Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra

In jos 
+20
iuli.hard
decward
DUAL
Luna
Silver
IonutCFR2009
Marius
Cobra
LanceR
RazvanCFR
membru inactiv
myster2008
Adrian78
Vitosa
alex.alexus.tm
AlexD
Amiralul
cortexedge
Nesebar
SULZERUL 0733
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 04 Apr 2011, 09:03

@ cortex .. si Bucuresti-Galati Smile ... studentii primesc reducere cu cupoane 50% din toate trenurile la clasa a 2'a . elevii primesc 50 % la personal si aproximativ ~25% reducere in restul trenurilor(adica primesc reducere doar din nr de KM,nu si din supliment la rang superior).Deci daca esti elev pt distante lungi acel 25% creste ,pt scurte acel 25% din pretul biletului scade.
Referitor la compunerile personalelor in tara .. sunt bataie de joc ,astfel ca tot materialul rulant e alocat dupa putere;in timp ce unele trenuri de navetesti pline primesc vagoane care nu au mai fost salubrizate de mai bine de 5 ani ... O solutie din pct meu de vedere e sa faca garnituri mixte peste tot .. 2 x /1920-55 ,2 x 19/21-47 , etc.In HD spre exemplu P2143/4,2148/9 are compunere 21-47,20-55.Ca dimineata sunt pline ochi e partea a 2'a,dar macar ofera calatorilor o sansa.Se stie ca unele regionale au vagoane si garnituri pentru personale gramada ,gen Brasov,iar altele nimic.
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 04 Apr 2011, 09:32

Elevii au reducere doar 50% din pretul unui P. Diferentele (de clasa , nr.kilometri si altele) se taxeaza intregi !
Sus In jos
iuli.hard

iuli.hard


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 30
Localizare : Onesti
Reputatie : 5346
Data de inscriere : 31/08/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 04 Apr 2011, 21:23

Calatoresc cu bilet , reducere elev Very Happy
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6369
Data de inscriere : 30/01/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeMar 05 Apr 2011, 11:21

eu intotdeauna iau bilet (abonament lunar pt naveta) imi place sa calatoresc legal
Sus In jos
Marius
V.I.P Member
V.I.P Member
Marius


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5234
Data de inscriere : 04/03/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Apr 2011, 22:01

Partea II Smile)....
Sus In jos
http://autoloco.forum777.com/
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6338
Data de inscriere : 12/06/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Apr 2011, 22:14

lol!
Bravo Mitica!!!Esti tare! Laughing
Sus In jos
Nk11

Nk11


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5194
Data de inscriere : 28/12/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeDum 24 Apr 2011, 21:33

Bilet. Ti se ofera un serviciu - il platesti . Smile
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 02:21

Leo a scris:
Bilet. Ti se ofera un serviciu - il platesti . Smile
Intr-o tara civilizata asa ar fi normal. Dar in Romanica nu e cazul.
Conditiile din trenul oltenitean sunt foarte proaste.
Ce ofera CFR pe sectia asta? Hai sa-ti spun eu: vagoane infecte, mai e putin si cade tabla de pe ele, cu acoperisul facut sita (daca ploua afara, ploua si-n tren mai tare). Pe timp de iarna, cand temperaturile exterioare scad cu mult sub 0 grade, incalzirea vagoanelor ori nu functioneaza, ori nu dau mecanicii drumul la incalzire, in asa fel incat daca afara sunt, sa spunem, -15 grade, in tren sunt cel putin -18 fara nici un fel de exagerare.
Putini dintre voi va puteti imagina frigul extrem pe care l-am indurat in iarna ce tocmai a trecut in trenurile oltenitene. Desi aveam bilet, gerul extrem nu facea discriminari din astea.
Voi v-ati cumpara bilet pentru asa ceva? Eu mi-am cumparat de multe ori, iar dovezile le voi posta curand aici.
Domnilor Karpaty si Onofrei(ca dvs m-ati judecat si condamnat cum ca sunt singurul blatist al tari si ati decretat ca eu sunt de vina pt toate relele din transportul feroviar de calatori), as vrea sa-mi spuneti sincer daca domniile voastre si-ar cumpara bilete ca sa mearga in asemenea conditii, asta daca puteti fi sinceri.
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 02:38

Jhonyla a scris:
eu intotdeauna iau bilet (abonament lunar pt naveta) imi place sa calatoresc legal
Citesc pe aici si vad ca multi calatoresc legal, conform propriilor declaratii.
Oare asa sa fie? Ma indoiesc. Sincer.
Problema cu abonamentul e urmatoarea: lucrezi zi de zi, pleci dimineata la prima ora cu trenul, iesi de la serviciu, sa spunem, undeva intre orele 14-16.30 iar trenul de intoarcere e la ora oficiala 20.15. Iti mai arde sa stai atata timp in gara in conditiile in care ai ajunge acasa la ora 21 si dimineata trenul trece la 05.30? Normal ca nu, astfel incat apelezi obligat la dubari.
Tu ti-ai face abonament la tren in conditiile in care pleci cu trenul si te intorci cu maxi-taxi? Eu unul stiu ca nu.
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 15:14

Bai,...da sunt trenuri jalnice. Cunosc situatia de pa acea ruta. Dar faza cu VAGOANE CU ACOPERIS GAURIT din care curge apa...ma faci sa rad. Sau,...daca afara sunt -15 grade, unde Doamne Dumnezeului ai pomenit ca in tren sa fie...-18 grade??? Mai omule,...tu chiar ne iei de prosti sau de fraieri??? Pe bune acum...Eu am circulat asa de curiozitate in plin ianuarie cu acel tren...si nu era frig asa cum zici. Nu mai exagera in halul asta ca nu te crede nimeni.
Imi raspunzi si mie cu ,,copy-paste" sau ,,Quote" unde am zis eu-personal- ca esti blatist??? Imi arati si mie unde am afirmat despre tine ca esti blatist??? Daca citesti si nu ai tinere de minte ceea ce citesti,...nu imi atribui mie niste chestii pe care nu l-am afirmat. Daca eu una zic, iar tu alta intelegi, este problema ta baiatule. Dar nu ma acuza pe mine de ceva ce nu am zis niciodata!
Circ si manelism asta am vazut in cele doua filmulete ale tale. Asta e tara in care traim! Ma mir,...chiar ma mir ca fondul muzical nu era pe ritm de manele de-ale lui ,,salam de Sibiu". Tu nu te poti numi pasionat cu apucaturile tale. Eu sunt acuzat pe forumuri ca am gura mare, si mai stiu eu ce. Dar de-aici pana la a fuma in direct in tren si sa ma postez pe net cu ,,bravura" mea,...este de ordinul penibilului absolut. Asta demonstreaza ca meritati acel acel tren IN STAREA IN CARE E! Nu meritati mai mult. Vezi ca erai asa de precipitat incat mai aveai putin si-ti iesea scuipat din gura. Pai ca tine pe acea ruta sunt destui. Prea multi ca acel tren sa mai poata circula. Decat sa te fi filmat impreuna cu toata gasca aia care erati acolo,...daca erai un om cu cap, mergeai frumos in Bucuresti Nord, cereai ,,Jurnalul Calatorului -exista daca stii s-o ceri- si impreuna cu toti care erati impreuna scriati ceea ce va doare. Va spuneati doleantele, cereati ceea ce vi se cuvine.Eu am cerut-o de nenumarate ori. Si am reusit sa schimb daca vreau si insist. Azi, maine, poimaine, scriu pana cand cineva acolo se sesizeaza ca nu e de gluma si vei vedea si rezultatele. Eu la Galati am reusit asta impreuna cu alti prieteni sa reintroducem tren de la Galati catre Brasov ( era cativa ani scurtat pana la Floresti-PH sau Campina), sa scoatem ,,Desiro"-urile de pe IC, sa scoatem etajatele de pe anumite trenuri ( vezi Galati---Brasov si Rapidele catre Bucuresti si retur). Da, am reusit caci am folosit acel jurnal al calatorului. Nu ne-am filmat in tren ca ultimii oameni demonstrand nimic altceva decat badaranism si manelism. Sincer,...rad cand vad filmuletele dar ma ingrozeste ca multi se dau mari priceputi in toate dar in realitate habar au sa se descurce in viata. Cred ca asa iti vei invata si copiii tai sa faca atunci cand vor creste mari: sa adopte masuri de protest grotesti si penibile fumand in tren si mergand cu nasul pentru ca ... ,,nu e conditii celivizate pa tren". Asta nu e masura de protest. Este exact penibilitatea prostilor si proastelor alora care dansau la miting dansul ,,Pinguinului" razand cu gurile pana la urechi si cica ala s-a vrut miting de protest de amploare...!!! Mare e gradina ta Doamne....
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 16:13

Stimate domnule Onofrei, nu ma surprinde faptul ca umpli forumul numai cu jigniri la adresa celor care nu sunt de acord cu dvs. Cu parere de rau, pt ca va respectam pana in urma cu ceva timp, tin sa va aduc la cunostinta ca exista libertatea de expresie chiar si la noi.
Iar acum sa le luam metodic:
1. Chiar daca sunt eu cunoscator, inteligent, manelist (desi nu sufar genul asta de muzica), m-ati judecat pe forumul asta pt faptul ca am recunoscut ca uneori fac blatul cand merg cu trenurile.
2. Clipurile respective sunt PAMFLETE, numai idiotii si inchisii la minte nu pricep asta.
3. Pasiunea mea pt trenuri exista de cand ma stiu si va muri odata cu mine. Indiferent ce spun unii si altii eu sunt pasionat de trenuri.
4. Daca ati fost cu trenul asta in ianuarie, desi ma indoiesc, ati fost doar odata, nu ati facut naveta ani in sir, zi de zi cu el. Daca intr-adevar ati fost, poate a fost doar o chestiune de noroc. Ori au incalzit trenul pt ca "Majestatea Sa", marele pasionat Onofrei Sergiu Gabriel, a avut placerea sa mearga cu acest tren.
Daca pe mine nu ma credeti, intrebati navetistii cu ştate vechi care e situatia pe aici.
Faza cu "Eu am dreptate, tu minti" nu mai e de actualitate.
Cam atat momentan.
ADIO SI-UN PRAZ VERDE, "domnule" Onofrei
P.S. Daca eu sunt cunoscator, incult etc, dumneavoastra cum credeti ca apareti pe forum cand va certati si amenintati cu bataia copii de 12-13 ani?
INFANTIL, scapat de la psiho-pupu. Eu unul n-am amenintat copii cu bataia, spre deosebire de altii( recte dvs.) care ii atacati mereu.
Va credeti mare destept? Chiar credeti ca sunteti buricul Pamantului? Pe forumul asta se pare ca da, devreme ce nimeni nu indrazneste sa va contrazica.
Bineinteles ca, dupa mesajul asta, veti face ca trenul in gara la administratori, iar eu voi fi bannat pentru asta, dar n-ar fi prima data


Ultima editare efectuata de catre SULZERUL 0733 in Lun 25 Apr 2011, 16:24, editata de 1 ori (Motiv : Multi ''dastepti" pe forum)
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6015
Data de inscriere : 16/11/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 17:04

Am mers si eu cu o rama te care avea ceva probleme si ploua in ea (in primul vagon).Pacat ca era pusa pe un tren circulat si anume pe P5606 Suceava Nord-Iasi, fapt ce a starmit indigna unora... Crying or Very sad
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 17:07

SULZERUL 0733 a scris:
Stimate domnule Onofrei, nu ma surprinde faptul ca umpli forumul numai cu jigniri la adresa celor care nu sunt de acord cu dvs. Cu parere de rau, pt ca va respectam pana in urma cu ceva timp, tin sa va aduc la cunostinta ca exista libertatea de expresie chiar si la noi.
Iar acum sa le luam metodic:
1. Chiar daca sunt eu cunoscator, inteligent, manelist (desi nu sufar genul asta de muzica), m-ati judecat pe forumul asta pt faptul ca am recunoscut ca uneori fac blatul cand merg cu trenurile.
2. Clipurile respective sunt PAMFLETE, numai idiotii si inchisii la minte nu pricep asta.
3. Pasiunea mea pt trenuri exista de cand ma stiu si va muri odata cu mine. Indiferent ce spun unii si altii eu sunt pasionat de trenuri.
4. Daca ati fost cu trenul asta in ianuarie, desi ma indoiesc, ati fost doar odata, nu ati facut naveta ani in sir, zi de zi cu el. Daca intr-adevar ati fost, poate a fost doar o chestiune de noroc. Ori au incalzit trenul pt ca "Majestatea Sa", marele pasionat Onofrei Sergiu Gabriel, a avut placerea sa mearga cu acest tren.
Daca pe mine nu ma credeti, intrebati navetistii cu ştate vechi care e situatia pe aici.
Faza cu "Eu am dreptate, tu minti" nu mai e de actualitate.
Cam atat momentan.
ADIO SI-UN PRAZ VERDE, "domnule" Onofrei
P.S. Daca eu sunt cunoscator, incult etc, dumneavoastra cum credeti ca apareti pe forum cand va certati si amenintati cu bataia copii de 12-13 ani?
INFANTIL, scapat de la psiho-pupu. Eu unul n-am amenintat copii cu bataia, spre deosebire de altii( recte dvs.) care ii atacati mereu.
Va credeti mare destept? Chiar credeti ca sunteti buricul Pamantului? Pe forumul asta se pare ca da, devreme ce nimeni nu indrazneste sa va contrazica.
Bineinteles ca, dupa mesajul asta, veti face ca trenul in gara la administratori, iar eu voi fi bannat pentru asta, dar n-ar fi prima data


Da,...ce pot sa spun?? Nimic....De fapt, IGNORANTA este singurul mod in care poti fi bagat in seama!!!
Ramai cu ideile tale. Si i-ati cu copii aia de 12-13 ani si deschideti-va o gradinita privata. Avand ca programa: transportul feroviar juvenil!Si postati pe net penibilitati. Si Mircea Badea face pamflet la adresa americanilor ce-i bombardaza pe arabi, dar nu a venit in emisiune cu Kalasnikov-ul, ,,pamfletand"!!! Cel putin in filmuletul ala unde de nu stiu cate ori ai folosit expresia: ,,SE STIEEE!"....Pot sa cred ca ai fi vre-un contemporan al vremii, un clasic al vremii debordand de cultura??? Nicidecum, sincer! Expresia ,,SE STIEEE!"este imprumutata si folosita de manelisti.
Multumesc pentru praz. Smile) Chiar am 3 kg adus din ,,Banie" cand am fost recent! este foarte bun inlocuitor al cepii! Smile)))
Legat de persoana mea,....cum ca am scapat de la pupu.... Nu vrei tu sa dai o fuga pana la Iasi??? Asa ca ,,terapie"?? Eu momentan stau bine cu cerebelul bai baiatule. Unde a fost cazul de am exagerat am mai avut si bun simt si mi-am cerut scuze fata de oamenii de pe acest forum. Dar indeobste am avut dreptate atunci cand m-am legat de ANUMITI plozi care faceau bascalie aici. Ori care aveau chef de caterinci. Si de-aia nu am fost banat. Caci daca asi fi fost absurd, imi luam eu ban nu odata, stai tu linistit! Si-n alta ordine de idei, bai baiatule, nu ai idee cu cati baieti, tot de 12-13-15-18 ani, etc. m-am intalnit pana acum. Dar baietii astia cu care m-am intalnit nu i-am jignit pentru simplul motiv ca-i stiu sa nu fi facut circ si bascalie pe forum. Aveau vaste cunostinte in domeniul feroviar, stiau pe ce lume traiesc, vorbeau frumos, erau cultivati cum se zice ( nu cu cartofi, sau praz! Smile)) )
Hai ca mi-ai dat o portie de ras...Smile)) Pe bune....Smile))
Sa-ti trimit vederi de la Socola??? Nu am fost acolo....Smile))
Sus In jos
bostanescu gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 423
Varsta : 100
Localizare : Giulesti-Bucuresti
Reputatie : 5275
Data de inscriere : 20/02/2011

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 18:06

iar va certati.....dupa ce ca este viata asta asa de grea,ne mai si certam intre noi?eu zic ca mai multa toleranta si intelegere nu strica.Sper sa va impacati la o bere
Sus In jos
Continut sponsorizat





A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» 314A : Oradea Est - Holod
» Becurile economice: pro şi contra
» Tigari electronice: Pro sau contra?
» Viteza mare pro sau contra ?
» Dej Călători (401)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: