Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative la TFG si TFC

In jos 
+35
marius664
Qweerty23
alliens
apmatei
COSTACHE MIHAIL
cristy79
Katalyn
stefan_br
ATM
cristi CFR
mielutu zburator
buldozer2
vatmanul
Lumunita Stana
Vlad
maris.constantin
kristi kkk
Katalin4653
Volk
razvan - trenuri
baiazid
Adrian78
IonutCFR2009
Nesebar
membru dezactivat ,
Dr2005
eu
DUAL
Spartan1948
Adirmvl
Rarau
AlexD
Razvan
Norbi
rizelgeorgel2004
39 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
membru dezactivat ,
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 598
Varsta : 32
Localizare : Bacau
Reputatie : 4779
Data de inscriere : 30/11/2012

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 09, 2013 4:30 pm

Pentru toti e un caz izolat:)) daca eu imi iau bilet si de fapt aflu ca merg la post, ar trebui sa-mi anulez biletul inainte de plecare ca sa ies pe plus?Smile) La CFR a devenit obisnuinta, controlorii stau la casele de bilete in statiile de plecare la capat de linie, si cand mergi sa-ti iei bilet, te intreaba, unde mergi, las ca-ti dau eu bilet in tren, dar spiritul civic ar trebui sa-i faca pe toti sa-i dea cu flit pe nasi si sa-si ia bilet de la casa, eu cred ca din 10 ori cand am fost la casa sa-mi iau bilet spre casa si am intalnit controlorii cu oferta, mergi ca-ti dau bilet eu, i-am dat cu flit si mi-am luat bilet insa in tren cred ca in 30% din cazuri nici nu m-au gasit in tren desi aveam bilet la el:)) in cele 30% din cazuri spiritul econom trebuia sa-mi zica, anuleaza-ti biletul ca nu ti-l verifica nici dracu', nu?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 09, 2013 6:07 pm

La CFR Călători e numără pe degete reclamaţiile pentru călătoria cu naşul... românul e resemnat, ba chiar îi convine că dă mai puţin, iar când se trezeşte fără tren urlă că autorităţile îşi bat joc. Păi dacă nimeni nu reclamă nimic, de ce să se facă verificări? Mai ales că nu există personal (se iau oamenii din birouri pentru supracontrol... şi după aia ne mirăm că mersul e făcut prost, că nu se cumpără piese ş.a.m.d.).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 10, 2013 9:30 am

Mereu imi spuneau nasi sau casiera de la Pietrosita sa ma duc la tren ca imi ia nasul mai putin dar eu le spuneam ca imi trebuie bilet ca merg mai departe de Targoviste, mergeam la Ploiesti Vest se stramba casiera ca o deranjam si dupa 5 minute imi elibera biletul scris de mana, un bilet de hartie modele mai vechi si mai rare cu reducere 50% elev/student.

Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 12:44 pm

A venit si 1 Mai iar TFC nu a bagat mai multe trenuri pe Felix , o mare bila neagra . Mad :4a:

_________________
595423Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12043
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 1:13 pm

Dr2005 a scris:
La CFR Călători e numără pe degete reclamaţiile pentru călătoria cu naşul... românul e resemnat, ba chiar îi convine că dă mai puţin, iar când se trezeşte fără tren urlă că autorităţile îşi bat joc. Păi dacă nimeni nu reclamă nimic, de ce să se facă verificări? Mai ales că nu există personal (se iau oamenii din birouri pentru supracontrol... şi după aia ne mirăm că mersul e făcut prost, că nu se cumpără piese ş.a.m.d.).

Nu reclamatiile facute de calatori sunt problema ci modul in care sunt pedepsiti nashii spagari. Daca pedeapsa primita de un nash spagar ar fi de 25 ani inchisoare, fii sigur ca altii ca el s-ar gandi de trei ori inainte sa mai accepte spaga, facandu-si datoria, aceea de a cobori din tren calatorii fraudulosi, la cea mai apropiata statie, exact ca in filmul „Steaua fara nume” (Productie 1965)... probabil unii au si uitat (ori se fac ca nu stiu) care mai sunt formalitatile ce trebuiesc aplicate in cazul calatorilor prinsi fara bilet...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 1:36 pm

Exista o suprataxa de 21 de lei pentru calatori surprinsi fara bilet doar atat ar trebui sa faca bilet+suprataxa
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12043
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 9:04 pm

adrian78 a scris:
Exista o suprataxa de 21 de lei pentru calatori surprinsi fara bilet doar atat ar trebui sa faca bilet+suprataxa

Si daca refuza plata suprataxei ori nu au bani la ei, ce ar trebui sa faca? Sa ii lase in pace?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 9:09 pm

Darea şi luarea de mită nu sunt infracţiuni pentru care să iei 25 de ani...

Având în vedere valorile mici ale mitei, probabil se poate scăpa cu amendă penală. Naşii cu pricina ar trebui concediaţi, daar asta nu poţi să faci până ce naşul nu e condamnat definitiv şi irevocabil pentru luarea de mită, că altfel urlă sindicatele şi naşul dă în judecată CFR Călători şi câştigă... problema e că ei nu cred că au în contractul individual de muncă prevederea că pot fi daţi afară dacă iau şpagă. Nu mai zic că au şi CCM, deşi acesta NU mai e obligatoriu de câţiva ani.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12043
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 9:34 pm

Daca 25 de ani este o pedeapsa prea mare pentru luarea de mita la valori ce nu pot fi cuantificate in timp, atunci sa ne amintim ca in vechiul regim cel care era dovedit ca a furat din avutia nationala mai mult de 100 mii lei era condamnat la moarte, o masura drastica dar cu efect garantat in bunul mers al economiei tarii. Asta este actuala hiba la noi, legile sunt prea blande cu cei care le incalca. De asta nu merge nimic in tara asta...
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6542
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 01, 2013 11:13 pm

IonutCFR2009 a scris:
Daca 25 de ani este o pedeapsa prea mare pentru luarea de mita la valori ce nu pot fi cuantificate in timp, atunci sa ne amintim ca in vechiul regim cel care era dovedit ca a furat din avutia nationala mai mult de 100 mii lei era condamnat la moarte, o masura drastica dar cu efect garantat in bunul mers al economiei tarii. Asta este actuala hiba la noi, legile sunt prea blande cu cei care le incalca. De asta nu merge nimic in tara asta...

Nu stiu daca legile sunt blande sau daca nu cumva judecatorii sunt prea corupti, cert este ca luarea de mita nu echivala nici in vechiul regim cu furtul din avutul obstesc (asa se numea) si parca mai era ceva cu economia nationala, subminare adica echivalent cu tradare de tara.

Insa, daca se dovedeste ca primirea de foloase necuvenite are ca si cauza vanzarea unor informatii care pot compromite economia nationala, pedepsele sunt si acum severe. Sigur ca pedeapsa cu moartea nu mai exista insa nici nu este cazul sa ne mai gandim intr-o Europa civilizata la o pedeapsa care poate naste confuzii.

In cazul unor controlori prinsi cu pisica in sac nu putem decat sa exageram cu privire la luarea unor astfel de masuri ca si cele evidentiate mai-sus.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8495
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 02, 2013 9:10 am

Americanii au o lege foarte clara si simpla, ai fost prins si dovedit cu mita/spaga, esti concediat fara dreptul de a mai avea pensie. La noi de ce nu se aplica o lege asemanatoare? S-ar calma toti coruptii...
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7966
Data de inscriere : 26/05/2011

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 02, 2013 5:14 pm

AlexD a scris:
Americanii au o lege foarte clara si simpla, ai fost prins si dovedit cu mita/spaga, esti concediat fara dreptul de a mai avea pensie. La noi de ce nu se aplica o lege asemanatoare? S-ar calma toti coruptii...

Este foarte greu sa te revolti contra a 15-20% dintre romani care ofera/iau spaga. Eu recunosc ca iau bacsis daca mi se ofera la munca dar pentru ca asa este jobul si este ca multumire pentru serviciul prestat nu pentru a obtine ceva anume.
Sus In jos
Volk

Volk


Numarul mesajelor : 54
Localizare : cu laptopu'n bratze
Reputatie : 4444
Data de inscriere : 03/05/2012

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 10, 2013 6:48 pm

@spartan, trebuia sa-i dai inapoi cei 5 lei si sa-i spui sa-ti dea bilet ca vrei sa-l decontezi.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 8:35 pm

Azi pe la 17.00 am fost in gara sa fac poze. De fapt din lipsa de ocupatie m-am dus la podul de fier. De acolo am fazut ca TFG manevra in gara.
Asadar m-am dus in gara si am pozat locomotiva TFG 60-1689-3.

Am ajuns tocmai cind a oprit motorul, mecanicul a coborit si s-a dus sa traga de minerele alea pe sub cisterne.
Intr-un minut pina sa plec vine la mine, eram pe drumul garii care duce la depozitul de linga gara si la o strada.

,,auzi tinere de unde esti?
de aici din sat
si ce cauti aici, cine ti-a dat voie sa pozezi?
dar cine interzice
cee, iti arat eu ordonanta noua, ce cauti aici?n-ai voie
stiu 20 de metri, dar eu sint pe drum
ceee, ce ai cautat linga linie, aici se manevreaza, vrei sa te calc, sa iti platesc pensie, eu raspund aici, cara-te de aici, data viitoare sun la 112

domnule, aici nu se manevreaza, locomotiva are motorul oprit
cee, poate sa vina alt tren cara-te ca sun la 112
dar stiti ca apelul nejustificat se pedepseste?
tu ma inveti pe mine eu raspund aici poate iti si trag... eu raspund de tren.
domnule, legea interzice accesul dar nu si pozatul, si dumneata nu raspunzi de tren in stationare ci in mers, acum raspunde seful trenului si IDM ul ca e in statie si dumneata n-ai voie sa poarasesti locomotiva

cara-te de aic, spala putina, praf de drum si spala putine, alea alea
domnule dar ce spune instructia de ce ati coborit de pe locomotiva?
nu ma lua pe minecu instructia spala putina....sa nu te mai prind... ...
domnule va este teama ca o sa va vad tragind motorina?
cee, mai vazut tu pe mine catrag?
nu dar vad ca va e teama

biiip
ba piip tu

ok, nu pot sa fac o legatura intre manevrarea cazanelor la linia depozitului de petroliere si cele 3-4 masini din fata garii.Una e a IDM ului.Una o fi a celor ce stau sus...

In mod cu totul firesc pentru duminica nu aveam telefonul de serviciu la mine unde am numerele politistilor din comuna ca ii chemam eu acolo nu stateam la scandal cu el.

Se vede treaba ca si privatii de la diesele au aceleasi apucaturi ca aia de la CFR. Sau ca ala dela GFR de a cazut din locomotiva odata cu bidonul.
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6125
Data de inscriere : 30/12/2011

Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 20, 2013 9:57 pm

Dar nici voi nu sunteti cuminti , parca a-ti face voi ceva in a nu se mai fura mototina , pana nu si-o ia unul nu va astamparati , ca de a-ti fi fost in locul lor nu a-ti fi luat hai lasati mentalitatea asta ca a-ti fi facut la fel daca era motorina de muls ! Evil or Very Mad Twisted Evil Wink Razz 
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Continut sponsorizat





Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative la TFG si TFC   Lucruri negative la TFG si TFC - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative la TFG si TFC
Sus 
Pagina 2 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: