Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra

In jos 
+20
iuli.hard
decward
DUAL
Luna
Silver
IonutCFR2009
Marius
Cobra
LanceR
RazvanCFR
membru inactiv
myster2008
Adrian78
Vitosa
alex.alexus.tm
AlexD
Amiralul
cortexedge
Nesebar
SULZERUL 0733
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6338
Data de inscriere : 12/06/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 14:11

AlexD a scris:
Amirale, stai tu linistit ca sunt aici pe forum o groaza care se dau usa de biserica si in realitate nu au mai luat bilet de ani de zile, daca iti spun procentul cred ca te crucesti offtopic Omul macar recunoaste si pentru asta trebuie respectat, nu a spus ca merge fara bilet ca asa vrea el ci merge ca SE POATE...e o diferenta.
Stiu si eu citiva,care erau veniti sa faca fotografii, se dadeau mari pasionati si fugeau din vagon in vagon sa nu le taie nasu` un bilet de 4 lei pe un
personal.Ba au si postat pe forum un reportaj,ca sa vedem si noi munca lor de mari pasionati!
Faptul ca recunosti nu inseamna ca faci lucrurile corect.Daca vrei sa mearga treburile mai bine,trebuie sa faci si tu ce e bine ..
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 15:02

Bineinteles ca sunt de acord cu asta, dar nu trebuie bagati toti blatistii in aceeasi oala. Unii chiar sunt rau intentionati si nu vor sa-si cumpere bilete, dar unii poate nu au posibilitatea. Sa nu uitam ca traim totusi in Romania, o tara afectata din plin de criza asta financiara. Eu cunosc oameni care chiar ar vrea sa-si cumpere bilete la tren, dar nu au posibilitatea asta. Chiar si eu ma numar printre acestia. Multi sunt oameni foarte de treaba, oameni cinstiti care-si castiga painea de zi cu zi muncind cinstit, fara sa bage mana-n buzunarul altora sau sa dea-n cap pe strada. Chiar credeti ca mie imi face placere sa-i dau un leu controlorului sau sa-i spun ca nu am nici macar acel leu? Credeti-ma ca nu mi-e usor. De multe ori ma ascund in toaleta aceea infecta de rusine ca nu am bani, desi fiind un calator cunoscut printre ei, n-ar fi o problema ca n-am bani. Credeti ca-mi este usor sa fac publice aceste lucruri pe forum? NU, nu-mi este usor sa-mi deschid sufletul in modul asta, dar vad ca sunt judecat de unii dintre voi si condamnat ca mai apelez si la aceasta metoda de a merge cu trenul.
P.S. Asta e ultimul meu mesaj atat pe subiectul asta, cat si pe forum. M-am saturat sa fiu judecat de persoane necunoscute doar pe baza anumitor declaratii ale mele scoase din context. Am obosit sa tot fiu nevoit sa ma justific in fata voastra pentru faptele sau parerile mele. Nu sunteti judecatori, nu aveti dreptul sa ma judecati pentru ceea ce fac sau scriu. Recunosc ca si eu am gresit de multe ori fata de multi, dar eu imi recunosc greselile si imi cer scuze celor fata de care am gresit. Greseala este omeneasca, arati-mi pe cineva care n-a gresit nimic fata de nimeni.
Imi cer scuze daca prezenta mea pe forum v-a deranjat si va asigur ca nu voi mai deranja pe nimeni pe aici. De data asta ma retrag definitiv si irevocabil.
RAMANETI CU BINE!
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 15:28

Si eu cunosc oameni care decat sa isi cumpere bilet, mai bine isi cumpara un pachet de tigari. Atunci, zic eu, situatia se schimba. Nu e vorba ca nu au bani, e vorba ca ii folosesc pentru altceva (care pe langa faptul ca nu ajuta, mai si dauneaza). Ca sa nu mai zic de calatorii care fumeaza in tren sau se urca pe te miri ce locuri (gen grilajele pentru bagaje, banchete etc) . Iar pentru cei care folosesc sistematic trenul, exista abonamente care au preturi avantajoase, iar acest lucru este foarte rentabil. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar astea sunt parerile mele.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 15:34

Haideti sa nu mai aruncam cu pietre..Fiecare am mers cu nasul si poate unii chiar mai merg problema e alta ca eu as fi mai fericit daca nasul mi-ar taia bilet de 10 lei si as stii ca macar ajung unde trebuie..Credeti ca daca ar merge el cu bilet s-ar salva linia de la desfintare cand sunt altii 300 care poate unii circula si fara bilet..Eu am facut naveta Simeria -Petrosani aproape 3-4 zile pe saptamana aproape un an de zile si am mers cu bilet 8 lei pe zi numai dus sunt 130 lei pe luna si in atatea luni se aduna o suma frumusica si alta e cand faci o calatorie doua de placere la 3.4 luni si dai 1 mil pe bilet si mergi 800-900km
Acuma 2-3 ani dadeam 11 lei pe un bilet de personal Targiu Jiu -Calan acuma mi se pare mult 16.5 lei pentru ca nu mai am nici un venit..

alex.alexus.tm a scris:
Si eu cunosc oameni care decat sa isi cumpere bilet, mai bine isi cumpara un pachet de tigari. Atunci, zic eu, situatia se schimba. Nu e vorba ca nu au bani, e vorba ca ii folosesc pentru altceva (care pe langa faptul ca nu ajuta, mai si dauneaza). Ca sa nu mai zic de calatorii care fumeaza in tren sau se urca pe te miri ce locuri (gen grilajele pentru bagaje, banchete etc) . Iar pentru cei care folosesc sistematic trenul, exista abonamente care au preturi avantajoase, iar acest lucru este foarte rentabil. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar astea sunt parerile mele.

Abonamentele sunt foarte bune si au preturi decente dar legaturile sunt facute de tot rahatul si timpii de mers sunt in batjocura de exemplu ca sa merg de la Hunedoara la Petrosani trebuia sa ma trezesc la 5 aveam tren la 5.30 din Hunedoara ajungeam la 6 in Simeria acolo mai stateam o ora si 40 de minute pana la 7.40 si ajungeam in Petrosani la 10.20 deci 5 ore pentru 95 de km sa nu mai zis de timpul pierdut in Simeria pe timp de iarna si stim cu toti foarte bine conditiile din gari si la intoarcere eu terminam in jurul orei 13 trebuia sa stau pana la 15.20 in Petrosani si ajungeam in Simeria la ora 17.50 si aveam legatura spre Simeria la 19.20 ajungeam in Hunedoara la ora 20.10
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 15:42

adrian78hd a scris:
Haideti sa nu mai aruncam cu pietre..Fiecare am mers cu nasul si poate unii chiar mai merg problema e alta ca eu as fi mai fericit daca nasul mi-ar taia bilet de 10 lei si as stii ca macar ajung unde trebuie..Credeti ca daca ar merge el cu bilet s-ar salva linia de la desfintare cand sunt altii 300 care poate unii circula si fara bilet..Eu am facut naveta Simeria -Petrosani aproape 3-4 zile pe saptamana aproape un an de zile si am mers cu bilet 8 lei pe zi numai dus sunt 130 lei pe luna si in atatea luni se aduna o suma frumusica si alta e cand faci o calatorie doua de placere la 3.4 luni si dai 1 mil pe bilet si mergi 800-900km
Acuma 2-3 ani dadeam 11 lei pe un bilet de personal Targiu Jiu -Calan acuma mi se pare mult 16.5 lei pentru ca nu mai am nici un venit..

Repet, pentru cei care merg cu trenul frecvent, exista abonamente (Si in cazul de mai sus nu e vorba de schimbat trenuri) . Nu stiu ce e mentalitatea asta ... (Daca mai sunt 300 care merg cu blatu` , eu de ce sa fiu fraier si sa imi cumpar bilet?) Mai bine ma iau eu dupa ei (sa merg cu blatu`) decat sa se ia ei dupa mine si sa intre in legalitate) ? Si nu arunc cu pietre in nimeni, mi-am zis doar parerea vis-a-vis de subiect. Smile
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: a calatori legal   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 16:42

Deja discutia e foarte departe fata de topic , una peste alta trenul nu trebuie sa fie ales pentru ca e mai ieftin din pricina "dau un leu la nas" , nu merg cu maxi ca astept trenu , acolo dau mai putin , GRESIT!!!! asta e mentalitatea navetistilor care de multe ori au bani pentru tigari pentru bautura dar pentru bilet nu si cand le anuleaza trenurile sau se fac controale severe si se taie strict bilet au gura mare , asta nu o vad , stiu numai sa tipe sa urle au impresia ca trenul e gratis , se asteapta sa nu dea nici leul ala da sa dea 5 lei pe un bilet . Domnule nu ai bani stai acasa scurt , stai la tara ai servici la oras faci un calcul cat costa abonament la tren cat costa la maxi (daca exista) si vezi daca se renteaza sau nu , nu renteaza stai acasa , renteaza te duci la munca faci naveta si ai abonament . Asta e in lumea civilizata. Statul chiar nu e obligat sa suporte atatea pirderi implicit din banii tuturor care poate nu calatoresc cu trenu anii de zile sau odata pe an . Eu daca merg cu trenu imi iau bilet , nu imi permit fac legaturi la personale mai astept prin gara asta e daca vreau sa ies mai ieftin , daca nu am nici pentru personal atunci stau acasa dar mie personal nu imi convine sa ma chinui prin gara sa astept dupa personale si cand merg sa vad ca x si y da cate un leu . Atunci daca observ aceste nereguli cand ajung acasa intru frumos pe site la CFR si acolo se poate face sesizare/reclamatie cu numarul de tren ruta si asa mai departe si sigur daca toti am face asa ceva e imposibil sa nu se sesizeze undeva si sa se aplice ceva masuri .

_________________
595423A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6889
Data de inscriere : 15/08/2008

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 17:58

Aici puteti discuta in liniste despre calatoria cu bilet si cea frauduloasa !
A fost mutata si discutia off topic de la 801....
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 19:19

De acord in totalitate cu spusele lui Karpaty! Crasmele sunt pline ochi de tot felul de insi, bani de bautura au dar pentru bilet nu! Corect. Cand pleci la drum, faci un calcul, testezi piata, vezi unde e mai ieftin sau cum si in ce fel te incadrezi in bani si-ti cumperi bilet/abonament. Ori nu sfidez pe cei din jurul meu dand spaga la nas! Asta este o ofensa adusa celorlalti calatori onesti!
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 21:29

Partea cu betivii asa este, sunt multi de tipul asta, dar nu trebuie generalizat. Poate voua nu vi s-a intamplat vreodata sa ramaneti fara un ban in casa, sa nu dormiti noaptea cu gandul ca maine nu aveti bani sa plecati la serviciu, dar totusi trebuie sa plecati. Nu intotdeauna reuseste planificarea de care tot vorbiti. Voi, daca n-ati trecut prin asa ceva nu aveti de unde sa stiti cum este. Eu trec prin acest cosmar zi de zi, am o groaza de datorii de platit, sunt restant cu plata ratelor la banca iar internetul e neplatit de 5 luni. Nu mai pun faptul ca, inainte de Craciunul trecut, un ''binevoitor'' m-a lasat fara laptop iar achizitionarea altuia sau macar a unui PC, este pentru mine de domeniul SF la ora actuala. In asemenea conditii credeti ca mie imi mai arde de corectitudine, toate preturile cresc la nesfarsit iar salariul meu de 700 de lei ramane acelasi va spun sincer ca imi bag picioarele in ea de corectitudine. Daca statul ma jefuieste pe fata, eu de ce sa nu procedez la fel cand am posibilitatea? Eu unul atat va cer: incercati sa va puneti pentru 5 minute in situatia mea. Credeti ca ati proceda mai bine sau altfel decat mine? Fiti cinstiti
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6338
Data de inscriere : 12/06/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 22:07

Of,ce rau imi pare de tine!
Sad
Faptul ca nu ai nu este o justificare!
Eu daca n-am bani de autobuz,merg pe jos,daca n-am bani de excursii stau acasa!
Fiindca am si eu un salariu mizerabil,am renuntat la vicii{fumat},ca sa-mi finantez hobby-urile.Nu esti tu ala care afirma ca nu se poate lasa
de fumat?Cred ca ar trebui sa-ti faci ordine in prioritati in viata.Asta o sa vina probabil mai tirziu,cind o sa-ti deschizi ochii cum trebuie.
Cum zicea un clasic in viata ... s-auzim numai de bine!
Sus In jos
RazvanCFR




Numarul mesajelor : 165
Reputatie : 5141
Data de inscriere : 30/10/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Apr 2011, 23:01

Economiile sunt solutia. Very Happy
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 00:04

SULZERUL 0733 a scris:
Partea cu betivii asa este, sunt multi de tipul asta, dar nu trebuie generalizat. Poate voua nu vi s-a intamplat vreodata sa ramaneti fara un ban in casa, sa nu dormiti noaptea cu gandul ca maine nu aveti bani sa plecati la serviciu, dar totusi trebuie sa plecati. Nu intotdeauna reuseste planificarea de care tot vorbiti. Voi, daca n-ati trecut prin asa ceva nu aveti de unde sa stiti cum este. Eu trec prin acest cosmar zi de zi, am o groaza de datorii de platit, sunt restant cu plata ratelor la banca iar internetul e neplatit de 5 luni. Nu mai pun faptul ca, inainte de Craciunul trecut, un ''binevoitor'' m-a lasat fara laptop iar achizitionarea altuia sau macar a unui PC, este pentru mine de domeniul SF la ora actuala. In asemenea conditii credeti ca mie imi mai arde de corectitudine, toate preturile cresc la nesfarsit iar salariul meu de 700 de lei ramane acelasi va spun sincer ca imi bag picioarele in ea de corectitudine. Daca statul ma jefuieste pe fata, eu de ce sa nu procedez la fel cand am posibilitatea? Eu unul atat va cer: incercati sa va puneti pentru 5 minute in situatia mea. Credeti ca ati proceda mai bine sau altfel decat mine? Fiti cinstiti

... Daca nu am trecut prin asa ceva sa nu mai vorbim?? Mai, este adevarat,...nu am pierdut un laptop...ci pe logodnica mea bolnava de cancer. Si crede-ma ca stiu cum e. Am cheltuit poate cat zece laptop-uri de-ale tale ...am azvarlit la medicii din Tg-Mures, Cluj-Napoca si Bucuresti bani la greu. Eu insumi mi-am vandut lucruri din casa inclusiv calculatorul in speranta vindecarii/ tratament...am calarit trenuri poate mai mult decat un mecanic de locomotiva. Cel putin acela dupa 8-12 ore doarme, ori eu dupa o calatorie de 12 ore Galati---Cluj constatam ca mai trebuia nu stiu ce urgent de la Galati si ,,stanga-imprejur" la gara si directia Galati via Bucuresti alte 12 ore. Dar niciodata nu am mers cu nasul desi aveam toate documentele medicale si multe alte hartogaraie.De fiecare data am avut bani de tren. Da, am intrat in creditul de la o banca si la fel ca tine...am ramas indatorat pana la gat.Bineinteles ca mi-am achitat in final datoria. Numai eu stiu ce era in inima mea si-n sufletul meu in acele momente. Dar cu toate astea, am fost calm pana cand intr-un final s-a stins! Dar am ramas in picioare si am fost corect pana la capat! Asa ca stim ce inseamna, si stim despre ce vorbim.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 00:30

Traim in Romania, si tuturor ne e greu.
Imi pare rau Sergiu pt pierdere. Dumnezeu s-o ierte.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
SULZERUL 0733

SULZERUL 0733


Numarul mesajelor : 318
Varsta : 37
Localizare : Hm. Frunzanesti, linia 801
Reputatie : 5470
Data de inscriere : 02/07/2010

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 06:17

Îmi pare rau de pierderea ta. Sincer. Dar acum va dati mari sfinti ca sunteti corecti. Faza cu ''nu merg domne cu nasul ca eu sunt prea cinstit'' deja e prea mult. Fratilor incercati sa lasati ipocrizia deoparte si nu va mai dati mari cocosi. Brusc, sunteti cei mai cinstiti oameni de pe planeta, nici usturoi n-ati mancat, nici gura nu va miroase. Sunt sictirit de asemenea ''mironosite''. Puteti sa ma injurati cat vreti, dar va doare adevarul.
Da, sunt pasionat de trenuri, iar asta n-o poate contesta nimeni, dar inca o data, repet: daca sistemul permite, DE CE NU?
Si inca un aspect: cand circul corect, cu bilet, sunt luat in bascalie de unii controlori, cu textul: ''Ce ma, n-ai avut ce face cu banii? Ai prea multi?'' Lucrul asta mi s-a intamplat nu o data, ci aproape mereu. Voi nu v-ati sictiri, nu vi s-ar scarbi sa fiti luati la misto doar pentru ca sunteti corecti? E si asta un aspect al situatiei, dar inca nespus. Asa ca va rog sa ma scutiti de fitele astea de domnisoare neprihanite ca nu tine faza asta.
Sus In jos
https://www.facebook.com/sulzerul0733
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Apr 2011, 07:39

Nu ai cu cine domnule nu ai cu cine ................ pana la urma cred ca ne meritam soarta , in tara asta gandirea este cum este , cine stie cunoaste , vorba aia "pestele de la cap se impute" asa conducatori asa locuitori , degeaba suntem x persoane care dorim sa inaintam , sa avem un trai decent ca am vra sa ne permitem multe si marunte cum alti locuitori ai Europei au dar nu se poate nu vom ajunge cum este Vestul nici in 30 de ani ma mir cum de am fost acceptati in UE . Solutia este sa se puna jandarmi in fiecare tren sa fie control la sange cine are bani merge cine nu caruta bicicleta alte mijloace care nu costa bani , asta este mentalitatea Romanului sa ciupeasca deunde poate daca merge dece nu . Oricum vorbim degeaba ca nu este vointa de a se schimba nimeni care are acest obicei cunoscator de a ciupii de colo de dincolo . La urma urmei eu unu sunt foarte pasionat de trenuri poate ca am fost remarcat de multe persoane ca am postat pe multe linii ale tarii , pot spune ca am intrat pe majoritatea sectiilor infundate si nu numai o singura data , dar daca lumea continua sa mearga cu nasul sincer sa fiu ma bucur daca anuleaza trenurile si mai rau inchide sectia , intradevar ma doare sa vad asa ceva dar ma doare si faptul ca eu cumpar bilet poate ca nu imi permit un accelerat si astept dupa o legatura la personal si 5 ore timp in care ma plictisesc intr-o gara ori mor de somn dar cand vine trenul ma sui si vad ca x persoane cotizeaza la nas ma dezgusta total . Eu unu ma chinui prin anumite gari sa platesc mai putin la personale si nea Gheorghe vine cu un leu merge 30 de km mai mananca si semnte in tren arunca pe jos bea bere curge pe jos ambalaje de tot felul tot pe jos si inainte sa coboare mai taie si bancheta , categoric sunt de acord sa le anuleze trenurile clar .

_________________
595423A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_aA calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra   A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
A calatori legal sau a calatori fraudulos -- opinii pro si contra
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 314A : Oradea Est - Holod
» Becurile economice: pro şi contra
» Tigari electronice: Pro sau contra?
» Viteza mare pro sau contra ?
» Dej Călători (401)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: