Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)

In jos 
+104
revenge
Tomi13leu
EuroNight
allred
Raduku09
baiazid
lifetec
spiderpc
sytrus
Spartan1948
92Dragos
roseanu
lapsanszkitamas
Razvan Tudor
Rarau
cristirimer
Vale_ntin
alex1987
Katalin4653
NicuS
KQQ
Adirmvl
vrugby
stefan_br
Vlad
popovici
sorin_ncs
Kriszti219
debian_alex
Radu
razvandoru
kristi kkk
Adisoft1991s
vlad170
Goanga
Radu Tudor
membru inactiv
Hurricane
bostanescu gigel
060-EA078
cristi CFR
dexter23
mureseanu_976
mishu_edm
M.I.C.I.
cristi ar
cont dezactivat .
halmarius
didinul
R936
AndiCFR
manuela
Laur
rizelgeorgel2004
nenuandrei
Silver
redeme
ravers75
lovekomotive
alliens
Costin.H
Grigor
tuborgtnp
cortexedge
COSTACHE MIHAIL
Cobra
DPS
Dr2005
eu
ana imfinity
Jhonyla
srazvi
razvan - trenuri
cont inactiv
andreiutzu
mihaiuc
ATM
romaniaetc
nokia2010
040EC100
bostanesku gigel
The Legend
ionutz72
Andrey_tm
Nesebar
Alex Avram
Vitosa
traian
Adrian78
Nk11
FeroFan97
Horea36
get.
AlexD
laur 133
Teodor
DUAL
alex.alexus.tm
IonutCFR2009
TVlad
Luna
rich1974
cristyadaX
Cosmin5
108 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 15:47

nici o amenda si nici o morala frate! cea mai eficienta metoda ar fi oprirea pur si simplu a trenului, oriunde, si aruncati din tren la propriu. va asigur ca alta data nu ar mai fi facut la fel! sunt pline trenurile de animale care se cred in grajd. trebuie aruncati pur si simplu din tren!
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 16:26

laur 133 a scris:
Pana sa-i amendeze cineva mai bine incercam noi sa le facem observatie sa le dam o lectie de educatie. Eu nu as fi putut sa trec pe langa ei si sa nu le fac morala de fata cu toti .
Totusi, am doar 15 ani, si chiar nu aveam chef de o zi stricata de niste tarani, doar ma intorceam din vacanta. Very Happy Laughing

@ rich1974 : Totusi, nu au rupt / spart nimic si aveau bilet pana la urma ... pentru mine ar fi fost de ajuns sa`i vad cu matura`n brate.
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 20:49

pai vezi frate, d-aia au proliferat jegosii in romania, din cauza tolerantei. ia sa-i fi aruncat pe cativa din tren sa vezi daca mai facea cineva mizerie. cred ca ai fi lins de pe jos de curat, ii faceam sa se descalte si sa se spele pe picioare inainte de a se urca in tren!
la fel si calatoria fara bilet....jos din tren in mijlocul campului, ce mama dracului! sau cand treci peste o apa, ii arunci de pe pod! iti garantez ca nici macar nu s-ar mai apropia cineva de tren fara bilet.
dar noi suntem niste mamaligi toleranta.....lasa-i ca "e saraci"!

acum, pe ruta pitesti-costesti, fel de fel de ciumpalaci merg cu acceleratul desi nu ar avea dreptul decat la personal. trebuie sa se roage nasa de ei sa ia personalul care e peste 15 min.

si altceva, mi se pare o aberatie faptul ca exista autorizatii si permise pe cfr. sa plateasca nene toata lunea ca angajatii cfr nu sunt mai cu coarne. parca ar lucra fara salariu si ar trebui platiti in calatorii.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8493
Data de inscriere : 09/01/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 21:10

rich1974 a scris:

si altceva, mi se pare o aberatie faptul ca exista autorizatii si permise pe cfr. sa plateasca nene toata lunea ca angajatii cfr nu sunt mai cu coarne. parca ar lucra fara salariu si ar trebui platiti in calatorii.

Romania este singura tara din EU unde exista gratuitati/reduceri pentru angajati/pensionari CFR,RATB,Metrou si alte institutii...dupa ce ca au ditamai salariile cu mult peste medie si multi dintre ei se fac ca muncesc (exclus mecanicii) mai au si gratuitati, mi-ar fi rusine. Dar asta se intampla cand 100.000 oameni(angajati cfr) circula anual gratis cu CFRul cine stie de cate ori sau zeci de ori pe luna nu mai punem la socoteala blatistii datorati nasilor si vedem cate zeci/sute de milioane de euro poerde CFR care devine CSTR (Compania Sociala Transport Feroviar).
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 21:18

plus ca muncesc foarte putin, eu ii vad dimineata ca vin cu mine cu acceleratul si la ora 12 se intorc. eu imi iau de lucru acasa, dar ei? sincer, ma simt cam frustrat ca platesc aproape 180 de ron pe luna pentru 30 km in timp ce ei se plimba gratis. ma gandesc serios sa renunt la transportul cu trenul si sa trec pe auto.
Sus In jos
get.




Numarul mesajelor : 165
Reputatie : 5052
Data de inscriere : 24/12/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 21:51

Permisele au fost retrogradate la clasa a II-a pentru majoritatea lucrătorilor, în plus se achită o taxă de ~75 lei/permis membru de familie(verificați dvs.) + ruta este impozabilă.


Dacă eu aș fi controlor de bilete, nu mi-aș permite să comentez nimic colegilor că ei stau la clasa I. Nimeni nu își permite, nici măcar supracontrolul. Înainte de ceferiști, ei sunt oameni....

Sus In jos
Horea36




Numarul mesajelor : 31
Reputatie : 4714
Data de inscriere : 13/07/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 22:47

Asa o fi ca o prea zici cu foc sint cel putin 60 la suta dintre angajati C.F.R. care nu calatoresc cu trenul in interes personal decit de doua sau trei ori pe an restul o fac in interes de serviciu sau ai dreptate restul de 40 la suta merg la serviciu zilnic cu trenul. Nu din bani de pe biletele calatorilor le este asigurat transportul pe calea ferata angajatilor CFRl.Dar te intreb eu este corect atunci ca din banii mei si ai tai toti angajati M.A.I. ,I.SU., M.A.P.N. sa primeasca lunar salarii bunicele bani de hrana(650-700 lei) transport gratuit pe toate mijloacele de transport ,bilete de odihna si tratament pentru toata familia in hotelurile ministerelor cu preturi derizorii (intretinerea acestor hoteluri se fac tot din bani mei si ai tai),bani anual pentru uniforme si alte facilitati sau crezi ca lucreaza si ei pe gratis si merg la serviciu doar din mila pentru noi ca sa ne asigure linistea si sigurant .La majoritatea angajatilor de la firmele private li se asigura transport gratuit la locurile de munca sau in delegatii (cere un bilet unui insotitor de pe vagonul de dormit si iti va spune ca toate au fost cu decontare) cazare la hoteluri sau pensiuni iar toate acestea se gasesc in pretul produselor sau serviciilor pe care le presteaza si noi le achizitionam de la ei la supra preturi.Daca vrei mai am exemple de facilitati pe bani publicii.IAR DESPRE FAPTUL CA NICI O TARA DIN EUROPA NU MAI OFERA TRANSPORT GRATUIT ANGAJATILOR FEROVIARI TE INSELI DOCUMENTEAZATE SI PE URMA ARUNCA CU NOROI.
P.S. Exista si o conventie intre Caile Ferate Europene de stat prin care toti angajati feroviari din Europa pot face o calatorie gratuit o data pe an in orica tara cu trenul pe caile ferate de stat.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6365
Reputatie : 12036
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Aug 2011, 23:53

Pai toate drepturile acestea (gratuitati) au fost obtinute de-a lungul anilor prin lupta sindicala. Daca au cotizat oamenii la sindicat, nu era normal sa primeasca si ceva in schimb ?
Sus In jos
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5620
Data de inscriere : 06/02/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 07:49

AlexD a scris:

Romania este singura tara din EU unde exista gratuitati/reduceri pentru angajati/pensionari CFR,RATB,Metrou si alte institutii...

Domnule,asta nu e adevarat. Ex. la Ungaria sunt f multe gratuitati,si reduceri...acolo 80% din calatori au ceva reducere
( Angajatii si FALMILIA Angajatului MAV merge gratis in toata UE ! )
(Oamenii peste 65 ani merg gratis )
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 10:41

rich1974 a scris:
pai vezi frate, d-aia au proliferat jegosii in romania, din cauza tolerantei. ia sa-i fi aruncat pe cativa din tren sa vezi daca mai facea cineva mizerie. cred ca ai fi lins de pe jos de curat, ii faceam sa se descalte si sa se spele pe picioare inainte de a se urca in tren!
la fel si calatoria fara bilet....jos din tren in mijlocul campului, ce mama dracului! sau cand treci peste o apa, ii arunci de pe pod! iti garantez ca nici macar nu s-ar mai apropia cineva de tren fara bilet.
dar noi suntem niste mamaligi toleranta.....lasa-i ca "e saraci"!

acum, pe ruta pitesti-costesti, fel de fel de ciumpalaci merg cu acceleratul desi nu ar avea dreptul decat la personal. trebuie sa se roage nasa de ei sa ia personalul care e peste 15 min.

si altceva, mi se pare o aberatie faptul ca exista autorizatii si permise pe cfr. sa plateasca nene toata lunea ca angajatii cfr nu sunt mai cu coarne. parca ar lucra fara salariu si ar trebui platiti in calatorii.

Un prieten de`al meu a patit asa. A mers cu cativa prieteni pana la Dragasani, asa li se sculasera lor in acea zi. La dus, spre mirarea mea, mi`au spus ca nu a venit nasul, si ii cred, ve`ti afla imediat de ce i`am crezut. Au mers fara bilet bine merci pana la Dragasani. La intoarcere, cheltuisera toti banii si si`a facut aparitia si nasul. I`a intrebat de bilete si au spus ca nu au. Pe unu l`a dat jos intre Tatarani si Govora, in mijlocul campuiuli, la vreo 27 km de Valcea iar pe cei 2 intre Raureni h si Raureni statie, adica la 10 km de Valcea. Prima oara i`am crezut cand mi`au spus ca nu a venit nasu, pentru ca daca venea si ii prindea fara bilet, ii dadea jos cum a fcut la intoarcere. Acela a fost un controlor cinstit, nu a cerut bani si a procedat cum trebuia.
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 10:51

bravo nene, as vrea sa mai aud d-astea! din pacate sunt cazuri rarisime! daca l-as intalni pe controlorul ala i-as face cinste!
astea au efect mult mai puternic decat amenzile, ca oricum nu le platesc. eu as mai fi adaugat si un sut in cur la coborarea (aruncarea) din tren!
acelasi lucru trebuie aplicat si celor care fac mizerie, fac galagie etc.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 11:42

rich1974 a scris:
bravo nene, as vrea sa mai aud d-astea! din pacate sunt cazuri rarisime! daca l-as intalni pe controlorul ala i-as face cinste!
astea au efect mult mai puternic decat amenzile, ca oricum nu le platesc. eu as mai fi adaugat si un sut in cur la coborarea (aruncarea) din tren!
acelasi lucru trebuie aplicat si celor care fac mizerie, fac galagie etc.

Pai asta nu`i tot. Cand s`a vazut singur in mijlocul campului s`a panicat rau, nu mai stia nici unde`i strada, nici in ce directie e Valcea, era sa iasa rau ... Si are 18 ani.
Sus In jos
rich1974




Numarul mesajelor : 430
Varsta : 49
Localizare : jud Arges
Reputatie : 5078
Data de inscriere : 20/08/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 12:03

saracul de el....nu a luat bac-ul la geografie! cred ca are pretentie acum sa-i plateasca CFR-ul psihoterapie.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 12:06

rich1974 a scris:
saracul de el....nu a luat bac-ul la geografie! cred ca are pretentie acum sa-i plateasca CFR-ul psihoterapie.

Laughing Nu a mai pus piciorul in tren. Indiferent ca avea sau nu bilet. Very Happy
Sus In jos
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5184
Data de inscriere : 28/12/2010

Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 14:16

Lucruri negative la Infofer:
- nu afiseaza la trenuri daca au in compunere vagoane cu facilitati pt persoane cu handicap. Acest lucru ajuta si persoanele care calatoresc cu bicicleta deoarece au un spatiu mare unde sa puna bicicleta fara sa incomodeze alti calatori. De ex ieri R792 avea un astfel de vagon si am fost placut suprins. Dar conductorul insista ca ar fi trebuit sa platesc bilet pt bicicleta. In final s-a lamurit ca la trenurile care au spatii speciale nu se plateste.
- nu afiseaza clar daca trenul are in compunere vagoane bar sau vagoane restaurant
- la unele trenuri afiseaza doar clasa 2 desi au si clasa 1 si aici nu e vorba doar de personale (un ex e R 821 format din sageata albastra).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)   Lucruri negative (-)  la CFR !!! (2) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: