Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

In jos 
+104
revenge
Tomi13leu
EuroNight
allred
Raduku09
baiazid
lifetec
spiderpc
sytrus
Spartan1948
92Dragos
roseanu
lapsanszkitamas
Razvan Tudor
Rarau
cristirimer
Vale_ntin
alex1987
Katalin4653
NicuS
KQQ
Adirmvl
vrugby
stefan_br
Vlad
popovici
sorin_ncs
Kriszti219
debian_alex
Radu
razvandoru
kristi kkk
Adisoft1991s
vlad170
Goanga
Radu Tudor
membru inactiv
Hurricane
bostanescu gigel
060-EA078
cristi CFR
dexter23
mureseanu_976
mishu_edm
M.I.C.I.
cristi ar
cont dezactivat .
halmarius
didinul
R936
AndiCFR
manuela
Laur
rizelgeorgel2004
nenuandrei
Silver
redeme
ravers75
lovekomotive
alliens
Costin.H
Grigor
tuborgtnp
cortexedge
COSTACHE MIHAIL
Cobra
DPS
Dr2005
eu
ana imfinity
Jhonyla
srazvi
razvan - trenuri
cont inactiv
andreiutzu
mihaiuc
ATM
romaniaetc
nokia2010
040EC100
bostanesku gigel
The Legend
ionutz72
Andrey_tm
Nesebar
Alex Avram
Vitosa
traian
Adrian78
Nk11
FeroFan97
Horea36
get.
AlexD
laur 133
Teodor
DUAL
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
TVlad
Luna
rich1974
cristyadaX
Cosmin5
108 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 35 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18148
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23549
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 14:49

La ce trenuri te referi ca nu afiseaza daca are in compunere vagon restaurant/bar?
Exemplu
http://www.infofer.ro/R3.asp?cboDeLa=10017&cboPinaLa=32015&cboVia=0&cboData=9%2F2%2F2011&PleStart=00%3A00&PleEnd=23%3A59&SosStart=00%3A00&SosEnd=23%3A59&cboSort=2&txtTrnImpSos=&txtTrnImpPle=&cboNrMaxConex=0&cboAbatere=150&txtNrInreg=10&Submit=Cautare&lng=1
La amandoua grupe de Tg Mures/Deva de la IC531 se specifica ca are vagon restaurant/bar
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13103
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 15:03

1823.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 15:45

So specifica la grupa de TG.Mures insa aceasta grupa nu are nici bar si nici restaurant. Au celelalte grupe ale trenului 531/532 de care grupa de TG.Mures beneficiaza intre Buc-Brasov-Buc.

vagoane cu spatii ptr persoane cu dizabilitatii sunt si pe:
- R 831/832 1 vag zilnic plus alte 2 vag in wek-end-ul trecut seriile 84-83.
- A 1746/1746 1 vag zilnic la ambele grupe tot seria 84-83.
celalalt tip de vagon cu spatii ptr persoane cu dizabilitati 84-87 nu are spatii si ptr biciclete si se gaseste pe un rapid de Galati.

In zilele de duminica pe 1746 veti gasii biciclete la vagonul special ptr biciclete 83-76 si in mijlocul vagonului pe culoar.

vagonul 84-83 are spatii ptr 2 biciclete desi pe langa cele 2 mai incap destule.

Un lucru negativ la INFOFER este ca pastreaza incontinuare simbolul bicicletei la trenurile 1930+1731 desi aceste 2 trenuri nu au avut niciodata nici macar o zi un vagon ptr biciclete.

La mersul actual de pe 300 1931/1930 sunjt singurele trenuri care nu au desi ar trebui sa aiba un astfel de vagon.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8127
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 19:28

DUAL a scris:
1823.
Acela nu mai are vagon restaurant. A avut doar pana in vara. Am circulat cu el la sfarsitul lui iulie si vazut personal.
Sus In jos
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5207
Data de inscriere : 28/12/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 19:54

adrian78hd a scris:
La ce trenuri te referi ca nu afiseaza daca are in compunere vagon restaurant/bar?
Exemplu
http://www.infofer.ro/R3.asp?cboDeLa=10017&cboPinaLa=32015&cboVia=0&cboData=9%2F2%2F2011&PleStart=00%3A00&PleEnd=23%3A59&SosStart=00%3A00&SosEnd=23%3A59&cboSort=2&txtTrnImpSos=&txtTrnImpPle=&cboNrMaxConex=0&cboAbatere=150&txtNrInreg=10&Submit=Cautare&lng=1
La amandoua grupe de Tg Mures/Deva de la IC531 se specifica ca are vagon restaurant/bar

Ma refeream ca nu strica sa specifice clar ce are trenul: ori vagon bar .. ori vagon restaurant. Adica sa puna simboluri diferite. Una e sa ai un simplu bar si alta e un restaurant unde poti lua o masa completa.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8240
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 13:13

Am calatorit recent de la Caransebes la Resita si retur cu P9167/P9162, format din doua vagoane tip 21-47 si 20-55. Primul are statia de domiciliu Caransebes, al doilea Timisoara N. Au fost cele mai mizerabile vagoane in care am ajuns vreodata, cu un strat gros de mizerie pe jos, nespalate de ani de zile, cu urme ciudate pe banchete si ferestre, mirosind pestilential. Ruta e totusi frecventata de oameni normali, nici mai rai nici mai buni decit altii. Iata si poze:

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 DSC01908

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 DSC02240

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 DSC01909

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 DSC02241

De la Caransebes spre Bucuresti am venit cu R694. Nu am inteles de ce opreste un rapid in Balota (acolo stiu ca se verificau frinele inainte de coborirea spre Severin insa noi veneam din sens opus).
Vagoanele (cred ca tip 21-76, bleu-marin cu alb, scaune verzi) au un sistem destept de inchidere automata a usilor exterioare. Nu exista senzor de prezenta in usa astfel incit se inchid brutal dupa citeva secunde. In gara Herculane niste batrini care se urcau mai greu au fost strinsi bine cu usa iar mie era sa imi sparga aparatul de fotografiat si sa mi-l bage in ochi...
Nu in ultimul rind, o intrebare la care nu am gasit raspuns: de ce toate vagoanele noi sint de tip salon? Am mai auzit ca "asa vrea UE" dar asta nu e un raspuns acceptabil.
Sus In jos
traian

traian


Numarul mesajelor : 222
Varsta : 40
Localizare : Eforie Sud
Reputatie : 4962
Data de inscriere : 23/06/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 14:34

Trebuiau sa afiseze pe infofer cu o luna inainte (pentru ca se poate), ce personale vor circula dupa 12 septembrie incolo pe ruta Constanta-Mangalia! Chiar trebuie sa sa asteptam pana in ultima zi a trenurilor sezoniere sa vedem orarul de circulatie al personalelor obisnuite? Evil or Very Mad Cineva care nu ar cunoaste mersul normal al trenurilor ar crede ca nu le mai baga deloc din toamna!
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8516
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 15:16

Daca incep lucrarile s-ar putea sa nu le mai vedem deloc pana la sezonul viitor.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8711
Reputatie : 13965
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 16:12

AlexD a scris:
Daca incep lucrarile s-ar putea sa nu le mai vedem deloc pana la sezonul viitor.
RK total ? aici dupa fiecare sezon se fac burari/schimbari de linii/macaze cu inchiderea liniei in intervalul 9.05-12.15/12.30. stii ceva sigur se apuca serios de lucrari?

@traian : trenurile personale raman aceleasi care au fost din decembrie pana in iunie, difera in graficul de circulatie plus/minus cateva minute fata de cele de atunci.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8516
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 19:31

Nu stiu sigur, spunea cineva ca s-ar face o licitatie doar pentru inlocuirea traverselor (lucru ciudat dupa parerea mea) ori banuiesc (asa imi bubuie mintea) ca vor sa iasa mai ieftin si sa recicleze cateva sine probabil recuperate de pe M800 in stare mai buna. Totusi sunt doar 42 de km de "reabilitat" in tarile cu apa calda o echipa de 7 muncitori cu utilajele aferente pot monta intre 4-5 km de linie noua in 8 ore, am vazut pe Discovery un reportaj de am ramas incremenit, la ce nivel au ajuns aia si in ce lehamite se lucreaza la noi. Si astia lucrau doar cate 8 ore noaptea ca a2a zi treceau trenurile pe acolo fara restrictii.


Ultima editare efectuata de catre AlexD in Sam 03 Sept 2011, 20:19, editata de 1 ori
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5528
Data de inscriere : 01/06/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 20:15

Intre Craiova -Cernele este inchis firul 1 de cca o luna si cred ca termenul de 19 sept este prea bun .Si nu aveau de schimbat decat traversele in curba ....cca 40 de traverse pe zi era estimat sa schimbe.
Sus In jos
traian

traian


Numarul mesajelor : 222
Varsta : 40
Localizare : Eforie Sud
Reputatie : 4962
Data de inscriere : 23/06/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeDum 04 Sept 2011, 14:34

Casierele s-au obisnuit sa nu mai dea rest la bilet, am observat asta mai demult si la Eforie, dar si azi la Constanta, spre exemplu biletul costa 3,7 lei, eu ii intind 5 lei, si imi da rest doar 1 leu. Altadata intind 4 lei si nu mai imi da rest deloc. Si uite azi asa, maine asa, daca as face naveta zilnic se aduna o suma frumusica intr-un an de zile, desigur in buzunarele lor. Plus ca nu sunt numai eu, daca fac asa la zeci de calatori... Evil or Very Mad
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat
Alex Avram


Numarul mesajelor : 2610
Varsta : 29
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 8201
Data de inscriere : 20/06/2009

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeDum 04 Sept 2011, 18:29

Teodor a scris:
rich1974 a scris:
pai vezi frate, d-aia au proliferat jegosii in romania, din cauza tolerantei. ia sa-i fi aruncat pe cativa din tren sa vezi daca mai facea cineva mizerie. cred ca ai fi lins de pe jos de curat, ii faceam sa se descalte si sa se spele pe picioare inainte de a se urca in tren!
la fel si calatoria fara bilet....jos din tren in mijlocul campului, ce mama dracului! sau cand treci peste o apa, ii arunci de pe pod! iti garantez ca nici macar nu s-ar mai apropia cineva de tren fara bilet.
dar noi suntem niste mamaligi toleranta.....lasa-i ca "e saraci"!

acum, pe ruta pitesti-costesti, fel de fel de ciumpalaci merg cu acceleratul desi nu ar avea dreptul decat la personal. trebuie sa se roage nasa de ei sa ia personalul care e peste 15 min.

si altceva, mi se pare o aberatie faptul ca exista autorizatii si permise pe cfr. sa plateasca nene toata lunea ca angajatii cfr nu sunt mai cu coarne. parca ar lucra fara salariu si ar trebui platiti in calatorii.

Un prieten de`al meu a patit asa. A mers cu cativa prieteni pana la Dragasani, asa li se sculasera lor in acea zi. La dus, spre mirarea mea, mi`au spus ca nu a venit nasul, si ii cred, ve`ti afla imediat de ce i`am crezut. Au mers fara bilet bine merci pana la Dragasani. La intoarcere, cheltuisera toti banii si si`a facut aparitia si nasul. I`a intrebat de bilete si au spus ca nu au. Pe unu l`a dat jos intre Tatarani si Govora, in mijlocul campuiuli, la vreo 27 km de Valcea iar pe cei 2 intre Raureni h si Raureni statie, adica la 10 km de Valcea. Prima oara i`am crezut cand mi`au spus ca nu a venit nasu, pentru ca daca venea si ii prindea fara bilet, ii dadea jos cum a fcut la intoarcere. Acela a fost un controlor cinstit, nu a cerut bani si a procedat cum trebuia.
Asa trebuie sa procedeze toti controlorii de pe trenuri! Very Happy dar la unii mita e SPECIALITATEA CASEI Smile si iti dau un exemplu:Am mers cu P.8033 de la OBOR pana la FETESTI si in loc sa ii dea jos,controlorul lua mita ca lumea!de la tarani......la unii le mai dadea si rest! Embarassed 1 leu de OBOR pana la CIULNITA!eu si tata mergeam cu bilet in tot vagonul! Embarassed
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8269
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 05 Sept 2011, 10:37

Alex Avram a scris:
Teodor a scris:
rich1974 a scris:
pai vezi frate, d-aia au proliferat jegosii in romania, din cauza tolerantei. ia sa-i fi aruncat pe cativa din tren sa vezi daca mai facea cineva mizerie. cred ca ai fi lins de pe jos de curat, ii faceam sa se descalte si sa se spele pe picioare inainte de a se urca in tren!
la fel si calatoria fara bilet....jos din tren in mijlocul campului, ce mama dracului! sau cand treci peste o apa, ii arunci de pe pod! iti garantez ca nici macar nu s-ar mai apropia cineva de tren fara bilet.
dar noi suntem niste mamaligi toleranta.....lasa-i ca "e saraci"!

acum, pe ruta pitesti-costesti, fel de fel de ciumpalaci merg cu acceleratul desi nu ar avea dreptul decat la personal. trebuie sa se roage nasa de ei sa ia personalul care e peste 15 min.

si altceva, mi se pare o aberatie faptul ca exista autorizatii si permise pe cfr. sa plateasca nene toata lunea ca angajatii cfr nu sunt mai cu coarne. parca ar lucra fara salariu si ar trebui platiti in calatorii.

Un prieten de`al meu a patit asa. A mers cu cativa prieteni pana la Dragasani, asa li se sculasera lor in acea zi. La dus, spre mirarea mea, mi`au spus ca nu a venit nasul, si ii cred, ve`ti afla imediat de ce i`am crezut. Au mers fara bilet bine merci pana la Dragasani. La intoarcere, cheltuisera toti banii si si`a facut aparitia si nasul. I`a intrebat de bilete si au spus ca nu au. Pe unu l`a dat jos intre Tatarani si Govora, in mijlocul campuiuli, la vreo 27 km de Valcea iar pe cei 2 intre Raureni h si Raureni statie, adica la 10 km de Valcea. Prima oara i`am crezut cand mi`au spus ca nu a venit nasu, pentru ca daca venea si ii prindea fara bilet, ii dadea jos cum a fcut la intoarcere. Acela a fost un controlor cinstit, nu a cerut bani si a procedat cum trebuia.
Asa trebuie sa procedeze toti controlorii de pe trenuri! Very Happy dar la unii mita e SPECIALITATEA CASEI Smile si iti dau un exemplu:Am mers cu P.8033 de la OBOR pana la FETESTI si in loc sa ii dea jos,controlorul lua mita ca lumea!de la tarani......la unii le mai dadea si rest! Embarassed 1 leu de OBOR pana la CIULNITA!eu si tata mergeam cu bilet in tot vagonul! Embarassed

Ai dreptate, sunt multe astfel de cazuri, dar gandeste`te si la acel controlor. Sa spunem ca este un om somplu, cu venituri reduse ( ca nu e asa de exorbitant salariul de controlor ) care incearca sa`si tina copii la scoala, sa le ofere conditii, etc ... Un mod normal, nu ar refuza ocazia de a mai castiga un ban, fie asta cinstit sau necinstit. Dar un controlor care esste cel putin mai instarit sa tot ia mita, asta`i deja nesimtire.
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5101
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 05 Sept 2011, 10:50

faptul ca ai salariul mic, nu este justificare pentru furt! poate altul ar lucra pe salariul ala cinstit! scuze se gasesc totdeauna!

eu totusi continui sa cred ca mita aia merge mai departe, nu ramane toata la controlori, ei sint doar "furnicile" (cum se spune in limbajul traficantilor de droguri)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
Sus 
Pagina 3 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 35 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: