Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Propunere trase sezoniere 2012

In jos 
+30
Adirmvl
IR1822
traian
cardinal
NicuS
iustialex
Kriszti219
stefan_br
popovici
didinul
cont dezactivat .
Vlad
mureseanu_976
AndiCFR
92Dragos
kristi kkk
rizelgeorgel2004
Radu Tudor
manuela
Teodor
AlexD
DUAL
Rarau
Laur
Nesebar
060-EA078
razvan - trenuri
Adrian78
Dr2005
Vitosa
34 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8250
Data de inscriere : 18/04/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2012, 11:35

Pleca la 20 : 00 din Raimucu Valcea, pe la 4 - 5 dimineata era la Constanta. Numai bine.
Sus In jos
manuela




Numarul mesajelor : 603
Reputatie : 5218
Data de inscriere : 03/11/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2012, 12:55

maryus74 a scris:
Teodor a scris:
As fi frumos daca s`ar reintrudoce IR`ul Ramnicu Valcea - Constanta, pe perioada verii, evident. Stiu ca mergeam cand eram mai mic la gara si`l vedeam plecand. Erau o multime de oameni ce se inghesuiau sa se urce, deci era solicitat.
Si pe asta l-as reinfiinta prin Pitesti cum a mai fost (fostul A 722/723, 724/721).

f.multe trenuri erau solicitate dar mai marii cfr-ului se fac ca nu mai stiu!e mai comod sa anulezi trenuri cu nemiluita decat sa ai bataie de cap.orice tren in plu,este o grija in plus pentru babetele si mosnegutuu care nu-si clintesc funduletul de pe scaune in minister.eu as fi de parere ca ar trebui sa circule pe distanta sibiu-rm valcea-pitesti-constanta-mangalia pe toata perioada sezonului estival resepctiv 1 iunie-15 septembrie.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2012, 13:37

@AlexD : nu sunt mecanici suficienti? atunci de ce i-a disponibilizat?

@adrian78 : ptr asta preconizeaza autoritatea metropolitana in viitor introducerea cardului universal CFR/RATB/Metrou, cand? ramane de vazut.

@Teodor : trebuie regandit trenul asta deja la ora 20.02 pleaca din Rm Valcea in mersul actual poate si in viitoarele mersuri tr IR 1720 Sibiu-Craiova, iar eu nu vreau sa stric trasele actuale, eventual regandite unele in functie de calatori, a fost si e si asta o strategie a celor din CFR renuntarea la unele sezoniere si introducerea trenurilor locale cu ,,trambalarea,, calatorilor dintr-unul in altul, dar revin asupra subiectului era o idee varianta Ramnicu Valcea-Pitesti-Buc Nord Gr A sos 01.45 (atasare vag grupa Buc) pl 02.15 Constanta sos 04.45 pl 05.00 Mangalia sos 06.30 iar la intoarcere Mangalia 09.00 Constanta 10.30-10.45 Buc Nord Gr A 13.15 (detasare vag grupa Buc) pl 13.50 Pitesti-Rm Valcea, mergea si o prelungire la/de la Sibiu dar ptr asta trebuiesc doua garnituri si regandite trasele si incrucisarile cu trenurile existente.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3151
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7969
Data de inscriere : 26/05/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2012, 13:38

Teodor a scris:
Ar fi frumos daca s`ar reintrudoce IR`ul Ramnicu Valcea - Constanta, pe perioada verii, evident. Stiu ca mergeam cand eram mai mic la gara si`l vedeam plecand. Erau o multime de oameni ce se inghesuiau sa se urce, deci era solicitat.

Avand in vedere tariful pe care ar trebui sa-l plateasca oamenii intre Valcea, Slatina, Arges daca nu se va introduce trenul Rm. Valcea - Constanta putini calatori vor prefera trenul.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13084
Data de inscriere : 05/01/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2012, 17:01

Avem nevoie de material rulant,pentru ca avem multe vagoane depasite,20-68 sunt bune pentru anumite trenuri.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8250
Data de inscriere : 18/04/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeSam 04 Feb 2012, 10:59

manuela a scris:
maryus74 a scris:
Teodor a scris:
As fi frumos daca s`ar reintrudoce IR`ul Ramnicu Valcea - Constanta, pe perioada verii, evident. Stiu ca mergeam cand eram mai mic la gara si`l vedeam plecand. Erau o multime de oameni ce se inghesuiau sa se urce, deci era solicitat.
Si pe asta l-as reinfiinta prin Pitesti cum a mai fost (fostul A 722/723, 724/721).

f.multe trenuri erau solicitate dar mai marii cfr-ului se fac ca nu mai stiu!e mai comod sa anulezi trenuri cu nemiluita decat sa ai bataie de cap.orice tren in plu,este o grija in plus pentru babetele si mosnegutuu care nu-si clintesc funduletul de pe scaune in minister.eu as fi de parere ca ar trebui sa circule pe distanta sibiu-rm valcea-pitesti-constanta-mangalia pe toata perioada sezonului estival resepctiv 1 iunie-15 septembrie.

Nu este o idee buna Sibiu - Ramnicu Valcea - Constanta, deoarece :

Din Sibiu ai : IR 1528 Sibiu [ 6 : 15 ] - Bucuresti Nord. [ 11 : 50 ]

Din Bucuresti : ai Bucuresti Nord [ 14 : 05 ] - Constanta. [ 16 : 43 ]

Sibiu - Bucuresti Nord - 315 km.

Bucuresti Nord - Constanta = 225 km.

Sibiu - Bucuresti Nord = 540 km.

Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti Nord - Constanta = 518 km. Daca pleaca din Sibiu vor fi 617 km. Deci nu este rentabil, din moment ce Sibiul are legaturi mai dese, iar distanta este mai mica decat daca ar fi luat`o pe Ramnicu Valcea.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5260
Data de inscriere : 23/01/2012

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Feb 2012, 02:22

razvan - trenuri a scris:
Teodor a scris:
Ar fi frumos daca s`ar reintrudoce IR`ul Ramnicu Valcea - Constanta, pe perioada verii, evident. Stiu ca mergeam cand eram mai mic la gara si`l vedeam plecand. Erau o multime de oameni ce se inghesuiau sa se urce, deci era solicitat.

Avand in vedere tariful pe care ar trebui sa-l plateasca oamenii intre Valcea, Slatina, Arges daca nu se va introduce trenul Rm. Valcea - Constanta putini calatori vor prefera trenul.

Sunt perfect de acord cu tine
Trenurile directe aduc calatorii spre tren.


Cine vine din Ramnicu Valcea schimba mirobuzul in Bucuresti si plateste de 2 ori, nu cred ca sunt trasee directe spre mare cu microbuzul. Poate de exemplu sa faca un vagon special si sa il ataseze la unu de Constanta care pleca din Bucuresti dar plata sa fie pe un singur tren.

Plus ca eu nu inteleg de ce nu se fac trenuri doar vinerea si duminica si ele se fac in fiecare zi a saptamanii.
Faci un tren Ramnicu Valcea - Constanta pleaca la ora 18 (24) {nu ma pricep sa spun ora, voi stiti mai bine} si ajunge sambata dimineata la 6 in Constanta si il numesti trenul tineretului. Si la fel pentru toata tara.

Il faci un fel de InterRegio (cu ceva confort) dar cu nume si pret de Regio (Express parca sunt astea care opresc in mai putine statii)
S-ar putea face atatea dar nimeni nu vrea. Poti "fenta" FMI-ul sau vreun director rau intentionat daca vrei. Daca dai pret bun la oameni (studenti) toti vor merge cu trenul si vor uita de microbuze/masini personale. Dar mai bine mergi cu 3 vagoane goale decat sa ai 7. Eu nu inteleg asta Sad , cat timp ma gandesc ca sunt aceleasi cheltuieli, locomotiva aia consuma acelasi curent/motorina indiferent daca are 3 vagoane sau 7.


Ca idee, daca aveti studii superioare, oricine se poate angaja in Ministerul Transporturilor. Si pe mine ma tenta acum vreo 4 ani sa ma duc la un concurs la ei.

Daca sunteti angajati ca functionari publici la o primarie , guvern, ministere va puteti muta prin transfer in MT. Poate nu ajungeti din prima la partea de CFR dar va cereti transferul dupa un an Wink


Ca tot nu am unde sa va intreb de asta, va intreb aici (daca nu am voie cu intrebarea asta va rog sa imi editati mesajul)
Ce parere aveti de Orban? Parerea mea subiectiva e ca e singurul care a vrut binele CFR-ului (pe vremea lui a aparut trenul spre aeroportul Otopeni si se vorbea si de trasee pe centura feroviara + alte proiecte) . De Basescu si de Berceanu nu vreau sa vorbesc ca ei 2 mi se par ca au distrus CFR-ul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24834
Data de inscriere : 17/08/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 05 Feb 2012, 02:39

Rarau a scris:
Dar mai bine mergi cu 3 vagoane goale decat sa ai 7. Eu nu inteleg asta Sad , cat timp ma gandesc ca sunt aceleasi cheltuieli, locomotiva aia consuma acelasi curent/motorina indiferent daca are 3 vagoane sau 7.
Dacă are mai multe vagoane consumă mai mult, că e nevoie de putere mai mare ca să le tragi... în plus, vagoanele alea au şi ele cheltuielile lor (revizie, igienizare, consumabile).


Rarau a scris:
Ca idee, daca aveti studii superioare, oricine se poate angaja in Ministerul Transporturilor. Si pe mine ma tenta acum vreo 4 ani sa ma duc la un concurs la ei.
Nu se poate angaja oricine... doar pe pile poţi să intri acolo, presupunând că afli la timp de concurs. Nu mai zic de vechime (dacă nu ai nici nu se uită la tine... valabil cam pentru toţi angajatorii, ei nu înţeleg că dacă nimeni nu te angajază, nu ai cum să faci vechime în câmpu' muncii).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 19 Feb 2012, 21:33

Laur a scris:
Astia se mira ce trenuri sa mai desfiinteze,iar voi va bateti capul cu niste lucruri pe care nu le va lua nimeni in seama...respect totusi pt. faptul ca aveti timp liber suficient sa va concentrati pe aceste probleme,pe care daca doar le-ar citi cineva din CFR ar fi bine,daramite sa le mai puna si in aplicare...
M-am abtinut sa nu-ti raspund dar totusi o fac, in primul rand multumesc ptr aprecieri, in al doilea rand pasiunea noastra la ce se rezuma? la a vedea trenuri in poze pe forum si live in realitate pe calea ferata? Very Happy
Ca citesc ca nu citesc altii din CFR...pacatul lor sa fie.
Apropo vezi ca am mai gandit o trasa la topicul intrebari si raspunsuri paginile 43 si 44, asa din prea multa pasiune ptr CFR Very Happy
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5604
Data de inscriere : 06/02/2012

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Feb 2012, 20:06

Propun un tren Targoviste-Ploiesti-Buzau-Constanta. Am fost anul trecut la mare cu o firma ce face curse regulate Targoviste-Mangalia si lumea trebuia sa isi faca rezervare cu o luna inainte (si acea rezervare costa 50 de lei, absolut scandalos).
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Feb 2012, 20:10

Eu cred ca sunt destule legaturi de la Targoviste pana la Bucuresti Nord si de acolo la Constanta!!
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5604
Data de inscriere : 06/02/2012

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Feb 2012, 20:15

Oricum mai bun ar fi un tren direct ca oamenii sa nu mai fie nevoiti sa schimbe la Bucuresti. Cred ca un automotor Desiro ar fi de ajuns.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8250
Data de inscriere : 18/04/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Feb 2012, 20:27

Targoviste ? De obicei trenurile ce au legatura cu litoralul sau zonele montane au plecare din mai orase mari, populate. Targoviste nu mi se pare cel mai potrivit, poti ajunge usor la Ploiesti, iar de acolo ai si trenuri si masini pana la Constanta sau Bucuresti.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Feb 2012, 20:51

la cat de mic e orasul ala incat in 20 min maxim l-ai traversat pe jos si la ce trafic de calatori are atat rutier cat si feroviar nu s-ar renta un tren direct Tgv-Litoral indiferent pe ce ruta ar circula.

Poate sa fie vreo ramura la vrun Desiro Craiova-Pitesti-Buc-Constanta dar sa mergi cu Desiro pe sub catenara pana la mare nu cred ca o sa mai vedem prea curand.

Hotii aia de GRUP ATYC SRL Targoviste acum cativa anii aveau o oferta de tot rasul. Pentru Tgv-Mangalia tariful era egal cu Ploiesti-Mangalia.

Pentru legatura Targovistei cu litoralul e buna varianta Targoviste-Bucuresti cu legatura la Bucuresti-Litoral mai bine mergi pe 225 km linie reabilitata decat sa mergi pe Buzau cu 50 km/h.

Revenind la topic nu ar strica un tren de noapte Sibiu-Brasov-PL.Vest-Buftea-Ram.Buciumeni-Centura-Pantelimon-Ciulnita-Constanta-Mangalia tren care sa nu intre prin Bucuresti in perioada 20 iunie-10 septembrie are multe orase in care poate strange calatori pentru 6-7 vagoane.

Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3151
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7969
Data de inscriere : 26/05/2011

Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitimeMier 22 Feb 2012, 01:27

Eu sunt pentru introducerea unui tren de sezon intre Craiova - Pitesti - Constanta cu vagoane de la Targoviste atasate la Titu. Targoviste este un oras de marime mijlocie in tara dar mai vin pasagerii din restul judetului Dambovita.

Oricum majoritatea din Targoviste se duc la mare prin Bucuresti (putini aleg varianta directa cu ATYC, iar in vara lui 2012 tariful dus la autocar cred ca va depasi 60 de lei).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Propunere trase sezoniere 2012 - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Propunere trase sezoniere 2012
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Info trafic - trenurile întârziate
» Discuţii libere, impresii, sesizări, petiţii, propuneri
» Propuneri pentru înfiinţări de trenuri noi la C.F.R.
» Trenuri sezoniere
» Propuneri pentru noul mers de tren 2012-2013

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: