro/14094/economic/bani-investiti-in-infrastructura-feroviara-ju/ scrie ca in perioada 2008-2010 trebuia sa fi fost consolidat terasamentul liniei si electrificata...
Sus In jos
acar




Numarul mesajelor : 50
Localizare : din oraşul în care s-au născut Mihai Eminescu, Nicolae Iorga, Octav Băncilă, Grigore Antipa, Elie Radu şi multe alte personalităţi de prim rang
Reputatie : 5789
Data de inscriere : 23/09/2008

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 12:46

Gara fiind in stadiul de santier, RE 5582 era azi garat in dreptul remizei, la linia 3, pentru plecare spre Bucuresti.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7145
Data de inscriere : 18/11/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeLun 23 Apr 2012, 19:21

22.04.2012, Botosani
Vaderea spre capat
Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07633i


Spre Veresti. Pe linia 3 se afla RE5584 (IR1765) cu locomotiva DA 1318.
Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07634a



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07635v


Diverse poze
Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07636nd



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07637m



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07638ia



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07639n



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07640l



Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Dsc07641gu

Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 08:34

Parca e o statie de undeva de la tara, nu arata deloc a oras, cu putin efort pot acoperi toate liniile sub un singur acoperis.

Unde ar fi necesar un pasaj subteran la ce trafic este acolo?
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 09:25

Aceeasi senzatie o am si eu, defectuos a fost conceputa. Vagoanele din ultima poza apartin de revizia Botosani? Sau sunt stranse din Regionala Iasi si asteapta ultimul drum? Parca erau si niste dimitroave remarizate prin Botosani...
Sus In jos
manuela




Numarul mesajelor : 603
Reputatie : 5214
Data de inscriere : 03/11/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 09:36

bani aruncati pe apa sambetei;pentru 3 trenuri pe zi se arunca zeci de milioane de euro ,pentru o cauza pierduta!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 10:47

Bani aruncati, mergea o reparatie a cladirii si a liniilor fara mari fite si proiecte grandioase, mai degraba ar trebui ca in jurul garii sa se faca modificari sa nu mai arate asa.

turnul de proiectoare din stinga unei poze, ilumineaza o grupa de marfa?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Linia 511   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 10:50

Intradevar- bani aruncati pe fereastra! Pentru linia asta era suficient de facut un RK pentru ca sa se poate circula cu 100 km/h pe ea (cum de altfel se circula in 1984!), iar acele zeci de milioane de euro mai degraba erau folositi pentru continuuarea lucrarilor la linia Harlau-Botosani!
Sau pentru achizitionarea unor automotoare noi (oferte sunt destule: PESA- Polonia, Stadler GTW Elvetia, Bombardier Talent, etc)!
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7145
Data de inscriere : 18/11/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMar 24 Apr 2012, 12:18

kristi kkk a scris:
Aceeasi senzatie o am si eu, defectuos a fost conceputa. Vagoanele din ultima poza apartin de revizia Botosani? Sau sunt stranse din Regionala Iasi si asteapta ultimul drum? Parca erau si niste dimitroave remarizate prin Botosani...
Dimitroavele si restul ce mai era printre care si un 11-47 sunt duse de mai bine de un an la fier vechi.Anul trecut au fost aduse aceste 5 vagoane gen 19/20-57, 20-47 in stadiul cum arata acum si nu demult primul vagon dinspre Veresti a disparut .
Legat de remiza, ea ar trebui mutata.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMier 25 Apr 2012, 21:15

In alte gari mai mari pasajele au fost inchise pentru ca ajunsesera loc de facut pipi sau de dormit cainii.
In alte orase mari pasajele chiar daca nu au fost inchise, nu mai trece nimeni prin ele. Gen Bucuresti Baneasa, Titan Sud, Calarasi, Calimanesti, iar exemplele ar fi cu zecile.
Bani de facut reviziile la vagoanele care zac in Ploiesti Sud nu sunt.
In schimb in gara asta unde abia incap 3 linii si circula doar cateva perechi de trenuri, este neaparat nevoie de pasaj si s-au gasit culmea si fonduri!!
Foarte bine gandit!!!
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6194
Data de inscriere : 16/09/2011

Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitimeMier 25 Apr 2012, 21:56

Cu acei bani se mai reparau niste vagoane dar ce sa le ceri celor de la CFR .....
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
Continut sponsorizat





Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare gara Botoşani   Lucrări de modernizare gara Botoşani - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrări de modernizare gara Botoşani
Sus 
Pagina 2 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrări de modernizare în gara Slatina
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: