Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de modernizare la gara Arad

In jos 
+35
Luca tgv
mtk
Caspar
Dionis
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
daniel_c
LanceR
AndiCFR
cortexedge
Bobby_TM
dan tm
IonutChircu
alex.barac.5
Simply18
Re6/6
alliens
Petre_IFTE
cfr500
Shinkasen
Adirmvl
Nesebar
TVlad
Andrey_tm
NicuS
cristi CFR
Adrian78
Cont dezactivat
Dr2005
baiazid
DUAL
Ionutz
The Legend
Sergiu rmn
Spartan1948
39 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeDum 19 Mai 2013, 22:42

Lucrari de modernizare la gara Arad Fotografie_0023
screenshot tools
Lucrari de modernizare la gara Arad Fotografie_0024
how to screenshot on windows
Lucrari de modernizare la gara Arad Fotografie_0025
image shack
Lucrari de modernizare la gara Arad Fotografie_0026
screen shot download
Lucrari de modernizare la gara Arad Fotografie_0027
image hosting imgur
Sus In jos
Sergiu rmn

Sergiu rmn


Numarul mesajelor : 487
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 4893
Data de inscriere : 25/04/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMar 28 Mai 2013, 15:13

Se pare ca gara Arad va avea mai multe linii -peron decat avea inainte Smile stiti cumva cand e termenul de finalizare a lucrarilor?
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMar 28 Mai 2013, 23:22

Gara va avea linii care suporta viteze de pana la 160kmh/h.
Termenul de finalizare va fi, fie la finele anului 2014,fie in primul sfert al anului 2015. Teoretic.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 09:52

Si ce trenuri vor trece cu 160 prin gara?
Normal ca si prin gara executia respecta standardele din parcurs.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 19:41

Cine a spus ca vor trece trenuri cu 160km/h prin gara ?
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 29
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6250
Data de inscriere : 03/08/2010

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 19:49

ai lasat impresia asta dar stai chill caci pe aici sunt multi care se leaga de orice lucru :-j
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 20:31

Si eu as fi spus ce a spus Dan TM...mi se pare fara rost da faca linia de 160 km/h intr-o gara precum Aradul, mai ales ca la atatea linii mi-e greu sa cred ca or sa fie zeci de macaze cu viteza sporita in abatere...Deci mie mi se pare cat se poate de pertinenta intrebarea lui...mai ales ca la cum se fac liniile la noi...ar fi bine sa mearga trenurile macar cu 140 in afara localitatilor...

Eu unul preferam sa se faca liniile ca in anii 70, cu tehnica si calitatea de atunci, chiar daca aveam joante la macaze si in anumite curbe...si erau mai fiabile, si poate chiar mai rapide (vezi Buc - Constanta, unde nu se scot timpi mai buni ca si acum 40 de ani).

Singura linie facuta cu adevarat bine la noi, mi se pare inelul de testare de la Faurei.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 20:48

Prinderea elastica e progres Ionut.Tehnic vorbind toate reabilitarea e progres .. Problema nu e nici macar CoCo .. Problema sunt rotile patrate .. Nu stiu,cum sa va explic cat de grav e efectul ala dinamic de bataie.
Dar ca inca o analogie va pot zice asa ... Incercati sa rupeti o cheie cu mainile libere.. Acum,proababil stiti ca poti rupe o cheie intr-o yala daca yala e blocata si tu rasucesti stanga dreapta stanga dreapta sa incerci sa deblochezi butucu .. Nu stiu cati ati rupt o cheie intr-o yala/lacat,dar puteti incerca sa vedeti daca puteti rupe cheia cu mainile ....
PS si cand ajungeti sa rupeti o cheie fara prea mare efort,fisurile care s-au dezvoltat in materialul ei(in general metalic) provine tot din socurile alea dinamice care apar cand yala incepe sa intepeneasca.Analogia e aproximativa,si sper ca v-ati facut o idee

Daca te referi la nivelul de implicare pe care il depuneau autoritatile(respectiv prin responsabilii tehnici,diriginte de santier,etc ai CFR Infrastructura) ,da iti dau dreptate.. Dar asta e rOMANIA .. Receptia se face la mici si gratare,nu pe teren in conditiile reale.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 22:34

Baieti,dincolo de toate rahaturile astea tehnice,pe care nu le pricepe din dracu' (sa-mi fie iertata expresia),este gara in sine. Vom avea si noi,romanii,o gara mai de Doamne-ajuta,intelegeti? Uitati,se face ! Incet,cu greu,dar se face. Asta conteaza,dincolo de toate detaliile tehnice. Ce conteaza daca vor circula sau nu trenurile cu viteza luminii pe acolo?
Spunea cineva de pe aici ( si MAAARE dreptate avea) ca noua nu ne trebuie viteza mare la tren,ci una decenta,pentru ca avem o tara minunata,care merita vazuta si la 80kmh/h,nu la 300. Noua in trenuri ne trebuiesc conditii decente,curatenie,personal amabil,samd. Nu viteza este principala problema.

Dar din nou intervine mentalitatea groteasca a multora : daca nu se face ceva sar toti ( aaaa,pai de ce nu se face dom'le,nu vedeti ca ne trebuie ?) iar daca se face : ( aaa,pai si ce sa facem cu acel lucru? De aia aveam noi nevoie?).Patetic.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 22:42

lonutz a scris:
Eu unul preferam sa se faca liniile ca in anii 70, cu tehnica si calitatea de atunci, chiar daca aveam joante la macaze si in anumite curbe...si erau mai fiabile, si poate chiar mai rapide (vezi Buc - Constanta, unde nu se scot timpi mai buni ca si acum 40 de ani).


:shock: Sa nu exageram... Acum 40 de ani se scoteau chiar timpi mai slabi decat in prezent cand vorbim, linia nefiind electrificata si nici intretinuta. Daca nu erau problemele de la Sarulesti plus furturile de componente, pe Bucuresti-Constanta se scoteau acum 2h in cap cu 140. Pentru 160km/h si podurile reabilitate vorbeam de 1h50' deja deci greu de comparat cu anii 70'.

Cat despre linia din gara Arad, aceasta este linie apta UIC pentru viteze de pana la 160 km/h, ca trenurile nu vor zbura pe-acolo din motive tehnice de aliniament , asta este o alta poveste.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeMier 29 Mai 2013, 23:02

În timp ce noi facem linii de 160 km/h, bulgarii le fac de 160 km/h pentru trenuri convenţionale şi 200 km/h pentru trenuri cu cutie înclinabilă. Desigur, diferenţa între cele două tipuri de linii e la catenară... a lor rezistă la 200 km/h, a noastră nu.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeJoi 30 Mai 2013, 11:54

Dr2005 a scris:
În timp ce noi facem linii de 160 km/h, bulgarii le fac de 160 km/h pentru trenuri convenţionale şi 200 km/h pentru trenuri cu cutie înclinabilă. Desigur, diferenţa între cele două tipuri de linii e la catenară... a lor rezistă la 200 km/h, a noastră nu.

Cele mai importante linii bulgaresti aflate in constructie sau propuse apar deja pe hartile consacrate ca linii de mare viteza desi vor avea parcurs mixt (marfa plus calatori) si partial vor fi nedublate. Prin acest fapt bulgarii se leaga direct la linia de mare viteza Istanbul-granita Bulgaria dar conecteaza si capitala Sofia cu litoralul lor, respectiv orasele Burgas si Varna.

Sus In jos
Cont dezactivat




Numarul mesajelor : 580
Varsta : 57
Reputatie : 5180
Data de inscriere : 05/11/2011

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeJoi 30 Mai 2013, 16:41

lonutz a scris:
...mi se pare fara rost da faca linia de 160 km/h intr-o gara precum Aradul, mai ales ca la atatea linii mi-e greu sa cred ca or sa fie zeci de macaze cu viteza sporita in abatere...
Detalii despre ce lucrari se executa:
Lucrari de modernizare la gara Arad Memoriutehnic_zps3348c210
Sursa: http://www.docstoc.com/docs/69275427/memoriu-tehnic
Sus In jos
Sergiu rmn

Sergiu rmn


Numarul mesajelor : 487
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 4893
Data de inscriere : 25/04/2012

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeJoi 30 Mai 2013, 17:32

Superb va arata statia Arad Smile pacat ca triajul va fi mai mic...
La Sofronea vor doar doua linii, sau nu am inteles eu bine?
Ce inseamna ca Glogovat nu va mai fi denumita statie de calatori, nu vor mai opri trenurile Regio sau nu se vor mai putea cumpara bilete?
Multumesc.
Sus In jos
Cont dezactivat




Numarul mesajelor : 580
Varsta : 57
Reputatie : 5180
Data de inscriere : 05/11/2011

Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitimeJoi 30 Mai 2013, 19:03

Din discutiile cu cei ce lucreaza in Glogovat pe santier, am aflat ca statia Glogovat nu are prevazut in proiect peroane, prin urmare afirmatia ca va ramane doar pentru traficul de marfa ar putea fi adevarata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de modernizare la gara Arad Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Arad   Lucrari de modernizare la gara Arad Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de modernizare la gara Arad
Sus 
Pagina 1 din 17Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrări de modernizare în gara Slatina
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: